Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce înveți în facultate vs ce-ți trebuie mai departe

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Salut doresc să discutăm despre o dilemă ,care am descoperito în facultate.
Sunt în anul 1 ,la electroenergetică in Timișoara.(politehnică).
Nu pot să spun că am fost un elev extrem de muncitor,în general trăgeam de un 7,rar obtineam un 8,bineînteles pe merit.
Ideea este că în întreaga "biodiversitate" a facultății am întâlnit o grămadă de oameni cu păreri împarțite.
Pe de o parte cei care consideră ca tot ce înveți la electroenergetică iți folosește  în orice job din energetică,dar pe de altă parte sunt destui cu diverse cunoștințe ,care afirmă că multitudinea de matematici stufoase invațate in facultate nu se aplică decât în mică masură in industrie.
Aș dori sfaturi de la unii care deja lucrează in domeniul electroenergeticii,pe la stații de transformare etc.
Care este deci adevărul se aplică matematicile stufoase din facultate,mai tarziu la locul de muncă?
As dori ca cei offtopic sa se abțină, pentru că intrebarea aceasta este pusă de unul care incearcă sa se mentină la un nivel acceptabil la poli și care a venit aici cu dorința de a face ceva in viața.
Scopul acestei intrebări este de a afla adevarul mai din timp,ca să NU fie nevoie sa mă stresez indrebandu-mă daca e crucial sau strict necesar sa invăt matematici care poate nu-mi vor trebui.
Așadar intrebarea e pusă in scop informativ,doresc așadar seriozitate.

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
in principiu la orice facultate in anul 2 iti alegi traseul , adica domeniul de activitate. in anul 1 ti se preda ceva generalist....

tu esti in anul 1 si ar trebui sa inveti si ce ti se preda pentru ca nu se stie cand ai nevoie de loc de munca intr-un domeniu nitel diferit fata de ceea ce vei alege in anul 2. insa de la anul vei avea o multime de optiuni din care sa alegi. asa, specializari se numesc...

#3
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
facultatea nu are rolul sa te invete ceva util in campul muncii, facultatea are rolul de a te testa daca esti capabil sa functionezi in campul muncii, sa asimilezi cat mai multa informatie sa o prelucrezi si sa o aplici cat mai repede.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pe scurt: in facultate inveti cum sa inveti.
Stiu ca acum pare ciudata exprimarea mea, dar la finalizarea facultatii ai sa intelegi ce am vrut sa spun.

#5
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Nu am făcut politehnică, ci o altă facultate, unde concurența la admitere (în urmă cu mai mulți ani) a fost de circa 9 oameni pe loc.
Eu eram dintre cei care învățau și am învățat foarte mult, deși pe vremea aceea apreciam că o mare parte dintre materii sunt nerelevante iar astăzi folosesc maxim 20 - 25 % din materiile învățate atunci (în condițiile în care lucrez în domeniul în care am făcut facultatea),

Privind retrospectiv cred că toate acele materii, chiar și cele pe care le consideram nerelevante și nu le-am folosit, au avut rolul lor, deoarece îți oferă un bagaj extrem de mare de cunoștințe, îți dezvoltă capacitatea de memorare, de analiză, de sinteză, capacitatea de a învăța multe lucruri într-un timp scurt etc.
Este adevărat că mare parte din materiile nerelevante le-am uitat, dar țin minte principiile generale, deci dacă am o problemă cu ceva știu că există o rezolvare și știu unde să caut, ca să zic așa, ceea ce este extrem de important.

#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Având în vedere scrierile din primul post, mi-e clar că scrisoarea de motivație va ajunge direct la shredder. Astfel vei ajunge (și) mai ferm încredințat cu privire la faptul că facultatea e o pierdere de vreme, cu excepția cazului în care iei măsuri de-acum.

Facultatea îți deschide mintea, te ajută să dezvolți anumite concepte-cheie, te învață (să sperăm) cum să gândești și să te exprimi coerent, și cam atât. Restul este responsabilitatea noastră.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postastf123, on 26 decembrie 2019 - 20:56, said:

Care este deci adevărul se aplică matematicile stufoase din facultate,mai tarziu la locul de muncă?
Depinde de locul de munca. Dar facultatea te pregateste pentru a putea ajunge cat mai sus, proiectare, cercetare in domeniu. Ori ca sa stapanesti fenomenele fizice, sa le calculezi si in final da garantii, trebuie sa stii cum sa faci asta cu instrumentele stiintifice.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postpasilla, on 26 decembrie 2019 - 21:22, said:

Pe scurt: in facultate inveti cum sa inveti.
Stiu ca acum pare ciudata exprimarea mea, dar la finalizarea facultatii ai sa intelegi ce am vrut sa spun.
Asta nu se facea prin liceu?!
la facultate, nu te joci. Tot ce credeam eu ca stiu, a devenit, brusc, nimic. Sau infim. Am tras greu, munca nene, nu ca-pn liceu (imi era dor de ceea ce numeam exigenta prin liceu). In anul doi, prinzi mersul lucrurilor. Trei mai e cum e, patru cu licenta, dar usor. Am avut cele mai bune note in 4.
Pe mine, facultatea m-a invatat tot ce mi-a trebuit. Si acum mai citesc cursuri, daca mi se pare ca mai uit. De asemenea, in domeniile care ma intereseaza, caut anul I din facultate. Daca ai bazele, ar trebui sa te descurci.
Eu stiam ce vreau, de cand m-am inscris. Nu m-am decis in anul 3.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Integrale de volum, derivate partiale, șiruri cauchy și încă câteva, nu am folosit niciodată după facultate.

Edited by dorin_2k, 26 December 2019 - 22:07.


#10
VaraVietii

VaraVietii

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.10.2019

View Postastf123, on 26 decembrie 2019 - 20:56, said:

sunt destui cu diverse cunoștințe ,care afirmă că multitudinea de matematici stufoase invațate in facultate nu se aplică decât în mică masură in industrie.
Si uite asa, dragul meu prieteni, recunosti oamenii mediocri... cei de care trebuie sa te feresti ca Dragnea de puscarie.

#11
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Postastf123, on 26 decembrie 2019 - 20:56, said:

Salut doresc să discutăm despre o dilemă ,care am descoperito în facultate.
Sunt în anul 1 ,la electroenergetică in Timișoara.(politehnică).
Nu pot să spun că am fost un elev extrem de muncitor,în general trăgeam de un 7,rar obtineam un 8,bineînteles pe merit.
Ideea este că în întreaga "biodiversitate" a facultății am întâlnit o grămadă de oameni cu păreri împarțite.
Pe de o parte cei care consideră ca tot ce înveți la electroenergetică iți folosește  în orice job din energetică,dar pe de altă parte sunt destui cu diverse cunoștințe ,care afirmă că multitudinea de matematici stufoase invațate in facultate nu se aplică decât în mică masură in industrie.
Aș dori sfaturi de la unii care deja lucrează in domeniul electroenergeticii,pe la stații de transformare etc.
Care este deci adevărul se aplică matematicile stufoase din facultate,mai tarziu la locul de muncă?
As dori ca cei offtopic sa se abțină, pentru că intrebarea aceasta este pusă de unul care incearcă sa se mentină la un nivel acceptabil la poli și care a venit aici cu dorința de a face ceva in viața.
Scopul acestei intrebări este de a afla adevarul mai din timp,ca să NU fie nevoie sa mă stresez indrebandu-mă daca e crucial sau strict necesar sa invăt matematici care poate nu-mi vor trebui.
Așadar intrebarea e pusă in scop informativ,doresc așadar seriozitate.
Daca vrei sa fii inginer atunci nu conteaza daca vei practica in viata matematica sau nu. Ea este esentiala pt devzoltarea mintii tale. atlfel oricand poti sa invarti burgeri la mcdonalds si sa-mi pregatesti
comanda pe care o fac de la birou, fara stres in calitate de inginer.

#12
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Trebuie sa intelegi exact ce îți dorești. Prin definiție un inginer este o persoană cu capacitatea de a produce lucruri noi. Nu inventator precum Tesla, dar să poți găsi/adapta o soluție pentru o situație despre care nu ai învățat la facultate. Pentru această activitate ai nevoie de o parte din teoria învățată, din păcate nu poți anticipa de care parte ...

Există mult mai mulți ingineri proiectanți care lucrează după standarde. Aceștia au prea puțină nevoie de abilitățile teoretice, mai degrabă de abilități procedurale. Apoi există ingineri în zona de producție care au și mai puțină nevoie de conceptele pur teoretice însă trebuie să înțeleagă, până la a simți, exact acele fenomene/principii implicate în procesul de producție.

După ceva ani ai putea ajunge în management, caz în care trebuie să ști dacă ceva se poate sau nu face, nu neapărat cum se face.

#13
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

afirmă că multitudinea de matematici stufoase invațate in facultate nu se aplică decât în mică masură in industrie
Depinde de 'industrie'. Normal ca exista tendinta ca cei care sunt habarnisti pe anumite domenii sa nu fie angajati ca sa-si dea cu expertenia pe acele domenii, de unde un cerc vicios care se termina cu 'nu am avut nevoie in viata mea de...'.

#14
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Pentru "mai multa siguranță" o să incerc sa invăț matematiciile stufoase,oricum le invațam pentru a nu avea restanță;)
Din câte am inteles din răspunsuriile de mai sus este bine să fi și precaut.
Totuși aș vrea sa vă intreb ceva ce mă interesează ,dacă incă mai doriți să discutăm.
Ce matematici se aplică in electromagnetism????
Eu momentan sunt în semestrul 1,anul 1 și aș dori să știu asta.

#15
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Invata ce-ti cer aia la scoala si atat. Cat mai bine.
Foarte posibil ca sa nu folosesti direct niciodata, nici una din marematicile acelea sau nici una din formulele complicate de la oricare materie, dar va trebui sa ai idee despre fiecare ce inseamna si la ce folosesc. Trebuie sa fi in stare sa pricepi fenomenul descris in formulele acelea si astfel vei putea chiar sa le deduci singur. Trebuie sa fii in stare sa-ti reamintesti ce ai invatat odata dintr-o privire sau oricum in foarte scurt timp.

Acum lucrurile s-au schimbat mult in tehnica, proiectare, tehnologie, unii profesori nu prea au tinut pasul. Folosirea calculatoarelor si programelor specializate simplifica mult munca inginerilor, in sensul degrevarii lor de munci de rutina sau calcule complicate. Aproape orice om care stie cat de cat butoanele si are idee despre domeniu poate obtine rezultate folosind programele, fara sa aiba habar de vreo formula sau fenomen dar rezultatul final poate fi eronat sau catastrofal daca manevrarea butoanelor, ferestrelor, etc. s-a facut fara intelegerea foarte precisa a ceea ce reprezinta ele. In plus, programele nu acopera niciodata totalitatea problemelor si atunci trebuie sa intervina gandirea inginerului, gandire pregatita si “formatata” de studiul din facultate si de nenumaratele cursuri si experiente de dupa facultate.

Edited by Rosebud09, 28 December 2019 - 01:55.


#16
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
daca vrei sa fii un inginer mediocru nu trebuie sa inveti mare lucru. daca tu consideri ca vrei mai mult de la profesie,intotdeauna o sa constati ca materiile facute degeaba au utilitatea lor.

Edited by sanderoalex, 28 December 2019 - 15:15.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
uite chiar pe forum maccip si cu un alt user incercau sa aplice nu stiu ce chestii matematice la un sir de ecuatii, acele chestii in principiu neavand o legatura neaparata cu ecuatiile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate