Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Probleme baterie HTC One M8

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am o problema, am schimbat bateria la M8 dupa 4 ani ca deja cu o jumatate de an in urma m-a cam lasat aia originala. A mers si asta vreo 2 luni apoi parca tot se descarca mai repede.
Problema este ca folosesc baterii externe si de 10000 mAh acasa. Nu e in regula, imi scade bateria cu ala pus, pai de ce mai este ? Zice ca nu poate incarca ca e sarcina prea mare, adica e ca si cum nu e ala extern pus desi e full ala, sau nu scrie nimic, scade procentul bateriei si cand citesc ceva doar, de ex un doc, sau ma uit la poze, pai...eu stiam ca ala are rol tocmai cand bateria e low ca sa nu pice, sa te poti folosi de el, nu scrie ca daca pui o baterie de 20000 mAh nu poti sa vezi pe youtube ceva, ca-ti moare si asa. Macar daca nu incarca, sa mearga direct pe bateria externa pana pica aia !
Unde este problema ?

#2
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Problema este ca bateria externa e proasta ori cablul de incarcare e prost!
Unul din astea doua dau putin curent telefonului!

#3
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Sau problema e driverul de incarcare din telefon.. ceva stricat pe placa de baza a telefonului.. ceva ce *fura* mult curent.

#4
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu e proasta bateria ca imi arata ca are destul aia externa, si asa se intampla si cand am ap de incarcat conectat, nu doar bateria externa. Nu am incercat insa sa incarc de la bateria externa cu telul inchis, ca daca merge, atunci nu e aia externa de vina. Poate arata ca are 80 % full si sa nu fie ? La bateria externa zic.
Daca e aia cu placa de baza nu stiu ce sa zic. Ideea este ca si la alte tel am vazut ca daca se descarca bateria si cu bateria externa conectata, pica ! Nu se alimenteaza direct din bateria externa independent de bateria interna, ciudat.Ar trebui sa mearga direct din aia externa si aia e. Eu am impresia altceva, ca bateria e proasta si aia externa incearca sa o incarce dar nu poate, si de fapt se descarca mai departe aia interna si pica si gata, ca si cum telu merge tot pe aia interna.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hai s-o luam pe rind.
In primul rind, inceraca sa scrii fraze mai scurte, primul mesaj e aiuritor.
Apoi, lasa in pace bateria externa.
Apoi, pe incarcator cum merge (un incarcator bunicel...) ?

#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
daca bateria externa furnizeaza doar cat un port usb, 500mAh, e normal sa-ti consume bateria interna, ar trebui sa scrie pe ea cat poate livra, pe de alta parte daca bateria e ok si cablul e ieftin o sa ai aceeasi problema.
in ultima faza mai conteaza si ce baterie ai pus in tel, daca e chinezarie e posibil ca specificatiile reale sa nu fie la fel ca cele ale bateriei originale.

Edited by _-livio-_, 02 January 2020 - 12:08.


#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
trolerul, nu inteleg ce nu ai inteles in primul mesaj, am descris problema, se pare ca altii au inteles ce am scris. Si la PCgarage m-au pus la un produs sa le descriu problema, nu intr-un rand, zisesem mai scurt si nu le era prea clar descrierea.

livio, asa facea si pe bateria originala pana la chinezarie, cand puneam aia externa.
Incarcatorul este original de la HTC cu telefonul cumparat. La fel face si cu incarcatorul (da 1,5 Ah), imi scadea si bateria originala, evident cum am zis, si aia se descarca repede. Cablu am uitat daca e de la HTC sau nu, e din ala negru, s-ar putea sa fie, am si altul alb luat cu 15 lei parca sau 35.
Daca are limitare la 0,5 Ah e grav, nu stiu cum merge la ceilalti, sa si incarce, sa si mearga telul. Si cum pot urca puterea livrata ?

Bateria externa este un Asus, scrie pe ea 10050 mAh, output 5,1 V, 2,4 Ah, made in china. Dar daca da 0,5 degeaba are 2,4. Stiam ca la incarcare, bateriile isi trag cata putere da sursa. De ce dau o putere care nu poate fi livrata zici tu de la cablu.

Edited by MinettoMatoi, 02 January 2020 - 12:33.


#8
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
daca face asa si cu incarcatorul cred ca e o problema pe placa de baza, activeaza fast charge daca are asa ceva si vezi cum se comporta.
cand conectezi cablul nu zice in cat timp se incarca bateria?
exista cabluri si cabluri, cele de slaba calitate au mai putine fire in mufa, cablul cu care a venit tel in cutie ar trebui sa fie ok.
daca scrie 2.4Ah inseamna ca scoate cel putin 1Ah per port, banuiesc ca are 2 porturi, deci e ok.

#9
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Are probleme telefonul. Orice telefon are un chip specializat pe incarcare.. Este defect chipul respectiv.. S-a "blocat" probabil la vreun curent de incarcare sub 500 mAh..

Edited by -koss-, 02 January 2020 - 13:03.


#10
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Schimba cablul cu unul nou si bun, sunt sanse mari sa fie din cauza cablului uzat in timp!
Daca nu este de la cablu este o problema pe placa de baza!
Toti am patit fenomenul cand am avut cabluri vechi!
Cabluri bune: Anker, Aukey, Blitzwolf

#11
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Șterge cache-ul telefonului.

#12
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am sters cache telefon, degeaba.
Bateria externa nu are mai multe porturi, are unul, un USB ptr alimentare tel, si un micro ca sa incarci de la incarcator, si daca e de la placa de baza, se mai poate face ceva ? Ca nu am chef sa-l schimb, merge f bine pentru ce am nevoie. O sa incerc cu alt cablu sa vedem, nu am incercat cau ala albul facut pe vapor care se defecteaza repede, ci doar cu ala negru care cred totusi ca este al telefonului.

alyaly, se mai gasesc pe undeva brand-urile alea de cabluri ? Deci USB micro usb, nu din alea noi.
Pe cablu negru scrie asa: AWM  2725  80 grade  30 v  VW-1   28AWG/IP   and 28AWG/2C   USB cable  YXM  ROHS
Nu stiu deca e ala original de la HTC.

#13
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
https://www.evomag.r...ru-3676587.html

Chiar daca e original se duce in timp!

Edited by alyaly, 02 January 2020 - 23:46.


#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mersi, o sa-l iau sa vedem, incerc si asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate