Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce ajung protestantii in iad

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
510 replies to this topic

#37
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpenticostalul, on 01 ianuarie 2020 - 17:19, said:

Absolut toti oamenii in afara de penticostali cei care țin Legea lui Dumnezeu, adică cele 10 porunci sunt rataciti si vor merge-n iad anihilare/moarte - corectare/salvare!

Nimeni nu trebuie sa se supere, va rog sa nu o luati ca pe o excludere sau ca pe o pedeapsa care vi se aplica.
Dimpotriva vă puteti bucura nespus de mult pentru ca acum stiti adevarul si va puteti planifica niste obiective clare pentru  douazeci douazeci.

La multi ani!

Depinde de fiecare ce va face în mia de ani! :)

Edited by heart_of_ice, 01 January 2020 - 18:10.


#38
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postantiqque, on 01 ianuarie 2020 - 17:59, said:

Ca doi copii la gradi Posted Image
Ce bine ca suntem trei acum!
Pe tine cum te cheama?

#39
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 16:46, said:


Evident, in Rai.
l-ai vazut tu?

#40
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpenticostalul, on 01 ianuarie 2020 - 17:34, said:


Nu conteaza ce respecta.
Singura conditie necesara si suficienta pentru a ajunge in Rai e sa fii botezat la penticostali.

Asta-i culmea habotniciei și a lipsei se bun simț! Cum poți penticostale să afirmi o asemenea gogomănie!! Adică penticostalii chiar dacă preacurvesc, fură, mint, nu țin Shabbat-ul, etc, ei și doar ei vor ajunge în viață veșnică... phuai de mine și de mine!

penticostale, nu ți-a trecut mahmureala încă?! :D

#41
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015
Cu dreptate divină știm că va judeca Dumnezeu neamurile/oamenii.

Mai știm că Ortodoxia este credință dreaptă, apostolică, a cărei Biserică este întemeiată prin Pogorârea Duhului Sfânt la Cincizecime (Rusalii) și un singur Botez este sfânt: cel ortodox. Al doilea (sau alt) „botez” Sfinții Părinți spun că este de la diavol.


[ https://doarortodox.files.wordpress.com/2020/01/christians.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdttw, on 01 ianuarie 2020 - 18:27, said:

Mai știm că Ortodoxia este credință dreaptă, apostolică, a cărei Biserică este întemeiată prin Pogorârea Duhului Sfânt la Cincizecime (Rusalii) și un singur Botez este sfânt: cel ortodox. Al doilea (sau alt) „botez” Sfinții Părinți spun că este de la diavol.

Deci rămâne cum am zis.
E cu neputință pentru un catolic sau protestant să treacă la ortodoxie.

ps. Mai știm că mândria e păcat capital, deci mai muiați-vă.

Edited by ericmario, 01 January 2020 - 18:38.


#43
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 16:39, said:

Protestantii cred ca, daca se boteaza in numele lui Hristos, ajung in Imparatia lui Dumnezeu.
vorbesti prostii Dorele, probabil  inca te resimti dupa revelion, pe ce te bazezi cand afirmi asa ceva?

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 16:39, said:

Adica in iad, ca acolo s-a dus Hristos, cata vreme a fost  mort.
n-am stiut asta, ai un citat din Biblie care sa sustina afirmatia

#44
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postflrz, on 01 ianuarie 2020 - 17:15, said:

Oare sintoistii, hindusii si budistii tot acolo ajung ?

Nu stiu, sa vedem cum zice si Dorel666. Dorel, ai legatura.

#45
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
De fapt cam asa am ajuns sa fiu membru sofpedia, in urma cu vreo 12 ani. PT ca doream sa citesc parerile voastre despre protestanti. PE atunci ma indragostisem de o fata protestanta,, pt care am si fost in Paris de 2 ori. Dupa mii de km si  hoinarind ca Gavroche pe strazile Parisului, am revenit acasa, fara inima fetei, dar foarte entuziast de ce vazusem in Europa ( pt ca am fost cu trenul , calatorind noaptea cu trenul,si ziua sa vizitez, am avut timp sa vizitez Budapesta, Viena, Munchen, Berlin, Frankfurt, Paris,  motivat si mai mult sa revin in Paris, cu gandul sa raman acolo. Imi placea mult fata, dar si strainatatea. asa ca eram decis...
Ce pot spune e ca protestantii sunt mult mai frumos educati decat ortodocsii, si au niste principii frumoase. Nu stiu daca e o coincidenta dar au o frumusete fizica aparte.

#46
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostAdm, on 01 ianuarie 2020 - 17:50, said:

Auzi domnu, e un rai special pentru ei sau e ala comun?

special

View Postlaur_radu, on 01 ianuarie 2020 - 18:45, said:

De fapt cam asa am ajuns sa fiu membru sofpedia, in urma cu vreo 12 ani. PT ca doream sa citesc parerile voastre despre protestanti. PE atunci ma indragostisem de o fata protestanta,, pt care am si fost in Paris de 2 ori. Dupa mii de km si  hoinarind ca Gavroche pe strazile Parisului, am revenit acasa, fara inima fetei, dar foarte entuziast de ce vazusem in Europa ( pt ca am fost cu trenul , calatorind noaptea cu trenul,si ziua sa vizitez, am avut timp sa vizitez Budapesta, Viena, Munchen, Berlin, Frankfurt, Paris,  motivat si mai mult sa revin in Paris, cu gandul sa raman acolo. Imi placea mult fata, dar si strainatatea. asa ca eram decis...
Ce pot spune e ca protestantii sunt mult mai frumos educati decat ortodocsii, si au niste principii frumoase. Nu stiu daca e o coincidenta dar au o frumusete fizica aparte.


dragostea e oarba

nu vad sensul mesajului tau

vrei foto cu rusoaice ortodoxe frumoase sau ce ? :)

eu nu pricep de ce se baga ateii in discutie? :)

#47
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlaur_radu, on 01 ianuarie 2020 - 18:45, said:

Ce pot spune e ca protestantii sunt mult mai frumos educati decat ortodocsii, si au niste principii frumoase.


Nu stiu daca e o coincidenta dar au o frumusete fizica aparte.

Educația nu are legătură cu credința sau religia cuiva. Există ortodocși, catolici, musulmani, budiști, atei etc, care sunt educați și manierați!


Da, însă este vorba despre trăsături fizice aparte, nu frumusețe, pentru că frumusețea este relativă, în funcție de observator! Pentru tine sunt frumoși, pentru alții sunt urâți! :)
Pentru mine de exemplu sunt frumoși! :)
Și oricum asta nu înseamnă că nu mai scapă și un urâțel printre ei sau o urâțică! :)

Edited by heart_of_ice, 01 January 2020 - 18:57.


#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postheart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 18:18, said:



Asta-i culmea habotniciei și a lipsei se bun simț! Cum poți penticostale să afirmi o asemenea gogomănie!! Adică penticostalii chiar dacă preacurvesc, fură, mint, nu țin Shabbat-ul, etc, ei și doar ei vor ajunge în viață veșnică... phuai de mine și de mine!

penticostale, nu ți-a trecut mahmureala încă?! :D
Numai eu văd gluma de la o posta? :lol:

#49
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 01 ianuarie 2020 - 19:01, said:

Numai eu văd gluma de la o posta? :lol:

Păi eu am crezut că nu s-a trezit din mahmureală, însă penticostalii nu beau alcool... dacă înțelegi unde bat! :D

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdttw, on 01 ianuarie 2020 - 18:27, said:

Cu dreptate divină știm că va judeca Dumnezeu neamurile/oamenii.

Mai știm că Ortodoxia este credință dreaptă, apostolică, a cărei Biserică este Ă®ntemeiată prin Pogorârea Duhului Sfânt la Cincizecime (Rusalii) și un singur Botez este sfânt: cel ortodox. Al doilea (sau alt) „botez” Sfinții Părinți spun că este de la diavol.


[ https://doarortodox.files.wordpress.com/2020/01/christians.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aiurea. Dacă ești botezat la catolici și vrei sa treci la ortodoxie, nu te mai botează o data, ci doar îți face o slujba de binecuvântare, pentru ca ești considerat deja botezat.

#51
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 01 ianuarie 2020 - 19:03, said:

Aiurea. Dacă ești botezat la catolici și vrei sa treci la ortodoxie, nu te mai botează o data, ci doar îți face o slujba de binecuvântare, pentru ca ești considerat deja botezat.

Asta n-o știam! :)

#52
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postrichelieu, on 01 ianuarie 2020 - 19:03, said:

Aiurea. Dacă ești botezat la catolici și vrei sa treci la ortodoxie, nu te mai botează o data, ci doar îți face o slujba de binecuvântare, pentru ca ești considerat deja botezat.

dupa oranduiala actuala ca penitentul sa nu sufere un soc prea mare, se face doar mirungerea. E o iconomie.

In  realitatea cine practica sau sustine botezul nu face o greseala. Sf. Paisie de la Neamt a aplicat-o si se aplica si in Sf. Munte. Asta din cauza Vatican II/Aggiornamento.

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
La Sf. Munte se întâmpla lucrurile altfel :)
Știu cazuri de oameni rebotezati acolo, chiar și ortodocsi fiind, pentru ca nu au fost cufundați in apa de trei ori la botezul din pruncie, ci doar stropiti.

#54
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

View Postodastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 18:54, said:

special




dragostea e oarba

nu vad sensul mesajului tau

vrei foto cu rusoaice ortodoxe frumoase sau ce ? Posted Image

eu nu pricep de ce se baga ateii in discutie? Posted Image
Mesajul , ca daca chiar exista iad, protestantii ar avea cele mai mici sanse sa mearga in iad, pt ca uneori exagereaza, sa zicem in sensul bun, din cauza religiei lor. Sunt multe persoane care nu comit o fapta rea, nu incalca legea din cauza religiei, ceea ce e ok.

View Postheart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 18:55, said:

Educația nu are legătură cu credința sau religia cuiva. Există ortodocși, catolici, musulmani, budiști, atei etc, care sunt educați și manierați!


Da, însă este vorba despre trăsături fizice aparte, nu frumusețe, pentru că frumusețea este relativă, în funcție de observator! Pentru tine sunt frumoși, pentru alții sunt urâți! Posted Image
Pentru mine de exemplu sunt frumoși! Posted Image
Și oricum asta nu înseamnă că nu mai scapă și un urâțel printre ei sau o urâțică! Posted Image
Ba eu cred ca educatia are mare legatura cu religia. Si spun asta avand prieteni si colegi atei,  penticostali, mormoni, catolici, ortodocsi. martori,  si baptisti.  
Cat despre trasatura fizica, probabil aceasta e influentata de modul de viata, de educatie. stiu pare absurd, dar cred ca atunci cand esti invatat sa nu pui la suflet problemele de zi cu zi( am obs ca ei oricat de multe probleme ar avea , se '' incred'' in Dumnezeu, si trec foarte usor peste aceste probleme care ne streseaza pe multi), si nu esti  o persoana posomorata ,  cu cearcane , sau ridata de la stres.  
Nu cred ca am dispozitia tocmai buna azi  sa detaliez prea mult ce am observat  eu ca diferente.

Edited by laur_radu, 01 January 2020 - 19:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate