Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Alarma efractie Hikvision

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
Salutare!

am vazut ca mai nou Hikvision a intrat si pe segmentul de sisteme de alarmare la efractie.

inteleg ca pe partea de supraveghere video sunt destul de ok, are cineva si alarma de la ei?

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

 Ursu76, on 02 ianuarie 2020 - 14:48, said:

Salutare!

am vazut ca mai nou Hikvision a intrat si pe segmentul de sisteme de alarmare la efractie.

inteleg ca pe partea de supraveghere video sunt destul de ok, are cineva si alarma de la ei?


In era cand camerele video is cu detectie de miscare.... efractia e chiar banala.... depinde unde o folosesti, montata gresit poate avea randament 0

#3
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Ai avea curaj sa conectezi o "detectie video la miscare" in dispecerat la firma de paza?

#4
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
Hikvision in momentul de fata este lider pe piata sistemelor de supraveghere video ..... si urmeaza sa o castige si pe cea a sistemelor de alarma

Producatorii precum Paradox, DSC, Jablotron, Premier, Texecom, samd or sa primeasca o lovitura extrem de dura ... or sa devina istorie


In timp ce vechii producatori au ramas pe aceleasi principii/u de functionare, Hikvision dezvolta sisteme complet wireless cu fotodetectori controlate prin intermediul aplicatiilor si a tehnologiei, 3,4 sau chiar 5G .... cu siguranta in perioada urmatoare or sa dea o lovitura foarte grea si pe acest segment

Nu mai vb de preturi ....

Edited by hightech-sys, 02 January 2020 - 20:22.


#5
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
Ce inseamna "in perioada urmatoare"? Ca mie mi-ar cam trebui acum...
Am vazut ceva produse dar fara recenzii. A experimentat cineva cu asa ceva?

#6
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 spargebule, on 02 ianuarie 2020 - 17:37, said:

Ai avea curaj sa conectezi o "detectie video la miscare" in dispecerat la firma de paza?

Nu ai tu idee cate dispecerate video sunt in lume monitorizate de firme de paza .... si merg de rup

Au toate tipurile de recunoastere, human detection, face recognition, motion detection, area intrusion, counter people, car number recognition (LPR), samd.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UMnmwqE9bBs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hightech-sys, 02 January 2020 - 20:29.


#7
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Cred ca initiatorul este interesat totusi de un sistem rezidential, cu conectare in dispecerat, nu de ultimul ragnet in materie de supraveghere...

#8
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 spargebule, on 02 ianuarie 2020 - 21:07, said:

Cred ca initiatorul este interesat totusi de un sistem rezidential, cu conectare in dispecerat, nu de ultimul ragnet in materie de supraveghere...

i-am raspuns pe un alt topic .... are nevoie de o alarma pt o casa dar pe care sa o conecteze la o firma specializata

am recomandat Paradox pt ca in momentul de fata majoritatea firmelor de paza lucreaza cu ei ....

#9
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
raman interesat de Hikvision in speranta ca poate sunt mai buni pe wireless

#10
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
nu s-a jucat nimeni cu asa ceva?

#11
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Reanimez acest topic mai vechi.

Am Hikvision AX PRO DS-PWA96. Vroiam neaparat unul wireless, inclusiv sirena exterioara. Alternativa a fost AJAX, insa pretul la AJAX mi s-a parut nejustificat de mare.

Parti bune:
- pot fi utilizate 2 SIM-uri (suporta 4G). Fata de alte sisteme, modulul GSM poate fi folosit si pentru comunicare, nu doar pentru SMS.
- unitatea de comanda are acumulator inclus
- unitatea de comanda este suficient de mica pentru a fi ascunsa cu usurinta
- toate modulele (senzori, sirene, tastatura, card reader etc) sunt wireless
- pot fi adaugate camere video pentru confirmare vizuala (exista separat detectorea PIR cu camere integrate)
- multi senzori: magnetic / magnetic + soc / PIR / PIR cortina / PIR + microunde / PIR + camera / PIR dome / temperatura + umiditate / inundatie / fum / releu / priza...
- semnal foarte bun (intr-o casa P+1 cum amprenta de 100mp, rigips pe cadre metalice si pereti din caramida, nici un sensor nu are semnal mai slab de 3 din 4 liniute.
- daca ai camere de la Hikvision cu accusense alarma poate fi activata si de camerele video.
- notificari push pe mobil
- configuratie fie din web client fie din aplicatia de mobil (Hik Connect)

Parti mai putin bune:
- documentatia este tradusa dubios in limba engleza. (de exemplu "the device lid opened alarm (tamper alarm) takes effect when installer login")
- documentatia in general pare ca este scrisa pentru cei care sunt deja familiarizati cu terminologia si optiunile sistemelor de alarma.
- ca sa intelegi exact functionalitatea unor setari sau parametri trebuie sa treci prin toata documentatia pentru ca acestea sunt detaliate in mai multe capitole.
- aplicatia de mobil mai crapa din cand in cand atunci cand deschizi o notificare push

Eu sunt foarte multumit de sistem. Il am din martie si pana acum, in afara de cateva crash-uri ale aplicatiei mobile, nu am avut nici un fel de problema.

Singurul dezavantaj este setup-ul initial daca nu este familiarizat cu sistemele de alarma.

#12
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006

 bogdan_o, on 21 octombrie 2022 - 15:20, said:

Salut

Reanimez acest topic mai vechi.

Am Hikvision AX PRO DS-PWA96. Vroiam neaparat unul wireless, inclusiv sirena exterioara. Alternativa a fost AJAX, insa pretul la AJAX mi s-a parut nejustificat de mare.

Parti bune:
- pot fi utilizate 2 SIM-uri (suporta 4G). Fata de alte sisteme, modulul GSM poate fi folosit si pentru comunicare, nu doar pentru SMS.
- unitatea de comanda are acumulator inclus
- unitatea de comanda este suficient de mica pentru a fi ascunsa cu usurinta
- toate modulele (senzori, sirene, tastatura, card reader etc) sunt wireless
- pot fi adaugate camere video pentru confirmare vizuala (exista separat detectorea PIR cu camere integrate)
- multi senzori: magnetic / magnetic + soc / PIR / PIR cortina / PIR + microunde / PIR + camera / PIR dome / temperatura + umiditate / inundatie / fum / releu / priza...
- semnal foarte bun (intr-o casa P+1 cum amprenta de 100mp, rigips pe cadre metalice si pereti din caramida, nici un sensor nu are semnal mai slab de 3 din 4 liniute.
- daca ai camere de la Hikvision cu accusense alarma poate fi activata si de camerele video.
- notificari push pe mobil
- configuratie fie din web client fie din aplicatia de mobil (Hik Connect)

Parti mai putin bune:
- documentatia este tradusa dubios in limba engleza. (de exemplu "the device lid opened alarm (tamper alarm) takes effect when installer login")
- documentatia in general pare ca este scrisa pentru cei care sunt deja familiarizati cu terminologia si optiunile sistemelor de alarma.
- ca sa intelegi exact functionalitatea unor setari sau parametri trebuie sa treci prin toata documentatia pentru ca acestea sunt detaliate in mai multe capitole.
- aplicatia de mobil mai crapa din cand in cand atunci cand deschizi o notificare push

Eu sunt foarte multumit de sistem. Il am din martie si pana acum, in afara de cateva crash-uri ale aplicatiei mobile, nu am avut nici un fel de problema.

Singurul dezavantaj este setup-ul initial daca nu este familiarizat cu sistemele de alarma.
O are cineva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate