Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probabilitate loterie

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

View Postdoxan, on 01 ianuarie 2020 - 13:19, said:

Toti cei care castiga la Lotto 6/49 sunt ofiteri si oameni de influenta ai SRI, e una din numeroasele metode princess care temuta institutie anti romaneasca isi finanteaza operatiunile clandestine.
Loteria Romana e in realitate o afacere paravan a SRI, odiosii securisti se imbogatesc de pe urma proletarilor, se aplica intocmai reteta propusa de George Orwell in Teoria si Practica Colectivismului Oligarhic ( nuvela 1984).
cum sta caciula de aluminiu pe cap?e ok?s-a indoit sau e tot neted aluminiul?
cine a jucat la bingo macar 1 data in viata lui se lamureste ca e absolut inutil sa masluiesti loteria. casa incaseaza 10 lei, premiile sunt de 4 lei. 6 lei raman in casa. asta ca exemplu simplu. terminati cu SRI/SPP si alte baliverne :))

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdana_alexa_92, on 31 decembrie 2019 - 19:51, said:

Buna,

Am realizat un mic program care calculeaza cele mai probabile numere la loto in functie de extragerile anterioare pana in anul 1993.
Deci este simplu, programul afiseaza cele mai putin extrase 6 numere.

Am facut si procentaje pentru fiecare numar de la 1 la 49 dar rezultatele sunt ciudate in opinia mea.
Ma asteptam ca toate numerele sa fie extrase aproape in mod egal, dar observ ca unele numere sunt mult mai putin extrase decat altele.
Diferenta este de pana la 23%.
Ceea ce ma face sa cred ca jocul este masluit.
Iar daca jocul este masluit inseamna ca este predictibil folosind retele neuronale.
Ma gandeam sa folosesc Tensorflow pentru a face predictii. A mai incercat cineva? Credeti ca merita efortul?
la 5/40 de acum 1 zi de ex, s-au repetat nu mai putin de 4 numere (!!) la cele 2 extrageri

Ce probabilitate statistica era sa se intample asa ceva? Si totusi...

ori masluite, ori... asistam la anomalii statistice

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postunbrutus, on 01 ianuarie 2020 - 15:04, said:

ori masluite, ori... asistam la anomalii statistice
La 2 extrageri, e nesemnificativ sa zici ca-i "anomalie". :)

#22
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019

View Postzile_san, on 01 ianuarie 2020 - 14:55, said:

cum sta caciula de aluminiu pe cap?e ok?s-a indoit sau e tot neted aluminiul?
cine a jucat la bingo macar 1 data in viata lui se lamureste ca e absolut inutil sa masluiesti loteria. casa incaseaza 10 lei, premiile sunt de 4 lei. 6 lei raman in casa. asta ca exemplu simplu. terminati cu SRI/SPP si alte baliverne Posted Image)

Pe ce te bazezi cand zici ca sunt baliverne?
Ogica era jucator profesionist de loto juca multe bilete si cu scheme complexe, avea mult mai multe sanse statistic sa castige.
Si totusi "castigatorul" a fost un ofiter SPP care a jucat un singur bilet.
Si povestea care a spus-o la tv dupa ce a fost deconspirat este cel putin ciudata.
Cum se face ca de fiecare data premiul cel mare se acorda unei persoane care joaca in singur bilet si acela cu numere favorite gen date de nastere... si pe deasupra e si ceva functionar de rang inalt.. deci care in mod normal statistic ar avea cele mai putine sanse sa castige?
Daca ar fi corecti ar face public toti castigatorii de sume mari. Deci sa fie o clauza in conditiile de participare: daca ai castigat ti se fac publice date despre tine, cine este, ce lucrezi. Ca sa nu existe suspiciuni. Si iti asumi riscurile daca vrei sa joci.

#23
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

View Poststalker2142, on 01 ianuarie 2020 - 13:04, said:

Am mai scris pe aici ca loteria nu are motiv sa trucheze extragerile...
Serios? Ia citeste aici.

#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Am citit și citez din opera lect.dr.univ Stănilă, Georgiana Oana:
tablita de indentificare
In caz ca, una sau mai multe bile
Cu un cantar, obijnuit,

Iar logica e de fier. Ruginit rău de tot...
Daca bila nu face parte din acelasi set cu celelalte nu poate trece de primul inel! OK. Loteria Romana a aratat ca are doua seturi de bile. Deci daca sa spunem in suflanata sunt introduse 6 bile din setul 1 si 43 din setul 2, cele 43 de bile din setul 2 nu au nici o sansa sa iasa, pt ca nu sunt recunoscute de suflanta!
Deci sistemul de verificare refuză bilele dacă nu sînt din același set dar madam' lector dr.univ. presupune că în suflantă ajung bile din două seturi. Și cum se întîmplă minunea dacă au fost refuzate la verificare?

După cum ziceam mai sus - dacă nu gîndești, te pălește conspiratita...

#25
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Am citit cu interes toate comentariile, dar ce pot zice ca acum vreo 8 ani stiu ca se modificase numele Agentiilor Judetene in Centre de Profit.Nu stiu daca in prezent tot asa s-or numi, dar mi-a dat de gandit!

#26
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Trăim într-o țară în care s-au furat cu vagonul. De ce nu s-ar fura cu calculatorul?

#27
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
Cu calculatorul poti fura mai multe vagoane,chiar si un tren.Ideea ca jocul loterie sa fie aranjat nu m-ar mira chiar deloc.Ba chiar o socotesc plauzibila.

View Postdana_alexa_92, on 31 decembrie 2019 - 19:51, said:

Ma gandeam sa folosesc Tensorflow pentru a face predictii ?
Te pricepi la matematica din spatele API-ului TensorFlow ?
Pentru TensorFlow iti trebuie cont GCP si ridicare de VM-uri on demand.Iar VM-urile si procesarea de pe TensorFlow nu este eftina, ele pot fi ridicate doar in nodurile GCP din Belgia, Finlanda si Olanda. (presupun ca ai cont de gcp developer)

Edited by MartinAdelberg, 01 January 2020 - 19:35.


#28
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Nu stiu ce este GCP, dar Tensorflow se poate instala pe calculatorul propriu nu este nevoie sa conturi la altii.
Evident ca predictiile se vor face mai incet ca eu nu am placa video si am procesor mai slab (Intel).
Matematica nu prea stiu si sper ca nu este nevoie.
Stiu ca trebuie facut training la date de intrare, adica creat un model, si apoi se pot face predictii pe acel model.
Si trebuie facute mici ajustari pe parcurs la model pana numerele prezise se potrivesc cu rezultatele loto.
Si este nevoie de cel putin un an de ajustari pentru ca extragerile loto au loc doar o data pe saptamana din cate stiu.

#29
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu iti trebuie gcp.
tf este o librarie pe care on instalezi sub un limbaj, de ex python.
si ce vrea o.p. e f simplu de realizat.. insa e inutil ca nu e nici un tipar in setul ala de date.

imi vine greu sa cred ca numerele alea sunt alese, si alese de acelasi securist din '93 incoace dupa anul de nastere sau marimea de chiloti a nevestei  
daca era asa, se prindeau multi inainte, si fara retele neuronale Posted Image

ca sa masluiasca jocul nu au nevoie de astfel de artificii. ca oricum au acces la baza de date si pot oricand modifica orice acolo si tipari un bilet "castigator" dupa ce s-au ales numerele

ps: primul rezultat de la gogu:
https://github.com/e...tery-Prediction

#30
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Inca ceva: ce spuneti de tragerea dubla 5/40 din 31.12. 2019 :
extragerea I  :   1.10.23.29.30.33
extragerea II :   1.21.23.29.33.39
Deci 4 numere care se repeta la doua extrageri consecutive. Teoretic e posibil, dar in realitate e putin probabil.

Nici un ministru de finante, din ultimii 15 ani, nu a incercat sa schimbe Editec-urile astea cu un sistem manual, ca in Spania de ex.(El Gordo). De ce? Pentru ca nu are voie si pentru ca loteria e o sursa de finantare pentru partide. Punct.

#31
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Postdana_alexa_92, on 01 ianuarie 2020 - 20:06, said:

Nu stiu ce este GCP, dar Tensorflow se poate instala pe calculatorul propriu nu este nevoie sa conturi la altii.
Evident ca predictiile se vor face mai incet ca eu nu am placa video si am procesor mai slab (Intel).
Matematica nu prea stiu si sper ca nu este nevoie.
Stiu ca trebuie facut training la date de intrare, adica creat un model, si apoi se pot face predictii pe acel model.
Si trebuie facute mici ajustari pe parcurs la model pana numerele prezise se potrivesc cu rezultatele loto.
Si este nevoie de cel putin un an de ajustari pentru ca extragerile loto au loc doar o data pe saptamana din cate stiu.
GCP = Google Cloud Platform, pt tine  Google iti pune la dispozitie ridicarea unei masini de calcul cu o matrice de procesoare preselectabila, astfel incat sa-ti faci calculele mai repede, folosind
metodele prestabilite si predefinite a lui google in ceea ce priveste trainigul de date. Pur si simplu faci modelul il servesti GCP-ului sub forma unui model TensorFlow si google ruleaza pt tine pe matriici
de procesoare de ordinul zecilor si memorie de ordinul sutelor de gigabyte, rezultatele fiind instant insa la un pret pe masura.

Tine cont ca Google are prorpiul AI care te poate ajuta sa formezi modelul de TensorFlow de la ani de zile la cateva ore.

Credeam ca vrei sa faci ceva profesionist si nu tema de casa.

Edited by MartinAdelberg, 01 January 2020 - 21:33.


#32
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAugustus1978, on 01 ianuarie 2020 - 11:05, said:

La fel si programul tau, daca cateva numere nu a fost extrase timp de 30 de ani, nu inseamna ca vor fi extrase in curand.
corect. Vezi și cazul ruletei din Monte Carlo din 1913

#33
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdana_alexa_92, on 01 ianuarie 2020 - 17:08, said:

Cum se face ca de fiecare data premiul cel mare se acorda unei persoane care joaca in singur bilet si acela cu numere favorite gen date de nastere... si pe deasupra e si ceva functionar de rang inalt.. deci care in mod normal statistic ar avea cele mai putine sanse sa castige?
A castigat UNUL de pa SPP (si asta dupa scandalul cu gainarul de Ogica, la televiziunea gainarului de Diaconescu) si, gata, au castigat NUMAI de acolo? De unde stii? Mai ales ca...

Quote

Daca ar fi corecti ar face public toti castigatorii de sume mari. Deci sa fie o clauza in conditiile de participare: daca ai castigat ti se fac publice date despre tine, cine este, ce lucrezi. Ca sa nu existe suspiciuni. Si iti asumi riscurile daca vrei sa joci.
Deci 1) nu stii cine a castigat, dar faci presupuneri aiurea, si
2) presupunand prin absurd ca as castiga eu (care joc cam 2-3 variante pe an), cu siguranta as fi IMPOTRIVA ca loteria sa-mi divulge numele si adresa. Motivul ar trebui sa fie clar: rpotectia vietii mele si a familiei mele. Probabil daca ar aparea chestia asta in regulament, putina lume ar mai juca macar eun bilet.

#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdana_alexa_92, on 01 ianuarie 2020 - 17:08, said:

Pe ce te bazezi cand zici ca sunt baliverne?
Ogica era jucator profesionist de loto juca multe bilete si cu scheme complexe, avea mult mai multe sanse statistic sa castige.
Si totusi "castigatorul" a fost un ofiter SPP care a jucat un singur bilet.
Si povestea care a spus-o la tv dupa ce a fost deconspirat este cel putin ciudata.
Cum se face ca de fiecare data premiul cel mare se acorda unei persoane care joaca in singur bilet si acela cu numere favorite gen date de nastere

Pai iti spun eu cum. Dupa cum stim, avem aproape 14 milioane de combinatii posibile. Adica 14 milioane de bilete
diferite posibile.

Dar din acestea, in mod normal se joaca doar cateva milioane la o extragere, 2-3 milioane. Intr-o vreme anunta loteria, "s-au jucat 3 milioane de variante".

Eh, din astea 2-3 milioane de variante, trebuie sa fim constienti ca poate trei sferturi daca nu chiar mai mult sunt bilete "pe simplu".

Oamenii sunt pârliti si n-au bani sa joace 3-4-5 variante saptamanal.

deci, din 3 milioane de variante, poate 2,5 milioane sunt bilete simple, deci e clar ca sansa sa iasa bilet simplu e de partea lor, indiferent daca o fi fost vreun bezmetic care a jucat 100 de variante deodata. 100 sau 200 sau chiar si 1000 din 3 milioane, e egal cu zero. e ca si cum ai zice 1 din 3000, sau 1 din 30.000

Spune tu cam ce sanse de castig ai daca joci la o ruleta cu 3000 sau cu 30.000 de casute. Cand exista cazuri cand joci la ruleta clasica, cu 37 de numere, si nici de-a dreacu nu-ti iese numarul toata ziua, dupa zeci sau sute de invartiri.

Deci, chiar daca joci mai multe variante, sansele tale sa castigi sunt foarte reduse.

View Postdana_alexa_92, on 01 ianuarie 2020 - 17:08, said:

Daca ar fi corecti ar face public toti castigatorii de sume mari.

Tie ti-ar conveni sa stie toata lumea ca ai castigat?

Edited by Phobos, 02 January 2020 - 12:11.


#35
toby22

toby22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.11.2019
Buna ziua! Din cate observ din comentarii toti ne dorim sa castigam imediat, cat mai repede posibil. De ce nu se gandeste nimeni la o strategie pe termen mediu (de cateva luni), la o schema sau sistem de joc ce poate duce la profit dupa 50-100 de extrageri? Eu am testat o schema de 100 de variante a cate 6 numere, unde in proportie de aproape 90% asigura intre 1 si 4 castiguri cu 3 numere si peste 5% cu 4 numere, chiar am prins o varianta cu 5 numere din 120 de extrageri.

#36
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007

View Postdana_alexa_92, on 31 decembrie 2019 - 19:51, said:

Buna,

Am realizat un mic program care calculeaza cele mai probabile numere la loto in functie de extragerile anterioare pana in anul 1993.
Deci este simplu, programul afiseaza cele mai putin extrase 6 numere.

Am facut si procentaje pentru fiecare numar de la 1 la 49 dar rezultatele sunt ciudate in opinia mea.
Ma asteptam ca toate numerele sa fie extrase aproape in mod egal, dar observ ca unele numere sunt mult mai putin extrase decat altele.
Diferenta este de pana la 23%.
Ceea ce ma face sa cred ca jocul este masluit.
Iar daca jocul este masluit inseamna ca este predictibil folosind retele neuronale.
Ma gandeam sa folosesc Tensorflow pentru a face predictii. A mai incercat cineva? Credeti ca merita efortul?

Pentru predicții trebuie să caute și să găsească un tipar (care se repetă).
Deci trebuie să știi ce tipar trebuie (indiferent dacă jocul este sau nu măsluit).
Tiparul există! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate