Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sfat achizitie modul midi cu acompaniament

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Salut,
Nu activez in domeniul muzical si nu cunosc multitudinea de module disponibile de pe piata asa ca cer un ajutor celor care stiu.
Am o clapa midi m-audio oxygen 61 care am folosit-o mai de mult conectata la pc, mai mult pentru joaca de-a sunetele, nimic serios. Acum vreau sa o pun si la dispozitia fiului meu cam in acelasi scop insa el e prea mic pentru a utiliza softuri de pc. Asa ca as prefera sa folosesc un modul de sunet conectat midi la clapa si la o boxa, cam cu urmatoarele specificatii:
-sa aiba un banc decent de sunete de baza: pian, orgi, etc
-cateva efecte de baza: reverb, etc
Pana aici am gasit ceva module gen roland sc-88 sau similare, dar
-as vrea sa aiba si posibilitatea de acompaniament cu track de percutie
Aici m-am cam blocat. Am gasit roland bk-7m dar e prea mult pentru ce vreau eu. Are cineva vreo recomandare pana in jur de 300 eur?
Multumesc.

#2
Alunistul

Alunistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2021
Deşi ştiu că depăşeşte cu mult bugetul şi că nu îl mai poţi găsi decât second hand, încearcă să pui mâna pe un Korg M3-M. Eu îl folosesc cu o claviatură banală, M-Audio Keystation 88es. Din cauza limitărilor claviaturii, nu pot folosi aftertouch, SW 1 şi SW 2 şi nici ribbon controller.
Sper că nu te-am băgat în ceaţă...

Este un workstation absolut complet. Singura limitare pe care i-am găsit-o - relativ repede - este numărul mic de efecte de inserţie care se pot aloca: maxim 5.
Este, cred, unul dintre puţinele module de sunet workstation de pe piaţă. Are sequencer cu 16 piste, generator de ton intern (EDS), sampler (poţi importa orice sunet în format WAV şi să cânţi cu el), foloseşte stick USB ca mediu de stocare extern, are 4 ieşiri audio... ce mai, posibilităţile de creare sunt aproape nelimitate.
Mai sunt pe piaţă multe alte module de sintetizare, fie digitale, fie analogice, fie hibrid. Dar absolut toate depăşesc bugetul tău. Dealtfel, la 300 euro nu cred că vei găsi nimic care să se potrivească - mă refer la echipament hardware. Există sintetizatoare virtuale, dar acolo nu m-am aventurat (nu am un PC atât de performant şi nici interfaţă MIDI dedicată - fluxul MIDI prin USB riscă să genereze zgomot de fond).
Ţi l-aş fi vândut pe al meu, dacă aş fi reuşit să pun mâna pe un Kronos. Din păcate, bugetul nu-mi permite.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate