Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde se fac cursuri pentru ArtCam

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
RobertMara

RobertMara

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2020
Salut, doresc sa invat Artcam.
Daca ma puteti directiona catre o institutie sau persoana care preda Artcam
in Constanta sau online in cazul in care este in alt oras mi-ar fii de mare ajutor!
Am invatat o parte din acest program pe genunchi.. si m-am impotmolit la anumite lucruri legate de 3D datorita faptului ca nu inteleg prea bine cum functioneaza anumite functii ale programului (de exemplu cum sa fac o tranzitie mai ''lina'' a doua proeminente/forme imbinate intre ele sau cum sa curbez un cub sa zicem in doua directii diferite..) Nivelul meu de cunostinte este minim in acest program, nu stiu decat ce am fost nevoit sa invat .
Stiu adobe illustrator .Caut orice forma de ajutor si o persoana cu cunostinte care are timp si chef sa isi bata capul un pic cu mine(chiar si online), contra cost sau serviciu contra serviciu!

Va multumesc in avans, cu respect!
Robert Mara

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am folosit si folosesc in continuare o versiune din 2008 de la ArtCam DOAR pentru generarea fisierului pentru CNC.
Eu doar import vectorial un fisier DXF facut in Acad pentru ca este mult mai practic si mai usor, dar in schimb Toolpath-ul de la ArtCAm mi se pare cel mai misto din toate programele incercate de mine.

In schimb am incercat si eu sa lucrez in 3D direct in artcam....durere in fund la greu. Nu am reusit mare lucru desi ma pricep la modelare 3D, Artcam mi se pare peste mana.

Nu stiu cum arata ultima versiune.

Acum ma uitam pe ArtCam si vad ca au fost preluati de Autodesk si apoi l-au ingropat

As of July 7, 2018,  Autodesk ArtCAM has been discontinued with no planned future releases or updates.

Deci clar nu stiu cati se vor mai inghesui sa il invete pentru ca nu va fi un soft de viitor.

Totusi, care-i faza cu ArtCam-ul  ??? La ce vrei sa-l folosesti ?

Mai degraba faci modelul in alt soft 3D si apoi il importi in ArtCAM.

Edited by tehnics, 01 January 2020 - 20:44.


#3
RobertMara

RobertMara

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2020
In primul rand iti multumesc pentru raspuns!
Apoi Artcam 2008 folosesc si eu pentru un CNC..  2008 Pentru ca predecesorul meu folosea 2008
si mi-am dorit sa incerc o versiune mai noua insa nu stiam daca acel calculator sau Cnc-ul accepta altceva mai nou..
E trist ca acest program a fost preluat si ingropat..
Nu am cunostinte suficiente sa inteleg in ce parte se indreapta asta ,sunt sigur insa ca o sa gasesc in cativa ani o solutie viabila si pt mine cu un alt program care sa imi placa suficient incat sa investesc timpul necesar pentru al invata. Insa pentru moment vreau sa mai inteleg cateva aspecte legat de acest program ca sa pot duce la cap ce mi-am propus, ca sa nu fie necesar sa folosesc mai multe programe ca sa duc fiecare lucru pana la capat.
3 Daca invat de exemplu AutoCad , pot importa la scara un fisier 3D in Artcam unde sa continui doar cu tool path-ul ? in momentul de fata si eu fac grafica in Illustrator 2D apoi continui 3D in Artcam.
Lipsa informatilor si a nivelului de formare real ca si cunostinte/bani/timp este foarte scazuta la noi in tara unde aparent totul este oarecum inaccesibil indiferent de domeniul in care doresti sa activezi..

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Ok. Deci daca folosesti 2008, pot spune ca ArtCAM-ul la nivel de modelare 3D e extrem de prost gandit. Parerea mea.

Legat de CNC, depinde acum ce ai nevoie de la acel CNC. Daca il folosesti doar la taiere plana 2D, atunci e de ajuns ceea ce faci tu cu Ilustrator si importare vectoriala in ArtCAM
Daca faci frezare 3D cu acel CNC, eu ti-as recomanda sa folosesti alt soft 3D, pentru ca AutoCAD nu este asa de stralucit in 3D - ti-o spun pentru ca lucrez zilnic cu modelare 3D si folosesc si AutoCAD_ul dar doar pentru planuri 2D.

Un soft free pentru modelare 3D si e destul de bunicel este FreeCAD. FreeCAD are modelare 3D, 2D si chiar ToolPath.
Am folosit si eu o perioada FreeCAD ca generator de toolpath dar dupa cum am spus ArtCAM este ceva excelent cand vine vorba de toolpath.
Pana acum eu folosit CNC-ul in marea majoritate doar pentru taiere planara, foarte rar pentru 3D. Cel mai interesant lucru facut de mine a fost asta

#5
RobertMara

RobertMara

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2020
Da, pe Cnc fac 3D , cel putin aici la proiectul asta.
Am reusit pana la urma sa ii dau formei cele doua Profile ( o curbura pe axa X si un profil pe axa Y) asa cum imi doream,
cu toate ca am mai facut incercari similare de multe ori si nu am reusit. Insa cea ce nu ma asteptam este ca inaltimile celor doua
profile sa se adune..  De exemplu sa zicem ca vrei o piesa care la final sa aiba inaltime 2 ... sa zicem un dreptunghi,
dreptunghi  care sa aiba  o curbura de la stanga la dreapta (axa X) faci evident curbura sa aiba inaltimea finala a piesei,
apoi vrei sa aiba alt profil pe axa Y , la fel linia curbata cu acest profil o faci tot in aceiasi parametri avand aveiasi inaltime dorita.
..ei bine aceste doua curburi/rpofile folosite pentru a da forma finala din pacate se aduna ca inaltime si piesa finala are 4...
Acum te gandesti.. ok o sa reduc inaltimea celor doua profile astfel incat sa aiba adunate inaltimea finala.. asa m-am gandit si eu
dar asta inseamna ca ii schimbi forma piesei datorita faptului ca scazand inaltimea unei curbe folosite pt profilare o face mai plata.. :/
am atasat o poza si in dreapta pe partea de 3D se vade piesa si din cele doua profile ca sa va dati seama.

Attached Files



#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Inteleg ce spui, dar cum ti-am mai zis, ArtCam nu sta bine la capitolul asta.
Nu zic ca nu se poate ce vrei, si inteleg ce doresti sa faci, dar cred ca e un pic mai dificil.

#7
RobertMara

RobertMara

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2020

 tehnics, on 02 ianuarie 2020 - 18:04, said:

Inteleg ce spui, dar cum ti-am mai zis, ArtCam nu sta bine la capitolul asta.
Nu zic ca nu se poate ce vrei, si inteleg ce doresti sa faci, dar cred ca e un pic mai dificil.

Multumesc frumos pentru ca incerci sa ma ajuti!

Las topicul asta aici poate gasim pe cineva care poate sa ma indrume un pic prin ArtCam la un moment dat!

Din ce oras esti, munca ta este legata de 3d si CNC sau este pasiune? Poate discutam legat de viitoare proiecte
[email protected] este mailul meu daca vrei sa luam legatura. sper ca nu am incalcat nici o regula postand mailul.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Sunt tulcean dar de ani buni de zile sunt intr-o alta tara....
Zilnic sunt legat de modelarea 3D pe calculator.
CNC_ul este doar ca hobby, construit de mine acasa. Mi-e util in cazul in care am nevoie de anumite piese din materiale moi precum lemn sau plastic, le pot taia dupa dorinta. Doar ca dupa ce l-am construit am realizat ca este prea mare Posted Image. (1500x1500 masa de lucru).
Am mai vorbit despre el aici:

http://forum.softped...8#entry14450263
http://forum.softped...8#entry14716119
http://forum.softped...8#entry14811676
http://forum.softped...8#entry14813247
http://forum.softped...8#entry14898331

Uite aici poze mai multe, filmulete si proiecte

Edited by tehnics, 03 January 2020 - 12:56.


#9
RobertMara

RobertMara

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2020
Da, inca ma zbat cu artcam-ul.. invat basbaind ce pot sa spun.. Mi-ai dat o veste proasta cand mi-ai spus ca au cumparat si ingropat artcam-ul, insa iti multumesc ca mi-ai spus ca sa nu pierd si mai mult timp. In momentul de fata sunt obligat sa folosesc programul asta pt ca cnc-ul si calculatorul sunt generatii prea vechi ca sa foloseasca altceva..   Chestia este ca e primul si singurul program 3D pe care l-am folosit pana in momentul de fata..  Si pentru moment am nevoie sa gasesc un program cel putin la fel de bun pt modelare 3d (pt cnc) chiar daca nu folosesc 5 axe si ma intreseaza mai mult sa plec de la plan . Concluzia momentului asta este ca :
1 Trebuie sa gasesc un program 3d cel putin la fel de bun ca ArtCam inclusiv la toolpathing si sa fie acceptat de Mach3
2 Acest program trebuie sa fie la fel de bun si pentru print 3D ca vreau sa invat in viitor si nu doresc sa mai invat inca un program ca nu imi ajung zilele astea pe pamant.

Poti sa imi dai 2-3 sugesti din experienta ta?

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
1. Mach3-ul nu are nici o legatura cu ArCam-ul. Mach3 proceseaza doar niste coordonate pe care ArtCam-ul le scoate. Poti sa faci fisierul pentru Mach3 in orice alt program, tot va functiona.
2. 3D printul si CNC-ul nu are de-aface cu modelul. Modelarea este una, 3D printarea este alta si CNC_ul este altceva.

Eu ti-am recomandat FreeCAD. L-ai incercat ? Este singurul program 3D FREE. Adica nu costa nimic.
FreeCAD are si Toolpath. Iar toolpath-ul il poti folosi pe Mach3. Testat de mine.

Alte softuri de modelare 3D exista, dar costa bani.

#11
dan_11

dan_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.12.2014

View Posttehnics, on 02 ianuarie 2020 - 09:38, said:

Ok. Deci daca folosesti 2008, pot spune ca ArtCAM-ul la nivel de modelare 3D e extrem de prost gandit. Parerea mea.

Legat de CNC, depinde acum ce ai nevoie de la acel CNC. Daca il folosesti doar la taiere plana 2D, atunci e de ajuns ceea ce faci tu cu Ilustrator si importare vectoriala in ArtCAM
Daca faci frezare 3D cu acel CNC, eu ti-as recomanda sa folosesti alt soft 3D, pentru ca AutoCAD nu este asa de stralucit in 3D - ti-o spun pentru ca lucrez zilnic cu modelare 3D si folosesc si AutoCAD_ul dar doar pentru planuri 2D.

Un soft free pentru modelare 3D si e destul de bunicel este FreeCAD. FreeCAD are modelare 3D, 2D si chiar ToolPath.
Am folosit si eu o perioada FreeCAD ca generator de toolpath dar dupa cum am spus ArtCAM este ceva excelent cand vine vorba de toolpath.
Pana acum eu folosit CNC-ul in marea majoritate doar pentru taiere planara, foarte rar pentru 3D. Cel mai interesant lucru facut de mine a fost asta

Lucrez in Artcam  (probabil) zilnic de mai mult de 10 ani, fac modelare si programe pt. medalii comemorative, plachete, distinctii , etc,
Artcam-ul(Carveco actual) este cea mai buna solutie (si unica) pt. modelare 2.5D , strict pe partea de modelare o solutie ar mai fi Zbrush-ul dar
mai mult pt. lucru in paralel ci nu ca inlocuitor.

cursuri pt. Artcam le organiza Delcam Iasi (delcam.ro) actualul distribuitor pt Carveco

View PostRobertMara, on 23 ianuarie 2020 - 00:21, said:


1 Trebuie sa gasesc un program 3d cel putin la fel de bun ca ArtCam inclusiv la toolpathing si sa fie acceptat de Mach3
2 Acest program trebuie sa fie la fel de bun si pentru print 3D ca vreau sa invat in viitor si nu doresc sa mai invat inca un program ca nu imi ajung zilele astea pe pamant.

Poti sa imi dai 2-3 sugesti din experienta ta?

1. ar mai fi Ventric dar sta prost pe partea de Sculpting si imo nu este nici un motiv sa-l inlocuiesti cu Artcamul
2. pt. 3d print ai de invatat serios, daca te intereseaza modelare artistica/organica as recomanda o combinatie Zbrush / Blender3D / Fusion 360 cu accentul pe Zbrush  si Fusion 360 pt. modelare comuna CAD,
sunt tutoriale destule pe YT  pt. toate programele

Edited by dan_11, 12 September 2021 - 14:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate