Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Casa din Luna

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
519 replies to this topic

#487
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
A ieșit bine. Antepenultima poza îmi place cel mai mult.

#488
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Nu te grabii in aprecieri... In partea dx pe balcon vine lemn pe toata fatada. Aia e spatele casei si e in proportie de 60% placata, atat mi-ar fi placut sa fie fatada, dar mno, stii cum e... atat s-a putut...
Attached File  iCloud Photos - 2021-09-23T183708.057.zip   1.58MB   45 downloads
Si sa dau si o panorama...
Attached File  iCloud Photos - 2021-09-23T183828.096.zip   2.41MB   17 downloadsAttached File  iCloud Photos - 2021-09-23T183924.010.zip   2.32MB   14 downloads

#489
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Offtopic: Schela e din ceva raft metalic industrial? Aveti ideea unde se gaseste?

#490
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Da, este raft industrial pentru paleti. Baietii de la care l-am imprumutat vand asa ceva, daca vrei pot sa-ti trimit contact pe PM

#491
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Da, am nevoie. Multumesc frumos!

#492
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Am o dilema, am primit oferta pentru usa de garaj, "ACTIONARE ELECTRICA MOTOR SOMMER S 9080 PRO, CU 3 TELECOMENZI 4
CANALE, SINA CULISARE 3.3 M."
Furnizorul zice ca nu se poate la acest motor decat deschidere din telecomanda, ma rog de fapt fatuca de la ofertare zice asta.
Ma puteti ajuta cu o varianta la care sa am deschiderea din telefon, apel sau proximitate ? Marturisesc ca sunt pe langa subiect, de tot, asa ca m-ar ajuta ceva explicatii mai pt low level.

#493
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
cel mai adesea motoarele au avut pini la care dacă se face contact se deschid/închid. În acest caz îți trebuie un relay inteligent Shelly One pe care îl pui în motor, alimentat cu ce alimentezi motorul și output-ul sa fie legat la cei 2 pini ai motorului. Asa vei putea comanda ușa de la garaj de pe telefon. Eu am asa și merge perfect.

#494
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu  am un banal Sonoff 5V (30 ron) care-mi actioneaza motoarele portii..din cutia automarizarii. Control de pe tel, vocal in goagle sau proximitate..daca folosesti location pe tel.

Edited by manghels, 30 September 2021 - 16:48.


#495
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Dacă vrei sa folosești Sonoff îți trebuie transformator. Sau trebuie sa îl modifici sa fie dry relay.

#496
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Da..2 taieturi si o sudura pe placa...Eu is cu Sonoff, nu ca ar fi mai bune, ci pt ca ele mi-au cazut in mana prima data. Shelly is si un pic mai piperate la pret..

#497
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Ambele-s ok si costa doar doo cafele. Dar parca as fi folosit Sonoff 4CHR3 PRO (trebuie transformator).

#498
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Salut Dan, o intrebare/sfat/parere despre realizarea unui planseu din lemn. Cochetez cu ridicarea unei casute caramida, parter doar (podul mansardabil) si vreau sa elimin lucrurile complicate sau care devin complicate in mina lui Dorel.
Asadar planseul vreau sa.l realize din lemn, pt ca pot sa.l execut cu masinile si sculele ce le am, sau voi lua.
Aceste "grinzi" lemn ale planseului se vor sprijini pe Centura si alte grinzi de beton, astfel ca deschiderea ochiului de placa este de doar 3.5 m (sunt 2 grinzi de beton dispuse la 3.5 m).
Ce dimensiuni uzuale pot folosi pt lemn, la un pas de 50 cm?
La prima vedere, neavind o sursa de lemn bun, as merge pe dulapi de 5x20. E ok asa? Sau as putea "construi" in regim neprofesional, din 2 bucati 8x8 un 8x16, lipite cu ceva epoxi profi & holzsuruburi.

Pasul de 50cm si lungimea de 3.5m sunt fixe.





#499
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Buna dimineata,
Podul fiind mansardabil deci circulabil, fara a intra in calcule de rezistenta ti-as recomanda aceeasi sectiune pe care o am eu intre P si etaj. La o deschidere de 380 cm calculele au dat o sectiune de 250x50 mm dispuse la 400 mm interax sau 375 mm intre grinzi cu distantori pusi intre elemente tot la 1190 mm din aceeasi sectiune care vin prinse in cuie cu inclestare chimica sau HS pentru constructii. Distanta de 1190 mm te ajuta la montarea vatei Akusto sau de care vei pune. Singura problema pe care o vad, in cazul in care mansarda nu va fii functionala de la inceput este grosimea cam mica a izolatiei spre un spatiu rece nelocuit, indicat este minim 300 mm ideal ar fi 400 mm. Daca vei avea uzuala si mansarda de la inceput nu mai este cazul sa suplimentezi.
Intre planseul etajului si pod eu avand grinzi de 220 mm dupa ce am umplut cu bazaltica am prins perpendicular alte grinzi de 100 mm la o distanta de 595 mm intre ele daca pui vata bazaltica sau 590 mm daca pui vata la sul, desi nu pare, cei 5 mm conteaza muuult ! Cu aceasta structura am coborat cu inca 100 mm reiesind la final o grosime a izolatiei de 300 mm.In cazul tau ti-as recomanda sa lasi o inaltime suficienta a planseului daca e cazul sa suplimentezi cei 250 mm de izolatie, in cazul meu am 3000 mm la parter si 2900 mm la etaj.
In ceea ce priveste realizarea de grinzi pe santier se poate face insa obligatoriu fetele ce se lipesc trebuie sa fie rindeluite altfel nu fac contact real. In nici un caz nu se stratifica 2 elemente de 80 mm suprapuse una peste alta ci mai bine 2 elemente de 160/50 lipite incat sa dea 160/100, ma rog real ar fi 160/ 90 mm pentru ca la rindeluire se pierde din grosime. Un alt sfat ar fi ca grinzile sa fie uscate si rindeluite adica indreptate pentru ca de la gater sau banzic acestea vin cu o usoara curbura ( sageata ) care o sa iti dea probleme la alinierea lor. Posta de care ai nevoie este destul de scumpa, eu am luat pentru structura de 100 mm, sectiune de 120/50 care dupa indreptarea unei fete la abricht si egalizare la circular a ramas 100/50, costul de achizite 2580 ron/mc lemn uscat la uscator la care se adauga TVA.
Sper ca aceste detalii sa iti fie de folos si ce mai pot sa zic, spor la construit !

#500
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postdanwd, on 04 aprilie 2022 - 06:50, said:

Buna dimineata,
Podul fiind mansardabil deci circulabil, fara a intra in calcule de rezistenta ti-as recomanda aceeasi sectiune pe care o am eu intre P si etaj. La o deschidere de 380 cm calculele au dat o sectiune de 250x50 mm dispuse la 400 mm interax sau 375 mm intre grinzi cu distantori pusi intre elemente tot la 1190 mm din aceeasi sectiune care vin prinse in cuie cu inclestare chimica sau HS pentru constructii. Distanta de 1190 mm te ajuta la montarea vatei Akusto sau de care vei pune. Singura problema pe care o vad, in cazul in care mansarda nu va fii functionala de la inceput este grosimea cam mica a izolatiei spre un spatiu rece nelocuit, indicat este minim 300 mm ideal ar fi 400 mm. Daca vei avea uzuala si mansarda de la inceput nu mai este cazul sa suplimentezi.
Intre planseul etajului si pod eu avand grinzi de 220 mm dupa ce am umplut cu bazaltica am prins perpendicular alte grinzi de 100 mm la o distanta de 595 mm intre ele daca pui vata bazaltica sau 590 mm daca pui vata la sul, desi nu pare, cei 5 mm conteaza muuult ! Cu aceasta structura am coborat cu inca 100 mm reiesind la final o grosime a izolatiei de 300 mm.In cazul tau ti-as recomanda sa lasi o inaltime suficienta a planseului daca e cazul sa suplimentezi cei 250 mm de izolatie, in cazul meu am 3000 mm la parter si 2900 mm la etaj.
In ceea ce priveste realizarea de grinzi pe santier se poate face insa obligatoriu fetele ce se lipesc trebuie sa fie rindeluite altfel nu fac contact real. In nici un caz nu se stratifica 2 elemente de 80 mm suprapuse una peste alta ci mai bine 2 elemente de 160/50 lipite incat sa dea 160/100, ma rog real ar fi 160/ 90 mm pentru ca la rindeluire se pierde din grosime. Un alt sfat ar fi ca grinzile sa fie uscate si rindeluite adica indreptate pentru ca de la gater sau banzic acestea vin cu o usoara curbura ( sageata ) care o sa iti dea probleme la alinierea lor. Posta de care ai nevoie este destul de scumpa, eu am luat pentru structura de 100 mm, sectiune de 120/50 care dupa indreptarea unei fete la abricht si egalizare la circular a ramas 100/50, costul de achizite 2580 ron/mc lemn uscat la uscator la care se adauga TVA.
Sper ca aceste detalii sa iti fie de folos si ce mai pot sa zic, spor la construit !

Multumesc pentru informatii. Daca ai timp si nervii necesari, sa vezi ce am scris mai Jos, te rog.

Situatia sta in felul urmator:
1) planseul am varianta-2 din beton armat, dar pt o casa parter si pod mansardabil mi se pare cam prea mult dpdv al rezistentei (poate si financiar sa fie la fel, sau diferenta mica)
2) pasul grinzilor il pot face in multiply de 25 (asa Este caramida, nu mai stau sa tai), deci 50 este singura posibilitate acceptabila (75 Este exclus).
3) mansarda va fi izolata corespunzator, deci planseul nu vreau sa.l fac prea gros (pe motivul ca si scara acces trebuie sa aibe loc :)), iar lumina parter o vad pe la 270 cm.
4) pt rindeluire (pe o singura fata, cea care se lipeste), poate face in site, cu o rindea electrica de mina, sau musai in atelier de timplarie? Adica, mai bine investesc intr.o scula buna, decit sa plimb cheresteaua.
5) apoi, legat de dimensiuni: prefer sa iau ceva materiale lemnoase uzuale (ca dimensiuni) si sa le folosesc: sxandura de 2.5 cm X 20 cm, sa fac un 7 X 20, la pasul de 50 cm
6) cred ca ai intuit ca nu am experientza necesara, doar vointa si indeminare....in cazul unei grinzi incleiate, ce conteaza Mai mult pt rezistenta: incleierea cu epoxi sau prinderea in cuie/holzsuruburi/suruburi?
7) un alt aspect: merita o astfel de abordare, planseu lemn casa caramida, sau direct de b.a ? Trebuie mentionat: anul asta nu fac nimic, doar calcule.

#501
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Chiar daca nu am mai scris pe aici pe la casa s-a mai facut zilnic cate ceva.
In zilele calduroase din iarna si s-a continuat masiv in martie am terminat de izolat interior cu vata bazaltica peretii care dau spre exterior, s-a folosit vata bazaltica acustica la peretii care dau spre exterior si tavanele de la etaj si un rand de Akusta la sul si un strat de bazaltica multirok de 50 mm la peretii interiori, la fel am procedat si la tavanul dintre P si Etaj doar ca aici s-a folosit 2 straturi de Akusta si un strat de multirock. Intre etaj si pod grinzile de planseu erau de 22 cm asa ca dupa ce s-a pus in spatiu 2 straturi de vata bazaltica acousta am coborat cu inca 10 cm cu rigli din posta si am suplimentat izolatia cu inca 10 cm, in total 30 cm de rockwool. Stiu ca ideal era bine 40 de cm insa...atat s-a putut...daca mai coboram inaltimea camerelor cobora sub 260 cm ceea ce nu era prea placut. in total am folosit 2600 mp de vata, calculata la 10 cm grosime... muult de tot. Pretul... in septembrie anul trecut 15-16 lei/ mp, in noiembrie 20-21 lei/mp iar anul asta prin februarie-martie 31- 32 lei/ mp, calculat la 10 cm grosime... ! Astea sunt preturi la vata semirigida, vata la sul evident este mult mai ieftina. De exemplu Akusto de 7,5 cm, care apropo se poate linistit folosi pentru un perete de 10 cm sau in 2 straturi la 20 cm pentru ca expandeaza atat, am incercat sa pun in 2 straturi la peretii despartitori de 15 cm si face bolfa mare intre montanti sau daca am pus vata multirock de 5 cm mi-a impinso afara dintre montanti.
Dupa capitolul izolatie a urmat montarea foliei bariera de vapori. Am optat pentru folie de case pasive Intello Plus si banda Tesco Vana la peretii exteriori si tavanul spre pod si folie Knauf Homeseal LDS 5 la peretii despartitori si tavanul dintre nivele, diferentele de pret intre cele doua desi ambele sunt nemtesti... mai mult de dublu, de 3-4 ori diferenta si intre benzile de etansare.
Ieri s-a terminat de montat structura pentru rigips, dupa 1 mai trebuie sa vina instalatorul pentru traseele de apa si canal si electricianul, tot in primavara asta sper sa reusesc sa pun si incalzirea in pardoseala.
Attached File  iCloud Photos - 2022-04-23T123445.045.zip   2.39MB   5 downloadsAttached File  iCloud Photos - 2022-04-23T124017.273.zip   1.49MB   3 downloads

Prin februarie am reusit sa torn si gardul si aici am prins scumpirea betonului in plina desfasurare... primele 2 cife de beton pentru talpa la 180/mc beton 16-20 si la 2 zile distanta beton c20-25 la 380/mc... tot la capitolul exterior am reusit sa aduc 80 mc de pamant fertil, m-am inaltat intre 15-60 cm fata de CTN.
Tot la capitolul reusite, din februarie am racordul de gazadus la limita proprietatii si deasemenea traseul de curent, montata cutia, receptia s-a facut saptamana trecuta de catre renel, dupa cca 2,5 ani de diverse experiente si obstacole intrunite, se mai asteapta ceva aviz de la Bucuresti si putem depune cererile de racordare, la fel si la gaz, trebuie doar sa anunt firma cand sa monteze contorul.Attached File  iCloud Photos - 2022-04-23T130054.572.zip   2.41MB   2 downloadsAttached File  E6918361-80DC-46F6-982E-FA033329C505.jpg   692.89K   59 downloads

Attached Files



#502
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Foarte frumos lucrat! Se vede atentia la detalii.

#503
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Care e diferenta intre cele 2 bariere de vapori knauf lds 5 - intello plus si care e rationamentul utilizarii lor ipod - pereti?

#504
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
In afara pretului ? Glumesc... Intello Plus este o folie bariera de vapori inteligenta, pentru a intelege caracteristicile sale cel mai bine este studierea prospectului tehnic, este plin internetul de reclama lor, eu am studiat prospectul expus de cei de la nzeb, care il si comercializeaza. Folia de la knauf desi este mai robusta la palpare si se intinde mai bine pe pereti nu are aceleasi caracteristici precum intello.
De la inceput decizia noastra la constructia casei a fost sa punem materiale de top mai ales acolo unde nu se mai poate intervenii fara pagube majore de exemplu am ales sa fac izolatia sub placa cu energogell nu polistiren, sa folosesc ca si izolatie exterioara si interioara vata bazaltica la placa nu minerala sau de sticla la sul, sa folosim la captusirea peretilor exteriori folia cea mai buna de pe piata si pe cea imediat urmatoare la peretii interiori si plafonul dintre etaje. La planseul dintre etaj si pod, am spus, s-a montat intello deoarece desi candva se va izola si podul - e pacat sa pierdem un openspace de cca 60 mp - initial podul va fi neizolat si neincalzit. Tot in aceeasi idee am vrut sa folosesc UD-uri si CD-uri de 0,6 mm grosime, evident pana sa vad diferenta enorma de pret intre cele de 0,5 si cele de 0,6 mm complet nejustificata in opinia mea...intr-un final am folosit de 0,5 de la knauf.
Inca din primul post am zis ca acest jurnal nu se adreseaza celor care spera sa-si construiasca o casa framing cu bani putini si materiale ieftine, nu asta a fost telul jurnalului, am dorit si inca sper sa dovedesc la final ca acest tip de constructie este inafara faptului ca e muuult mai prietenos cu mediul prin prisma materialelor folosite este, sau ma rog va fi la final o constructie foarte aproape de o casa pasiva, intretinerea ei pe viitor va tinde spre 0... Pe de alta parte am ales aceasta solutie pentru ca am dorit sa-mi aduc eu cu mainile mele aportul la cat mai multe lucrari la constructia casei, ceea ce s-a si intamplat. Oricum astazi costurile ridicarii unei case de genul eu zic ca sunt cel putin cu 50-60 % mai mari fata de o casa din caramida datorita preturilor enorm crescute la lemn ( de peste 2 ori)la vata etc.
@danciu, cred ca faci o confuzie, nu am folosit folie diferita planseu versus pereti ci spatii direct legate de exterior, atat peretii exteriori cat si planseul de sub pod, unde s-a folosit Intello si peretii interiori si planseul intre P si etaj unde s-a folosit knauf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate