Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probabilitate loterie

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Buna,

Am realizat un mic program care calculeaza cele mai probabile numere la loto in functie de extragerile anterioare pana in anul 1993.
Deci este simplu, programul afiseaza cele mai putin extrase 6 numere.

Am facut si procentaje pentru fiecare numar de la 1 la 49 dar rezultatele sunt ciudate in opinia mea.
Ma asteptam ca toate numerele sa fie extrase aproape in mod egal, dar observ ca unele numere sunt mult mai putin extrase decat altele.
Diferenta este de pana la 23%.
Ceea ce ma face sa cred ca jocul este masluit.
Iar daca jocul este masluit inseamna ca este predictibil folosind retele neuronale.
Ma gandeam sa folosesc Tensorflow pentru a face predictii. A mai incercat cineva? Credeti ca merita efortul?

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
1. de ce crezi că numerele mai puțin extrase au probabilitatea mai mare să iasă?
2. procentajele extragerilor respectă cumva distribuția lui Gauss?

#3
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
In US la radio si TV erau multe voci care ziceau deschis ca loteria este TAXA PE PROSTIE. Zi aici in public asa ceva sa vedem cat timp dureaza pana capeti o bataie sau esti arestat.
Evident ca este masluita. Vezi scandalul loteriei romane.
Acum cu sansele de castig: multi nu inteleg teoria probabilitatii si din ce ai zis observ ca faci si tu gresala aceasta si si implementat-o in progam.
EXEMPLU: dai cu banul: sansele sa cada o fata sau alta este de 50%. Corect pana acum.
Arunci cu banul de 99 si de 99 de ori (improbabil dar sa zicem asa) cade tot aceiasi fata. Logic ar fi ca la 100 aruncare sa cada cealalta, nu ca doar acum si 100% sanse. Ei bine si la 100 aruncare ai tot 50% sanse sa cada fata dorita.
La feel cu zarurile. Ai 12.5% sa sanse sa dai 6 sa zicem. Dupa 1000-5000-1 milion de aruncari in care nu si dat 6 de loc, nu insemana ca sansa de a da 6 a crescut - aici gresesc multi - sansa este tot de 12.5%.
La fel si programul tau, daca cateva numere nu a fost extrase timp de 30 de ani, nu inseamna ca vor fi extrase in curand.

#4
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Poate ca pe termen scurt sansele sunt de 1 la 49, dar pe termen lung ar trebui sa fie mai mari.
Dar au fost 1900 de extrageri pana acum si unele numere au iesit de 260 de ori si altele doar de 200 de ori. Mi se pare prea mare diferenta la 1900 de extrageri.
Si mai sunt si alte suspciuni.
De ce marile premii sunt castigate de ofiteri SPP ?? Nu cred ca este plina tara de sppisti :)

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
@dana_alexa_92

Iluzia că numerele mai rar extrase până acum au șanse mai mari sa fie extrase in viitor se numește "iluzia gamblerului"

Daca jocul de Loto e organizat corect te omoară matematica hazardului.

Daca jocul de Loto este măsluit, te omoară un un calculator care extrage o varianta care nu a fost jucată pe vreun bilet

Ambele variante te omoară și te lasă fără bani indiferent de ce soft de predicție ai folosi.

Daca lumea ar putea produce o subzistență din loterie sau din pariuri sportive, n-ar mai munci nici drku pe lumea asta, ar da capitaliștii faliment pe capete.

Edited by Kres, 01 January 2020 - 11:22.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
matematica are o ramura numita destul de sugestiv: probabilitati

nu poti pretinde ca daca un numar nu iese de atatea ori ca si un altul, sa insemne ca sunt masluite. nu poti avea sanse egale intre toate aceste numere.

apoi, discutia este despre programelul ce vrei sa-l folosesti, ori despre castigatori si domeniul lor de activitate? ce dezbati de fapt?

#7
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Nu am zis ca vreau sa folosesc strategia cu numerele cele mai putin extrase.
Am intrebat daca a folosit cineva Tensorflow pentru predictii loto?
Tensorflow se bazeaza pe ideea ca datele de intrare au pattern-uri care se repeta iar jocurile masluite ar trebui sa aiba un pattern repetitiv pe undeva

#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Supraestimarea amplificarii șanselor la loterie, folosind mijloace științifice, e componenta a iluziei gamblerului.

Numai saracii își irosesc resursele puține la loterie, bogații plătesc informații și pariază direct pe varianta câștigătoare, refuzând să de-a cu zarul.

Principala iluzie a săracului e va se poate imbogati dând cu zarul

Edited by Kres, 01 January 2020 - 11:42.


#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAugustus1978, on 01 ianuarie 2020 - 11:05, said:

La fel si programul tau, daca cateva numere nu a fost extrase timp de 30 de ani, nu inseamna ca vor fi extrase in curand.

Dar nu asta a vrut sa spuna, pentru ca toate numerele au iesit, se poate verifica aici:

http://www.loto49.ro/arhiva-loto49.php

A zis ca unele numere ies mai rar decat altele.

E normal, pentru ca perioada e mica. 30 de ani e putin.

Cat avem, o extragere pe saptamana? 52 pe an? cam 1500 extrageri pana acum. Si la o extragere, se extrag doar o optime din numerele totale.

Ai nevoie de minim 9 extrageri ca sa-ti iasa toate, caci 8 nu-ti ajung. 6x8=48, si sunt 49 numere. Dar hai sa presupunem ca ai nevoie doar de 8.

Deci din 1500 de extrageri, ar fi trebuit sa-ti iasa in medie fiecare numar de 187,5 ori.

23% nici din suma asta medie nu e mult.

Dar sa nu uitam, tu ai spus ca:

View Postdana_alexa_92, on 31 decembrie 2019 - 19:51, said:

Ma asteptam ca toate numerele sa fie extrase aproape in mod egal, dar observ ca unele numere sunt mult mai putin extrase decat altele.
Diferenta este de pana la 23%.

Deci, 23% e diferenta dintre cele mai extrase numere si cele mai putin extrase numere? Pai chiar nu e mult deloc, asta inseamna ca cele mai extrase numere au urcat abia cu 12% peste medie, cele mai putin extrase abia sunt si ele cu 12% sub medie. Caci e clar ca daca ai numere ce au iesit mai rar, inevitabil ai si numere ce au iesit mai des, nu?

Ce ti se pare chiar atat de anormal?

Intotdeauna o sa ai numere care ies mai des si altele care ies mai rar, insa pana la urma cele care au iesit mai rar o sa recupereze terenul pierdut si o sa le ajunga din urma pe celelalte.

Exact lucrul asta l-am facut si eu odata la Loto Polonia, 20 din 80. Eh, fara "program", mi-am notat pur si simplu in Excel.

Deci unde se extrag 20 de numere din 80, si asta de doua ori pe zi, nu o data pe saptamana.

Am avut tot timpul "vârfuri", numere care au luat-o inainte, si "cozi", care au ramas in urma. Dar dupa aia cozile recuperau.

Gandeste-te, la o loterie unde ai nevoie doar de minim 4 extrageri ca sa acoperi toate numerele, a fost numar care n-a venit nici 52 de extrageri la rand, in istoria loteriei. Asta n-am vazut-o eu cu ochii mei, ci au zis-o chiar ei.

Chestia este insa ca nu m-a ajutat cu nimic sa stiu cozile, caci combinatiile tot nu ieseau dupa cum ma asteptam eu. Posted Image

View Postdana_alexa_92, on 01 ianuarie 2020 - 11:25, said:

Nu am zis ca vreau sa folosesc strategia cu numerele cele mai putin extrase.
Am intrebat daca a folosit cineva Tensorflow pentru predictii loto?
Tensorflow se bazeaza pe ideea ca datele de intrare au pattern-uri care se repeta iar jocurile masluite ar trebui sa aiba un pattern repetitiv pe undeva

Loteria nu are nevoie sa fie masluita, nu stiu de ce nu intelegeti asta. De ce sa se masluiasca, devreme ce ei castiga la fel de mult si daca e corecta? Posted Image

Au un procent baban din incasari care nu intra la premii, undeva pe la 40%, deci ce nevoie au sa masluiasca?

De cate ori vedeti ca a luat cineva premiul pentru 6 numere, sa stiti ca loteria a luat cam tot pe atat.

Edited by Phobos, 01 January 2020 - 12:03.


#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
E simplu. Măsluind, poți să stabilești dinainte cine câștigă și la ce agenție.
După care vinzi publicului o poveste, cu muncitorul coborât de pe schela care a jucat o varianta simpla și a dat lovitura.

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View PostPhobos, on 01 ianuarie 2020 - 12:00, said:

Dar nu asta a vrut sa spuna, pentru ca toate numerele au iesit, se poate verifica aici:

http://www.loto49.ro/arhiva-loto49.php

Arhiva nu este completa, lipsesc 11 extrageri pana la data de 08.08.1993:
http://noroc-chior.r...tate.php?Y=1993

Edited by florinbad, 01 January 2020 - 12:09.


#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postflorinbad, on 01 ianuarie 2020 - 12:08, said:

Arhiva nu este completa, lipsesc 11 extrageri pana la data de 08.08.1993:
http://noroc-chior.r...tate.php?Y=1993

Am vazut ca lipsesc, dar chiar si asa au iesit toate numerele. :)

#13
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Puteți să căutați toate extragerile, de pe timpul lui Burebista și nu veți obține clopotul lui Gauss dintr-un motiv simplu - orice număr are șanse egale sa fie extras într-un milion (ex) de extrageri, dar asta nu înseamnă că va fi și extras, ci doar că, matematic, statistic are șanse egale.

În același fel, matematic, puteți câștiga mâine sau peste 1000 de ani.

#14
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Am mai scris pe aici ca loteria nu are motiv sa trucheze extragerile, asta pentru ca oricum jecmaneste jucatorii pe fata
Intr-o vreme scriau pe site la fiecare extragere sumele jucate, daca faceai procent ulterior la sumele oferite ca premii reiesea ca loteria pastreaza 60% din bani si 40% ii ofera ca premii
Ulterior din premiile mari statul mai incaseaza in alt buzunar alte procente ca impozit pe jocuri de noroc, deci la jucatori se intoarce net mai putin de 40% din sumele jucate

pentru cine crede ca sunt masluite sau vrea un procent de return mai mare ...se pot juca jocuri pe numere pe extrageri internationale la casele de pariuri
exemplu de bilet la superbet

extragere USA Pensylvania Treasure Hunt  - se extrag 5 numere de la 1 la 30
jucam un bilet unde algem 5 numere cu sistemul 4,5/5 cu miza de 10 lei
daca nimerim oricare 4 numere din cele 5 premiul este de 5500 lei
daca nimerim toate cele 5 numere premiul este de 99000 lei

#15
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pai și ce escrocii de americani nu știu sa fure sau ce?

Loteria e apanajul săracului ținut în foame de mai marii planetei. I-ați văzut pe alde Becali sa facă coada la vreo agenție loto?

Edited by Kres, 01 January 2020 - 13:07.


#16
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostKres, on 01 ianuarie 2020 - 13:06, said:

Pai și ce escrocii de americani nu știu sa fure sau ce?

Pai atunci cand joci la o agentie din Romania pe numerele extrase la o agentie din alta tara...chiar daca extragerea respectiva e trucata de organizator pe tine nu te afecteaza
asta pentru ca nu primesti banii de la organizator.

Dar eu nu recomand la nimeni sa joace asta pentru ca vor juca ani de zile si nu or sa nimereasca numerele

#17
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Toti cei care castiga la Lotto 6/49 sunt ofiteri si oameni de influenta ai SRI, e una din numeroasele metode princess care temuta institutie anti romaneasca isi finanteaza operatiunile clandestine.
Loteria Romana e in realitate o afacere paravan a SRI, odiosii securisti se imbogatesc de pe urma proletarilor, se aplica intocmai reteta propusa de George Orwell in Teoria si Practica Colectivismului Oligarhic ( nuvela 1984).

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Cînd nu gîndești te lovește conspiratita.
La 6/49 ai o șansă din 13.983.816 să iasă o combinație anume. O șansă să cîștigi și 14 milioane să pierzi? Firește că vei pierde în 99,999999999% din cazuri...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate