Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Xbox Live în România

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016
La noi în România de ce nu există Xbox Live?
  Suntem totuși membrii în Uniunea Europeană.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Pai exista. Se plateste si ai.

Edited by andreic, 28 December 2019 - 11:15.


#3
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Eu pentru Xbox live 360 si One cumpar de pe G2A key-uri xbox gold globale si le activez apoi pe contul Microsoft. Am consolele si contul pe Statele Unite ca locatie. Pentru europa Dashboard-ul are foarte multe limitari. Oricum din cate stiu magazinul xbox live nu este valabil in Romania, nu ai decat sa cumperi jocurile retail din Altex de exemplu sau sa cumperi key-uri globale si sa le activezi manual in consola.

#4
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
Ar trebuii sa fie illegal pt o firma sa ofere servicii in germania (exemplu) si nu in alta tara a ue.

legea ar trebuii sa reflecte asta.

#5
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Mai trebuie furate termopane.

#6
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
Mai trebuie ca Romania sa aibe ceva boase sa mearga la UE si sa le spuna pe fata ca daca nu is tratati egal , o sa iasa din UE.

Mi s a luat… Nu exista ebay Romania , nu exista amazon Romania , nu exista MULTEEEEE.

cine se cred firmele astea? adica romanu are optiuni mai putine decat germanul dar face parte din aceiasi uniune?


parerea mea…. daca o firma nu ofera serviciul in fiecare tara a UE 100% , at nu ar trebuii sa opereze in UE.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostC8H11NO2, on 28 decembrie 2019 - 12:29, said:

parerea mea…. daca o firma nu ofera serviciul in fiecare tara a UE 100% , at nu ar trebuii sa opereze in UE.
Si ramane UE fara firme :P

#8
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

View PostC8H11NO2, on 28 decembrie 2019 - 12:29, said:

cine se cred firmele astea?

Ce tupeu pe capul lor!

#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postareal_IT, on 28 decembrie 2019 - 11:21, said:

Eu pentru Xbox live 360 si One cumpar de pe G2A key-uri xbox gold globale si le activez apoi pe contul Microsoft. Am consolele si contul pe Statele Unite ca locatie. Pentru europa Dashboard-ul are foarte multe limitari. Oricum din cate stiu magazinul xbox live nu este valabil in Romania, nu ai decat sa cumperi jocurile retail din Altex de exemplu sau sa cumperi key-uri globale si sa le activezi manual in consola.

Subscriptia sau abonamentul nu pot fi activate in Romania, dar se pot activa daca locatia consolei este setata pe alte zone. De preferat SUA datorita preturilor in dolari, care la conversie sunt mai mici decat in Euro/Lire si a diverselor promotii care se acorda numai pentru SUA.
Subscriptii Xbox Live sau Game pass se pot achizitiona atat de pe G2a, cat si de pe cdkeys, unde preturile sunt putin mai ieftine. Pe ambele site-uri preturile sunt si in LEI si se poate plati cu orice card sau prin Paypal, Applepay, etc.
Daca ar exista un magazin de abonamente Xbox in Romania, preturile ar fi garantat mai mari decat pe cele 2 site-uri.
Dovada sunt abonamentele PSN : ptr 3 luni in Ro costa 105 lei, pe cdkeys (ptr SUA) costa 89.90 lei, ptr 1 an in Ro costa 269 lei, pe cdkeys (SUA) costa 179.90 lei !!!!
In aceste conditii eu personal prefer sa am posibilitatea de a-mi seta locatia consolei in functie de pretul abonamentelor. Nu-i absolut niciun avantaj sa avem magazin Xbox live in Romania.

Cateva ex  pentru abonamente worldwide :
- Xbox Live Gold 3 luni - G2A 88.02 lei / cdkeys 83.89 lei
- Xbox Live Gold 12 luni - G2A 254.73 lei / cdkeys 245.89
-Xbox Game Pass Ultimate 3 luni - G2A 107lei / cdkeys 102 lei

Edited by primuministru, 29 December 2019 - 21:47.


#10
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Poate e cineva interesat de un upgrade de la Xbox One S la Xbox One X , aveti un pret special pentru :
XBOX ONE X Consola 1TB neagra + Gears 5 Family Bundle la 1400 lei (Best Price)
https://www.jrc.ro/x...-bundle/p297466

Pachetul cuprinde :
- consola + controller
- Gears of War 2, 3, 4
- Gears of War 5
- Gears of War Ultimate Edition
- 14 zile de Xbox Live Gold
- Abonament pentru Xbox Game Pass de 1 lună

#11
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Nu e de vina comunitatea europeana sau microsoft ca avem mentalitatea care o avem
Sa va aduc aminte de dosarul "Microsoft" si din câte știu încă sunt vinovati in libertate
Nu va mai mirați de ce "suntem arătați cu degetul" in continuare , daca interesul personal sau de partid e mai mare decat cel national

#12
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Hai sa n-o dam in teoria conspirației.
Nu e nicio legatura intre ce-a fost acum 10 ani si un magazin local de abonamente si jocuri pentru consola.
Sunt tari din UE sau Asia cu potențial mult mai mare decat Romania care nu au inca un store local.
Cum spuneam mai sus, daca ar exista un store local in Romania, mai mult ca sigur ca preturile subscriptiilor ar fi mai mari decat cele pe care le gasiti acum pe diverse site-uri specializate. Si iar ar sari lumea in sus ca MS vinde mai scump la noi decat in alte tari, ca-s niste jepcari etc. Asa cum se întâmplă acum cu abonamentele PSN.
Zau ca nu-i mare filosofie si nu necesita mari cunoștințe sa setezi locatia consolei pe o tara anume si sa cumperi abonamente pentru tara sau regiunea respectiva.
Pentru cei interesati, exista un site independent, xboxromania.ro, o comunitate mica a pasionatilor de gaming din Romania care va ofera diverse tutoriale utile, stiri si informatii din lumea jocurilor dar si raspunsuri la diverse probleme.


#13
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
De ce ar exista , daca cei in drept de la noi au făcut ce au făcut
Dacă tu ai fi MS si ai deschis un magazin la un vecin din blocul in care locuiti, iar acel vecin te-ar fi "tepuit"
- Ai mai continuă afacerea cu el ?
Eu cred ca NU , MS-ul a avut si la noi reprezentantă,  dar daca noi suntem numai după "spagi" interesati.......
Acum ne plângem că.........., ai dreptate cu alte țări,  însă e dreptul MS-ului sa decidă în ce țări vrea sa aibe reprezentante/magazine , fiindcă pana la urma e vorba de o AFACERE
Zi-mi si mie câte AFACERI PROFITABILE a avut/are statul in cei 30 de ani de asa zisa democratie
Hai sa fim realiști și sa ne vedem întâi "gunoiul de sub nasul nostru" si apoi pe al celorlati

#14
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
Nici o firma din astea NU tre sa fie prezenta fizic in Romania. is servicii pe internet.

la fel cum platesti 4 euro pe nush ce film poti sa platesti 20 de lei.

ar treb sa fie ilegal pt toate firmele astea sa aiba siteuri , servicii in o tara memebra ue si nu in alta.

banii is bani. si omu de rand nu are legatura cu spagile de la microsoft. omu de rand vrea sa aiba acelasi drept ca oricine altcineva.

daca nu pot sa ofere serviciile in toate tarile ue at nu ar trebuii sa vanda serviciile.

cum adica , eu pot sa am cont amazon in uk si nu pot sa am in Romania. adica cum vine asta? banii mei de roman nu is buni?

la fel si ebay... in germania exista , in Romania nu. at sa nu mai existe deloc in ue.

mai da i in colo cu fitzele lor de corporatii.

uimitor e ca romanii le iau apararea... ca si cum ar spune ca ei insusi nu is destuli de buni pt niste chestii banale in alte tari. asta da mentalitate proasta.

#15
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Ai scis bine ca sunt o corporatie si ca atare au gandirea de corporatie si pt neica gigel din capul satului
Personal am cont de uk si imi cumpar jocurile de unde vreau , asa ca prea putin ma deranjeaza aceasta situatie
De la teoria frumoasa la practica realista e cale lunga
Sunteti foarte foarte multi care cumparati chinezisme de pe site-urile dedicate si de alea nu va plangeti atata cum va plangeti de.......
Fiind o corporatie , interesul lor primordial este sa faca afaceri cu sattul in principal si apoi in detail , iar cum peste 99% din afacerile cu statul sunt pe pierdere.......

In fine , hai sa nu ne mai ciondanim pe o situatie care nu depinde de noi/userul obisnuit , fiindca daca se doreste sa existe si un magazin personalizat pt RO se poate face
Insa NU exista acest interes din partea institutiilor abilitate si de aici si situatia actuala

Attached Files



#16
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

View PostvapeClouds, on 31 decembrie 2019 - 12:08, said:


Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca o firma trebuie sa vanda in orice tara UE si implicit in tara ta.
Sau crezi ca esti seful lor si tu le spui unde si ce trebuie sa vanda?

#17
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Cu un card bancar poti face plati online oriunde in lume, indiferent ca e vorba de un serviciu de streaming, de abonamente online sau diverse cumparaturi pe internet. De ce am avea nevoie de MS Store pe Romania cu preturi mai mari decat cele din SUA ? Spuneti-mi cateva argumente pro !

#18
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postprimuministru, on 31 decembrie 2019 - 08:10, said:

Hai sa n-o dam in teoria conspirației.
Nu e nicio legatura intre ce-a fost acum 10 ani si un magazin local de abonamente si jocuri pentru consola.
Sunt tari din UE sau Asia cu potențial mult mai mare decat Romania care nu au inca un store local.
Cum spuneam mai sus, daca ar exista un store local in Romania, mai mult ca sigur ca preturile subscriptiilor ar fi mai mari decat cele pe care le gasiti acum pe diverse site-uri specializate. Si iar ar sari lumea in sus ca MS vinde mai scump la noi decat in alte tari, ca-s niste jepcari etc. Asa cum se întâmplă acum cu abonamentele PSN.
Zau ca nu-i mare filosofie si nu necesita mari cunoștințe sa setezi locatia consolei pe o tara anume si sa cumperi abonamente pentru tara sau regiunea respectiva.
Pentru cei interesati, exista un site independent, xboxromania.ro, o comunitate mica a pasionatilor de gaming din Romania care va ofera diverse tutoriale utile, stiri si informatii din lumea jocurilor dar si raspunsuri la diverse probleme.

ca si cand scriu pe google Ion Creanga si imi dau buruienile alea (google) la rezultate Shakespeare...

Uite [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/muUipj9tHkg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci nu exista in Ro Xbox? Asta ar avea niste unforseen consequences ? As regreta daca As cumpara un Series S si as pune o alta adresa? E ok sa mint? Nu au cum sa verifice? De ce au ei totusi nevoie exact de adresa mea? Ce treaba au ei pana la urma? Nu e destul sa pun TARA si gata?!
Nu prea le am in domeniu, recent am intrat, dar sunt interesat sa am o consola pe care sa ma pot juca in Tihna! Fara zgomot!
Spun astea fiindca eu am PS4 Pro si face mai tare ca o pompa electrica
Deci, fiindca e mare circoteca cu PS5, cum este 4000-5000 de lei cand trebuie sa fie de fapt 2000, mi-a atras atentia xbox series s, e mica, si, e mai mult o intrebare, am auzit ca este silentioasa, e adevarat?
Spre exemplu este la reducere acum pe PS Store, sunt, niste jocuri, printre care, Kingdom Come Deliverance (47 de lei), Outward, la acelasi pret, si The Surge Augmented Edition la 28 de lei. De ce zic, eu as juca, dar sincer, am devenit cam alergic la zgomotul consolei... ce este drept, niciodata nu am curatat-o de praf si nici pasta termoconductoare nu i am pus.
Pe Xbox Series S ai si un backwards compatibility Flawless, ai feature-uri mai multe ca software, poti sa iti faci boost rezolutiei, chiar daca nu este nativa in joc, si poti sa cresti FPS-ul pana la 120 pe secunda... Si sincer, ma cam macina treaba asta, fiindca PS5 are un backwards compatibility ce exista doar ca sa fie si el, si game boost & improvement, 60 de cadre pe secunda, si se simte Mult mai bine sa ai 60 decat 30 am observat pe youtube... e totul atat de Fluid! Si nu este flawless pe playstation, sacadeaza, are dropuri si are si artefacte si alte buguri cu jocurile de PS4 !!

Ma aflu intr-o dilema, sa cumpar un Xbox Series S sau sa astept sa se aseze la normalitate treaba cu PS5 Digital? Un lucru care ma tine sa nu cumpar Series S este ca am o groaza de jocuri pe PS si as fi vrut sa le mai joc si nu mai suport zgomotul, ar fi fost mai bine daca nu aveam nicio consola si imi luam acum Xbox Series S, ca sa nu am librarie de jocuri de care sa se aleaga praful... ma ajutati va rog?
(o sa fac paste la asta si o sa mai fac un topic pe domeniul de console si jocuri, ca poate mai vad alti oameni si ma ajuta, don't hate)

Edited by bigpanz3r, 30 July 2021 - 14:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate