Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Acte constructie casa de la A la Z

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am delegat ATR la o firma, n-am avut timp de alergat. Referitor la costuri, toți căutați cereau mai mult decât in ATR. Doar cu niște recomandări serioase am găsit o firma care sa lucreze in acei bani. Dar mi-au zis ca fără acea recomandare imi luau mai mult.

#20
boty

boty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.03.2006
Bună seara!
Primul pas ete obținerea Certificatului de Urbanism.
Acest document este eliberat de către primăria sub jurisdicția căreia se află imobilul (terenul) pe care se intenționează edificarea unei construcții și pentru care se intenționează obținerea autorizației obligatorii pentru această operațiune.
Certificatul de Urbanism se obține în baza cererii tip care se completează cu:
1. elementele de identificare a solicitantului;
2. elementele de identificare a imobilului pentru care se solicită emiterea certificatului de urbanism, respectiv localitate, număr cadastral şi număr de carte funciară, în cazul în care legea nu dispune altfel;
3. elementele care definesc scopul solicitării.
De asemenea , cererea va fi însoțită de documentele care atestă dreptul de proprietate asupra imobilului, respectiv actul de vânzare cumpărare, certificatul de moștenitor etc., extras de carte funciară în termen de valabilitate și după caz planuri cadastrale - plan de amplasament și delimitare și extras pe ortofotoplan.
Extrasul de carte funciară pentru informare și planurile cadastrale se obțin de la Oficiul de Cadstru și Publicitate Imobiliară al județului pe raza căruia se află imobilul în cauză. Costurile sunt minime, extrasul aprox 20 lei, planurile aprox 30 lei bucata.
Costul certificatului de urbanism se calculează în funcție de suprafața imobilului;
a) până la 150 m2, inclusiv 5-6 lei
b) între 151 și 250 m2, inclusiv 6-7 lei
c) între 251 și 500 m2, inclusiv 7-9 lei
d) între 501 și 750 m2, inclusiv 9-12 lei
e) între 751 și 1.000 m2, inclusiv 12-14 lei
f) peste 1.000 m2 14 + 0,01 lei/m2, pentru fiecare m2 care depășește 1.000 m2
C.U. se eliberează solicitantului în termen de cel mult 30 de zile de la data înregistrării cererii.
Certificatul de urbanism este actul de informare prin care autorităţile prevăzute la art. 4 din Legea nr. 50/1991, republicată, cu completările şi modificările ulterioare (preşedinţii consiliilor judeţene, primarii municipiilor, primarul general al municipiului Bucureşti, primarii sectoarelor municipiului Bucureşti):
a) fac cunoscute solicitantului informaţiile privind regimul juridic, economic şi tehnic al terenurilor şi construcţiilor existente la data solicitării, în conformitate cu prevederile planurilor urbanistice şi ale regulamentelor aferente acestora ori ale planurilor de amenajare a teritoriului, după caz, avizate şi aprobate potrivit legii;
b) stabilesc cerinţele urbanistice care urmează să fie îndeplinite în funcţie de specificul amplasamentului;
c) stabilesc lista cuprinzând avizele/acordurile necesare în vederea autorizării;
O seară bună! (va urma)

Edited by boty, 04 February 2020 - 20:23.


#21
boty

boty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.03.2006
Bună seara!
Reiau cu obținerea CU pentru a furniza o serie de detalii.
Înainte de a solicita CU este bine să aveți un arhitect cu care să realizați proiectul. Scopul completat în CU, respectiv ”Obținere autorizare construire locuință unifamilială P+M (sau alte variante) și împrejmire” vă va urmări pe tot parcursul proiectului până la finalizarea acestuia. Pentru obținerea avizelor sunt obligatorii copii după CU, planuri anexă la CU din care Planul de situație realizat de arhitect este cel mai important, copii după actele de proprietate, copie CI. Pentru avizele de la DSP și Mediu sunt necesare memorii realizate tot de arhitect. Taxele variază de la 100 lei la 300 lei avizul funcție de furnizorul de servicii din zona vizată.
O seară bună!

#22
adeva

adeva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.01.2009

 boty, on 04 februarie 2020 - 20:22, said:

Bună seara!
Primul pas ete obținerea Certificatului de Urbanism.
Acest document este eliberat de către primăria sub jurisdicția căreia se află imobilul (terenul) pe care se intenționează edificarea unei construcții și pentru care se intenționează obținerea autorizației obligatorii pentru această operațiune.
Certificatul de Urbanism se obține în baza cererii tip care se completează cu:
1. elementele de identificare a solicitantului;
2. elementele de identificare a imobilului pentru care se solicită emiterea certificatului de urbanism, respectiv localitate, număr cadastral şi număr de carte funciară, în cazul în care legea nu dispune altfel;
3. elementele care definesc scopul solicitării.
De asemenea , cererea va fi însoțită de documentele care atestă dreptul de proprietate asupra imobilului, respectiv actul de vânzare cumpărare, certificatul de moștenitor etc., extras de carte funciară în termen de valabilitate și după caz planuri cadastrale - plan de amplasament și delimitare și extras pe ortofotoplan.
Extrasul de carte funciară pentru informare și planurile cadastrale se obțin de la Oficiul de Cadstru și Publicitate Imobiliară al județului pe raza căruia se află imobilul în cauză. Costurile sunt minime, extrasul aprox 20 lei, planurile aprox 30 lei bucata.
Costul certificatului de urbanism se calculează în funcție de suprafața imobilului;
a) până la 150 m2, inclusiv 5-6 lei
b) între 151 și 250 m2, inclusiv 6-7 lei
c) între 251 și 500 m2, inclusiv 7-9 lei
d) între 501 și 750 m2, inclusiv 9-12 lei
e) între 751 și 1.000 m2, inclusiv 12-14 lei
f) peste 1.000 m2 14 + 0,01 lei/m2, pentru fiecare m2 care depășește 1.000 m2
C.U. se eliberează solicitantului în termen de cel mult 30 de zile de la data înregistrării cererii.
Certificatul de urbanism este actul de informare prin care autorităţile prevăzute la art. 4 din Legea nr. 50/1991, republicată, cu completările şi modificările ulterioare (preşedinţii consiliilor judeţene, primarii municipiilor, primarul general al municipiului Bucureşti, primarii sectoarelor municipiului Bucureşti):
a) fac cunoscute solicitantului informaţiile privind regimul juridic, economic şi tehnic al terenurilor şi construcţiilor existente la data solicitării, în conformitate cu prevederile planurilor urbanistice şi ale regulamentelor aferente acestora ori ale planurilor de amenajare a teritoriului, după caz, avizate şi aprobate potrivit legii;
b) stabilesc cerinţele urbanistice care urmează să fie îndeplinite în funcţie de specificul amplasamentului;
c) stabilesc lista cuprinzând avizele/acordurile necesare în vederea autorizării;
O seară bună! (va urma)
Si dupa ce rezolvi cu astea, daca esti in Bucuresti la sectorul 1 o sa ti se ceara PUD. Si cu PUD ai de asteptat 2-3 ani si depinde si de spagara primariei care te poate taia de pe lista de intrat la sedinta de consiliu ca sa isi puna ea spagile ei care fac blocuri sa intre peste rand. Iar sedintele alea se fac o data la doua luni, ca in rest sedintele sunt pentru dat bani la biserici si cumparat inutilitati. Apoi ai de luat autorizatia de constructie unde ai de luat autorizatii de te miri unde, apa, canal, pompieri, politie..., inclusiv de la BOR.

#23
annamaria86

annamaria86

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2020

 stoiangeorge, on 08 ianuarie 2020 - 12:33, said:

Salut.
Documentație pentru Comuna Berceni.
Voi scrie cât pot de pe telefon. Timpul ma omoară.
Etapa 1 după ce ai cumpărat terenul cu actele de la notar te duci l primarie
sa depui pentru urbanism.
Pentru mai multe detalii pune-ti întrebări.
După obținerea urbanismului începi sa umbli pentru avize.
În Comuna Berceni : Apa Vol, pro gaz, salubritate.
Pentru electricitate actele se depun în București la sediul din Pipera.
Aviz apa vol preț 178 lei
Aviz pro gaz preț 286 lei
Aviz e-distributie 113 lei
Gunoi se plătește la primărie 250 lei
ATR  aviz tehnic racordare 84 lei..
Dosar (documentația) care se depune în vederea emiterii autorizației de
Construire și pentru urbanism va cuprinde următoarele documente:
Aviz tip se completează pe loc: nume adresa și locația unde se afla terenul adică tarla nr etc.
Tot ce ai de la notar : contract vânzare cumpărare extras de carte funciara.
Acte pentru avize:
Contract de vânzare cumparare
Certificat urbanism
Memoriu general trebuie luat de la arhitect.
Memoriu tehnic pentru gaze obligatoriu tot de la arhitect.
Plan încadrare în zona.
Extras ortofotopla costa 80 lei scos de la primărie
Extras carte funciara 80 lei tot de la primărie se poate scoate și de la oficiu de cadastru 40 lei cred dar este bătaie de cap.
Plan de incadrare
Plan de amplasament și delimitare a imobilului
Cu toate actele astea în copie se depun pentru fiecare aviz în parte.
Adică faci câte un dosar pentru fiecare aviz cu actele de mai sus.
Sunt mai multe de scris dar nu prea am timp.
Lăsați mesaj și când am timp răspund.
Sper sa fie de folos ce am scris.
Lăsați mesaje și răspund când am timp.
Posibil sa ma fi repetat cu ceva. Greu când scriu de pe telefon.
O zi cât mai plăcută.


Am uitat de studiul geotehnic
Cost 700 lei

Buna,
Imi poti spune cu cine ai facut studiul asa ieftin ? Eu am gasit doar de la 1200 Ron in sus..

#24
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Buna ziua! Am solicitat de la Primarie(mediu urban) un Certificat de Urbanism pentru a construi o casa pe un teren intravilan iar in certificat pe linga avizele la utilitati mi s-a cerut si aviz de la Ministerul Cultelor si monumentelor si nu inteleg de ce? Precizez faptul ca la 500 de m fata de terenul meu se afla o biserica veche monument istoric dar conform Legii 422/2001 art.59 spune ca imi trebuie acest aviz doar daca ma aflu la mai putin de 100 m fata de biserica iar eu am 500m distanta fata de biserica.Ce ar trebui sa fac in acest caz, sa vorbesc cu arhitectul sa mentioneze in memoriu de arhitectura baza legala si sa spuna ca nu e necesar respectivul aviz in cazul meu sau trebuie sa ma conformez si sa il scot ?

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
Da, cel mai bine vorbeste cu arhitectul. Sau, daca ai un numar de telefon de la primarie, suni la ei. La mine la sector 4 pot suna/trimite email si raspund la astfel de intrebari.

#26
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Arhitectul nu stie nici el ce sa zica, chiar s-a mirat si el de acest aviz, dar mi-a zis ca e cel mai scump aviz din toate in jur de 500 lei.

#27
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

 rustic, on 22 august 2020 - 10:17, said:

Buna ziua! Am solicitat de la Primarie(mediu urban) un Certificat de Urbanism pentru a construi o casa pe un teren intravilan iar in certificat pe linga avizele la utilitati mi s-a cerut si aviz de la Ministerul Cultelor si monumentelor si nu inteleg de ce? Precizez faptul ca la 500 de m fata de terenul meu se afla o biserica veche monument istoric dar conform Legii 422/2001 art.59 spune ca imi trebuie acest aviz doar daca ma aflu la mai putin de 100 m fata de biserica iar eu am 500m distanta fata de biserica.Ce ar trebui sa fac in acest caz, sa vorbesc cu arhitectul sa mentioneze in memoriu de arhitectura baza legala si sa spuna ca nu e necesar respectivul aviz in cazul meu sau trebuie sa ma conformez si sa il scot ?

Poate mai este alt monument in zona. Eu m-as duce la cel care a facut certificatul si l-as ruga sa-mi spuna ce monument este in zona. Poate este o greseala.

Exista o lista cu monumente. Te-ai uitat pe ea?

Edited by mircea812, 22 August 2020 - 13:01.


#28
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Da m-am uitat si pe lista cu monumente, nu mai exista alt monument.

#29
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View Postrustic, on 22 august 2020 - 10:17, said:

Buna ziua! Am solicitat de la Primarie(mediu urban) un Certificat de Urbanism pentru a construi o casa pe un teren intravilan iar in certificat pe linga avizele la utilitati mi s-a cerut si aviz de la Ministerul Cultelor si monumentelor si nu inteleg de ce? Precizez faptul ca la 500 de m fata de terenul meu se afla o biserica veche monument istoric dar conform Legii 422/2001 art.59 spune ca imi trebuie acest aviz doar daca ma aflu la mai putin de 100 m fata de biserica iar eu am 500m distanta fata de biserica.Ce ar trebui sa fac in acest caz, sa vorbesc cu arhitectul sa mentioneze in memoriu de arhitectura baza legala si sa spuna ca nu e necesar respectivul aviz in cazul meu sau trebuie sa ma conformez si sa il scot ?
Probabil terenul e in zona protejata, d-aia ai de luat aviz de la cultura. Daca aveai mai putin de 200m pana la un monument, atunci se complica treaba, in sensul in care trebuia facut studiu istoric la monumentul respectiv, trebuiau preluate elemente , etc.. Asa, o sa ai de luat un aviz, la care trebuie sa duci tot proiectul de arhitectura. Mie, la o sustinere in  comisie (asa se ia avizul, arhitectul tb sa sustina proiectul), mi-au cerut inclusiv imaginea portii de acces.. Ideea e ca aceasta comisie se face de 2 ori pe luna (pre COVID 19), si dureaza pana ajungi sa sustii..
Bafta

#30
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 21.03.2012
Cat de important este ca arhitectul sa fie din zona contructiei/judet? Este complicat tare pentru un arhitect care nu locuieste in zona sa ia avizele pt AC? Intreband la Urbanism, mi s-a spus ca arhitectul trebuie sa se prezinte cu proiectul spre aprobarea nu stiu carui aviz, in fata Comisiei Consiliului Judetean responsabila pt domeniul respectiv!!!

Am intentia sa lucrez cu un arhitect care nu este din zona, din cauza de pret. Diferente enorme!

#31
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
La același lucru (echipa de proiectare din alt județ) m-am gândit si eu.
La ce preturi ai găsit proiectarea ? (fără avize ca pot sa le depun/ridic si eu)
Poți sa-mi dai si mie datele de contact ? (Eventual in P.M. ca sa nu se considere reclama aici).

Mersi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate