Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Refuz la Zbor dupa Check in

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostKres, on 19 decembrie 2019 - 22:39, said:

Nu te obliga nimeni sa te îmbraci dar e problema cu bagajul de cala, adică, tre sa anunti la poarta că nu te mai urci in avion și aia sa identifice bagajul, pe care nu știu dacă îl dau jos din avion atunci pe loc sau îl primești ulterior..
S-or fi schimbat chestii dar eu știam că nu pleacă avionul dacă persoane la bord =/= bagaje la cală.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009

View Postborn2lose, on 19 decembrie 2019 - 22:28, said:

de imbarcat nu te obliga nimeni sa te imbarci, dar daca ai bagaj de cala, nu cred ca il mai primesti inapoi, chiar daca nu te mai sui in avion. o sa ai probleme in a-l recupera.


Ba da, bagajul il primeste pe loc.




@OP

Poti refuza imbarcarea pana cand avionul a inchis usa.

Ti se scoate bagajul (e ilegal sa zboare cu bagaje ale pasagerilor lipsa) si la revedere.

View Postborn2lose, on 19 decembrie 2019 - 22:43, said:

... inseamna ca n-ai zburat cu ryan air Posted Image wizz mi se pare lux pe langa ryan.

Inseamna ca nu ati zburat cu Spirit... LOL

View Postqew, on 20 decembrie 2019 - 00:52, said:

In comparatie in ultimii doi ani am mai zburat scurt prin Europa cu Iberia, SAS si Lufthansa, si experienta nu a fost cu nimic superioara. SIngura chestie e ca aveam bagaj la cala inclus.
Budapesta - Madrid cu Iberia a fost identic ca si conditii cu Wizz Budapesta - Madrid. Acelasi tip de avion, si cam acelasi spatiu mic la picioare. Si la fel de plin.


Eu m-am apucat sa zbor des cu LH si LOT, chiar si zboruri scurte.

Avantajul? Devii repede high tier si ai acces la anumite beneficii.

#21
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Procedura standard de securitate: in cazul in care pasagerul care nu se prezinta la imbarcare, i se scoate bagajul din cala si se returneaza la oficiu. In caz contrar ar fi foarte simplu pentru oricine sa livreze cine stie ce la bord.

In legatura cu problema legaturilor, exista asigurare ce te despagubeste in caz de intarzieri.

#22
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Posttehnics, on 19 decembrie 2019 - 22:43, said:

Confirm. Tocmai ieri am zburat cu ei.
Personal tanar fara pic de experienta, orice altceva in afara de o poseta, costa ca sa poti sa te imbarci, zboruri intarziate. etc.
Dar nah, era in interes de serviciu, asa ca nu am ales eu.
asa se intampla daca te zgarcesti la maxim. spor in continuare si zboruri placute!

#23
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postcarmenclara1, on 20 decembrie 2019 - 03:16, said:

asa se intampla daca te zgarcesti la maxim. spor in continuare si zboruri placute!

Vezi ca si boierii aia de LOT sau Austrian au adaugat mai nou biletul fara bagaj de cala.

#24
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostDaculScoril0, on 20 decembrie 2019 - 00:58, said:


S-or fi schimbat chestii dar eu știam că nu pleacă avionul dacă persoane la bord =/= bagaje la cală.

Pai da, sa nu pui o bomba în low cost...deci te înjură băieții și pasagerii dar îl caută în cală, să-l de-a jos.

#25
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postoztan, on 19 decembrie 2019 - 22:03, said:

OTP- CRL
Plecare OTP 06.45 - Sosire CRL  08.45

CRL - RIX
Plecare  CRL 10.45  Sosire   XXXXX

Ai timp, indiferent ca intarzie, fiindca mai nou ryan si wizz isi iau marja de eroare si maresc viteza in caz de intarziere.

Am patit si eu ca ryan otp-mad sa intarzie si imi mai ramaneau doar 30 minute la escala, insuficiente in conditiile in care aveam bagaj de cala. Surpriza, MAD-TFS a intarziat 3 ore.

Edited by Thuraya_123, 20 December 2019 - 03:45.


#26
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostLukRo, on 20 decembrie 2019 - 02:21, said:


In legatura cu problema legaturilor, exista asigurare ce te despagubeste in caz de intarzieri.

Îți dă 10 euro înapoi sau ce, că de dormit tot dormi în aeroport până la următorul avion?

View PostThuraya_123, on 20 decembrie 2019 - 03:44, said:


Ai timp, indiferent ca intarzie, fiindca mai nou ryan si wizz isi iau marja de eroare si maresc viteza in caz de intarziere.

Am patit si eu ca ryan otp-mad sa intarzie si imi mai ramaneau doar 30 minute la escala, insuficiente in conditiile in care aveam bagaj de cala. Surpriza, MAD-TFS a intarziat 3 ore.

Asta înseamnă la tine mărit viteza?
Ratezi Crăciunul de n-ai aer..

Edited by Kres, 20 December 2019 - 03:49.


#27
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postqew, on 20 decembrie 2019 - 00:52, said:

In comparatie in ultimii doi ani am mai zburat scurt prin Europa cu Iberia, SAS si Lufthansa, si experienta nu a fost cu nimic superioara. SIngura chestie e ca aveam bagaj la cala inclus.
Budapesta - Madrid cu Iberia a fost identic ca si conditii cu Wizz Budapesta - Madrid. Acelasi tip de avion, si cam acelasi spatiu mic la picioare. Si la fel de plin.

Da bre.. Pun pariu ca intr-un zbor cu Lufthansa n-o sa stai langa o tanti care sparge seminte cu sacosa de rafie in brate. Plus oameni mai instruiti.
Sau credeti ca pilotii de la Wizz sunt la fel de breji ca aia de la Lufthansa.

#28
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017

View Postqew, on 20 decembrie 2019 - 00:52, said:

WIzz si RyanAir sunt ok pentru ce preturi ofera. Efectiv sunt foarte ieftini.


Foarte adevarat.

View Postqew, on 20 decembrie 2019 - 00:52, said:

In comparatie in ultimii doi ani am mai zburat scurt prin Europa cu Iberia, SAS si Lufthansa, si experienta nu a fost cu nimic superioara. SIngura chestie e ca aveam bagaj la cala inclus.
Budapesta - Madrid cu Iberia a fost identic ca si conditii cu Wizz Budapesta - Madrid. Acelasi tip de avion, si cam acelasi spatiu mic la picioare. Si la fel de plin.

Acelasi tip de bloc si de apartament, acelasi spatiu mic, de 60 mp, acelasi etaj, etc, dar unul e in Ferentari si unul e in Aviatorilor. E la fel, nu?
Aceleasi materiale de constructie dar intretinut diferit, pentru ca atatia bani au locatarii. Poze gasiti pe net, destule. Bine, vecinii nu sunt fotografiati.....
Deci, zic sa nu exageram cu comparatiile.

#29
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Eu de la un "aranjamemt" dintr-asta in ziua de 24 era sa fac Crăciunul in aeroportul din Viena. Legaturile erau de la doua companii aeriene diferite cu schimbare in Viena. A bagat o întârziere primul avion de la o defecțiune tehnica. Al doilea a plecat conform orarului. Ne-am trezit in Viena lasati fiii ploii. I-a durut la p-la. Prima companie aeriana, odata ce te aduce teafar la destinatie, nu mai are treaba cu tine. Al doua companie  aeriana de legatura nu asteapta. A trebuit noi sa ne agitam in Viena, sa dam din coate ca sa cautam alte zboruri. Acolo am vazut cozi infernale la ghiseele Check-in si certuri in toate limbile pamantului. Unii nu au mai avut legaturi sau totul era rezervat si au ramas de Craciun acolo. Printr-un noroc chior am prins un zbor cu inca o schimbare in Roma. Am ajuns la miezul noptii. De atunci m-am invatat minte sa iau zboruri cu legaturi la aceeasi companie aeriana. Am invatat si eu ca daca se intampla ceva atunci sunt interesati sa te duca la destinatie. La un alt zbor intarziat, pt ca era aceeasi companie aeriana, am fost steptati 5 insi la coborare din avion. Ne-a pus sa ne luam bagajele din gramada, ne-a suit intr-un autobuz special si ne-a dus direct la scara celui de-al doilea avion care ne astepta. Asa ca, aviz amatorilor.

#30
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
1. citesc niste aberatii mai pe la inceput, cum ca daca ai bagaj de cala si nu te imbarci, nu ti-l recuperzi imediat!!
Complet fals!!
Nu zboara bagaj fara pasajer!!
Ar insemna sa fie raiul atentatorilor....

@oztan, toate conditiile si clauzele sunt scrise pe site-ul operatorului, unde sunt convins ca sunt luate in considerare toate variantele de renuntare la zbor.
Cred ca fiecare operator are propria politica de returnare bani in caz de neprezentare, refuz de imbarcare, sau chiar parasirea aeronavei dupa imbarcare.
Si apropo, pot fi cazuri voluntare sau involutare neprezentare, refuz de imbarcare, sau chiar parasirea aeronavei dupa imbarcare..

La zborurile cu legaturi, cel mai bine e sa mergi cu acelasi operator... Poti avea noroc in cazul intarzierilor, (daca sunt multi pasageri pentru urmatorul zbor, este anuntat sa mai intarzie plecarea) dar si scapi de grija bagajului de cala (in marea majoritate a cazurilor)

Era sa te intreb de ce nu mergi cu masina.... Este cat un Bucuresti - Kars...dar treci prin muulte tari.... si sunt cca 2000 km..

Edited by danutzu_1069, 20 December 2019 - 08:20.


#31
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Voi vreti si ieftin si bun...naiba va mai intelege. Va asumati niste chestii cand calatoriti cu LowCost.

#32
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019

View PostThuraya_123, on 20 decembrie 2019 - 03:41, said:


Vezi ca si boierii aia de LOT sau Austrian au adaugat mai nou biletul fara bagaj de cala.

pai si care e problema?

on: nu inteleg de ce va plangeti dupa ce va luati cu wizz sau alte low-cost-uri, momondo s.a.m.d, cumpara de la o agentie mai cunoscuta, chit ca dai cu x euro mai mult, stii ca daca se intampla ceva ai pe cine suna, stii ca iti primesti niste bani inapoi... evident, doar taxele de aeroport fara YQ daca ai nonrefundable but still.. :)))

#33
JJB Anonymous

JJB Anonymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmariovrs, on 20 decembrie 2019 - 05:54, said:


Da bre.. Pun pariu ca intr-un zbor cu Lufthansa n-o sa stai langa o tanti care sparge seminte cu sacosa de rafie in brate. Plus oameni mai instruiti.
Sau credeti ca pilotii de la Wizz sunt la fel de breji ca aia de la Lufthansa.

Sa stii ca una din cele mai frumoase aterizari ale mele a fost cu o piloteasa de la Wizz. Cele mai rele? Aeroflot. Daca a mai aterizat Ivan asa de doua ori cred ca a primit avion nou ca cu cel vechi nu mai avea ce face.

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostFreeThinker, on 19 decembrie 2019 - 23:16, said:


Dar voi ati zburat cu Tarom? Poate ca nu e low-cost dar e low quality...
Am zburat cu Tarom si sa iti zic ceva: sunt mult peste multe alte companii.
Tarom au cea mai buna mancare pe avion din cate companii am zburat eu pana acum. Servirea este una buna. Pilotii stiu cum sa manevreze un avion. Nu te zdruncina la aterizare cum am patit-o cu alte companii. Si multe altele.
Da, avioanele sunt un pic mai zgomotoase.

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJJB Anonymous, on 20 decembrie 2019 - 09:26, said:


Sa stii ca una din cele mai frumoase aterizari ale mele a fost cu o piloteasa de la Wizz. Cele mai rele? Aeroflot. Daca a mai aterizat Ivan asa de doua ori cred ca a primit avion nou ca cu cel vechi nu mai avea ce face.

Cea mai faina aterizare am prins-o cu Niki Lauda himself prin 2010 pe ruta Viena-Frankfurt. Omul avea mina pentru motoare de tot felul ;)

#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostThuraya_123, on 20 decembrie 2019 - 03:41, said:


Vezi ca si boierii aia de LOT sau Austrian au adaugat mai nou biletul fara bagaj de cala.
Cam toti fac asa. Inainte KLM avea bagaj de cala inclus. Acum canci. Trebuie sa platesti.
Asta pentru ca sa nu creasca pretul la bilete cand cauti pe internet, au exclus bagajul de cala...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate