Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Unde in UK poți pune cei mai mulți bani deoparte?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#37
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Post_-livio-_, on 02 ianuarie 2020 - 14:32, said:

cand te chinui sa pui ban pe ban faci cumparaturi de la asda, lidl si aldi, nu tesco si sainsbury's
Cînd te chinui să pui un ban deoparte mănînci noodles de 15p, ce-s figurile astea cu mîncat carne?

#38
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Post_-livio-_, on 02 ianuarie 2020 - 14:32, said:

cand te chinui sa pui ban pe ban faci cumparaturi de la asda, lidl si aldi, nu tesco si sainsbury's
Cumperi de unde e mai aproape, timpul e limitat, transportul costa.

#39
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
nici gand, cand numeri monedele o iei pe jos pana la un d-asta de discount, sau iceland si altele cu mancare congelata

View Postlucifer76, on 02 ianuarie 2020 - 14:47, said:

Chiar si asa, 21 lei, mult peste ce e in RO.
crezi?
https://www.auchan.r...ret-Kg/p/863510
https://www.auchan.r...ret-Kg/p/863509

la cora si cf n-am gasit.

View Postmufa, on 02 ianuarie 2020 - 14:47, said:

Cînd te chinui să pui un ban deoparte mănînci noodles de 15p, ce-s figurile astea cu mîncat carne?
ma duc la cantina sa vad daca au pot noodles, mi-ai facut pofta :haha:

Edited by _-livio-_, 02 January 2020 - 15:06.


#40
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View Postcorina_geo, on 02 ianuarie 2020 - 14:19, said:


Oare? Stiind cum functioneaza lucrurile in Romania cred ca acele pozitii sunt "rezervate" cu ani inainte de nomenclaturisti!

Ma faci sa rad. Astia sunt disperati ca nu gasesc forta de munca. Btw au angajat la un moment dat si absolventi din cehia.

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorina_geo, on 02 ianuarie 2020 - 14:19, said:

Oare? Stiind cum functioneaza lucrurile in Romania cred ca acele pozitii sunt "rezervate" cu ani inainte de nomenclaturisti!

Aia fac Studii Politice, Management, Sociologie,  Relatii Internationale etc, doar nu crezi ca se fac mecanici..

#42
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

Quote

500 realist.

View Postlucifer76, on 02 ianuarie 2020 - 06:46, said:

Exact pe tema asta discutam cu un amic. Bine, el e in Italia, dar cam tot atat punea strangea in fiecare luna. Practic, si mai putin, mai costa sa vii anual in tara.
De cate ori tot aud asta...mancare, avioane. Astea-s printre cele mai ieftine lucruri.
Trebuie tinut minte un singur cuvant si atat. Chirie. Chiria iti dicteaza cat economisesti, restul lucrurilor sunt fixe, pentru ca le tii cat mai jos. Indiferent ca stai in zona 5 sau zona 2, tot atat dai pe mancare, tot atat dai pe avioane. Dar nu tot atat dai pe chirie, asta e tot, simplificat.
Un avion dus, fara bagaj, din Romania in Londra a costat fix 10 lire. Luat cu 6 zile inainte, nu 17 luni.

View Postsilesax, on 02 ianuarie 2020 - 06:54, said:

pui in România 500 de euro deoparte pe lună?!!
Nu are nici-o legatura. Omul vrea sa locuiasca in UK.
Poate sa faca 15 miliarde in Romania, daca vrea sa locuiasca in UK, atunci vrea sa locuiasca in UK. Nu scrie nicaieri ca vrea sa locuiasca in tara cu cat mai multi bani. Daca era asa, locuia in Elvetia, nu UK sau RO.
Nu compara un trai in UK cu un trai in RO. Viata e diferita.

Quote

mai costa sa vii anual in tara

View PostKarhu, on 02 ianuarie 2020 - 07:29, said:

De ce sa faci asta? Mai bine mergi in concediu in niște locuri exotice...
E acelasi lucru. Ca zboara in Spania(mainland sau Canare sau Baleare) sau Portugalia(mainland sau Madeira sau Azore) sau Romania, tot aia e, costul de transport. Aceeasi distanta. Diferenta e ca in Romania are unde sta iar in locurile exotice plateste cazari.

View Postlucifer76, on 02 ianuarie 2020 - 07:40, said:

Sigur, cand pui 500 euro deoparte iti permiti vacanta in Maldive Posted Image
Lejer. Chiar si oameni cu salariu minim pe economie in Romania isi permit Maldivele. Triggered ? E cu intentie.
Lumea nu intelege cate tepe se dau in turism. Lumea da un google rapid, vede 2000 euro vacanta in Maldive si apoi scrie pe forum cat de scump e.
Ce ai googalit nu e pretul real, e pretul umflat, setat special pentru oamenii ca voi, care vor sa afle rapid "cat e". Dar scopul lor e profitul gros, nu sa va spuna cat face.

Quote

pai zi-ne si noua boss
Va zic. Va strangeti 100, accesul fiecaruia dupa un paywall 1 leu pe zi si muncesc zilnic pentru voi sa va pun in fata cele mai bune oferte din lume.

Quote

Cu cat e mai popular orasul, [...]. Iar in centru platesti mai mult decat la periferie.

View Postwhiteboy, on 02 ianuarie 2020 - 08:40, said:

Asta nu e universal valabil?
Exista multe locuri pe planeta unde centrul orasului e cel mai murdar loc.
Daca ti se pare banalitate/common sense, nu inseamna ca i se pare si lui. Daca e adevarat ca in UK orasele populare si centrele oraselor sunt mai scumpe, atunci nu vad o problema in a mentiona adevarul.

View PostAugustus1978, on 02 ianuarie 2020 - 10:48, said:

Vezi cat sunt chiriile in Londra. 1 camera cu baie si bucatarie comuna fara 500 GBP nu gasesti (asta este MINIMUL) cam pe la 650 se invart. Curent, apa, internet, telefon, incalzire (si o sa ai nevoie) te mai seaca de cel putin 120-250 GBP ca este prin cele mai scumpe din Europa. Transport in comun 100-200 GBP - ca masina clar nu o sa iti permiti in Londra. Mancare - aici e discutabil, manci cartofi ca osenii toata ziua si bei apa - poate reusesti sa o scoti la 150-200 GBP pe luna. , daca nu cerul e limita la cat poti cheltui. Ca un simplu ceai este 12 GBP cu o prajitura mica. Haine aici e discutabil - poti sa iti cumperi de la second-hand, sau vorbesti sa ti se trimita din Romania. Incaltaminte in schimb o sa ai nevoie si inca din aia buna, ca nu o sa faci fata. Trebuie neaparat cel putin 3-6 pe an.

Utilitatile sunt incluse in pretul de 500 pe care l-ai pus. Transportul e sub 70, nu dublu. Mancarea e la fel ca in Romania. 100, nu dublu. Ceaiul cu prajitura nu este 12 lire.

Quote

N-am nevoie să mă lăfăi cu mâncare scumpă si toate cele.
Ceaiul in Romania costa 0.2 lei un plic. Scump, pentru ca e la plic. Ceaiul varsat 100g e 6 lei, deci 0.1 lei pe ceasca. Ceaiul nu este produs in Romania sau UK, ci in locuri sarace de pe glob, Asia. Importat, are aprox acelasi pret oriunde. Deci 10p maxim.
De ce sa i se trimita haine din Romania ? Haine provenite din UK, aduse si vandute in Romania pentru profit si apoi trimise inapoi in UK ? Makes no sense.

Edited by AdiTwism, 02 January 2020 - 17:05.


#43
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostKarhu, on 02 ianuarie 2020 - 08:51, said:

Cum s-a mai spus mai sus, cheia reusitei e sa-si faca o calificare cu care sa o duca bine tot restul vietii. Daca se repede acum la un rahat de 1000 lire/ luna sau cat ar face acolo, cu atat va ramane.
Pai uite ca dureaza ani buni si nu toti au crescut in familii care sa-si permita asemenea lux!

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostsSorsy, on 02 ianuarie 2020 - 17:23, said:

...
Nu prea cred ca aia care-s instalatori, sudori sau mecanici auto provin din familii bogate.

#45
Alex_ax3l

Alex_ax3l

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.01.2020
Sunt la un liceu teoretic, profil tehnologic, mecanică.
La sfârsit de a 12 a se dă un examen de calificare.
Oare mă va ajuta calificarea asta acolo?
Mai are cineva de aici astfel de calificare?

#46
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
liceu teoretic si profil tehnologic se bat cap in cap, dar nah, Romania.
ce fel de mecanica? auto, utilaje agricole, locomotive etc
orice calificare poate fi de ajutor in functie de ce vrei sa faci, din moment ce ai calificare ar trebui sa poti sa lucrezi in domeniul respectiv, iar "meseriile" se platesc bine, dar la majoritatea e nevoie de niste cursuri speciale.
ar trebui sa-ti planifici miscarile pe termen mai lung, sa ajungi in uk nu e greu, dar cand ajungi acolo ce faci? unde te duci? incearca sa iti faci un plan.
mai exista si posibilitatea sa-ti continui studiile in uk si sa lucrezi part-time, stiu ca sunt ceva programe in directia asta, stiu pe cineva care a plecat la un master gratuit.

#47
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postsilesax, on 02 ianuarie 2020 - 08:28, said:

da, exact asta este cel despre care este vorba când termină clasa a 12..
si-n anglia este bun de salahor?numai ca-i in anglia?

#48
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostAlex_ax3l, on 02 ianuarie 2020 - 18:14, said:

Sunt la un liceu teoretic, profil tehnologic, mecanică.
La sfârsit de a 12 a se dă un examen de calificare.
Oare mă va ajuta calificarea asta acolo?
Mai are cineva de aici astfel de calificare?
nu, hartiile, in inginerie in general, nu te vor ajuta in UK sub nicio forma. Englezii sunt oameni care merg pe incredere, nu sunt invatati sa fie mintiti. In urma analizarii cv-ului (in care tu poti scrie verzi si uscate) , te vor angaja, dar fara o experienta practica  in spate, crede-ma, iti vei face rau cu mana ta. Lipsa experientei va iesi la iveala instant.

#49
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Hai sa iti zic: noi am locuit in zona Wimbledon, "garsoniera"-950 lire.

Gaz+curent+apa-60-70 pe luna vara, "iarna" au fost cam 150.

Telefoane ab. Vodafone+ab. Ee+ WiFi-80 lire

Cumparaturi-atentie, gatit acasa, nu restaurante, kebab-uri si alte chestii-400 lire. Dar asta cu tot cu detergent samd. Mancarea e ieftina, indiferent ce zic unii, doar ca nu prea are gust. Daca e caz de panica, gasesti supa din aia instant la 0.5p. Nu e sanatoasa deloc, dar asta e, barem ai o zama calda.

Transport-card Oyster, daca ai de bagat metrou, tren, autobuze, 100 de lire minim. Si doar norocul porcesc te-ar ajuta sa gasesti ceva de munca aproape de casa.

Hainele sunt foarte ieftine,incaltamintea la fel.

De munca.. Nu stiu ce sa iti zic pe domeniul tau daca nu ai experienta de nici un fel. Sotul meu a lucrat la restaurari clasice, la ditamai service-ul de masini de lux de peste 50k si lua dupa taxe 3000 lire. Dar, atentie, el are experienta de 14 ani in asa ceva, portofoliu, recomandari samd. Cand a plecat din tara agentul din UK ii aranjase deja 4 interviuri numai la companii mari. Si acum cand am plecat din UK ii scrie mail-uri ca poate totusi, daca se intoarce sa il anunte...
Eu in schimb, desi am lucrat aproape 10 ani pe job-uri tip arhivare, admin... Ciuciu. Am aplicat in draci, dar am gasit de abia dupa cateva luni si asta pentru ca am facut intai voluntariat. Primul post a fost contract 3 luni, 3 zile pe saptamana 10-17, undeva la 800 de lire.
AL doilea a fost full time, din pacate la mama naibii, 3 ore in total pe drum, fara pauze lucram 6.5 ore, deci pauze 1.5h, luam 1300.

Dupa aia... Am plecat din UK.. Findca Brexit, fiindca poluare enorma (mii de avioane trec zilnic peste oras+traficul auto) si pentru ca nu ni s-a potrivit. Oricum nu vroiam in Londra sub nici o forma insa acolo a fost oferta cea mai OK pt sot si nu neaparat ca bani ci ca experienta pe CV... Sincer.. Cu locurile de munca e naspa, asta daca vrei altceva decat vor 90% din romanii care ajung acolo. Daca vrei sa aranjezi marfa in depozit sau sa dai cu matura... Sigur gasesti repede.




#50
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAlex_ax3l, on 01 ianuarie 2020 - 22:44, said:

Si aș fi dispus sa am 2 job uri, unul full si unul part time, doar ca sa pun cât mai mult deoparte.
Ai inceput anul cu ganduri de a te cocoasa prin Anglia... Sper ca ai antrenament si nu te duci la distrugerea fizica.
Cei mai multi bani se obtin in Londra.  Daca esti decis, 3.000 pui deoparte !

De ce n-o intrebi pe sora-ta, care locuieste acolo, si intrebi pe internet?
In Romania cat ai castiga daca ai lucra 2 joburi in constructii?

Edited by Karhu, 03 January 2020 - 23:29.


#51
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Daca ar fi baiat destept ar invata mecanica auto si ar fi plin de bani si in Romania, poate peste ani isi deschide propriul service, dar asa prefera sa plece caine surd la vanatoare, fara meserie, cu un liceu terminat, si  trecut prin el ca gasca prin apa si, un bac, cu a carei hartie o sa se stearga englezii la cur, pune mana si invata o meserie, ca daca pleci asa o sa dormi pe sub poduri, si sora-ta cat crezi ca o sa te tina? viata e scumpa acolo, si daca in Romania inca mai gasesti oameni milosi care sa iti dea o bucata de paine, acolo o sa iti dea suturi in cur, si mai vine si Brexitul, si nu se stie ce se intampla, la nivel de declaratii totul este frumos......dar dupa gard?

#52
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
oameni milosi in ro, buna gluma, mai degraba de la unguri spre vest.

View PostAlex_ax3l, on 01 ianuarie 2020 - 22:44, said:

Si aș fi dispus sa am 2 job uri, unul full si unul part time, doar ca sa pun cât mai mult deoparte.


deoparte pt ce? daca pt casa si masina in ro nu e prea bine, e fail de la inceput.

Edited by _-livio-_, 03 January 2020 - 11:56.


#53
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Dacă vrei sa faci bani in UK, trebuie sa ai o meserie calificata gen mecanic auto, electrician, instalator, medic, programator etc. și sa vorbești bine limba engleză. Fără o meserie calificata și fără limba engleză, poți face ceva bani in construcții. In Londra se câștiga bine, dar și viața e foarte scumpă. PS Din ce am citi, la 31 Ianuarie o sa se producă Brexit-ul, asa ca s-ar putea sa fie probleme cu romanii, care vor sa vina sa muncească in UK.

#54
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Ce anume e foarte scump in Londra ? Transportul la 3 lire pe zi ? Mancarea la fel ca in restul tarii ? Chiriile la 500 la fel ca in restul tarii ?

Nu stiu cati vor acum sa vina sa munceasca, eu credeam ca cei mai multi sunt descurajati de Brexit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate