Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Metode pentru a mari viata bateriei smartphone-ului?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
La multi ani, dragi softpedisti! Am telefon Microsoft Lumia 950 XL si deocamdata caut o baterie Lithium polymer pentru el cu mAh mare, ca sa nu mai fie nevoie sa-l mai incarc de 2 ori pe zi. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce metode folositi  pentru a mari viata bateriei smartphone-ului dumneavoastra! Multumesc!

Double Your Phone Battery Life for Free
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BW2sLYFU8g4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mickeydutza, 01 January 2020 - 17:00.


#2
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
inchide gps-ul si utilizarea datelor mobile din fundal
da luminozitatea mai mica
activeaza functia de economisire a bateriei

#3
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016

 persona695, on 01 ianuarie 2020 - 17:06, said:

inchide gps-ul si utilizarea datelor mobile din fundal
da luminozitatea mai mica
activeaza functia de economisire a bateriei
Am facut asta si de vreo cateva luni am si o noua baterie dat tot tine putin bateria chiar si asa. Am baterie lithium-ion de 3340 mAh...e frectie la picior de lemn.

#4
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Ia o baterie noua. Aia s-ar putea sa fie praf.

Edited by Testosteron, 01 January 2020 - 17:16.


#5
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016

 Testosteron, on 01 ianuarie 2020 - 17:15, said:

Ia o baterie noua. Aia s-ar putea sa fie praf.
Il dau de pamant. Cate baterii mai e nevoie sa cumpar pentru acest smartphone? Posted Image

Edited by Mickeydutza, 01 January 2020 - 17:22.


#6
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
In afara de o baterie noua si niste setari sa-l mai pacalesti cu o ora in plus nu ai ce face, telefonul tau nu a avut niciodata o autonomie buna. In teste pe gsmarena are un rating extrem de mic (62h)
Video-ul pus de tine e o gluma , scrie chiar si in descriere "➤NOTE - This video is a joke"

Daca vrei sa il incarci mai rar ia-ti un telefon nou cu baterie 4000+, ecran amoled sau cu procesor mai eficient. Un exemplu ar fi xiaomi redmi 8 cu 5000mah sau Motorola Moto G7 Power

#7
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Cauza descarcarii bateriei smartphone-ului meu e ca ecranul mare consuma rapid bateria.

 bambucea015, on 01 ianuarie 2020 - 17:24, said:

In afara de o baterie noua si niste setari sa-l mai pacalesti cu o ora in plus nu ai ce face, telefonul tau nu a avut niciodata o autonomie buna. In teste pe gsmarena are un rating extrem de mic (62h)
Video-ul pus de tine e o gluma , scrie chiar si in descriere "➤NOTE - This video is a joke"

Daca vrei sa il incarci mai rar ia-ti un telefon nou cu baterie 4000+, ecran amoled sau cu procesor mai eficient. Un exemplu ar fi xiaomi redmi 8 cu 5000mah sau Motorola Moto G7 Power
Am vazut ca e o gluma video-ul dar o sa incerc metoda din video, mai incolo. Din glume de experimente s-a ajuns la tehnologia moderna din ziua de azi. Vreau sa-mi cumpar un nou smartphone dar nu am banii necesari pentru a achizitiona pe cel pe care mi-l doresc eu.

Edited by Mickeydutza, 01 January 2020 - 17:33.


#8
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Daca doreai un telefon cu autonomie ok luai altceva.

#9
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016

 laur_radu, on 01 ianuarie 2020 - 18:52, said:

Daca doreai un telefon cu autonomie ok luai altceva.
Nu cumpar altceva. O sa vina vremea cand o sa-l pot cumpara pe cel mult dorit, dar mai e pana atunci.

Edited by Mickeydutza, 01 January 2020 - 18:58.


#10
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007

 Mickeydutza, on 01 ianuarie 2020 - 17:10, said:

Am facut asta si de vreo cateva luni am si o noua baterie dat tot tine putin bateria chiar si asa. Am baterie lithium-ion de 3340 mAh...e frectie la picior de lemn.


Si eu am cityman Posted Image

Problema e ca nu s-au mai fabricat baterii originale de cel putin 3 ani. Chiar daca cumperi una originala e veche de atunci, cele aftermarket sunt foarte slabe calitativ.

Bateriile originale erau foarte bune, in 2016 cu toate deschise ma tinea 2 zile. Astazi insa ma tine o zi la utilizare normala (5.45-18.00) daca insa il folosesc mai mult trebuie sa il incarc mai repede desi in standby tine bine.

Edited by bullterrorist, 01 January 2020 - 18:58.


#11
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Din cauza Windows-ului tine putin.
Ia-ti un telefon cu android.

#12
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Acum vreo 3 ani in urma cand am cumparat smartphone-ul Microsoft Lumia 950 XL, am dat vreo 1600 lei si era bun la inceput. Apoi l-am scapat de mai multe ori si dup'-aia bateria originala se incingea tare pana s-a umflat si se inchidea des. A trebuit sa o schimb cu una noua. Am observat ca smartphone-ul scapat cu bateria originala nu se inchidea dupa soc, dar se incinge bateria, iar cand il scap cu bateria noua in el, se inchide dupa soc dar aceasta se scoate mai greu. Avantaje si dezavantaje...

Edited by Mickeydutza, 01 January 2020 - 19:16.


#13
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Ia o baterie externă și ai rezolvat problema.

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă vreți să triplați viața unui acumulator de litiu, nu-l încărcați niciodată peste 80% și nu-l descărcați sub 30% ! De asemenea unele încărcătoare sunt făcute special să distrugă acumulatorii, au tensiunea de ieșire chiar cu 10% mai mare decât tensiunea maximă suportată de acumulator, în rest economisirea curentului din acumulator prin anularea unor funcții ale telefonului ajută dar nu este suficientă ! Posted Image

#15
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Dezactivezi aplicării din background. Cumperi o baterie buna, nu petarda. Încearcă. PolarCell. Eu am carcasa cu baterie Mugen de 9300mAh.

#16
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016

 Testosteron, on 01 ianuarie 2020 - 19:16, said:

Ia o baterie externă și ai rezolvat problema.
Am baterie externa, dar o folosesc cand plec la drum lung. Bateria externa e buna dar dezavantaul ei e ca e una grea si cam lunga si puternica. Asta, Asus Zen Power Ultra ABTU008...
[ https://media2.picsearch.com/is?fM5av6x9ozvMngYcxJMQZ6gtjjH-dCHhA39pMflQwoo&height=227 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 BasculantaSexy, on 01 ianuarie 2020 - 19:22, said:

Dezactivezi aplicării din background. Cumperi o baterie buna, nu petarda. Încearcă. PolarCell. Eu am carcasa cu baterie Mugen de 9300mAh.
Unde gasesc baterie PolarCell speciala pentru smartphone-ul meu?

Edited by Mickeydutza, 01 January 2020 - 19:41.


#17
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Eu as lua o baterie externa, mica, de 5000mAh! Nu cred ca ai alta solutie!

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 Mickeydutza, on 01 ianuarie 2020 - 19:33, said:

Am baterie externa, dar o folosesc cand plec la drum lung. Bateria externa e buna dar dezavantaul ei e ca e una grea si cam lunga si puternica. Asta...
[ https://media2.picsearch.com/is?fM5av6x9ozvMngYcxJMQZ6gtjjH-dCHhA39pMflQwoo&height=227 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Unde gasesc baterie PolarCell speciala pentru smartphone-ul meu?
ia de-aici:
http://acuplus.ro/

Edited by Testosteron, 01 January 2020 - 19:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate