Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Card european sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Avand in vedere ca nu se mai emit carduri europene de sanatate, am primit o adeverinta care sa inlocuiasca acest card in limba romana. Evident, aceasta adeverinta nu are nicio valoare in afara tarii, pentru ca pe cei de la CASS nu i-a dus capul sa emita adeverinta in limba engleza.
Una peste alta, cum se procedeaza in acest sens, platim noi cheltuielile si le decontam in tara? In tara care e procedura? Are rost sa ma bazez doar pe aceasta adeverinta sau sa iau asigurare privata?

Posibil sa nu fi postat unde trebuie, motiv pentru care imi cer scuze anticipat.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu este vorba despre o perioada lunga, o asigurare privata este obligatorie si .....ieftina.

#3
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Stiu asta, am vazut ca preturile sunt mici, insa exista persoane care calatoresc destul de frecvent si nu e neaparat de bani cat e de a-ti aduce aminte mereu sa-ti faci asigurare.
Revenind, doar cu acest certificat care este procedura in tara pentru a deconta banii, mergem la CAS si mai departe? Avem siguranta ca sunt decontate sumele sau ne inchinam si asteptam un miracol? A facut cineva de aici asa ceva pana acum?

P.S.: Personale varstnice, persoane cu boli cronice, etc. nu pot beneficia de asigurare privata, singura lor sansa este acest card european care nu mai exista, ci o foaie in limba romana.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ești sigur că pe cronici ii acoperă asigurarea europeană? Sa înțeleg că dilema ta e cum sa profiți de sistemele de sănătate vestice la preturi / contribuții de Romania?

Edited by dexterash, 21 December 2019 - 15:38.


#5
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Sunt sigur, la a doua intrebare nu as vrea sa pierd cateva minute din viata sa-ti raspund ca nu merita.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din ce stiu eu cardul european de sanatate asigura doar tratament in caz de urgenta.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,363
  • Înscris: 01.12.2001
Ai toate datele pe certificatul înlocuitor al cardului.
Nume, prenume, numar
Le vrei pe astea in engleza? Sau cum? Cu volan pe dreapta?

Pe cel de plastic erau la fel.

#8
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

 keta, on 21 decembrie 2019 - 15:57, said:

Din ce stiu eu cardul european de sanatate asigura doar tratament in caz de urgenta.
Corect, asta ma intereseaza si pe mine cand ma duc in concediu in caz de urgenta sa nu platesc 50k euro din buzunarul meu, pentru ca evident ca nu voi avea de unde sa fac asta.

#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010

 dexterash, on 21 decembrie 2019 - 15:38, said:

Ești sigur că pe cronici ii acoperă asigurarea europeană? Sa înțeleg că dilema ta e cum sa profiți de sistemele de sănătate vestice la preturi / contribuții de Romania?


Stai linistit ca nici cardul vestic nu face vreun kakat aici. I was there...

A trebuit sa platesc, stii nu? 6 luni din 12. Chiar daca eram asigurat acolo. Asa ca...

#10
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

 dorin_2k, on 21 decembrie 2019 - 16:06, said:

Ai toate datele pe certificatul înlocuitor al cardului.
Nume, prenume, numar
Le vrei pe astea in engleza? Sau cum? Cu volan pe dreapta?

Pe cel de plastic erau la fel.
E frumos la oras?
https://adevarul.ro/...4b15/index.html
Ca sa nu iti lezezi ochii de la prea mult citit, presedintele asociatiei nationale pentru protectia pacientilor zice ca in afara tarii nu are nicio valoare documentul acela in limba romana.
Dar pana mea, daca tu zici ca e suficient sa fie numele si numarul cardului pentru nu stiu ce spital de urgenta din afara (in speranta ca nu va fi cazul, dar dam un exemplu), atunci te cred pe cuvant.


De curiozitate, cand folosesti cardul la banca arati numele si numarul cardului sau il introduci in bancomat?  Posted Image

 FreeThinker, on 21 decembrie 2019 - 16:08, said:



Stai linistit ca nici cardul vestic nu face vreun kakat aici. I was there...

A trebuit sa platesc, stii nu? 6 luni din 12. Chiar daca eram asigurat acolo. Asa ca...
Cred ca asta depinde de sistemul de sanatate al fiecarei tari pentru cetatenii sai. Uita-te la americani ce scoruri au pentru o plimbare cu ambulanta in caz de urgenta pana la spital. Taramul tuturor posibilitatilor.

#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
Nu depinde. Mi s-a spus clar de catre o tuta de la CAS ca nu conteaza ca sunt asigurat intr-o alta tara europeana.Ei nu pot vedea asta, sau pur si simplu li se falfaie. Plătică !!!

Edited by FreeThinker, 21 December 2019 - 16:21.


#12
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

 FreeThinker, on 21 decembrie 2019 - 16:20, said:

Nu depinde. Mi s-a spus clar de catre o tuta de la CAS ca nu conteaza ca sunt asigurat intr-o alta tara europeana.Ei nu pot vedea asta, sau pur si simplu li se falfaie. Plătică !!!
Nu intelesesem initial ca e vorba de cardul european. Nasol, ce sa zic.

#13
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
cardul  european de sanatate   NU acopera   nimic   in west   ,adica   ,,afara ``    pentru ca  casa de sanatate  nu plateste  !!   e gunoi cardul    ,   daca  vrei sa plateasca ceva  iti trebuie formular de  decontare   ,  un rahat  .  Iar     ,,afara *   urgentele  sunt  gratuite   ,asa este   , dar asta  inseamna    ambulatoriu  , nimic    important   .  restul  trebuie sa platesti  . In germania  ziua de spitalizare  este de  la 600 euro   zi   ,depinde  de diagnostic   ,   iar  casa de asigurari   nu plateste acesti  banii   .  cardul romanesc  nici macar nu este aceptat in sistem afara  sa ii se citeasca datele  , e gunoi  .

#14
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Acu o saptamana am primit acasa cardul european de sanatate. Cererea a fost depusa cu 10 zile inainte.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
DIn noiembrie se dau din nou carduri - au reluat imprimarea.
Ce valoare are afara ? Tinde spre zero.

Unii il accepta la urgente, altii nu.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,363
  • Înscris: 01.12.2001

 AlexStefan10, on 21 decembrie 2019 - 16:14, said:

De curiozitate, cand folosesti cardul la banca arati numele si numarul cardului sau il introduci in bancomat? .
De curiozitate: ai avut vreun card european de sănătate în mana? Nu are cip, nu are banda magnetica nu are NFC.
Eu simplu plastic imprimat. Doar in limba romana.
Și e colorat.

#17
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 AlexStefan10, on 21 decembrie 2019 - 15:34, said:

Stiu asta, am vazut ca preturile sunt mici, insa exista persoane care calatoresc destul de frecvent si nu e neaparat de bani cat e de a-ti aduce aminte mereu sa-ti faci asigurare.
Revenind, doar cu acest certificat care este procedura in tara pentru a deconta banii, mergem la CAS si mai departe? Avem siguranta ca sunt decontate sumele sau ne inchinam si asteptam un miracol? A facut cineva de aici asa ceva pana acum?
P.S.: Personale varstnice, persoane cu boli cronice, etc. nu pot beneficia de asigurare privata, singura lor sansa este acest card european care nu mai exista, ci o foaie in limba romana.
Există posibilitatea de a face o asigurare așa-numită „multitravel”, valabilă un an, pentru cei care călătoresc frecvent.
Pe de altă parte, de unde ai scos-o pe asta că vârstnicii nu pot beneficia de o asigurae privată?
Bineînțeles că pot beneficia, eventual e ceva mai scumpă, dar se poate face. De exemplu, Allianz face și pentru persoane peste 60 de ani asigurare multitravel, la prețul de 140 de lei, valabilă un an. Pentru persoane sub 60 de ani e mai ieftină.

Edited by stancosty, 21 December 2019 - 18:27.


#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Cleopatra-7, on 21 decembrie 2019 - 16:55, said:

Acu o saptamana am primit acasa cardul european de sanatate. Cererea a fost depusa cu 10 zile inainte.


      Unde se foloseste cardul asta de sanatate mai exact ?



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate