Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema umezeala in casa dupa turnarea sapei in camera

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adrianvalcea10

adrianvalcea10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.12.2019
Buna tuturor,

Anul acesta in septembrie am decis sa scot dusumeaua veche din camera si o torn sapa de beton.
Am sapat circa 25 cm in jos, pamant/zgura/cenusa ce era sub dusumea era foarte uscata.

Am turnat placa de beton, peste pamant am pus folie de plastic, peste care am turnat beton circa 20 cm (in beton am pus plasa de fier, cred ca ii zice plasa de Buzau),
peste acest beton am pus polistiren extrudat de 3cm peste am care am pus o plasa subtire de sarma si am turnat o sapa de de circa 7-8 cm.
Am pus folie subtire de polistiren si am montat parchetul.

La montarea parchetului am lasat distanta intre el si peret si am montat plinta de plastic(PVC), acuma umezeala, care nu stiu ce sa ma mai fac, sterg la ea in fiecare zi.
Ma tot gandesc ca transpira betonul sau nu sa uscat destul si iasa apa in sus.

Intrebarea mea este, ce as putea face sa scap de umezeala sau inca nu este uscat betonul complet? si mai dureaza pana se usuca?, parchetul cred ca 2-3 luni ca trebui sa il schimb.

Poate cineva a mai intampinat genul asta de problema si ma poate sfatui cu ceva.

Multumesc, astept cu nerabdare ceva sfaturi.

#2
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
În primul rând, scoate parchetul și izolația de sub el și lasă la uscat.
Eventual pune dezumidificator.

#3
adrianvalcea10

adrianvalcea10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.12.2019

 flrz, on 23 decembrie 2019 - 17:55, said:

În primul rând, scoate parchetul și izolația de sub el și lasă la uscat.
Eventual pune dezumidificator.

Am doua dezumidificatoare in camera, si sa scot acuma in perioada asta parchetul nu prea pot, oricum multumesc de raspuns, mai astept alte opinii.

#4
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

 adrianvalcea10, on 23 decembrie 2019 - 17:27, said:

Am sapat circa 25 cm in jos, pamant/zgura/cenusa ce era sub dusumea era foarte uscata.
Am turnat placa de beton, peste pamant am pus folie de plastic, peste care am turnat beton circa 20 cm (in beton am pus plasa de fier, cred ca ii zice plasa de Buzau),
peste acest beton am pus polistiren extrudat de 3cm peste am care am pus o plasa subtire de sarma si am turnat o sapa de de circa 7-8 cm.
Am pus folie subtire de polistiren si am montat parchetul.

Pai in primul rand ai gresit ca n-ai pus strat de dispersie, adica refuz de ciur, pietris. Asta are rolul de a nu lasa umiditatea pamantului sa treaca la placa.
Dupa aia 20cm -  ai exagerat cu placa.
3 cm de polistiren e putin.
Practic le-ai bifat pe toate.
Legat de umezeala n-ai decat sa folosesti undezumdificator si sa astepti pana se usuca betonul. Poate dura inca 6 luni.
LE Am mai auzit la prieteni care si-au turnat sapa vara ca iarna li s-a "umflat" parchetul. Deci nu-i ceva deosebit.

Edited by greenlife, 23 December 2019 - 18:31.


#5
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Te-ai grabit cu montatul parchetului, posibil de la atita umezeala sa se onduleze...
Nasol, munca in zadar, desfaci si lasi la uscat.

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Eu l-aș găuri.... sită....tot te mai tine câteva luni, ventilatoare....eventual să circule aerul....
Alte idei năstrușnice nu am.

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu trebuia pus parchetul.
Pacat de bani.

#8
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Cum plm sa gauresti parchetul?Incredibil...cata imaginatie.@initiator ai facut mai multe greseli...Trebuia polistirenul sub beton.Iar apoi lasat sa se usuce.Sapa de egalizare trebuia sa aiba o umiditate de maxim 5%...asta inseamna ca ar fi trebuit sa treaca cateva luni de la turnarea sapei pana la montarea parchetului.

Edited by raducut123, 23 December 2019 - 20:09.


#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Ce s-o facut..., s-o facut.
Intrebarea e: ce se poate face de acum incolo.
Eu as zice sa se scoata parchetul cu totul, sa ramana sapa dezvelita si toata vara sa stea asa, cu geamurile deschise.

Cred c-or tras umezeala din beton si peretii...

Edited by Hunor_66, 23 December 2019 - 20:17.


#10
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Frumos ar fi ca acea sapa sa cuprinda juma de fundatie si alta juma de perete. Sa vezi de acum fericire cu umezeala si pe pereti, pe care o trage din fundatie, via sapa si ajunge la pereti.

Auzi....gauri in parchet...Dorel in actiune...

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  Clipboard01.jpg   148.35K   99 downloads
Attached File  Clipboard011.jpg   137.16K   96 downloads

In imaginile de mai sus sunt etapele ce trebuie parcurse pentru a reusi 100%

Edited by xmanyacs77, 23 December 2019 - 20:34.


#12
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Aproape aceeasi problema o am si eu. Am pus folie, peste folie poslistiren extrudat, apoi plasa de Buzau si am turnat sapa de 4-6 cm. Asta in septembrie. Am lasat la aerisit 2 luni, dupa care am turnat o sapa subtire de egalizare. Dupa alte 2 saptamani am pus parchet masiv de lemn. In camere fac focul cu sobe cu gaze, dar peretii transpira abundent. Intr-un colt parchetul s-a udat cam 0.5 mp. Am luat dezumidificator care pare ca face fata. Daca nu mai fac cald in camera, pereti par sa nu mai transpira. Ce e de facut ? Ma tem sa nu se desfaca parchetul. Am sanse ?

#13
adrianvalcea10

adrianvalcea10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.12.2019
Intrebarea mea acuma, daca as scoate parchetul si pe aceea sapa as da cu Hidroizolatie bituminoasa lichida pentru fundatie, pe toata suprafata sapei si chiar sa urc pe pereti vreo 20 cm, asta nu ar estompa ridicarea apei?

#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
scopul nu e sa opresti apa sa se ridice, scopul e sa usuci betonul, adica sa scoti apa din cei vreo 3 metri cubi de beton bagati in septembrie, adica vreo 600 litri

folia si polistirenul asigura o oarecare rupere si hidroizolatie, problema e cum scoti atata apa

mai rau decat umezeala e ca sub parchet se face mucegai / igrasie si mirosul ala nu mai iese decat daca schimbi parchetul si speli cu clor

daca era cald afara stateai cu geamul deschis permanent, asa abia la vara o sa se usuce natural

Edited by Oxigen1234, 24 December 2019 - 07:57.


#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 KLMN, on 23 decembrie 2019 - 22:02, said:

Ce e de facut ? Ma tem sa nu se desfaca parchetul. Am sanse ?
Ai sanse sa nu se desfaca, cam la egalitate cu sansele sa se faca mucegai sub parchet...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate