Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Este clar ca oamenii cei rai ne supravegheaza permanent

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#1
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Nu e paranoia sau nebunie schizoida ci adevarul dureros...faptul ca am ajuns (datorita exploatarii comerciale a metadatei) niste sclavi, exact ca in romanele 1984 si Brave New World.
In concret... Acum doua zile veneam de la munca, eram cu muierea in masina si trecand pe o straduta numita Occidentului...aceasta ma intreaba senin de nu stiu ce escape room situat in proximitatea Hotelului Lev Or.
Nici macar nu i-am raspuns, am dat putina importanta curiozitatii ei. Cand ajung insa acasa si ma loghez pe unul din conturile FB...surpriza majora: primesc publicitate targetata exact cu acest Escape Room situat pe strada Occidentului!
Deci este clar ca ei ne monitorieaza permanent discutiile ambientale cu ajutorul smartphonurilor si totodata, eu unul cred ca Google dispune de un soi de algorithm care efectiv poata sa prevada cu probabilitate enorma actiunile pe care un cetatean le va intreprinde in materie de achizitii de bunuri si servicii.
Sunt convins ca datele sunt colectare real time, de asemenea cred ca SRI are acces la arme cibernetice offensive dezvoltate de NSA, care cel mai probabil opereaza similar cu algoritmul Google, numai ca intentia este ca sa preconizeze opinile politice ale indezirabilor & dusmanilor de clasa.
PS: Iar in aceasi zi, am primit adds si pentru hotelul Lev Or, asta desi am luat act doar in mintea mea de existenta acestui hotel, fara ca macar sa pronunt Lev Or intr-un dialog...

Edited by doxan, 31 December 2019 - 01:51.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Daca citesti terms and conditions de la google ai sa vezi ca iti explica ce si cum asculta/aduna. Unele chestii le poti ajusta tu. Ultimul tau paragraf e paranoia. O avea NSA ceva dar vezi sa nu ii dea lui SRI :)

#3
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Asa e, fara dubiu. Mi s-a intamplat si mie o chestie asemanatoare.
Ai doua variante.
1. Iei nota de asta si treci mai departe incercand sa nu te lasi afectat prea tare
2. Tragi pe cap o scufita crosetata din staniol si postezi isterizat pe forumuri

Personal am ales varianta 3 (beau o bere si raspund degajat)

Edited by claz, 31 December 2019 - 01:50.


#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
daca ai activ pe telefon localizarea, e posibil ca softul google sa "vada" ca ai fost intr-o anumita zona si sa iti dea reclama targetata.
dar nu cred ca discutia ta cu "muierea" a fost ascultata.

apropo. cine, ce interes ar avea cineva sa te spioneze pe tine?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdoxan, on 31 decembrie 2019 - 01:37, said:

Deci este clar ca ei ne monitorieaza permanent discutiile ambientale cu ajutorul smartphonurilor si totodata
Nu, a cautat la un oment dat si a retinut. Pe traseu de regual iti publici pozitia si targeteaza marketingul, nu sta de inregistrari si dinastea ca te lasa rapid fara baterie Posted Image

View PosttEo, on 31 decembrie 2019 - 01:51, said:

daca ai activ pe telefon localizarea, e posibil ca softul google sa "vada" ca ai fost intr-o anumita zona si sa iti dea reclama targetata.
Evident asta e sistemul. Mai mult daca unde ai fost nu are poze sau date multe si esti setat ca ghid sau oki de intrebat, te invita sa faci poze de acolo si sa postezi.

Edited by andreic, 31 December 2019 - 01:52.


#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,493
  • Înscris: 02.09.2006

View PosttEo, on 31 decembrie 2019 - 01:51, said:

daca ai activ pe telefon localizarea, e posibil ca softul google sa "vada" ca ai fost intr-o anumita zona si sa iti dea reclama targetata.
dar nu cred ca discutia ta cu "muierea" a fost ascultata.

apropo. cine, ce interes ar avea cineva sa te spioneze pe tine?
Doctorii???

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdoxan, on 31 decembrie 2019 - 01:37, said:

eram cu muierea in masina si trecand pe o straduta numita Occidentului...aceasta ma intreaba senin de nu stiu ce escape room situat in proximitatea Hotelului Lev Or.
primesc publicitate targetata exact cu acest Escape Room situat pe strada Occidentului!
Probabil ca muierea a accesat vreun link cu acel escape room si de aici toata treaba.

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
E vorba de o spionare in masa a populatiei, bag mana in foc ca tehnologia asta de prelucrare comerciala a metadei e mult mai avansate decat vor cei de la Google sa admita. E infricosator de precisa, distopiana chiar.
Cred ca noi plebeii de rand nici macar 1% din adevar nu cunoastem, e posibil ca sa fim toti parteneri benevoli ai Google in vederea obtinerii de machine learning pentru sistemele lor AI.
Probabil ca momentan e un beta trial,  supravegherea permanenta in timp real prin microfoanele smartphonurilor se rezuma la un grup social de studiu, urmand ca abia apoi sa fie implementata pentru toata populatia.

Edited by doxan, 31 December 2019 - 02:07.


#9
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Tu abia acum realizezi chestiile astea? Astea deja sunt pistol cu apa... am patit si eu sa faca secretara rezervare la hotel folosind datele de contact de firma si eu sa ma trezesc seara acasa pe laptopul personal cu reclama targetata fix pt hotelul unde aveam rezervarea, desi niciodata nu verific mailul de munca pe laptopul personal si nici cel personal pe cel de munca, iar telefonul de serviciu ramane zilnic in birou, nu-l iau acasa decat f rar (de obicei cand revin din vreo delegatie si nu mai trec pe la birou pt ca e prea tarziu), dar si atunci sta inchis, pt ca e vorba de private time si nu stau sa raspund la telefonul de serviciu in timpul meu liber.

Asta a fost chiar chill, mai spooky a fost cand mi-am schimbat telefonul si cel vechi statea in casa cu un sim de Romania (o chestie de sentimentalism, am inca numarul de mobil de acum 21 de ani). A venit un amic cu fetita de 2 ani in vizita si am zis sa-i pun Peppa the pig pe youtube pe acel telefon. Am deschis youtube si nici macar nu am apucat sa scriu ceva de Peppa, ca mi-a aparut pop-up daca nu vreau sa instalez youtube kids, intr-o casa in care nu locuiesc copii de ani buni de zile si pana atunci nu-mi aparuse niciodata treaba cu youtube kids. Curios e ca pe telefonul pe care-l aveam nou si pe care-l utilizez inca, nu mi-a aparut niciodata sugestia cu youtube kids.

Vorba colegului de mai sus: ai putine variante la dispozitie, depinde de tine cum reactionezi. Am ales sa trec peste si sa-mi vad de viata mai departe, pt ca degeaba ma feresc eu si nu mai folosesc telefon, laptop, etc, cei din jurul meu le folosesc si vrand nevrand tot voi fi urmarit daca e sa fiu urmarit. Singura treaba la care am renuntat acum 7-8 ani de zile a fost social media, cand am sters contul de fb si nu m-am lasat sedus de mirajul instagram in anii ce au urmat.
Bea o bere, relax, daca e sa te urmareasca cineva pe tine personal, n-ai nicio sansa sa te ascunzi,pt ca te vor da cei din jur de gol fara ca macar sa stie ca o fac.

Edited by Lowrider, 31 December 2019 - 02:09.


#10
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Am facebook instalat pe telefon. Acum ceva timp in urma mi-a venit un sef nou, cand am facut cunostinta ne-am spus doar prenumele. Telefoanele au stat pe birou, niciunul dintre noi nu le-am butonat.
Dupa cateva ore, nu mica mi-a fost uimirea sa-l vad pe FB la sugestii pentru oameni pe care poate ii cunosc. Cu nume si prenume.

Nu sunt paranoia si ma doare fix in dos de cine si daca ma spioneaza. Imi pare totusi ca s-a ajuns prea departe, general vorbind.

#11
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Acum este joaca si mirare pt utilizatori , dar ei fac bani.
Miine ...nu se stie ce arma poate fi impotriva noastra .

#12
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Ne inregistreaza permanent convorbirile ambientala va spun! �� Nu intamplator s-a renuntat la posibilitatea de a scoate bateria smartphonului, la munca am un telefon dumb (nou) si inclusiv pocitania respectiva are bateria incastrata! Iar o data cu explozia de wearables NFC...controlul o sa devina cvasi total.

Edited by doxan, 31 December 2019 - 02:20.


#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Doxane, sa stii ca si eu ma gandeam la neurochirurgia minim invaziva de la HOPE si cand sa intru  pe softpedia .. hopaaa.
Ce avem noi aci?
Attached File  New Bitmap Image.jpg   140.19K   127 downloads

Intelegi ce vreau sa zic?

Edited by maccip, 31 December 2019 - 02:23.


#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdoxan, on 31 decembrie 2019 - 01:57, said:

E vorba de o spionare in masa a populatiei,

E cienva atat de prost incat sa creada ca sunt platiti zeci de mii de oameni sa faca analize la analfabeti??
:lol:

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdoxan, on 31 decembrie 2019 - 01:37, said:

intentia este ca sa preconizeze opinile politice ale indezirabilor & dusmanilor de clasa.
Cetatene, cine sunt indezirabilii si dusmanii de clasa in zilele noastre ?   Tu si cetateanca din automobil ce sunteti ?

indezirabili la ce?  Care clasa ?

Edited by Quantum, 31 December 2019 - 02:42.


#16
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Nu sunt lucruri noi ceea ce spui tu,sunt convins ca toata lumea stie de asta.Nu trebuie sa te sperie,asta e lumea "perfecta" in care traim,unde traim "libertatea" in forma cea mai pura.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdoxan, on 31 decembrie 2019 - 01:37, said:

Nu e paranoia sau nebunie schizoida ci adevarul dureros...faptul ca am ajuns (datorita exploatarii comerciale a metadatei) niste sclavi, exact ca in romanele 1984 si Brave New World.
In concret... Acum doua zile veneam de la munca, eram cu muierea in masina si trecand pe o straduta numita Occidentului...aceasta ma intreaba senin de nu stiu ce escape room situat in proximitatea Hotelului Lev Or.
Nici macar nu i-am raspuns, am dat putina importanta curiozitatii ei. Cand ajung insa acasa si ma loghez pe unul din conturile FB...surpriza majora: primesc publicitate targetata exact cu acest Escape Room situat pe strada Occidentului!
Deci este clar ca ei ne monitorieaza permanent discutiile ambientale cu ajutorul smartphonurilor si totodata, eu unul cred ca Google dispune de un soi de algorithm care efectiv poata sa prevada cu probabilitate enorma actiunile pe care un cetatean le va intreprinde in materie de achizitii de bunuri si servicii.
Sunt convins ca datele sunt colectare real time, de asemenea cred ca SRI are acces la arme cibernetice offensive dezvoltate de NSA, care cel mai probabil opereaza similar cu algoritmul Google, numai ca intentia este ca sa preconizeze opinile politice ale indezirabilor & dusmanilor de clasa.
PS: Iar in aceasi zi, am primit adds si pentru hotelul Lev Or, asta desi am luat act doar in mintea mea de existenta acestui hotel, fara ca macar sa pronunt Lev Or intr-un dialog...

Asta-i nimic...stai sa vezi cand vine cipu...
Nu esti in vibratie cu "societatea" te deconecteaza imediat ca pe black superman...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lVgyqBBnZsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1:00-1:20

Daca o sa prind vremurile cu cip,nu il voi tine in mine,dupa ce am ajuns acasa de la procedura de implantare ma tai singur si il scot afara,il pun in pungulita si il folosesc acolo unde am nevoie

Edited by I2O, 31 December 2019 - 02:44.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdoxan, on 31 decembrie 2019 - 01:57, said:

Probabil ca momentan e un beta trial,  supravegherea permanenta in timp real prin microfoanele smartphonurilor se rezuma la un grup social de studiu, urmand ca abia apoi sa fie implementata pentru toata populatia.
Chiar de ar fi asa, care e problema ? Afla Google cand dai rateu cu nevasta ? De ce ti-ar pasa ?
In afara de reclame enervante, care oricum exista, cum te-ar deranja treaba asta ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate