Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cetățenie în Germania, reședință secundară (Nebenwohnsitz) în Germania, reședință principală România (Hauptwohnsitz)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
LudwigWan

LudwigWan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2019
Am locuit câțiva ani în Germania.
După ceva vreme m-am mutat în România.
Încă sunt înregistrat în Germania, am Anmeldung acolo.
Vreau să vă întreb, pot aplica pentru cetățenie?
Practic, eu am Anmeldung circa 8 ani, deci sunt eligibil pentru a aplica pentru cetățenie, dar nu locuiesc acolo mereu.
Reședința mea principală (Hauptwohnsitz să spun așa) e în România, iar reședința mea secudnară (Nebenwohnsitz) e în Germania.
Din moment ce am Anmeldung neîntrerupt, pot aplica pentru cetățenie?

Am luat testul acela despre politică.
Nu am luat încă B-ul la limba germană, dar știu că trebuie să îl iau pentru cetățenie.

Mă interesează să știu dacă pot aplica pentru cetățenie, în condițiile în care am Nebenwohnsitz în Germania, și nu Hauptwohnsitz.

#2
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

View PostLudwigWan, on 30 decembrie 2019 - 09:02, said:

Mă interesează să știu dacă pot aplica pentru cetățenie, în condițiile în care am Nebenwohnsitz în Germania, și nu Hauptwohnsitz.
Nu, pentru ca formal nu indeplinesti prima conditie de la § 10 StAG: "(1) Ein Ausländer, der seit acht Jahren rechtmäßig seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Inland hat und..."
https://www.gesetze-.../stag/__10.html

Dpdv formal trebuie sa ai neaparat Hauptwohnsitz in D, Nebenwohnsitz poti avea unde vrei tu. In plus sa indeplinesti celelalte conditii inpuse de § 10 StAG, printre altele: cunostinta limba, venituri, evtl. trebuie sa renunti la cetatenia romana (la puntul asta posibil sa existe vreun acord D/RO).

#3
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Nu trebuie sa renunti la nicio cetatenie, nu mai dati informatii aiurea.
@OP: ca sa stii sigur, ia-ti un bilet de Wizz si mergi la Einbürgerungsamt la tine in orasul unde ai Anmeldung-ul (fa-ti un Termin online). Acolo ei iti vor da un Fallnummer si o lista cu cerintele ce trebuiesc indeplinite si documente ce trebuiesc adunate (e un pomelnic intreg). Pt documentele ce trebuiesc traduse, vor accepta numai documente traduse de un traducator autorizat de statul german, care activeaza pe teritoriul Germaniei, nu accepta traduceri facute in Ro.
Testul de germana poti sa-l dai la Volkshochschule sau la Goethe Institut. B1 e super simplu, la B2 e relativ usor, mai ales daca vobesti zilnic limba.
Cand ai adunat documentele, iti faci iar online un Termin la Einbürgerungsamt, in care scrii Fallnummer-ul primit initial. Te duci, iti verifica actele si daca totul e ok de acolo preiau ei dosarul si te anunta cand sunt finalizate formalitatile.
Tot ce am scris mai sus e din experienta proprie si chiar daca au trecut ceva ani, legislatia nu s-a schimbat. In functie de cat de mare e orasul in care ai Anmeldung-ul, va dura intre 4 luni si 1 an (in orasele mici merge relativ repede, in orasele mari mai greu) si nu va trebui sa renunti la cetatenia romana. Totusi treaba cu Hauptwohnsitz-ul s-ar putea sa fie o problema, pt ca trebuie sa dovedesti printre altele si veniturile din De si un contract de inchiriere / act de proprietate al unui apartament in De (ai acolo pe lista aia de documente cerinta asta). Aici pe forum o sa primesti o gramada de pareri, dar sa stii ca toti cei pe care-i stiu au avut si unele cerinte diferite pe lista aia, in functie de situatia lor, de aici si sfatul meu sa mergi sa vorbesti direct cu Berater-ul de la Einbürgerungsamt.

Edited by Lowrider, 30 December 2019 - 15:50.


#4
LudwigWan

LudwigWan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2019
Mulțumesc pentru clarificarea referitor la dublă cetățenie. Într-adevăr, Germania are un acord cu România (deoarece am auzit că alte persoane au obținut cetățenie germană și și-au păstrat cetățenia română.
Eu am Anmeldung la un prieten (nu plătesc nimic: chirie, cheltuieli,etc). Credeți că e necesar să am închiriată o locuință acolo?
Cred că în momentul în care voi merge la Termin la ei, îmi voi găsi întâi un loc de muncă permanent (ca angajat), ca să am mai multe șanse; eventual voi și închiria o locație ca să aduc acte în regulă.



Aufenthalt bănuiesc că înseamnă permis de ședere, nu? Am impresia că, din moment ce am fost angajat, cred că l-am primit automat după câțiva ani. Sau poate mă înșel?

Edited by Dany_Darke, 01 January 2020 - 10:37.
nu se citeaza postul imediat anterior


#5
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019
Anmeldungul acela specifica faptul ca este o locuinta secundara (Nebenwohnung) ? In afara de anmeldung, mai platesti asigurare medicala, impozite in germania ?
Parerea mea e ca daca tu esti anmelduit cu nebenwohnung si nu platesti nici un ban la asigurarea medicala sau impozite e cazul sa o lasi balta. Nu numai ca nu vei obtine cetatenia, dar s-ar putea sa te trezesti ca trebuie sa platesti din urma asigurarea medicala sau cine stie ce alte taxe.


#6
LudwigWan

LudwigWan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2019
Eu plătesc deocamdată o asigurare în România (sunt înregistrat ca PFA)
Am înțeles că sunt abolit de a plăti asigurarea în Germania, pentru că sunt cetățean UE, și e destul să plătesc într-un singur stat. Deci nu sunt obligat să o plătesc și în Germania.
Nu știu dacă mă afectează aceasta în mod negativ la obținerea cetățeniei...


Pe Anmeldung nu specifică faptul că e Nebenwohnung, e Anmeldung normal.
Dar, când am fost la Finanțamt să mă înregistrez ca Selbständig m-au întrebat unde locuiesc, chirie etc... Le-am spus că sunt Anmelduit acolo și în România. Am întrebat dacă e legal, și mi-au spus ei că e ok, și că practic în România e Hauptwohnung și în Germania e Nebenwohnung, dar acest lucru nu apare în acte, doar mi-au spus un angajat așa, colocvial.

Edited by althea, 01 January 2020 - 20:47.


#7
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View PostLudwigWan, on 01 ianuarie 2020 - 20:05, said:

Eu plătesc deocamdată o asigurare în România (sunt înregistrat ca PFA)
Am înțeles că sunt abolit de a plăti asigurarea în Germania, pentru că sunt cetățean UE, și e destul să plătesc într-un singur stat. Deci nu sunt obligat să o plătesc și în Germania.
Nu știu dacă mă afectează aceasta în mod negativ la obținerea cetățeniei...


Pe Anmeldung nu specifică faptul că e Nebenwohnung, e Anmeldung normal.
Dar, când am fost la Finanțamt să mă înregistrez ca Selbständig m-au întrebat unde locuiesc, chirie etc... Le-am spus că sunt Anmelduit acolo și în România. Am întrebat dacă e legal, și mi-au spus ei că e ok, și că practic în România e Hauptwohnung și în Germania e Nebenwohnung, dar acest lucru nu apare în acte, doar mi-au spus un angajat așa, colocvial.

Vezi ca in situatia asta oficial tu figurezi ca locuind in Germania, iar asta presupune obligativitatea platii asigurarii medicale printre altele. Din cate stiu, cine nu opteaza pentru o casa anume, va fi automat arondat la AOK si n-ar fi exclus sa-ti vina o scrisorica de la ei ca ai de platit retroactiv contributia. Sigur, poti dovedi ca ai platit asigurarea in Ro , daca nu e bine sa o faci , sa n-ai parte de o surpriza.
Totusi, care e motivul pentru care ai facut acel Anmeldung ? Doar ca sa obtii cetatenia ?

#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostLudwigWan, on 01 ianuarie 2020 - 20:05, said:

Eu plătesc deocamdată o asigurare în România (sunt înregistrat ca PFA)
Am înțeles că sunt abolit de a plăti asigurarea în Germania, pentru că sunt cetățean UE, și e destul să plătesc într-un singur stat. Deci nu sunt obligat să o plătesc și în Germania.
Nu știu dacă mă afectează aceasta în mod negativ la obținerea cetățeniei...


Pe Anmeldung nu specifică faptul că e Nebenwohnung, e Anmeldung normal.
Dar, când am fost la Finanțamt să mă înregistrez ca Selbständig m-au întrebat unde locuiesc, chirie etc... Le-am spus că sunt Anmelduit acolo și în România. Am întrebat dacă e legal, și mi-au spus ei că e ok, și că practic în România e Hauptwohnung și în Germania e Nebenwohnung, dar acest lucru nu apare în acte, doar mi-au spus un angajat așa, colocvial.

Da, platesti numai in Ro si asigurare medicala si impozite, no problem, dar asta inseamna automat ca centrul intereselor tale vitale (sau ceva de genul, nu mai stiu formularea exacta) e in Romania, prin urmare nu trebuie sa scrie in Anmeldung ca in Germania e doar un Nebenwohnsitz, se subintelege acest lucru. E posibil sa ti se ceara sa indeplinesti ceva conditii suplimentare pt a putea aplica pt cetatenie, dar asta numai de la Einbürgerungsamt vei afla.

Intrebarea e: ce avantaj crezi ca o sa ai daca ai cetatenie germana, tu locuind in Romania, dat fiind faptul ca tu nu cotizezi in Germania la asigurarile sociale? Sunt curios pt ca de obicei raspunsul e "sa merg fara viza in America", ceea ce e complet hilar, dar na... fiecare cu fluturii lui.

#9
LudwigWan

LudwigWan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2019

View Posttiti_steel, on 01 ianuarie 2020 - 21:55, said:

Vezi ca in situatia asta oficial tu figurezi ca locuind in Germania, iar asta presupune obligativitatea platii asigurarii medicale printre altele. Din cate stiu, cine nu opteaza pentru o casa anume, va fi automat arondat la AOK si n-ar fi exclus sa-ti vina o scrisorica de la ei ca ai de platit retroactiv contributia. Sigur, poti dovedi ca ai platit asigurarea in Ro , daca nu e bine sa o faci , sa n-ai parte de o surpriza.
Totusi, care e motivul pentru care ai facut acel Anmeldung ? Doar ca sa obtii cetatenia ?

Motivul Anmeldungului... Da, e în primul rând cetățenia. Din moment ce am stat mulți ani acolo, nu știu dacă nu voi regreta la un moment dat că nu iau cetățenia.
Pe lângă aceasta, mă gândesc poate în viitor voi mai lucra pentru firme Germania, și îmi va fi mai ușor să mă angajez având cetățenie germană (din punct de vedere birocratic e mai ușor pentru firme).

View PostLowrider, on 01 ianuarie 2020 - 23:25, said:

Da, platesti numai in Ro si asigurare medicala si impozite, no problem, dar asta inseamna automat ca centrul intereselor tale vitale (sau ceva de genul, nu mai stiu formularea exacta) e in Romania, prin urmare nu trebuie sa scrie in Anmeldung ca in Germania e doar un Nebenwohnsitz, se subintelege acest lucru. E posibil sa ti se ceara sa indeplinesti ceva conditii suplimentare pt a putea aplica pt cetatenie, dar asta numai de la Einbürgerungsamt vei afla.

Intrebarea e: ce avantaj crezi ca o sa ai daca ai cetatenie germana, tu locuind in Romania, dat fiind faptul ca tu nu cotizezi in Germania la asigurarile sociale? Sunt curios pt ca de obicei raspunsul e "sa merg fara viza in America", ceea ce e complet hilar, dar na... fiecare cu fluturii lui.

Avantajul pe care îl preconizez e că aș putea mai ușor să lucrez pentru firme din Germania (în caz că voi lucra pentru asemenea firmă).  Din moment ce am stat câțiva ani acolo, și din când în când mai trec pe acolo, aș putea spune că sunt și puțin German, metaforic vorbind, sau chiar mai mult. Adică, vorbesc limba cât de cât, cunosc lucruri, locuri legate de Germania...

Într-adevăr, pretextul cu viza l-am auzit la mai mulți. Pe mine nu mă atrage acest pretext.

Edited by althea, 04 January 2020 - 07:28.


#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca erai din Burkina Faso si aveai nevoie de permis de munca si de sedere, atunci conta treaba cu cetatenia. Cat timp n-ai nevoie de aceste documente, nu prea-i intereseaza cetatenia, mai interesant pt firme e ce stii tu sa faci si cati bani ceri pt ceea ce stii sa faci.
Sfatul meu ramane acelasi: mergi si discuta cu ei direct, pt ca doar acolo vei primi toate informatiile dorite. Eventual pregateste-ti lista de intrebari, pt ca e posbil ca pe parcursul discutiei sa mai uiti sa intrebi cate un detaliu.

#11
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
in mod normal ar trebui sa gasesti si online actele necesare. Nu stiu exact cum e in Germania, insa eu locuiesc in Austria si de obicei sunt multe similaritati. Intr-adevar, in mod normal dupa 6 ani de rezidenta, in calitate de cetatean european ai dreptul sa aplici pentru cetatenie. Ce se specifica in Austria insa, pe langa acele teste de limba si de istorie, etc., e ca acei minim 6 ani trebuie sa fie de rezidenta neintrerupta si din care minim 5 ani munciti in tara, inclusiv angajat in momentul in care aplici. Asta inseamna ca inclusiv rezidenta fiscala trebuie sa iti fie acolo. Ba mai mult, pentru a primi cetatenia dupa doar 6 ani, trebuie si sa aduci dovada unei bune integrari (de genul ai facut ceva voluntariat, ai facut un sport la vreun club local, etc. - aici practic se lasa loc de mici interpretari in favoarea sau defavoarea ta). Sa ne spui si noua mai multe cand afli ceva. Doar asa, de curiozitate.

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Practic locuinta secundara din Germania iti taie din start posibilitatea de a aplica pentru cetatenia germana.Din moment ce nu ai contribuit cu cotizatii la sistemul de pensii si asigurari sociale nu poti indeplinii conditiile care se cer pentru cetatenie.Asa fiecare cine are o cunostinta in Germania ii pune sa-i faca Meldezettel si dupa 8 ani se duce sa ceara cetatenia.Nu crezi ca e cam cusuta cu ata alba treaba ?

#13
LudwigWan

LudwigWan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2019
Nu cred că e cusută.Dacă ai rezidența respectivă trebuie să faci dovada că minim la fiecare trei luni ești în Germania.

#14
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
pai si crezi ca daca mergi tu o data la 3 luni in Germania primesti cetatenie? Asa, si unul care lucreaza in Ro pt o firma germana, iar o data la 3 luni are de mers acolo , isi poate lua cetatenia dupa 6 ani? Nici o sansa! Trebuie sa cotizezi! Asta e cea mai importanta parte.

#15
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 09.01.2010
Nu ai sa primesti niciodata in conditiile scrise de tine cetatenia, dintr-un motiv foarte simplu: tu nu locuiesti in Germania.

Asa, ca ai tu Anmeldung la un prieten, e foarte frumos si da bine. Dar a locui efectiv in Germania nu inseamna numai ca zice cineva ca locuiesti la el si gata. Se adauga taxe, impozite, asigurari, contul bancar, contract de munca (preferabil nelimitat etc.), dovada a faptului ca poti sa te intretii singur si inca multe alte chestii...

Cunosc cazuri de romani care indeplineau toate conditiile legale existente, insa le-a fost refuzata cetatenia pentru ca salariu net nu acoperea cele necesare traiului, dupa parerea celor de la Landratsamt. Tot asa, cineva care avea contract pe perioada limitata (pentru cei din mediul academic stiu ca nu prea exista sansa unui nelimitat, e un contract care se prelungeste cam la 3 ani pana la pensie in general - chestie de politica universitara), deci cu un salariu care depasea 3.000 Euro net pe luna si nu a putut primit cetatenia tot pe motiv ca expira contractul in mai putin de 1 an. A aplicat dupa un an si a primit-o (asta e de noaptea mintii...).
Si cel mai frumos caz, lasat la urma: o familie de prieteni apropiati, dupa 5 ani de locuit in Germania, au plecat 6 luni la un studiu in America. Au ramas cu Anmeldung, insa datorita dublei impuneri, au trebuit sa dea cu subsemnatul la Finanzamt ca sunt plecati (nu au mai platit asigurare de sanatate si alte taxe). La 2 ani dupa ce s-au intors, au aplicat pentru cetatenie si... surpriza: trebuie sa mai astepte inca cel putin 5 ani, deoarece nu au perioada neintrerupta de platit taxe in Germania.

Sper ca ai inteles mesajul.

Edited by mykero, 31 January 2020 - 14:46.


#16
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Trebuie sa ai 5 ani de cotizatii neintrerupte in Germania, parca asa stiam.
Plus locuinta/chirie, cel putin B1 limba, cursul de integrare si parca asta ar fi tot. Cred.

#17
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Nu e tot.
Trebuie completat si un Antrag auf Einbürgerung, un formular standard in care dai detalii despre tine, despre ambii parinti, infractiuni comise si amenzi luate in ultimii 3 ani pe teritoriul Germaniei, adresele unde ai locuit de la nastere pana azi (si in strainatate si in Gemania), ce venituri ai (din Germania si din strainatate), stagiul militar, etc.
In plus, trebuie sa aduci fluturasii de salariu din ultimele 2 sau 3 luni, extras de la casa de pensii cu sumele platite pana acum, numarul de Sozialversicherung, un formular standard completat de angajator in care detaliaza pozitia pe care o ai, daca e pe termen limitat sau nelimitat si inca niste hartoage pe care nu mi le mai amintesc acum, pt ca a trecut ceva vreme.

#18
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Atunci si chestiile astea-))))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate