Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Refuz la Zbor dupa Check in

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Buna seara

Incerc sa explic ;

Am cumparat bilet de la WIZZAIR
OTP- CRL
Plecare OTP 06.45 - Sosire CRL  08.45

Am cumparat alt bilet de avion  de la RYANAIR
CRL - RIX
Plecare  CRL 10.45  Sosire   XXXXX

Probleme este daca interzie  prima avion  din OTP nu mai prind   CRL - RIX si nu mai are rost sa zbor OTP - CRL

Ziceam ca a interziat prima avion ,  si inca nu a decolat,  /  nu a inceput  imbarcare etc

Pot sa refuz la zborul ?  

a- fara sa incepe imbarcare
b- sau dupa mult timp asteaptare in avion  , pot sa cobor din avion ?

Ce drepturi am  ?


Multumesc

Edited by oztan, 19 December 2019 - 22:04.


#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
de imbarcat nu te obliga nimeni sa te imbarci, dar daca ai bagaj de cala, nu cred ca il mai primesti inapoi, chiar daca nu te mai sui in avion. o sa ai probleme in a-l recupera.

odata imbarcat si inchise usile avionului, nu mai poti sa te dai jos.

pentru usurinta, zborurile cu escala trebuie luate mereu impreuna, doar asa ai ceva sanse la reprogramare / rambursare de bani. e riscant sa iei zboruri separate (din nou, mai ales daca ai bagaj de cala).

dimineata devreme ai sanse mari sa nu aiba intarziere primul avion, poate doar daca apare vreo defectiune ceva. altfel in general zborurile de dimineata pleaca la timp sau pe acolo    :)

Edited by born2lose, 19 December 2019 - 22:28.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
a.
Dar banii nu-i vei vedea inapoi.

 born2lose, on 19 decembrie 2019 - 22:28, said:

de imbarcat nu te obliga nimeni sa te imbarci, dar daca ai bagaj de cala, nu cred ca il mai primesti inapoi, chiar daca nu te mai sui in avion. o sa ai probleme in a-l recupera.
Nu ai nici o problema la treaba asta. Daca nu te imbarci, ei iti vor da bagajul jos si ti-l recuperezi de la poarta de check-in sau de la livrare bagaje.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Din experiența mea, Wizz este cea mai nefericită alegere când vine vorba de orice serviciu.

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu te obliga nimeni sa te îmbraci dar e problema cu bagajul de cala, adică, tre sa anunti la poarta că nu te mai urci in avion și aia sa identifice bagajul, pe care nu știu dacă îl dau jos din avion atunci pe loc sau îl primești ulterior..

Daca vrei sa faci astfel de experimente tre sa ai numai bagaj de mana, banii oricum nu-i mai vezi înapoi.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

 YOUR_GOD, on 19 decembrie 2019 - 22:35, said:

Din experiența mea, Wizz este cea mai nefericită alegere când vine vorba de orice serviciu.
Confirm. Tocmai ieri am zburat cu ei.
Personal tanar fara pic de experienta, orice altceva in afara de o poseta, costa ca sa poti sa te imbarci, zboruri intarziate. etc.
Dar nah, era in interes de serviciu, asa ca nu am ales eu.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 YOUR_GOD, on 19 decembrie 2019 - 22:35, said:

Din experiența mea, Wizz este cea mai nefericită alegere când vine vorba de orice serviciu.
... inseamna ca n-ai zburat cu ryan air     :lol:     wizz mi se pare lux pe langa ryan.

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 born2lose, on 19 decembrie 2019 - 22:43, said:

... inseamna ca n-ai zburat cu ryan air Posted Image wizz mi se pare lux pe langa ryan.

adica?

intentionez sa zbor cu ei, vad ca au preturi mici pe unele rute

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Depinde si de ruta operata ca in functie de asta se vede si calitatea oamenilor care calatoreste. Da, s-au porcit mult la preturi dar au avioane noi, personalul desi incepator este decent iar la capitolul intarzieri nu ma pot plange. Si cand ai zbor direct cu ei nu esti nebun sa mai calatoresti 100-200km in plus pana la un alt aeroport ca sa iei un zbor de linie.

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 16.08.2010

 YOUR_GOD, on 19 decembrie 2019 - 22:35, said:

Din experiența mea, Wizz este cea mai nefericită alegere când vine vorba de orice serviciu.

 born2lose, on 19 decembrie 2019 - 22:43, said:

... inseamna ca n-ai zburat cu ryan air Posted Image wizz mi se pare lux pe langa ryan.

Dar voi ati zburat cu Tarom? Poate ca nu e low-cost dar e low quality...

#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
am zburat cu wizz... nimic de reclamat.

mici intarzieri atat la decolare cat si la aterizare, fara motive anume, probabil tine si te turnul de control, sa dea linia verde

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 odastramosilor, on 19 decembrie 2019 - 23:02, said:


adica?

Adică sunt aceleași condiții ca într-un microbuz, maxi-taxi, numa că zboară.

#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Kres, on 19 decembrie 2019 - 23:19, said:

Adică sunt aceleași condiții ca într-un microbuz, maxi-taxi, numa că zboară.

pai cam asa e si cu wizz, vrei sa zici ca e mai rau cu irlandezii?

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 FreeThinker, on 19 decembrie 2019 - 23:16, said:





Dar voi ati zburat cu Tarom? Poate ca nu e low-cost dar e low quality...
Wizz e low tot.

#15
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 tehnics, on 19 decembrie 2019 - 22:43, said:

Confirm. Tocmai ieri am zburat cu ei.
Personal tanar fara pic de experienta, orice altceva in afara de o poseta, costa ca sa poti sa te imbarci, zboruri intarziate. etc.
Dar nah, era in interes de serviciu, asa ca nu am ales eu.
Eu de 3 ani fac zboruri Eindhoven-Bucuresti-Eindhoven la fiecare 2 luni si niciodata n-am avut probleme cu ei sa intarzie, ba chiar de multe ori se intampla sa ajung putin mai devreme. Stai ca un cur in avion, dar vorbim de lowcost, nu poti avea pretentii.

#16
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 YOUR_GOD, on 19 decembrie 2019 - 23:27, said:

Wizz e low tot.
Daca vrei calitate de ce nu alegi British Airways?

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,493
  • Înscris: 02.09.2006

 tehnics, on 19 decembrie 2019 - 22:30, said:

a.
Dar banii nu-i vei vedea inapoi.


Nu ai nici o problema la treaba asta. Daca nu te imbarci, ei iti vor da bagajul jos si ti-l recuperezi de la poarta de check-in sau de la livrare bagaje.
si gratis, desigur! vor intirzia decolarea, debarca pasagerii, cautat bagajul respectivului, samd. oricum asta se intimpla daca nu se prezinta la imbarcare si are bagaj de cala, avionul nu va decola numai cu bagajul! va fi distractiv oricum!

 tehnics, on 19 decembrie 2019 - 22:43, said:

Confirm. Tocmai ieri am zburat cu ei.
Personal tanar fara pic de experienta, orice altceva in afara de o poseta, costa ca sa poti sa te imbarci, zboruri intarziate. etc.
Dar nah, era in interes de serviciu, asa ca nu am ales eu.
ai un bagaj de cala mic gratuit, care e altceva decit o poseta, mai poti lua unul daca ai priority, care nu-i o avere, nu-i chiar cum povestesti tu! iar preturile sint super OK, nu e nevoie de masa sau alte chestii ''gratis'' pentru o cursa de 1-3 ore!

 bdx100, on 19 decembrie 2019 - 23:58, said:

Daca vrei calitate de ce nu alegi British Airways?
ce-i asa bengos acolo?

#18
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
WIzz si RyanAir sunt ok pentru ce preturi ofera. Efectiv sunt foarte ieftini. Si in general low-costul in Europa este foarte ieftin. COmparativ cu Asia, unde trebuie sa ai noroc sa prinzi zboruri cu 20 de euro si de alea scurte de o ora, in rest daca prinzi la 50 de euro esti fericit. Iar conditiile is la fel ca la Ryan Air sau Wizz.

De Mexic nici nu mai zic unde preturile de low cost inseamna 50-60 de euro, nu boierie cu 10 euro ca la noi.

Eu am un ghizodan de 30 de litri si cu el ma lasa sa intru si fara prio. Si am reusit sa il duc si la 11-12 kg, niciodata nu m-au luat la verificat si de intrat sub scaun sigur nu intra, trebuia sa il pun sus. SI anu acesta am facut cu wizz+ryanair vreo 10 zboruri.

In comparatie in ultimii doi ani am mai zburat scurt prin Europa cu Iberia, SAS si Lufthansa, si experienta nu a fost cu nimic superioara. SIngura chestie e ca aveam bagaj la cala inclus.
Budapesta - Madrid cu Iberia a fost identic ca si conditii cu Wizz Budapesta - Madrid. Acelasi tip de avion, si cam acelasi spatiu mic la picioare. Si la fel de plin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate