Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Samsung Galaxy S10 5G?

  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Salut.As vrea sa achizitionez un Samsung S10 5G. Ce parere aveti despre S10 5G? Specificatiille le stiu, dar e bine sa fie 5G? Functioneaza bine pe retelele noastre?
E daunator sanatatii 5G - ul?
Merita cumparat sau nu prea? Multumesc.

#2
OneTransistor

OneTransistor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 24.08.2018
Un telefon 5G este de obicei backwards compatible cu 4G, 3G, 2G. Ăsta sigur e (poți vedea benzile de frecvență pe care le știe pe https://www.gsmarena...s10_5g-9588.php)

#3
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004
La ce pret ai gasit ?
Pe masura ce reteaua 5G se va extinde, va putea fi folosit la adevarata capacitate. Deci, pe viitor, este o investitie buna.
Reteaua 5G necesita mai multe relee si de putere mai mare, pentru ca semnalul de frecventa mai inalta este blocat mai usor de obstacole (constructii, forme de relief, paduri etc.)
La interior, nu stiu cat va functiona pe 5G, cata vreme si pe 4G sunt probleme.
Iar ca sa instalezi celule mult mai dese in orase, pe blocuri, sau in apropierea caselor, este problematic.

#4
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Multumesc. Am gasit sa fac un schimb cu cineva.Ma intreb de ce-l schimba din moment ce e nou si-l are de cateva zile.Si cum nu stiu nimic despre Samsung 5G, am zis ca se cam fereste lumea de 5G...Poate dauneaza sanatatii sau poate nu...

Edited by Camataru10, 28 December 2019 - 22:51.


#5
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Nu cred ca se fereste lumea de 5G. Deocamdata nu ai prea multe telefoane, care sunt, sunt scumpe, si acoperirea deocamdata , cred lasa de dorit, nu stiu cum sunt abonamentele. Avantaje? stii tu?

#6
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004
Daca l-ai gasit la un pret convenabil pentru tine, ia-l, specificatiile sunt chiar bune.
Sigur vei folosi si 5G destul de curand.
Poti sa astepti sa apara si S11, s-ar putea in aceeasi bani sa ai si mai multe dotari.
Despre influenta asupra sanatatii, greu de spus. Nu-l tine la ureche daca se incinge in timpul convorbirii, inseamna ca amplifica foarte tare semnalul si
trebuie trecut pe 4G/3G/2G, in functie de nivelul de semnal din zona.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Momentan 5G e degeaba. Plătești mai mult reclama. La anul pe vremea asta probabil sa fie justificabil sa ai și aparat compatibil.

#8
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004
De acord, dar el isi ia telefonul acuma si probabil nu-l schimba prea repede, daca tot da o carca de bani pe el.

#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Ce retea utilizezi, ca sa stii daca o sa iti fie de folos acest telefon?

#10
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Orange.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Cred ca il vei schimba înainte sa fie 5G suficient de răspândit. Infrastructura e problematica la 5G,nu văd sa ai acoperire serioasă prea curând. Dacă il iei la un preț similar cu varianta 4G,atunci e ok.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ai nevoie de 5G ?!
Adica, vrei sa descarci ceva foarte mare, foarte rapid ?!
Sau calitate video, dar NE-garantata, mai buna, la apelurile video ?

#13
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
Reteaua 5G in banda 3.5 Ghz (N78) are semnal echivalent ca acoperire ca 4G in zona 1800->2600 datorat tehnologiei Massive MIMO.

Acoperirea 5G pe spectrul actual va fi numai in orasele mari/medii in prima faza, pe rural/exterior nu se justifica intrucat trebuie si statiile de emisie legate la fibra optica, nu se da 5G pe linkuri de nici 100 Mbps (ce s-ar imparti si cu 4G-ul) caci nu are sens.

Pe rural/exterior vor investi (cand vor avea licenta) in banda de 700 Mhz FDD insa datorita cantitatii reduse a latimii de banda ce va fi licitata (maxim 30 Mhz) mare branza nu au ce face, nemaipunand la socoteala faptul ca macar doi daca nu chiar trei operatori vor dori o felie din ea, deci nici unul nu va acea acces la toata latimea de 30 Mhz. Singura rezolvare ar fi proiectul ANCOM de Spectrum Sharing inter-operatori ce va permite folosirea la comun a resurselor radio, stilul Ungariei cu share-ul B20 (800 Mhz) intre Magyar Telekom si Telenor.

Dar sa revenim la S10 5G, acesta e un terminal ce suporta 5G in banda N78 TDD si teoretic si mmWave TDD(ce nu e disponibil la noi).
Benzile joase nu sunt suportate de modemul integrat in acest telefon, nici DSS-ul ce presupune share-ul din benzile folosite actualmente in 4G cu 5G-ul.

Dar pentru a 'gusta' 5G-ul timpuriu, S10 5G sau Note 10+ 5G sunt terminale ok.

#14
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Sunt terminale ok, după cum ați mai zis, dar mai pe înțelesul tuturor, merita sau nu cumpărat în acest moment S10 5G? Ma refer, nu sa am semnal 5G, ci să-l folosesc pe 4G sau 4G+, dar sa funcționeze la fel de bine ca S10 plus sau P30pro?, exceptând prețul de achiziție..

#15
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
Absolut, va performa chiar ceva mai bine si pe 4G intrucat modemul 5G suporta si tehnologiile anterioare.
Plus ca are ceva mai multe antene interne pentru receptia semnalului fata de S10/S10+ non 5G.

#16
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Pai merita pentru ca are cateva avantaje fata de S10 plus, dar depinde si ce pret platesti.

#17
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
L.E. sau mai astepti pana prin Februarie cand apare S11 cu un modem de generatie noua, dar evident si alte scoruri, moment in care S10 5G se va ieftini.

#18
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
Am vazut pe OLX la preturi acceptabile, intrebarea este daca merge 5G in reteaua Digi sau doar in Orange sau Vodafone?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate