Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#19
bogdan7177

bogdan7177

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.10.2004
Am fost plecat in excursie in Austria, am avut cu noi un laptop, 2 camere video si 2 camere foto, nu ne/au intrebat nimic nici la plecare nici la sosire.

#20
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postcornete, on Mar 15 2006, 20:20, said:

de laptop nu te intreaba nimeni nimic, la intrarea in .ro

Pai si cum comentezi faptul ca un cumnat de-al meu care lucreaza in Anglia in IT si care a venit in concediu in Romania cu tot cu laptop, sa mai lucreze, a trebuit sa plateasca vama la intrare in Romania deoarece nu avea acte la el ?
Iti spun eu, aici e chestie de chestie de vames si de noroc.

#21
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
revin cu intrebarea:de unde recuperez TVA?la iesire din Ungaria,sau si din alta parte?

#22
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003

View Post1024, on Jul 4 2006, 09:32, said:

revin cu intrebarea:de unde recuperez TVA?la iesire din Ungaria,sau si din alta parte?

Eu am cumparat un aparat foto din germania, unde am cerut acte pentru recuperarea tva-ului lor (Mwst, Mehrwertsteuer). La granita ungaria-romania, la unguri, a trebuit pusa o stampila, dupa care am recuperat tva-ul la o agentie Eurolines din sibiu (era scris pe cupon unde se poate, erau puncte de recuperat in toate orasele mari).

#23
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006

View Postyule, on Jul 4 2006, 07:52, said:

Eu am cumparat un aparat foto din germania, unde am cerut acte pentru recuperarea tva-ului lor (Mwst, Mehrwertsteuer). La granita ungaria-romania, la unguri, a trebuit pusa o stampila, dupa care am recuperat tva-ul la o agentie Eurolines din sibiu (era scris pe cupon unde se poate, erau puncte de recuperat in toate orasele mari).

inca o intrebare:ce acte ptr.recuperarea TVA?de exemplu din franta?nu este valabila factura,chitanta,ma rog,ce iti da aia la casa de marcat?sau asta inseamna"Mwst,Mehrwertsteuer"?

#24
maibee

maibee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2006
hello everyone,

m-am hotarat sa vin in vacanta pt 2 saptamani in Romania din State , inpreuna cu prietenul meu(cetatean american). E prima mea intoarcere si vreau sa-mi aduc laptopul.Din citite si auzite am inteles ca vamesii  m-ar putea taxa pt el. Intrebarea mea este: daca prietenul meu trece laptopul prin vama, se mai aplica taxa vamala?
Eu banuiesc ca nu de vreme ce nu e cetatean roman,  dar vreau sa fiu sigura...

Multumesc.

#25
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postmaibee, on Aug 4 2006, 05:16, said:

hello everyone,

m-am hotarat sa vin in vacanta pt 2 saptamani in Romania din State , inpreuna cu prietenul meu(cetatean american). E prima mea intoarcere si vreau sa-mi aduc laptopul.Din citite si auzite am inteles ca vamesii  m-ar putea taxa pt el. Intrebarea mea este: daca prietenul meu trece laptopul prin vama, se mai aplica taxa vamala?
Eu banuiesc ca nu de vreme ce nu e cetatean roman,  dar vreau sa fiu sigura...

Multumesc.

nu !

#26
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006

View Post1024, on Jun 5 2006, 15:52, said:

nu cred ca ai dreptate!platesti oricum.am auzit-si cine stie sa posteze,unde,la ce ghiseuri,etc-ca innainte de intrarea in tara poti sa recuperezi TVA-ul pe ce ai cumparat.daca declari la noi (sau te prinde) platesti vama.

Eu am venit din franta cu laptopul de aproape 2000 € ,TVA aproape 350.L-am declarata la vama româna,mi-au dat o hârtie si cu aia m-am dus de unde l-am cumparat si acolo mi-au dat banii înapoi pe TVA.Cum zicea si un altul este un lucru personal.Au dreptul sa-l vamuiasca doar dc este sigilat !
  Repet produsul trebuie sa fie cumparat din uniune.Am avut un coleg care si-a luat laptop din Andora si vrea sa-si recupereze TVA dar nu a reusit !

View Post1024, on Jul 8 2006, 22:25, said:

inca o intrebare:ce acte ptr.recuperarea TVA?de exemplu din franta?nu este valabila factura,chitanta,ma rog,ce iti da aia la casa de marcat?sau asta inseamna"Mwst,Mehrwertsteuer"?

ba da,doar factura ! Atentie nu le arata acelora titlul de sejur dc ai asa ceva ! În asemenea cazuri nu se mai returneaza TVA-ul !

#27
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postmaibee, on Aug 4 2006, 05:16, said:

hello everyone,

m-am hotarat sa vin in vacanta pt 2 saptamani in Romania din State , inpreuna cu prietenul meu(cetatean american). E prima mea intoarcere si vreau sa-mi aduc laptopul.Din citite si auzite am inteles ca vamesii  m-ar putea taxa pt el. Intrebarea mea este: daca prietenul meu trece laptopul prin vama, se mai aplica taxa vamala?
Eu banuiesc ca nu de vreme ce nu e cetatean roman,  dar vreau sa fiu sigura...

Multumesc.


Nu se aplica nici la tine. Laptopul a devenit si in RO un accesoriu personal. Ti-a cerut cineva bani pe bikini ?

#28
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postpenca, on Sep 13 2006, 20:45, said:

Nu se aplica nici la tine. Laptopul a devenit si in RO un accesoriu personal. Ti-a cerut cineva bani pe bikini ?

O veste foarte buna!!!! Dar unde scrie?

#29
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

Quote

Regimul vamal aplicabil cãlãtorilor si altor persoane fizice


Sectiunea 1
Declararea bunurilor

Art. 121. - Persoanele fizice sunt obligate sã declare, verbal sau în scris, bunurile pe care le introduc sau le scot din tarã si sã le prezinte pentru control la birourile vamale.
Art. 122. - Sunt supuse declarãrii scrise, în toate cazurile, urmãtoarele bunuri:
a) armele si munitiile, materiile explozive, radioactive, nucleare, precum si produsele care potrivit legii sunt supuse controlului destinatiei finale;
B) produsele si substantele stupefiante si psihotrope, substantele chimice esentiale, precum si produsele si substantele toxice;
c) obiectele din metale pretioase, cu sau fãrã pietre pretioase, care depãsesc uzul personal stabilit în anexa nr. 6;
d) bunurile cu caracter cultural, istoric sau artistic, numai la iesirea din tarã. Bunurile cu caracter cultural, istoric sau artistic pot fi declarate, în scris, la intrare, de persoanele fizice, în vederea scoaterii din tarã fãrã aprobare.
Art. 123. - Declararea în scris se face pe formulare tipizate care se pun la dispozitie de birourile vamale, în mod gratuit, la cererea persoanelor fizice.

(sau un Google dupa titlu si gasesti mult mai detaliat).

Ca si concluzie (si din experienta) - nu o sa te intrebe nimeni nimic; in nefericitul caz in care dai peste cineva mai "intepat" - ii zici ca nu ai nimic de declarat/ai doar bunuri personale.

Oricum, cred ca deja ai venit si/sau plecat inapoi ...:P

#30
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Mai bine da un telefon la autoritatea vamilor http://www.customs.ro. Nu le scrie pe mail ca nu raspund.

#31
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
daca o sa apara in bagajele lui, nu sunt probleme

#32
tytel

tytel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.04.2006
De ce taxe vamale scapam de la 1 Ian.???
Daca vreau sa cumpar ceva din USA sau UK mai platesc ceva taxe vamale???

  Merci :D

#33
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
QUOTE(tytel @ Oct 15 2006, 13:33) <{POST_SNAPBACK}>
De ce taxe vamale scapam de la 1 Ian.???
Daca vreau sa cumpar ceva din USA sau UK mai platesc ceva taxe vamale???

  Merci biggrin.gif

daca cumperi dintr-un stat situat in afara UE  (sua)  sigur nu s-a schimbat nimic in domeniul legislatiei.deci vei plati vama ca si pana acum.daca cumperi un produs dintr-un stat aflat in comunitate,atunci nu mai platesti vama

#34
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
vor fi aceleasi mizerii ca si pana acum.. daca vom simti vreo diferenta asta o sa fie peste 2-3 ani.. pana atunci sa strangem din dinti

#35
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postmaibee, on Aug 4 2006, 04:16, said:

hello everyone,

m-am hotarat sa vin in vacanta pt 2 saptamani in Romania din State , inpreuna cu prietenul meu(cetatean american). E prima mea intoarcere si vreau sa-mi aduc laptopul.Din citite si auzite am inteles ca vamesii  m-ar putea taxa pt el. Intrebarea mea este: daca prietenul meu trece laptopul prin vama, se mai aplica taxa vamala?
Eu banuiesc ca nu de vreme ce nu e cetatean roman,  dar vreau sa fiu sigura...

Multumesc.


Salut. Uite, nu vreau sa fiu "conspirationist" dar as vrea sa stiu daca ai fost si daca totul a fost ok ?

Am sa-ti spun si de ce. Topicul la care noi am raspuns era unicul tau topic pe forumul asta. Ce este cel mai interesant, ca la nu foarte mult timp dupa ce tu te interesai "cit este spaga", citiva baieti au fost ridicati pentru spaga chiar de la Otopeni (cred ca 18 vamesi).

Faza mult interesanta este ca in perioada in care tu ai scris, alte persoane scriau cam acelasi lucru pe alte forumuri.

Singura mea nelamurire / bucurie: au inceput cei de DNA sa citeasca internetul ?

#36
andreeavioleta

andreeavioleta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2007
am si eu o intrebare!!!!! lucrez la o firma de import export! din 2007 mai platesc taxele vamale ...comisioane ...tva la vama pt produsele importate? noi cumparam produsele din ue insa nu sunt de origine ue!!! conteaza originea? sau locul de unde le cumperi???
cine ma poate ajuta!!!!!!!!!!!!!!!!! de luni incep munca si.............!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate