Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

De ce ajung protestantii in iad

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
510 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Protestantii cred ca, daca se boteaza in numele lui Hristos, ajung in Imparatia lui Dumnezeu. Cu toate acestea, botezul nu garanteaza intrarea in Imparatia lui Hristos, ci in moartea lui Hristos. Adica in iad, ca acolo s-a dus Hristos, cata vreme a fost  mort. Pentru ca este scris:

Romani 6:3 Nu știți că toți câți am fost botezați în Isus Hristos, am fost botezați în moartea Lui?

Pentru ca, daca am murit impreuna cu Hristos, trebuie sa si inviem o data cu El. Numai ca Hristos a inviat si nu a ramas pe pamant, ci s-a urcat la Tatal si sta cu El pe scaunul de domnie. Pe pamant a ramas doar Biserica de pe pamant, care este trup al lui Hristos si este formata din ”mortii” care au auzit glasul lui Dumnezeu si au ”inviat”. Deci, prin botez omul moare impreuna cu Hristos dar, daca vrea sa si invieze impreuna cu Hristos, trebuie sa faca parte din Biserica lui Hristos, DE PE PAMANT. Si doar cei care fac parte din Biserica lui Hristos de pe pamant, dupa adormire ajung si in Biserica din cer. Altminteri raman doar morti impreuna cu Hristos si in iad.

De aceea protestantii, care sunt doar botezati in numele lui Hristos, dar nu fac parte din Biserica apostolilor ce a ramas pana in ziua de azi prin Biserica Ortodoxa, toti acestia merg in iad, asteptand Invierea Generala. Dar si atunci tot in iad o sa ramana, ca nu mai exista mantuire pentru cei care singuri s-au rupt de Trupul Bisericii. Doar asteptarea vesnica a pedepsei!
De aceea, cat inca mai respirati, dragilor, intoarceti-va la Trupul lui Hristos, intoarceti-va la Ortodoxie! Doamne ajuta-le!

#2
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Marele Constantin s-a botezat smechereste, inainte sa moara.
El unde a ajuns ?

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 flrz, on 01 ianuarie 2020 - 16:43, said:

Marele Constantin s-a botezat smechereste, inainte sa moara.
El unde a ajuns ?

Evident, in Rai.

#4
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
Cine zice asta "protestantii in iad"?
E ca si cum spui: dupa regulile mele esti vinovat. Go to hell then.
Cine face regulile dupa care se "intra" in iad sau rai?

Nobody goes anywhere until God says so.

Edited by radurus, 01 January 2020 - 16:52.


#5
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

 Dorel666, on 01 ianuarie 2020 - 16:46, said:


Evident, in Rai.

El s-a crestinat miseleste inainte sa moara, pentru a-i fi iertate TOATE pacatele din timpul vietii.
Stim ca botezul anuleaza toate pacatele anterioare botezatului.

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
toti ereticii : catolici,greco-catolici,protestanti ,neo-protestanti ajung in iad,nu se mantuiesc decat cei care traiesc in credinta ortodoxa

Sfintul Cuvios Teodosie de la Pecerska (+1073)
“ Numai cel ce traieste in Credinta Ortodoxa isi va mintui sufletul. Fiindca nu exista o alta credinta mai buna, decit curata si sfinta noastra Credinta Ortodoxa … De asemenea, fiule, nu se cade sa lauzi o credinta straina. Cine lauda o credinta straina face la fel ca si cel care-si huleste propria credinta. Cine lauda credinta sa si pe cea straina e un fatarnic si apropiat de erezie … Daca cineva iti spune: “Credinta noastra si a voastra este de la Dumnezeu”, atunci, fiule, raspunde-i asa: “Fatarnicule! Cum pot fi amindoua de la Dumnezeu? Nu stii ce spune Scriptura: Este un singur Domn, o singura Credinta, un singur Botez. (Efeseni 4,5)

#7
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 cristirg, on 01 ianuarie 2020 - 16:59, said:

neo-protestanti ajung in iad
Pentru ca ei asculta de cuvântul dat de Mântuitorul Sfântului Cuvios Siluan Athonitul: "Ţine-ţi mintea în iad şi nu deznădăjdui!"

Edited by penticostalul, 01 January 2020 - 17:02.


#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,724
  • Înscris: 29.02.2004

 Dorel666, on 01 ianuarie 2020 - 16:46, said:

Evident, in Rai.


apropos Dorele, permiti sa te intreb ce vrzi despre calugariile pe patul de moarte?

mai sunt ele valabile de vreme ce nu mai este timp de implinit ascultarea?

in spatiul asta geografic ele au cam fost traditie

Edited by odastramosilor, 01 January 2020 - 17:08.


#9
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Bunatatea crestina trimite protestantii in iad?

#10
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

 cristirg, on 01 ianuarie 2020 - 16:59, said:

toti ereticii : catolici,greco-catolici,protestanti ,neo-protestanti ajung in iad,nu se mantuiesc decat cei care traiesc in credinta ortodoxa

Sfintul Cuvios Teodosie de la Pecerska (+1073)
“ Numai cel ce traieste in Credinta Ortodoxa isi va mintui sufletul. Fiindca nu exista o alta credinta mai buna, decit curata si sfinta noastra Credinta Ortodoxa … De asemenea, fiule, nu se cade sa lauzi o credinta straina. Cine lauda o credinta straina face la fel ca si cel care-si huleste propria credinta. Cine lauda credinta sa si pe cea straina e un fatarnic si apropiat de erezie … Daca cineva iti spune: “Credinta noastra si a voastra este de la Dumnezeu”, atunci, fiule, raspunde-i asa: “Fatarnicule! Cum pot fi amindoua de la Dumnezeu? Nu stii ce spune Scriptura: Este un singur Domn, o singura Credinta, un singur Botez. (Efeseni 4,5)

Arata versetul din Biblie, nu ce a spus un om.
Asa si eu pot spune multe despre multi.

#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,724
  • Înscris: 29.02.2004

 radurus, on 01 ianuarie 2020 - 16:49, said:

Cine zice asta "protestantii in iad"?
E ca si cum spui: dupa regulile mele esti vinovat. Go to hell then.
Cine face regulile dupa care se "intra" in iad sau rai?

Nobody goes anywhere until God says so.


din pacate aceasta discutie e prea profunda pentru SP si probabil pentru utilizatorul millenarist de internet.

nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cam asa este, fiecare isi cam apaa credinta pe care o impartaseste sau care-i este mai aproape.

Dorel are dreptate,  in sensul ca ortodoxia, oricat de pompos ar suna, este singura urmatoare si pastratoare a succesiunii apostolice. Ea a pastrat intacta invatatura de credinta si nu a adaugat nimic nou.

Nu vb de derapajele personale, care, sigur ca sunt regretabile si compromit cumva mesajul Bisericii, insa dogmatic vorbind, catolicii au adus f multe inovatii, iar protestantii s-0au departat si mai mult. In termeni juridici, asta inseamna erezie si orice erezie inseamna hula. Spre exemplu atat negarea Maicii Domnului (protestantism) cat si supra-inaltarea ei (catolicism) sunt ofense aduse Maicii Domnului si deviatiii de la credinta.

Credinta personala in Dumnezeu va fi un argument forte la judecata insa credinta in adevar este cel care va avea prioritate.

Cand Dorel se refera la iad, poate nu a nunantat chiar bine, exista categoria si celor care „vor mosteni pamantul”  cei care nebotezati fiind „si-au pus lorusi lege constiinta”. La nivel personal e greu de spus unde va ajunge fiecare, si drept-maritor fiind, insa dpv strict dogmatic, neortodocsii sunt hulitori. Scuze daca va simtiti luati in colimator, nu e nimic personal, e vb de istorie si dogma. Nu trebuie sa impartasiti ideea dar ar fi bine daca toti ar reveni la ortodoxie asa cum a si fost pana la Marea Schisma.

 ipel, on 01 ianuarie 2020 - 17:02, said:

Bunatatea crestina trimite protestantii in iad?

corectitudinea mai bine zis

bunatatea lui Dumnezeu vrea ca toti sa vina la cunostinta adevarului

 flrz, on 01 ianuarie 2020 - 17:06, said:

Arata versetul din Biblie, nu ce a spus un om.
Asa si eu pot spune multe despre multi.

exista un Domn, on credinta, un botez (efeseni 4)

#12
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

 odastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 17:08, said:


Ea a pastrat intacta invatatura de credinta si nu a adaugat nimic nou.

Chiar ca nimic, decat vreo cateva mii de sfinti, grade ierarhice mai multe decat in armata si multe traditii.

#13
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,077
  • Înscris: 27.02.2018
De ce sa ajunga protestanții in iad, doar pentru ca au iesit in Piata Victoriei si in marile orase si au strigat împotriva ciumei rosii?

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 cristirg, on 01 ianuarie 2020 - 16:59, said:

toti ereticii : catolici,greco-catolici,protestanti ,neo-protestanti ajung in iad,nu se mantuiesc decat cei care traiesc in credinta ortodoxa

Sfintul Cuvios Teodosie de la Pecerska (+1073)

Numai ce avusese loc Marea Schismă, ce era să zică sfântul tău?
Catolicismul e cea mai bună și curată credință? Că restul nu apăruseră încă.
Normal că lăuda ortodoxismul.

Așa că lasă-mă cu mândria asta orbească a voastră, ca nu vreau să fac păcate.

#15
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Oare sintoistii, hindusii si budistii tot acolo ajung ?

#16
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,772
  • Înscris: 07.01.2012

 flrz, on 01 ianuarie 2020 - 16:53, said:



El s-a crestinat miseleste inainte sa moara, pentru a-i fi iertate TOATE pacatele din timpul vietii.
Stim ca botezul anuleaza toate pacatele anterioare botezatului.
Sunt ateu, enervat rău de abuzurile bisericii și mă amuz făcându-l pe păgânul greco-latin. Dar nu l-aș acuza pe Constantin de mișelie. (poate de lipsă de viziune politică pe termen lung).
Știam că "Sfântul" Constantin și-a condamnat la moarte fiul uneltitor de mai multă vreme. Ce am aflat recent e că după asta a fost primul legiuitor roman care a incriminat puericidul, echivalându-l chiar cu paricidul(considerat cea mai gravă formă de ucidere). Or, cam asta indică o persoana cu serioase mustrări de conștiință.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dorel666, on 01 ianuarie 2020 - 16:39, said:

Romani 6:3 Nu ştiţi că toţi câţi am fost botezaţi în Isus Hristos, am fost botezaţi în moartea Lui?

Bravo tudorele, ai pus punctul pe i.
Toți am fost botezați în Iisus Hristos, nu doar ortodocșii.

Bravo!

#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,724
  • Înscris: 29.02.2004

 ericmario, on 01 ianuarie 2020 - 17:14, said:

Așa că lasă-mă cu mândria asta orbească a voastră, ca nu vreau să fac păcate.

auzi, gluma gluma, dar ignoranta devine enervanta!

poti argumenta cam ce te emnerveaza si unde gresim?

ia s-aud ca chiar mi-s curios !

altceva nu stiti decat sa aruncati cu epitete

asta nu e dialog

deh, tre sa si ai cu cine dialoga

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate