Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Copaci ornamentali pentru curte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#37
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Revin doar cu niste povesti despre ultima mea gradina. Am gasit si niste poze, la indemana, din mai 2019.
Am mai spus-o: mie-mi plac gradinile mai ravasite, cu personalitate si cu intretinere cat mai usoara. Gazonul nu (mai) este o optiune, pentru mine.

Rododendronul cel mare nu este meritul meu. Are, probabil, o varsta de peste 20 de ani; parere personala, caci n-am avut cum verifica. Cei mici au sapte ani dar, fiind de talie mica, au ajuns la dimensiune in vreo trei. Dupa care a trebuit doar sa-i curat, primavara. In rest, hostele Posted Image , ferigile, crinii, leusteanul (da, leusteanul meu creste foarte bine printre flori), Astilbe-le, Cerceii Doamnei, iederele taratoare si ce mai vedeti, pe acolo, s-au integrat in peisaj in vreo doua sezoane. Nu cunosc numele tuturor plantelor din poze fiindca unele au fost capatate iar altele au fost asezonate Posted Image , de peste gard, din padure. Hostele au vreo sapte ani si ele, dar, in formatia asta sunt de numai doi-trei. Am obiceiul sa le inmultesc, primavara.
Azaleea, din poze, are patru ani; artarii pitici vreo cinci, dar au fost luati de la pepiniera. Omniprezentul Laur (Prunus Laurocerasus) are vreo opt ani si a fost cumparat, tot asa, de la pepiniera.

Gard verde?
Depinde de gustul fiecaruia. Mie, spre exemplu, nu-mi place tuia. De fapt, imi place dar numai atunci cand e lasata in pace si creste nemanichiurata. Eventual, putin curatata, 30-40 de cm de la nivelul solului. Sau chiparosul.
Pentru mine, laurul a fost alegerea perfecta. Ce-i drept, ca sa fie suficient de des, ii trebuie o fasie de 1.5m in care sa se extinda. Nu ai atat spatiu? Ii oferi cat ai si, la radacina, plantezi plante perene, de umbra si semi-umbra, dese; sau iedera taratoare.

Pentru gard verde este deschis un alt topic. O sa incerc sa mai dezvolt Posted Image acolo.

Ma tenteaza sa deschid un topic nou despre cum gandim, incepem si cum incercam Posted Image gradina.

Attached Files



#38
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Arata bine. Doar ca nu sunt adeptul aglomeratiei pentru a arata cat de multe pot aduna. Prefer lucruri marunte ,putine dar de calitate si bine asezate. Pe acest principiu am sa realizez si amenajarea exterioara pe acest teren.

#39
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 08 ianuarie 2020 - 21:00, said:

Am mai spus-o: mie-mi plac gradinile mai ravasite, cu personalitate si cu intretinere cat mai usoara. Gazonul nu (mai) este o optiune, pentru mine.

Doamna DYI, cum procedam cu irigarea unei astfel de gradini? Recunosc ca e pe gustul nostru, asa mai pe naturel si sa se mai descurce si singure plantele insa nu as vrea sa le pun apa manual decat prin exceptie. Si nici prea multe furtune de picurare ca se strica tot farmecul ei...


View PostDIY, on 08 ianuarie 2020 - 21:00, said:

Ma tenteaza sa deschid un topic nou despre cum gandim, incepem si cum incercam  gradina.

Duamne ajuta! SI noi suntem tentati sa citim si cat mai repede ca vine primavara si tare bine ne-ar prinde... Posted Image

Edited by catalijns, 09 January 2020 - 10:25.


#40
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View PostDIY, on 08 ianuarie 2020 - 21:00, said:

Revin doar cu niste povesti despre ultima mea gradina. Am gasit si niste poze, la indemana, din mai 2019.
Am mai spus-o: mie-mi plac gradinile mai ravasite, cu personalitate si cu intretinere cat mai usoara. Gazonul nu (mai) este o optiune, pentru mine.

Wow, o gradina incredibila! Exact cum imi place mie, cu diferenta ca am vrut si gazon. Pana la urma a trebuit sa delimitez gazonul de celelalte zone, nu-l puteam intretine.
La noi, cel putin la campie, mai ales daca te invecinezi cu campul, te rup buruienile. Vara, am buruieni de 2 m inaltime, cu care trebuie sa ma lupt tot timpul.

Eu ud cu un circuit cu microaspersoare. Nu se vede tubul pe sub plante. In perioadele de arsita suplimentez cu furtunul, din cand in cand. Cred ca poti sa uzi plantaraia si cu aspersoare, cu un circuit separat de cel al gazonului, folosind mai putina apa.

Edited by cumparator, 09 January 2020 - 13:22.


#41
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015

View Postroman_roman, on 08 ianuarie 2020 - 08:41, said:

Care specie de tuia creste mai rapid ?

Chiparosul creste mai repede, din cate am inteles eu dupa ce am sapat prin cateva zeci de forumuri. Am comandat vreo 100 de bucati de aprox. 90 de cm. plantate in toamna anului 2017 , in primul an au avut o dezvoltare inceata, insa acum am exemplare la 2 metri. Arat cateva poze ca sa-ti faci o idee, insa ultima e in primavara lui 2019, o sa adaug cand ajung acasa si o poza mai recenta si se vede schimbarea . Iubesc lumina desi la mine au parte doar de cate jumatate , insa sub un copac cu umbra se poate vedea ca dezvoltarea e mai anevoiasa, nu necesita multa apa sunt economicosi, defapt in ultimul an nici nu stiu daca i-am mai udat,  insa am pus la baza lor iarba taiata, frunzele adunate de prin curte si multa balega de caine . Am doi bodyguarzi patrupezi de vreo 60 de kg , conditie expresa pentru protectia fetelor si din cauza lor a trebuit sa protejez gardul viu cu 50 de cm de scandura, deh cica e crima cand ridica cainele piciorul si prefer sa putrezeasca scandura taiata decat gardul viu. Din 100 de bucati au prins 98. Pretul era undeva de 12 lei pe arbust atunci.


Toamna lui 2016 : Plantarea gazonului si pregatirea pentru gardul viu

Attached File  20161014.jpg   210.4K   189 downloads

Toamna lui 2017 : Gardul viu plantat

Attached File  20171124.jpg   65.95K   218 downloads

In primavara lui 2019, scuze pentru calitatea pozei

Attached File  20190306.jpg   450.94K   217 downloads

#42
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postroman_roman, on 09 ianuarie 2020 - 10:01, said:

Arata bine. Doar ca nu sunt adeptul aglomeratiei pentru a arata cat de multe pot aduna. Prefer lucruri marunte ,putine dar de calitate si bine asezate. Pe acest principiu am sa realizez si amenajarea exterioara pe acest teren.

Eu nu stiu cine te-a suparat asa de tare incat sa ma consideri o ... o ce?! De unde pana unde ideea ca mi-am facut gradina pe principiul de a "arata cat de multe pot aduna"?? Am facut-o asa fiindca asta-i genul de gradina care-mi place mie; mai dezlantuita, mai naturala. Punct. Nu-ti place stilul? E ok. Gusturile difera. Asta nu justifica, insa, comentariile gratuite, cu tenta pesonala.

Abia astept sa pui poze cu gradina ta Posted Image

View PostSorintech, on 20 ianuarie 2020 - 23:47, said:

[...]Gardul viu plantat[...]

Dar gazonul? Ce-a patit? Posted Image

#43
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015

View PostDIY, on 31 ianuarie 2020 - 21:00, said:

Dar gazonul? Ce-a patit? Posted Image

Cu gazonul e o alta poveste, in 2018 am oprit irigarea complet, dupa o nota de plata de la compania de apa babana. Este in plan reinsamantarea gazonului  după ce sap putul.  Iar putul nu se poate sapa pana nu demolez ceva ca sa poata intra cu freza si tot asa.

#44
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostSorintech, on 01 februarie 2020 - 01:35, said:

[...]Cu gazonul e o alta poveste, in 2018 am oprit irigarea complet, dupa o nota de plata de la compania de apa babana. Este in plan reinsamantarea gazonului  după ce sap putul.  Iar putul nu se poate sapa pana nu demolez ceva ca sa poata intra cu freza si tot asa.

ok. M-am linistit.
Nu am idee in ce zona locuiesti dar ... oare niste apa de ploaie, stocata, te-ar ajuta?! Un alt lucru pe care l-am facut cand ma luptam, si eu, cu gazonul (intr-o zona unde ploaia se cam lasa rugata) a fost sa-l insamantez foarte des. Atat de des inca isi tinea umbra sie insusi. Si de udat, desigur, numai seara, pe "racoare".
Spor!

Edited by DIY, 01 February 2020 - 19:38.


#45
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostSorintech, on 01 februarie 2020 - 01:35, said:


Cu gazonul e o alta poveste, in 2018 am oprit irigarea complet, dupa o nota de plata de la compania de apa babana. Este in plan reinsamantarea gazonului  după ce sap putul.  Iar putul nu se poate sapa pana nu demolez ceva ca sa poata intra cu freza si tot asa.

Pune si trifoi alb. O sa fie verde mereu. Eu am renuntat la gazon din primul an. Adica..am lasat sa iasa ce o vrea. Daca tunzi des arata bine.
Plus tot felul de floricele. Mai ales ca locuiesc la tara ( am scapat de bloc si oras, yupiii :) ) gazonul ala sec si perfect..nu e de mine si dimensiunile gradinii. Adica sa ud 1000 mp de gazon..nu prea vreau.
Papadiile sunt superbe in marea de verde.

#46
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cateva activitati facute pentru inceput la teren , in ultima luna:
Plantat pomi , vie , mure, zmeura ,agris , gojii, coacaze ..urmeaza sa mai aduc dar e greu cu deplasarile ,plus capsunile
Attached File  IMG_20200319_132638.jpg   596.91K   101 downloadsAttached File  IMG_20200321_110327.jpg   440.66K   95 downloads
O poarta provizorie
Attached File  IMG_20200307_084021.jpg   877.77K   120 downloads
Am adus foisorul de la casa pentru organizare de santier ,si am inceput magazia pentru depozitarea sculelor
Attached File  IMG_20200405_193951.jpg   709.63K   127 downloadsAttached File  IMG_20200404_123949_BURST1.jpg   623.61K   123 downloadsAttached File  IMG_20200404_131429.jpg   580.48K   117 downloadsAttached File  IMG_20200405_194035.jpg   499.52K   118 downloads
Am fi vrut sa facem mai multe , imprejmuire , fosa cu wc-ul ,gazon etc, dar vremurile actuale nu prea ne-au permis :( . Precizez ca toate lucrarile sunt facute doar cu ajutorul sotiei. Si doar cu ea vreau sa ridic casuta. Sanatosi sa fim.

Nu am poze cu gutuiul chinezesc , cornul , amandoi de 3 ani. Trandafirii cataratori , luleau turcului .

#47
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Din cand in cand, trec pe langa un rand de copaci, plantati acum vreo patru ani si care au crescut superb. Acum am aflat si ce sunt: stejari de balta.
Daca au luat-o, din loc, asa de minunat ... in mijlocul orasului, nu vad de ce nu le-ar merge bine si prin gradini.

https://www.gardenex...r-de-balta.html

Aveti asa ceva? Puteti povesti despre ei?

#48
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Salutare. Știți ceva copaci ornamentali ce pot sa îi plantez in perioada asta?

#49
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Poti sa plantezi orice vine cu pamant in jurul radacinii. Sa ai grija sa uzi des dupa aceea.
Ce copaci vrei? Mari, mici, cu flori, fara flori?

#50
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Mai mici, și cu și fără flori... O să merg la centru ce vinde produse de genul, să vad.

#51
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
S-a prins si liliacul :) E plin de frunzulite.

Attached File  20200516_074118.jpg   112.66K   83 downloads

#52
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostDIY, on 08 ianuarie 2020 - 21:00, said:

.......

Ma tenteaza sa deschid un topic nou despre cum gandim, incepem si cum incercam Posted Image gradina.
Ei , asta chiar arata de vis , pe gustul meu , ceva intre studiat si haos . Super . 10+ .
Nu cunosc si locatia , dar probabil te ajuta si clima din zona , ceva mai putin soare extrem , fata de Bucuresti .

#53
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Poti sa pui magnolie, artar japonez, mai multe soiuri de conifere...

#54
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  casuta4.1.jpg   134.45K   66 downloadsAttached File  casuta5.1.jpg   120.95K   65 downloadsAttached File  sectiune.jpg   43.88K   63 downloadsAttached File  IMG_20200619_111758.jpg   409.06K   68 downloads
Din păcate sunt nevoit la o varianta de sacrificiu ca pe lângă magazie și foișor sa ridic si o căsuța micuța cu câteva utilități pentru a avea unde sa stăm peste noapte cât timp vom construi casa de vara, urmând că această căsuță sa ramana loc de joaca pentru copii. Cam asta e soluția pentru organizarea de șantier. Cu aceasta ocazie vom trage și curentul pe aceasta anexa gospodărească. Buget - 1500 euro plus curentul cât o fi.

In stânga e accesul către foișor.

Dimensiunile sunt orientative, urmând a fi stabilite dupa modulare funcție de materialul lemnos și învelitoare.

Peste intrare, deasupra, va fi locul pentru depozitare haine , incaltari etc.


In locul de gătit voi ingloba grătarul și un mic aragaz cu butelie. Apa și pregătirea bucatelor se va face pe blatul de lângă magazie ,de lângă foișor.


Pe langa aragazul cu butelie va fi și plita pe inducție.

Edited by roman_roman, 19 June 2020 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate