Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cetățenie în Germania, reședință secundară (Nebenwohnsitz) în Germania, reședință principală România (Hauptwohnsitz)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 LudwigWan, on 30 decembrie 2019 - 09:02, said:

Am locuit câțiva ani în Germania.
După ceva vreme m-am mutat în România.
Încă sunt înregistrat în Germania, am Anmeldung acolo.
Vreau să vă întreb, pot aplica pentru cetățenie?
Practic, eu am Anmeldung circa 8 ani, deci sunt eligibil pentru a aplica pentru cetățenie, dar nu locuiesc acolo mereu.
Reședința mea principală (Hauptwohnsitz să spun așa) e în România, iar reședința mea secudnară (Nebenwohnsitz) e în Germania.
Din moment ce am Anmeldung neîntrerupt, pot aplica pentru cetățenie?

Am luat testul acela despre politică.
Nu am luat încă B-ul la limba germană, dar știu că trebuie să îl iau pentru cetățenie.

Mă interesează să știu dacă pot aplica pentru cetățenie, în condițiile în care am Nebenwohnsitz în Germania, și nu Hauptwohnsitz.


Cand completezi documentele pentru a primi cetatenia ai cateva chestii pe care tu nu le poti furniza:
- istoricul de la Rentenversicherung: suni la ei si iti trimit un formular in care iti spune in fiecare an cat ai cotizat. Daca nu ai venituri constante in DE in ultimii ani poti avea probleme.
- trebuie sa trimiti copii dupa fluturasii de salar , in total 6. Cand aplici le dai fluturasii din ultimele trei luni, inainte sa iti acorde cetatenia (dureaza pana la 1 an) te mai cheama odata cu fluturasii de salariu din ultimele trei luni.
- copie dupa contractul de inchiriere ( cumparare imobil daca stai in casa ta)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate