Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Casa din Luna

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
519 replies to this topic

#37
cyobytm

cyobytm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.11.2016
Super fain, dar sunt curios, ai angajat firma care sa iti prelucreze lemnul si sa faca panourile sau le faci tu singur?

#38
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Cu scule de mana nu ai cum prisma perfect asa sectiuni deci individual nu poti prelucra lemnul, repet in atelier panourile se monteaza cu o abatere de maxim 1 mm la diagonale ori pentru a putea realiza asa ceva e nevoie de sectiuni precise ale elementelor. Deasemenea nu vad rostul sa faci o masa de montaj precum cea din poze doar pentru executia unei case, costurile sunt prea mari, deci ramane doar solutia prelucrarii si montajul panourilor intr-un atelier.
A doua varianta ar fi montajul peretilor direct pe placa asa cum a facut colegul @blue-marlin.

#39
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 roman_roman, on 27 decembrie 2019 - 17:36, said:

Folosesti google ,facebook sau olx si o sa gasesti exemple edificatoare.
.. Mai bine dai din start ceva in plus si te bucuri toata viata de acel lucru. Sau te complaci cu ideea ca ti-ai facut un bordei cu cativa lei si asta e

 roman_roman, on 28 decembrie 2019 - 22:56, said:

Daca tu crezi ca acea intrare iti aduce vre-un avantaj termic inseamna ca te-ai obosit prea mult cu studiul.
... Sincer imi e mila de generatia viitoare ce va avea de lucru cu demolarea arhitecturilor actuale

 roman_roman, on 29 decembrie 2019 - 10:22, said:

Dupa ce o sa te muti o sa intelegi mai bine problema semnalata.

@roman_roman, nu crezi ca exagerezi totusi? Sa vorbesti de demolari si bordeie nu pare a fi cazul aici...
Si inca astept sa ne spui ce este gresit la intrarea aceea in casa... Concret, nu fraze lungi de bagat de vina si fara nimic esential in ele...

#40
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
O fraza scurta : cand te plimbi prin tara incearca sa analizezi arhitectura caselor de dinainte de '90 si de dupa pana in prezent.

#41
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 danwd, on 24 decembrie 2019 - 16:33, said:

[...]Pentru ca urmeaza Sarbatoriile si lumea [...] are mai mult timp de citit/scris [...]

Gresit Posted Image Eu, spre exemplu, abia acum am dat de jurnalul tau. Osa-l si citesc, la un moment dat; cand imi revin din ... timpul liber, de sarbatori Posted Image
Spor!

#42
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Abia astept sa vii cu reprosuri constructive asa cum o faci pe fiecare jurnal pe care scrii, cititorii nu au decat de castigat din schimbul de opinii.

#43
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Mno bun, sarbatorile au trecut asa ca incetut da' temeinic, adica ardeleneste, am reinceput lucrul la panouri. Deoarece la momentul oportun nu aveam inca livrata solutia de ignifugare( poveste lunga cu peripetii marca curierat rapid...) am inceput cu tratarea panourilor deja montate.Am decis sa folosesc Bochemit Anti flash in dilutie de 50% aplicare cu bidinea si pulverizare pentru a scoate clasa C de tratament ignifug. Se da acum o mana de ignifugant urmanda ca al doilea strat sa se aplice dupa montarea panourilor.
Attached File  thumbnail_IMG_4954.jpg   223.66K   82 downloadsAttached File  thumbnail_IMG_4950.jpg   238.07K   101 downloadsAttached File  thumbnail_IMG_4952.jpg   234.85K   97 downloads
Pentru urmatoarele panouri ignifugarea elementelor componente se va face prin imersie inainte de montarea panourilor deoarece este mai rapid si mai eficace metoda.

Edited by danwd, 09 January 2020 - 17:03.


#44
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,294
  • Înscris: 29.04.2008

 danwd, on 10 ianuarie 2020 - 07:36, said:

@iladi... Pfuai ! Inseamna ca io la izolatie de 20cm bazaltica in pereti + 10 cm bazaltica pe fatada si cca 14 cm sub placa+ 10 cm interior fundatii si elevatii si , normal, 10 cm exterior dar mai ales 40 cm vata in tavan o sa vand caldura la vecini ?  

Probabil nu cu mul mai mult decat mine, dat fiind faptul ca ai suprafata/volumul mai mare. Eu as consuma si mai putin daca as fi avut ventilatie. Eu am vrut, am insistat, sotia nu s-a lasat convinsa si acum ii pare rau. Se poate usor observa ce inseamna aerisitul de dimineata
Attached File  Screen Shot 2020-01-10 at 08.15.09.png   192.65K   135 downloads

#45
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Sa sti ca am chiar mai putin decat tine P=67 mp si E=67 mp, mai putin cu o inghetata...
Referitor la ventilatie si la noi sunt discutii in sensul ca eu nu vreau iar fiul meu vrea. Posibil sa instalam tubulatura si sa vedem pe parcurs.
Variante pentru evitarea deschiderii totale a ferestrelor exista, de ex Roto are feronerie cu microventilatie la care cerceveaua se trage la fel ca usa la o duba de pe garnituri cca 1-2 mm astfel aerisirea poate avea loc in timp indelungat. O alta varianta pe care o montez mult pentru francezi este montarea unor grile de aerisire in tocul ferestrei cam asa ceva; http://www.optimedia...le-de-aerisire/

#46
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,294
  • Înscris: 29.04.2008

 danwd, on 10 ianuarie 2020 - 10:32, said:


Variante pentru evitarea deschiderii totale a ferestrelor exista, de ex Roto are feronerie cu microventilatie la care cerceveaua se trage la fel ca usa la o duba de pe garnituri cca 1-2 mm

Varianta este exclusa de doamna ca nefiind in conformitate cu standardele dumneaei. Ma gandesc serios ca pentru irna viitoare sa incerc, macar in dormitor o chestie de aia de camera pentru ventilatie cu recuperare de caldura de se monteaza in perete. Desi
1. iar va fi privita cu neincredere
2. nu stiu cum fac sa o montez pentru ca am impresia ca e mult mai lunga decat grosimea peretilor mei exteriori si n-as vrea sa stau cu o putza iesita afara.

#47
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@iladi; Din ce am citit eu despre ele ar fi numai dezavantaje pe langa cel enumerat de tine care, cel putin teoretic s-ar rezolva in cazul in teava de conexiune este telescopica,mai ingrijorator ar fi propagarea zgomotului exterior prin teava si grila de ventilatie, dar desigur aceste incoveniente erau abordate pe o pagina in care se preaslaveau instalatiile centralizate de ventilatie cu recuperare de caldura. Personal nu imi place aerul recirculat, am fost atat in sedii de firme cat si in case cu sistem centralizat. La fel cum caldura imi place mai mult cea data de o soba pe lemne deoarece parca e mai calda, la fel si oxigenul parca e mai '' gustos'' prin ventilare normala facuta prin deschiderea ferestrei.

Mno, bun si daca tot ne-am dezmortit dupa atatea zile de concediu, am lucrat un pic (mai mult) si la productivitate. Aveam aruncata pe undeva de ani de zile o pompa cu pistol pentru aplicare de aracet asa ca am readus-o la viata, dupa ce am incercat si varianta cu vermorel si productivitatea a crescut cu 300% dar cu cresterea consumului de ignifugant cu cca 30% ne-am asumat asta si dam inainte cu tupeu, oricum mai sunt de dat doar 8 panouri deja montate pentru restul dupa cum am zis se va folosi metoda imersiei. Oricum si acum mai este nevoie pe ici pe colo de dat o bidinea mai ales acolo unde lemnul nu este rindeluit. In consecinta metoda nu este fiabila pentru lemnul negeluit cum vine de la gaterare deoarece solutia nu adera bine ci se scurge.

Attached File  thumbnail_IMG_4957.jpg   83.89K   73 downloadsAttached File  thumbnail_IMG_4956.jpg   94.57K   92 downloadsAttached File  thumbnail_IMG_4958.jpg   90.33K   90 downloads

Edited by danwd, 10 January 2020 - 13:16.


#48
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 danwd, on 10 ianuarie 2020 - 10:32, said:

Variante pentru evitarea deschiderii totale a ferestrelor exista, de ex Roto are feronerie cu microventilatie la care cerceveaua se trage la fel ca usa la o duba de pe garnituri cca 1-2 mm astfel aerisirea poate avea loc in timp indelungat. O alta varianta pe care o montez mult pentru francezi este montarea unor grile de aerisire in tocul ferestrei cam asa ceva; http://www.optimedia...le-de-aerisire/

Principiul de casa pasiva (nu ca ti-ai dori neaparat asa ceva, dar spre aia cam tindem toti astia de pe aici, nu?) presupune o etanseitate cat mai buna.
Pai, cum se impaca asta cu faptul ca tu din start iti iei geamuri cu gauri? Posted Image Nu-i mai simplu sa iei cea mai proasta echipa de instalatori de geamuri din piata? ca-ti lasa ei gauri suficiente pe langa geam... iesi si mai ieftin Posted Image


 danwd, on 10 ianuarie 2020 - 13:10, said:

Personal nu imi place aerul recirculat, am fost atat in sedii de firme cat si in case cu sistem centralizat.
thumbnail_IMG_4957.jpg thumbnail_IMG_4956.jpg thumbnail_IMG_4958.jpg

Vezi ca ventilatia cu recuperare nu recircula deloc aerul. Cele doua fluxuri nu se intalnesc.
Aerul este perfect proaspat, dar la o temperatura apropiata de cel din casa. Mai mult de atat el trece si prin niste filtre.

Edited by mmmgigi, 10 January 2020 - 14:00.


#49
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Banuiesc ca te referi la grila de aerisire cand imi recomanzi echipa de montatori '' La Dorel '', insa sa stii ca gresesti. Acele dispozitive nu stau tot timpul deschise ci se inchid singure atunci cand umiditatea este optima. Mie de exemplu nu imi trebuie deoarece o sa am ferestre din lemn triplustratificat deci problema umiditatii se rezolva de la sine pentru ca se stie, ''lemnu' respira'',pentru aerisire dupa cum spuneam o sa montez preventiv tubulatura pentru instalatia centralizata de insa nu vom lua centrala pentru inceput, mie mi se pare convenabil sa las pe microventilatie ferestrele pentru cateva ore sau sa deschid fereastra cateva minute, oricum o sa locuiesc la cateva minute de locul de munca deci pot da o fuga sa le inchid.

#50
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Eu nu vorbesc de umiditate si controlul acesteia.
Eu iti spun doar ca nu este nici o diferenta intre aerul care iti intra prin niste dispozitive (pe care le mai si platesti!) si cel care care ti-ar intra pe langa geamuri prost instalate.
Este exact acelasi: rece si nefiltrat. Cu diferenta ca pe unul il mai poti opri din cand in cand.

#51
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Stiu la ce te referi, insa o data cu shimbarea umiditatii pe acele fante sau gauri intra/ iese aer deci se face si o aerisire, nu ? In plus le recomandasem colegului @iladi care are ferestre din PVC si are oricum fante de dezumidificare, cel putin eu la ferestrele apartamentului le am (gaurile) pe niste ferestre salamander montate acu vreo 15 ani Eu asa vad lucrurile insa dupa cum spuneam nu m-am documentat temeinic, sunt inca departe cu lucrarile nu am ajuns la capitolul asta decat asa informativ, deci orice sugestie este bine venita.

#52
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Care va fi ordinea straturilor peretilor? Cum veti rezolva cu migratia vaporilor in pereti?

#53
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Dinspre interior spre exterior ar fi cam asa la peretii exteriori:
-Rigips
-Spatiu tehnic de 6 cm
-Folie bariera de vapori
-Structura 200 mm cu vata bazaltica
-OSB 3 de 12 mm sau plywood
-Vata bazaltica de fatada 100 mm

La planseul peste etaj;
-Rigips
-Caroiaj de minim 20 mm
-Folie bariera de vapori
-Structura planseu 220 mm + vata bazaltica 200 mm
-OSB 3 de 15 mm
-Peste vor mai fi minim 100 mm de izolatie in caroiaj care va fi inchisa cu un nou strat de osb sau padiment din molid

#54
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Deci mai migreaza vaporii astia? Posted Image
Imi amintesc de niste discutii aprinse, despre OSB-ul care ar bloca circulatia vaporilor si i-ar tine prizonieri in perete/plafon, unde isi fac de cap...
Nu imi amintesc concluziile acestor discutii, daca au existat.

Peretii exteriori: peste vata bazaltica ce urmeaza? Va fi ventilata?

LE. La plafon se justifica folosirea OSB-ului de 15?
Nu calci pe el, fiind ascuns sub caroiajul pt vata suplimentara, iar structural nu cred ca e nevoie de mai mult de cel de 12mm, mai ales ca vei placa si pe caroiaj.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate