Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

publisher / advertiser

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
In momentul de fata frauda prin clikurile pe reclame a adus o noua problema.
O lupta inte publisher si advertiser. Zic asta pentru ca advertiserii toti cred ca publisherii fac clikuri pe reclamele lor ca sa se imbogateasca ( in cazul AdSense sau Yahoo nu stiu cine s-ar risca ).
Cei care cumpara publicitate nu inteleg ca pot avea concurenti de-ai lor care vor sa-i scoata de pe piata, sau ca publisherii pot avea si ei concurenti care le vor 'binele'.

Zic asta pentru ca pe unele siteuri ( unde am propriul script care vinde reclame ) mi s-a intamplat sa se inscrie detinatori de siteuri care sa opteze pentru publicitatea PPC si mi-au trimis gramezi de mailuri ca as fi dat clik pe reclamele lor sa ma imbogatesc.

Cui i s-a mai intamplat.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Nu pot sa zic ca mi s-a intamplat pt ca nu am sistem al meu, insa e clar ca se intampla.
Google e dat in judecata pt click fraud.

Publisherii mici sigur dau click-uri pe bannerele de pe site, pt ca tentatia e imensa.
Pe de alta parte publisherii si-ar dori o rata de conversie de 100%.

La mijloc se afla cel ce administreaza sistemul si care in cazul Google tine in ceata ambele parti si atata timp cat publisher-ul face profit acceptabil.. lucrurile stau bine.

#3
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004
Nu am patit ce spui dar sa iti spun ce fac eu.
Uneori dau click pe reclame din plictieala, intru vad, stau putin ies..
Alteori dau click pe o reclama care teoretic ma interseaza, insa de multe ori sau gasesc un site varza si iesi imediat, sau reclama e exagerata, nu corespunde, iar ies imediat. un comportament de genul asta poate face pe adevertiser sa intre la banuieli, insa e posibil sa fie vina lui..

#4
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
Este evident faptul ca multi advertiseri au niste siteuri de iti vina sa plangi.
E cea mai mare prostie sa iti faci reclama cu un site distrus.

Poti sa ai 10,000 de vizitatori pe zi ca nu vei vinde mare lucru.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Corect insa ei nu inteleg asta.
Ei vad ca au 100 de click-uri
50 de vizite contorizate de site si 2 vanzari.

De aici scandalul...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate