Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Luxembourg - Transport in comun GRATIS incepand cu 2020

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
Da, otokar peste Mercedes, ceva turcesc peste ceva german. Acum, aici, in acest univers. Produsele mercedes pt. transport comercial n-au absolut nicio legatura cu faimoasele autoturisme in afara de marca.

#20
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View PostLOLkekLOL, on 24 decembrie 2019 - 16:57, said:

Da, otokar peste Mercedes, ceva turcesc peste ceva german. Acum, aici, in acest univers. Produsele mercedes pt. transport comercial n-au absolut nicio legatura cu faimoasele autoturisme in afara de marca.

mda...

de aia se plang soferii?

orice ai spune , NU cred. is autobuze facute ieftin si prost care nu rezista in timp.

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu inteleg mirarea.
O tara cu PIB de 60mld $ asigura gratuit transportul celor 600.000 de locuitori pe o suprafata maxima de 2500km patrati adica un patrat cu latura de 50km. In practica probabil ca pe mai putin de jumatate din acea suprafata.
Romania are PIBul doar de vreo 3.5 ori mai mare, populatia de vreo 30 de ori mai mare si suprafata de 100 de ori mai mare si vrem si noi. Ok, sarbatori fericite!

#22
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018
Tre’ sa fii un antrenor adevarat, certificat, de sado-masochisti sa vrei sa-ti traiesti viata intr-o tristete de puscarie precum Luxemburgul.

#23
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostC8H11NO2, on 25 decembrie 2019 - 10:12, said:

orice ai spune , NU cred. is autobuze facute ieftin si prost care nu rezista in timp.
Astfel de afirmatii trebuie insotite de dovezi, nu de "marturiile" a vreo doi soferi care nu stiu sa le foloseasca, din cateva sute... eu doar vad ca merg foate bine, restul sunt povesti... sunt cel mai confortabil mijloc de transport in comun din bucuresti, restul este gargara fara nicio baza reala, verificabila...

Atentie mare, zvonurile si criticile cu privire la otokar au aparut chiar dinainte ca acestea sa ajunga pe strazi! Asta e dovada ca jegurile politruce se baga la dezinformat!

Edited by LOLkekLOL, 25 December 2019 - 12:56.


#24
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Şi la noi e transport gratis nu de acum ci din 2010. Ţganii pensionarii ăia care n-au lucrat aproape deloc plus copchii.

Există alte categorii sociale in Ro?
Ceva bugetake şi cam atât. Şi ăia bugetake ori lucrează la primării deci au gratuităţi, miliţienii şi militarii tot gratis.

#25
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
bugetarii nu au gratuitate pe stb. cu atat mai putin militarii sau militienii. persoanele care nu au lucrat cel putin15 ani nu pot lua pensie de limita de varsta..

copiii, da au ceva subventie pe stb dar nu gratuitate.

deci despre ce te-ai chinuit 1 minut sa scrii postarea de mai sus? Posted Image))))

Edited by bossake, 26 December 2019 - 10:39.


#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcipri2bau, on 23 decembrie 2019 - 18:32, said:

Păi la bucale e ieftin, dar in alte orase e vreo 5-10 lei biletul, vezi cluj timisoara brasov arad.
Mai scump decat la privaţi sau decat taxiul.

Luxemburg ca să-şi descongestioneze traficul au luat măsura aia. La noi aleşii vor congestia traficului ca să se laude apoi că sunt ,ulte maşini şi deci e dezvoltare.

Am intrat acum pe site ratt si in tm e 2,5lei calatoria.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdenky, on 26 decembrie 2019 - 10:42, said:

Am intrat acum pe site ratt si in tm e 2,5lei calatoria.
http://ratt.ro/preturi.html

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Daca e bal, bal sa fie.
https://ctparad.ro/i...arife-servicii/
3 lei la Arad. Caut si Cluj?

#29
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
Nimeni nu o sa mi schimbe niciodata mintea. Ce a facut primarul din bucale cu turcii de la otokar IN OCHII MEI, e spalare de bani. niciodata nu o sa cred ca firma din turcia face autocare mai bune decat orice alta firma de renume din Europa.

mai mult , cred ca tot ratb ul e o cloaca de furturi. o rusine nationala. ti se face scarba si la metrou si la tamvai , in multe busuri… nimic nu are sens. nu exista un card urniversal pt toate , nimic nu e cu logica.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostC8H11NO2, on 26 decembrie 2019 - 18:26, said:

Nimeni nu o sa mi schimbe niciodata mintea.
Foarte rau, inseamna ca atunci cand gresesti nu te poti corecta.

View Postdenky, on 26 decembrie 2019 - 10:42, said:

Am intrat acum pe site ratt si in tm e 2,5lei calatoria.
E 2.5 dar 60 min ! Adica daca schimbi linia in limita a 60 min nu mai platesti 2.5 inca odata.
In Bucuresti e 1.3 o calatorie, cand schimbi linia bagi inca 1.3 lei.

Edited by andreic, 27 December 2019 - 01:05.


#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostC8H11NO2, on 26 decembrie 2019 - 18:26, said:

Nimeni nu o sa mi schimbe niciodata mintea. Ce a facut primarul din bucale cu turcii de la otokar IN OCHII MEI, e spalare de bani. niciodata nu o sa cred ca firma din turcia face autocare mai bune decat orice alta firma de renume din Europa.

mai mult , cred ca tot ratb ul e o cloaca de furturi. o rusine nationala. ti se face scarba si la metrou si la tamvai , in multe busuri
 nimic nu are sens. nu exista un card urniversal pt toate , nimic nu e cu logica.
Pana la urma le-a supraevaluat fata de pretul pietei? Alternativa europeana ce pret avea?
Chiar nu stiu cum a stat treaba, nu mi-am format o opinie ca nu am pe ce baza si nu exclud nicio varianta dar daca tu ti-ai format deja opinia asta inainte sa te informezi, postarea ta e stupida.

#32
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
Mda... Eu vb de calitate... voi vb de pret... normal ca Mercedes , scania , etc vor fi mai scumpe. la fel cum si BMW e mai scump decat Renault. dar e si alta masina.

acum , eu nu cred ca nimic turcesc e la nici macar nivel de renault. ceva turcesc autohton.

#33
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
adevarul ca pe 1.30 calatoria trebuie sa avem pretentii de Mercedes iar otokar e o jignire.

cand cumpara ieftin nu e bine ca e prost daca cumpara scump tot nu era bine ca era prea scump, "ce ne trebuia domnule noua autobuze scumpe?!"

https://www.economic...rea_150538.html

https://www.otokar.c...apest-road.aspx

https://www.otokareu...uses-city-jerez

https://www.otokareu...trasporti-italy

#34
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
pe langa otokar , nu inteleg OBSESIA RATB de a cumpara autobuze cu 3 usi.

cum rahat sa ai transport in comun civilizat cu 3 usi? normal ai 2 usi , soferul poate sa vanda bilete cu cash sau contactless , nimeni nu urca pana lumea nu coboara , nimeni nu urca fara sa plateasca.

COMMON SENSE!!!

#35
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostvapeClouds, on 23 decembrie 2019 - 18:13, said:


.......
sa mai vb de spalarea de bani cu otokar?
Ia vorbeste ....

View PostC8H11NO2, on 28 decembrie 2019 - 12:25, said:

pe langa otokar , nu inteleg OBSESIA RATB de a cumpara autobuze cu 3 usi.

cum rahat sa ai transport in comun civilizat cu 3 usi? normal ai 2 usi , soferul poate sa vanda bilete cu cash sau contactless , nimeni nu urca pana lumea nu coboara , nimeni nu urca fara sa plateasca.

COMMON SENSE!!!
Offfff .... si tu ai vazut alt film . este vorba de timpul pierdut , este vorba ca trebuie sa dai si alte indatoriri soferului , alt salariu ....

#36
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View Post3matrix, on 28 decembrie 2019 - 13:00, said:

Ia vorbeste ....


Offfff .... si tu ai vazut alt film . este vorba de timpul pierdut , este vorba ca trebuie sa dai si alte indatoriri soferului , alt salariu ....

aaa… ok... pt simplu motiv ca e mai scump nu merita.

tipic romanesc…

dai salariu bun , opresti coruptia , civilizezi trasportul.

la metrou la fel… cand intrii bagi ticket , dar cand iesi nu mai bagi nimic.

mai mult , cartela de la metrou nu merge la bus la tramvai , etc...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate