Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mdma - analize

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Tudorcristi

Tudorcristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 07.11.2018
Consumator de mdma, de 3 luni, frecvent. În februarie urmează o serie de analize, mă rog... sânge, urină. Am citit pe net ca mdma-ul dispare in vreo două săptămâni din sânge.
Doar că "subiectul" fiind consumator de ceva timp, șansele să dispară în 2 săptămâni devin îndoielnice. Voi ce ziceți?

#2
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Pana in februarie dispare sigur
N-ar trebui sa consumi mai mult de o data pe saptamana

#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dar analizele includ și testul de descoperire a acelui drog? Pentru că dacă nu includ, nu se descoperă.

Analizele se fac specific, se verifică doar anumiți indicatori, iar fiecare se testează printr-o metodă specifică. Dacă ai văzut, de exemplu, cum sunt benzile alea de testare a pH-ului în apă, aia e o analiză. Nu poți băga o bandă de-aia în apă, iar tu să descoperi urme de droguri, că nu arată metoda de analiză așa ceva. Când ai sânge sau urină, trebuie să știi din prealabil ce testezi, nu există o metodă care să-ți arate toate substanțele din acea probă, trebuie tu să folosești metode de a verifica fiecare substanță în parte, în funcție de reactivi și alte vrăjitorii chimice.

#4
Tudorcristi

Tudorcristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 07.11.2018

View PostSmurfK, on 02 ianuarie 2020 - 12:54, said:

Dar analizele includ și testul de descoperire a acelui drog? Pentru că dacă nu includ, nu se descoperă.

Analizele se fac specific, se verifică doar anumiți indicatori, iar fiecare se testează printr-o metodă specifică. Dacă ai văzut, de exemplu, cum sunt benzile alea de testare a pH-ului ĂŽn apă, aia e o analiză. Nu poți băga o bandă de-aia ĂŽn apă, iar tu să descoperi urme de droguri, că nu arată metoda de analiză așa ceva. Când ai sânge sau urină, trebuie să știi din prealabil ce testezi, nu există o metodă care să-ți arate toate substanțele din acea probă, trebuie tu să folosești metode de a verifica fiecare substanță ĂŽn parte, ĂŽn funcție de reactivi și alte vrăjitorii chimice.
Sunt analize basically... ma gândeam doar că poate schimba anumite date care ar putea duce cu gândul la vreun consum de substanțe.

#5
Tudorcristi

Tudorcristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 07.11.2018

View Postconiac, on 02 ianuarie 2020 - 12:54, said:

Pana in februarie dispare sigur
N-ar trebui sa consumi mai mult de o data pe saptamana
De-acum pana-n februarie si eu cred ca dispare, dar poate știați așa o perioadă aproximativă, cred ca o sa intreb si medicul.

Edited by Tudorcristi, 02 January 2020 - 14:23.


#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Sant teste si teste. dar ce lucreaza sau unde vrea sa se angajeze pretenu?   La noi la munca e un borcanel de plastic de unica folosinta.  Faci pipi si ceva reactive din Capac coloreaza sau nu lichidul.  In functie de culoare iti spune ce ai consumat.   Galben pai,caramiziu etcetc.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostTudorcristi, on 02 ianuarie 2020 - 12:58, said:

Sunt analize basically... ma gândeam doar că poate schimba anumite date care ar putea duce cu gândul la vreun consum de substanțe.

Muhaha, si crezi ca anunta politia ?!

Pe de alta parte, serios, chiar dam sfaturi utile unui consumator de droguri ?
Da, stiu e mai mult victima.... da' nu prea.

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostTudorcristi, on 02 ianuarie 2020 - 12:58, said:

Sunt analize basically... ma gândeam doar că poate schimba anumite date care ar putea duce cu gândul la vreun consum de substanțe.

O substanță poate modifica alți indicatori, dar la fel și dieta sau alți factori. Un laborator n-o să facă niciodată teste care nu sunt solicitate. Cât timp tu nu soliciți să-ți spună dacă ai consumat sau nu MDMA, n-o să verifice acel lucru. Și având în vedere perioada lungă, nu cred că are cum acel drog să mai influențeze ceva, cumva, în orice caz, imposibil așa cum zici tu.

Pe de altă parte, hai să o luăm și altfel. Legal, tu ai voie să consumi cât MDMA vrei tu, chiar și-acum te poți duce la poliție și spune "ieri m-am spart cu MDMA", nimeni nu-ți poate face nimic. Și dacă te prind drogat, la fel, nu ți se poate face absolut nimic, nu există lege pe care să o încalci. Ce e infracțiune și ilegal, e posesia. Dacă te duci și le zici "am pliculețul ăsta, sunt droguri", te pot aresta pentru posesie, e irelevant dacă le consumi sau nu.

Dar repet, niciun laborator n-o să-ți facă teste nesolicitate, pentru că testele alea costă. Poți efectiv să-ți adaugi pe lista de analize și verificarea pentru MDMA, măcar de curiozitate, să vezi dacă ți-a mai rămas în sânge. Nu încalci nicio lege, nu interesează pe absolut nimeni, așa că nu-ți mai face probleme. Problema apare dacă ți le faci pentru angajare, dar pentru tine, personal, pentru doctorul tău, nu contează.

Edited by SmurfK, 02 January 2020 - 17:08.


#9
Tudorcristi

Tudorcristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 07.11.2018
Analizele sunt pentru o companie navala.
Si eu cred la fel, ca perioada de timp e destul de mare si are timp ca substanta sa dispara, si dupa cum spuneti, oricum nu se descopera in analizele standard.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 02 ianuarie 2020 - 16:54, said:

Muhaha, si crezi ca anunta politia ?!

Pe de alta parte, serios, chiar dam sfaturi utile unui consumator de droguri ?
Da, stiu e mai mult victima.... da' nu prea.
E alegerea fiecaruia sa faca ce doreste, alegerea unora e sa traiasca o fericire falsa, alegerea ta e sa raspunzi sau nu.

Edited by Tudorcristi, 02 January 2020 - 17:49.


#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostTudorcristi, on 02 ianuarie 2020 - 17:53, said:

E alegerea fiecaruia sa faca ce doreste, alegerea unora e sa traiasca o fericire falsa, alegerea ta e sa raspunzi sau nu.

E bine si cum zici tu.
Da' situatia asta nu e nitel ilegala ?!
Chiar intreb serios, nu stiu si mi-e lene sa caut:
- consumul de droguri este pedepsit in Romania sau doar traficul ?
- genul asta de discutie e permis pe forum ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 02 January 2020 - 18:14.


#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttrollerul_de_serviciu, on 02 ianuarie 2020 - 18:13, said:

Chiar intreb serios, nu stiu si mi-e lene sa caut:
- consumul de droguri este pedepsit in Romania sau doar traficul ?
- genul asta de discutie e permis pe forum ?

Doar traficul (posesia de fapt, cu consecințe mai grave dacă vinzi), și așa este mai peste tot. De ce? Tocmai ca să se poată discuta despre asta. Consumatorul care vrea să caute ajutor, să se poată duce la structurile statului (Agenția Națională Antidrog la noi), și să zică "băieți, vreau să mă ajutați să scap și eu de treaba asta", fără să-i fie cumva frică că ajunge la pușcărie. Înțelegi matale?

Discuțiile sunt la liber, sper că e "permis pe forum", dar am observat că ce consider eu că ar trebui să fie liber la discuție nu prea e valabil peste tot.

Edited by SmurfK, 02 January 2020 - 18:44.


#12
Tudorcristi

Tudorcristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 07.11.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 02 ianuarie 2020 - 18:13, said:

E bine si cum zici tu.
Da' situatia asta nu e nitel ilegala ?!
Chiar intreb serios, nu stiu si mi-e lene sa caut:
- consumul de droguri este pedepsit in Romania sau doar traficul ?
- genul asta de discutie e permis pe forum ?
Un moderator a considerat ca e permis, ba chiar ti-a sters un comentariu aiurit, fara legatura.
Te vad deranjat si nu inteleg de ce...
Ilegal e sa si furi si totusi sunt enspe topicuri deschise despre insi care ciordesc de cel putin 30 de ani... asa ca nu vad de ce al meu n-ar fi permis.

p.s: mersi SmurfK pentru lamuriri.

Edited by Tudorcristi, 02 January 2020 - 18:52.


#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK, m-am lamurit.
Nu eram deranjat, ci doar neinformat.
Bafta la analize.

Si vezi ca a zis un coleg mai sus: daca nu se face special test pentru acel drog.... chiar si cu diverse alte modificari, ale altor rezultate, are interesul laboratorul / institutia respectiva sa anunte politia ?
Adica, faci teste pentru angajare undeva, sa zicem, fara pretentii de securitate sau alte alea, pur si simplu asta e politica firmei.
Ar avea ei interes sa anunte politia pentru ca au gasit ceva suspect, dar NU s-au facut exact analize detectie drog ??

#14
Tudorcristi

Tudorcristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 07.11.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 02 ianuarie 2020 - 20:02, said:

OK, m-am lamurit.
Nu eram deranjat, ci doar neinformat.
Bafta la analize.

Si vezi ca a zis un coleg mai sus: daca nu se face special test pentru acel drog.... chiar si cu diverse alte modificari, ale altor rezultate, are interesul laboratorul / institutia respectiva sa anunte politia ?
Adica, faci teste pentru angajare undeva, sa zicem, fara pretentii de securitate sau alte alea, pur si simplu asta e politica firmei.
Ar avea ei interes sa anunte politia pentru ca au gasit ceva suspect, dar NU s-au facut exact analize detectie drog ??
Hai ca mai vii de acasa:))) asta e o intrebare buna Posted Image
Analizele nu le fac eu, dar daca ziceam de la inceput "intreb pentru un prieten", ar fi sunat aiurea. Am incercat sa dau de inteles ca nu-s eu consumatorul.

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttrollerul_de_serviciu, on 02 ianuarie 2020 - 20:02, said:

Ar avea ei interes sa anunte politia pentru ca au gasit ceva suspect, dar NU s-au facut exact analize detectie drog ??

Pe scurt, nu. Acum habar n-am, or fi anumite substanțe, nu știu, or găsi ceva mai mult uraniu prin tine, or anunța poliția că umbli tu, radioactivul, să vadă dacă ești supererou. Dar că te spargi tu cu toate drogurile, nu e de interes, nu există obligația legală să anunțe, nici nu câștigă cineva ceva dacă ar face-o. E ca și cum ar suna clinica pe mă-ta să-i spună că ai sifilis după ce tu te-ai dus să te testezi de altceva. Ar fi absurd.
În plus, multe droguri de-astea pot fi folosite legal, inclusiv MDMA. E mult peste atribuțiile laboratorului să se joace ei de-a detectivul, nici nu cred că au dreptul legal s-o facă.

Poliția nu are interes. Dacă ar testa elevii de liceu, clase terminale, probabil că ar găsi anumite substanțe în o treime dintre ei. Asta nu înseamnă nimic și nu-i ajută cu nimic. Pe ei îi interesează distribuitorii, traficul, nu consumatorii.


Noi am împărțit oarecum aleatoriu drogurile astea. Alcoolul nu este mai puțin drog decât multe alte droguri, ba chiar efectele sunt mai puternice decât în cazul altora. Dar când ne ducem și bem 7 beri, nu ne considerăm drogați, cu toate că suntem, dar ăla e un drog acceptat de societate. Dar că ia unul o pilulă sau fumează un joint, gata, ăla e paria, e un nenorocit. Cel puțin când compari drogurile astea, MDMA, canabisul, cu alcoolul, alea nu crează dependența pe care o crează alcoolul, iar high-ul lor e mai blând, nu prea auzi oameni că-și sparg capetele sub influența ierbii.

#16
Tudorcristi

Tudorcristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 07.11.2018

View PostSmurfK, on 02 ianuarie 2020 - 22:31, said:

Noi am împărțit oarecum aleatoriu drogurile astea. Alcoolul nu este mai puțin drog decât multe alte droguri, ba chiar efectele sunt mai puternice decât în cazul altora. Dar când ne ducem și bem 7 beri, nu ne considerăm drogați, cu toate că suntem, dar ăla e un drog acceptat de societate. Dar că ia unul o pilulă sau fumează un joint, gata, ăla e paria, e un nenorocit. Cel puțin când compari drogurile astea, MDMA, canabisul, cu alcoolul, alea nu crează dependența pe care o crează alcoolul, iar high-ul lor e mai blând, nu prea auzi oameni că-și sparg capetele sub influența ierbii.
Inca nu suntem deschisi sa-i acceptam... cum zicea trollerul mai devreme "Pe de alta parte, serios, chiar dam sfaturi utile unui consumator de droguri ?
Da, stiu e mai mult victima.... da' nu prea." Respingem ce e nou pentru altul... poate chiar si pentru noi, desi, merita sa incerci uneori mdma, nu te lasa distrus chimic, psihic... depinde de comoprtamentul tau.

Edited by Tudorcristi, 02 January 2020 - 23:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate