Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#55
andreeavioleta

andreeavioleta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2007
aceeasi intrebare o am si eu ..ca si penca!!!
deci comisionul se plateste in continuare nu?
prin ordin de plata !
eu auzisem ca nu se mai fac dvi -uri.....sa inteleg ca procedura e aceeasi doar ca nu te mai duci cu camionul in vama .
te duci doar cu actele sa inteleg!!!
din buc.....ce vami mai functioneaza???
eu de fel ma duceam la apaca.....mai exista.???
herlino!!! tva cum lai platit........????
il decontezi la sf prin cif...si etc.......tva nostru......sau pe al furnizorilor .......inclus in factura?
de ex....la noi e 19 %............si la italia  e20%...e la libera alegere ....pe care il platesc.............depinde de intelegere cu furnizorul sau???
contabila mea e ...............varza la faza asta!!!!

#56
andreeavioleta

andreeavioleta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2007
mai mare deranjul cu noul cui.....pardon cif(detergent de bucatarie)!!!
batea vantul la administratia financiara cand am fost sal iau........!!!!
iar contabila tipa sa ma duc sal iau mai rpd!!!

#57
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

 penca, on Jan 11 2007, 14:01, said:

Andreea,

Eu am o nedumerire. Daca este libera circulatie a marfurilor, si daca marfa vine din spatiul comunitar, de ce a mai trebuit sa treci pe la Vama de Interior ?

Cred ca intrbarea era pentru herlino...si btw, daca acum e mai simplu, mai trebuie sa apelezi la comisionari vamali ? Daca stiti vreo firma din domeniu si cu care ati lucrat ( din Bucuresti ), trimiteti-mi si mie datele de contact pe pm !

Multumesc frumos !

#58
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

 andreeavioleta, on Jan 11 2007, 20:51, said:

mai mare deranjul cu noul cui.....pardon cif(detergent de bucatarie)!!!
batea vantul la administratia financiara cand am fost sal iau........!!!!
iar contabila tipa sa ma duc sal iau mai rpd!!!

La ce sector esti ? Io-s la 3...daca nu e lume sa ma duc si eu...iti trebe ceva hartii ?

#59
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Cu vami si firme din Bucuresti nu pot sa va ajut, ca sunt in alt oras.
Am verificat exact ce operatiuni am facut in vama si vad ca am gresit eu in alalalt post.
Deci : marfa intracomunitara nu mai trece prin vama de interior, nu mai exista DVI, nu mai nimic.Ce treaba am avut noi la vama de int. era si pt un import extracomunitar.Imi cer scuze ca nu am fost in clar de la inceput si v-am indus in eroare.
Pe marfa intracomunitara, TVA se plateste la Finante la noi.Tu cumperi de la englez, francez,etc la pret fara TVA, si TVA 19 % il platesti la noi la finante.
La fel si cu o factura de transport,de ex. Nu se mai imparte factura in 2 transp. unul extern, nepurtator de TVA si unul intern la care se aplica TVA.E suma totala, la care platesti tu TVA la noi la finante,chiar daca faci transportul cu o firma straina.
TVA o sa il platesti la fel cum era si pana acuma la firma ta, cum plateai pana acuma ( sf de luna sau trimestru, sau cum ii ).

Comisionul la care m-am referit era cel pt firma de comisionari vamali, nu comisionul vamal, care normal era 0.5 %, dar nu era aplicat la marfuri cu origine UE, doar la  extra comunitar.

#60
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 herlino, on Jan 12 2007, 09:39, said:

Cu vami si firme din Bucuresti nu pot sa va ajut, ca sunt in alt oras.
Am verificat exact ce operatiuni am facut in vama si vad ca am gresit eu in alalalt post.
Deci : marfa intracomunitara nu mai trece prin vama de interior, nu mai exista DVI, nu mai nimic.Ce treaba am avut noi la vama de int. era si pt un import extracomunitar.Imi cer scuze ca nu am fost in clar de la inceput si v-am indus in eroare.
Pe marfa intracomunitara, TVA se plateste la Finante la noi.Tu cumperi de la englez, francez,etc la pret fara TVA, si TVA 19 % il platesti la noi la finante.
La fel si cu o factura de transport,de ex. Nu se mai imparte factura in 2 transp. unul extern, nepurtator de TVA si unul intern la care se aplica TVA.E suma totala, la care platesti tu TVA la noi la finante,chiar daca faci transportul cu o firma straina.
TVA o sa il platesti la fel cum era si pana acuma la firma ta, cum plateai pana acuma ( sf de luna sau trimestru, sau cum ii ).

Comisionul la care m-am referit era cel pt firma de comisionari vamali, nu comisionul vamal, care normal era 0.5 %, dar nu era aplicat la marfuri cu origine UE, doar la  extra comunitar.


Esti sigur cu TVA-ul ? Eu nu. Am sa-ti explic si de ce.

Daca nu mai exista DVI, englezul nu-ti poate da marfa fara TVA pentru ca tu o incarci in camion la Londra si o vinzi la bucata in Brecknell. In operatiunile intracomunitare, cumpari marfa cu TVA, ca si cind ai cumpara de la Ploiesti si iti faci decontul de TVA in RO tinind cont de TVA-ul ala de acolo, pe care-l raportezi separat.

#61
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
penca

pai tu nu poti vinde decat fara TVA in afara tarii de rezidenta.Ce rezolvi? Si nu, pana acuma , la marfurile provenite din import nu se platea pretul cu TVA la furnizor.Il plateai la importul facut in Romania,conform valorii TVA din Ro, 19 % ,

#62
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 herlino, on Jan 12 2007, 13:31, said:

penca

pai tu nu poti vinde decat fara TVA in afara tarii de rezidenta.Ce rezolvi? Si nu, pana acuma , la marfurile provenite din import nu se platea pretul cu TVA la furnizor.Il plateai la importul facut in Romania,conform valorii TVA din Ro, 19 % ,


Pai nu mai exista notiunea de tara de rezidenta dpdv al TVA. Exista numai notiunea de spatiu comunitar sau extracomunitar. Referitor la import, ai dreptate, TVA se plateste la in RO, la valoarea facturii, numai ca a aduce in Franta un tir plin cu croissante nu mai inseamna import ci achizitie intracomunitara.

Dacă achiziționați un mijloc fix furnizat de o firmă dintr-un stat comunitar datorați T.V.A. dar nu plătiți efectiv suma aferentă la bugetul general consolidat. Baza de impozitare a T.V.A. se convertește în lei la cursul de schimb valutar din data recepției bunului achiziționat. Suma datorată se evidențiază în contabilitate prin formula contabilă 4426=4427 și se preia în decontul de T.V.A., urmând ca operațiunea de achiziție intracomunitară să fie declarată prin declarația recapitulativă trimestrială, în trimestrul în care  s-a efectuat achiziția.

In alta ordine de idei, exista si exceptii pentru livrarile intracomunitare purtatoare de TVA. De exemplu, daca vinzi o Dacie noua in Ungaria, esti obligat sa aplici cota TVA 0%, iar cumparatorul isi va plati TVA-ul in locul de inregistrare fiscala. Acelasi lucru se intimpla si daca cumperi un Mercedes nou din Germania. Baietii ti-l vind cu TVA 0% iar tu platesti TVA, indiferent daca esti PF sau PJ, in Romania. ATENTIE: acest paragraf se refera NUMAI la masini noi (Art.143, al.2.b din CODUL FISCAL)

#63
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Si ce ai zis tu acuma, si ce am zis eu, nu e cam totuna?

Eu la importuri ma refer, ca asta fac.Intelege ca din 5 oameni de la finante/vami/contabili pe care ii intrebi de noile reglementari, daca stie unul exact ce trebuie facut, si iti garanteaza .Restul se balbaie, dau din colt in colt.

Eu am facut un import din UE acuma,si am facut exact ce am scris mai sus, si a fost bine.

#64
andreeavioleta

andreeavioleta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2007

 happyhippie, on Jan 11 2007, 21:00, said:

La ce sector esti ? Io-s la 3...daca nu e lume sa ma duc si eu...iti trebe ceva hartii ?


pai...io sunt pe ilfov dar cred ca tu ai administratia finaciar in accelasi loc cu mine adica pe lucretiu patrascanu!!!
as aca te duci cu .....copie cui......copie c/i......si imputernicire ....si...iti va da noul cif........

#65
kjz

kjz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.11.2005
Aveti idee cam ce produse aduse din afara EU sunt taxate si in ce fel?

Am obiceiul de a-mi comanda haine din state, si pana acum n-am platit niciodata vama, pachetul venea la vama din oras, plateam o taxa de 1,5 ron si atat. Dar acum pachetul a venit prin FedEx (inainte venea prin posta normala), si se pare ca trebuie sa platesc aproximativ 32% din valoarea de pe factura (inclusiv valoarea shipping-ului!!!).

Aveti idee cam care-i faza, sau e vreo tzeapa?

Merci!

#66
andreeavioleta

andreeavioleta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2007
in sfarsit.....!! in 2 zile am facut si import si export!!!
la import dintr-o tara comunitara nu se mai trece pe la vama! si nu se mai plateste nimic....! tva se include in factura ....nul mai platesti la vama...niki taxe nici comision.!! insa ce nam inteles eu sigur!!! ce esta ''taxarea inversa''???? are cineva idee!!!
asa la export...intro tara comunitara ....la fel......incarci ....faci factura ...in care incluzi tva (cel putin pana la noi ordine eu asa am facut)..CMR....si trimiti masina ...!!!
iar la export intro tara non comunitara ......nu sa schimbat nimik.........vama /factura /packing list/t1,carnet tir/declaratiile platite...si gata!!!
are deci cineva habar de ...''taxarea inversa''..cu ce se manca.......si de ce???????????
sau cum se declara importurile  si unde......sau...............!!!

#67
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai nu mai platesti TVA la momentul vamuirii ( ca nu mai este vamuire ) dar o sa il platesti cand platesti lunar sau trimestrial la finante, ca de obicei.Nu am auzit de taxarea inversa, dar sa nu fie faptul ca tu nu platesti la furnizor pretul cu TVA ci il platesti la stat.
Cum ai avut TVA pe produsul importat inclus in factura?! Ai observat ca pretul a crescut cu val.TVA-ului din tara respectiva? Ca eu nu am platit nici un TVA la ce am importat.

Edited by herlino, 15 January 2007 - 22:10.


#68
andreeavioleta

andreeavioleta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2007

 herlino, on Jan 15 2007, 22:10, said:

Pai nu mai platesti TVA la momentul vamuirii ( ca nu mai este vamuire ) dar o sa il platesti cand platesti lunar sau trimestrial la finante, ca de obicei.Nu am auzit de taxarea inversa, dar sa nu fie faptul ca tu nu platesti la furnizor pretul cu TVA ci il platesti la stat.
Cum ai avut TVA pe produsul importat inclus in factura?! Ai observat ca pretul a crescut cu val.TVA-ului din tara respectiva? Ca eu nu am platit nici un TVA la ce am importat.
asa miau spus aia din italia ca lau inclus! sincer nush.....!nam avut tim sa le analizez ...ca am avut ''exporturile''! te anunt maine!! si io cred ca nici la sf nai sal platesti tot daca descarci marfa?
nu?
despre taxare inversa.....cam asa ceva!!! am inteles ca se scrie cand faci fact pt ''export'' comunitar...peste tva...sau iti faci stampila!!nush sigur nimic!!!

#69
dotexe

dotexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.10.2006

 kjz, on Jan 15 2007, 13:59, said:

Aveti idee cam ce produse aduse din afara EU sunt taxate si in ce fel?

Am obiceiul de a-mi comanda haine din state, si pana acum n-am platit niciodata vama, pachetul venea la vama din oras, plateam o taxa de 1,5 ron si atat. Dar acum pachetul a venit prin FedEx (inainte venea prin posta normala), si se pare ca trebuie sa platesc aproximativ 32% din valoarea de pe factura (inclusiv valoarea shipping-ului!!!).

Aveti idee cam care-i faza, sau e vreo tzeapa?

Merci!


depinde cum ai facut shippingul ,  eu intentionez sa  imi cumpar aparatura de dj din state si nu stiu cat sau daca o sa platesc vama, o sa vina la posta,plata o fac inainte, cu fedex platesti la livrare, asa ai ales?

Edited by dotexe, 17 January 2007 - 00:27.


#70
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 kjz, on Jan 15 2007, 12:59, said:

Aveti idee cam ce produse aduse din afara EU sunt taxate si in ce fel?

Am obiceiul de a-mi comanda haine din state, si pana acum n-am platit niciodata vama, pachetul venea la vama din oras, plateam o taxa de 1,5 ron si atat. Dar acum pachetul a venit prin FedEx (inainte venea prin posta normala), si se pare ca trebuie sa platesc aproximativ 32% din valoarea de pe factura (inclusiv valoarea shipping-ului!!!).

Aveti idee cam care-i faza, sau e vreo tzeapa?

Merci!


10 %. atit sunt taxele pentru non EU

#71
Guguluff

Guguluff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
Sunt cam in aceiasi situatie. Am luat de pe e-bay US niste tzoale dar sunt cam multe. Oare nu pot sa considere la vama ca sunt pt revanzare si sa fie mai mult de 10%? Si de venit vin cu posta normala.

#72
kjz

kjz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.11.2005
Am mai discutat cu cineva care cumpara frecvent haine din state si intr-adevar taxele vamale plus tva sunt cam 30% din valoarea TOTALA de pe factura (deci platesti tva si taxe vamale inclusiv pentru shipping - traim in Romania...).

Shippingul la FedEx l-am platit la magazinul de la care am luat hainele, iar in tara factura pentru taxe mi-a fost emisa la Otopeni si am platit-o acasa cand mi s-a adus pachetul. Se pare ca totusi baietii au fost draguti si mi-au cerut doar 3 milioane in loc de 4.2 cat spusesera initial.

Am impresia ca doar la facturile mai mici mai inchid ochii, sau poate doar cei de la posta fac asta :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate