Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Testarea dezinfectantilor in spitale

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ma gindeam la scandalul Hexifarma, cind s-au vindut dezinfectanti diluati ani intregi si nimeni nu s-a prins. Si la problema infectiilor nosocomiale de la noi. Totusi, in spitale / laboratoare de analize nu se puteau verifica dezinfectantii respectivi?

Dupa aia m-am gindit la o chestie: institutiile asta fac culturi de microbi si antibiograme. O parte din culturile alea sunt viabile la terminarea testelor. Cind nu mai sunt necesare, nu se poate da cu dezinfectanti pe ele, sa fie tinute inca citeva zile si sa se vada efectul?

Ar fi o problema cu metoda asta? Eu vad 2: cineva sa incurce operatiile si sa dezinfecteze o cultura care inca nu a dat rezultatul pentru care a fost facuta si dezinfectantii aia sa se transmita cumva si la alte culturi. Prima problema s-ar rezova prin atentie (cu capul, nu va ginditi la prostii), a doua prin incubarea culturilor dezinfectate separat de celelalte culturi, eventual in alta camera (presupunind ca un dezinfectant poate degaja gaze dezinfectante). Ce parere aveti, e posibil asa ceva?

Pe mine inca ma mira ca nimeni nu a descoperit ce se intimpla cu dezinfectantii aia diluati. Si ma intreb daca povestea nu continua cumva.

Edited by Dihorul Razboinic, 17 December 2019 - 17:33.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDihorul Razboinic, on 17 decembrie 2019 - 17:29, said:

Ma gindeam la scandalul Hexifarma, cind s-au vindut dezinfectanti diluati ani intregi si nimeni nu s-a prins. Si la problema infectiilor nosocomiale de la noi. Totusi, in spitale / laboratoare de analize nu se puteau verifica dezinfectantii respectivi?
Nici macar nu e obligatoriu nevoie de testare (ma refer la nivelul spitalului). Orice infirmiera/asistenta/medic isi poate da seama daca acel dezinfectant este diluat, sau nu.

S-au prins toti, dar nu au reactionat.

Edited by pasilla, 17 December 2019 - 17:41.


#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 16.08.2010
Nu se poate sa fie diluat, ni l-a vandut șefu'.

Zic si eu. Cum sa verifici ceva care vine din sursa sigura?

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Cine a facut receptia la cunoscut pe Eminescu. Si restul familiei.La pachet.

Sau pachete?

#5
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View PostDihorul Razboinic, on 17 decembrie 2019 - 17:29, said:

Ma gindeam la scandalul Hexifarma, cind s-au vindut dezinfectanti diluati ani intregi si nimeni nu s-a prins. Si la problema infectiilor nosocomiale de la noi. Totusi, in spitale / laboratoare de analize nu se puteau verifica dezinfectantii respectivi?

Dupa aia m-am gindit la o chestie: institutiile asta fac culturi de microbi si antibiograme. O parte din culturile alea sunt viabile la terminarea testelor. Cind nu mai sunt necesare, nu se poate da cu dezinfectanti pe ele, sa fie tinute inca citeva zile si sa se vada efectul?

Ar fi o problema cu metoda asta? Eu vad 2: cineva sa incurce operatiile si sa dezinfecteze o cultura care inca nu a dat rezultatul pentru care a fost facuta si dezinfectantii aia sa se transmita cumva si la alte culturi. Prima problema s-ar rezova prin atentie (cu capul, nu va ginditi la prostii), a doua prin incubarea culturilor dezinfectate separat de celelalte culturi, eventual in alta camera (presupunind ca un dezinfectant poate degaja gaze dezinfectante). Ce parere aveti, e posibil asa ceva?

Pe mine inca ma mira ca nimeni nu a descoperit ce se intimpla cu dezinfectantii aia diluati. Si ma intreb daca povestea nu continua cumva.

Problema nu e neaparat calitatea produselor ci modul in care se ultilieaza acestea (sau mai bine zis nu se utilizeaza....) Degeaba ai una din cele mai aspre legilsatii din EU daca cei ce ar trebui sa faca dezinfectarea (dupa un program riguros nu dupa ureche, cand isi aduc aminte sau cand e un control) nu fac acest lucru cum trebuie. Sunt foarte rare cazurile in care dezinfectarea se face riguros conform procedurilor - apropo, de cate ori ai vazut medic/asistenta sa se dezinfecteze pe maini dupa sau inainte de fiecare consult? De cate ori ai fost la stomatolog si inainte sa te asezi pe scaun acesta a fost dezinfectat? Nepasarea si indolenta sunt cele mai mari probleme, nu neaparat calitatea produselor folosite.

Edited by userincognito, 17 December 2019 - 18:48.


#6
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

View Postuserincognito, on 17 decembrie 2019 - 18:47, said:

De cate ori ai fost la stomatolog si inainte sa te asezi pe scaun acesta a fost dezinfectat? Nepasarea si indolenta sunt cele mai mari probleme, nu neaparat calitatea produselor folosite.

Cand am fost la stomatolog, nu a dezinfectat scaunul, este obligatoriu? De ce? Omul lucreaza cu dintii, nu cu fundurile. Nu sta nimeni dezbracat pe scaun sa fie nevoie de asa ceva. Dar s-a spalat pe maini.

#7
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View PostRockyy, on 17 decembrie 2019 - 18:56, said:


Cand am fost la stomatolog, nu a dezinfectat scaunul, este obligatoriu? De ce? Omul lucreaza cu dintii, nu cu fundurile. Nu sta nimeni dezbracat pe scaun sa fie nevoie de asa ceva. Dar s-a spalat pe maini.

Nu, nu lucreaza cu fundurile. Daca a stat cineva dezbracat acolo nu ai de unde sa stii :). Din pacate insa, aceea turbina cu care iti gaureste dintele/maseaua imprastie sputa din gura ta in tot cabinetul....Si apropo, stiai ca spalatul pe maini in acest domeniu este egal cu 0 barat?

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019
Nosocomialele nu se fac în urma dezinfectării deficiatare și pe fondul imunității scăzute și a consumului de antibiotice. Sunt proceduri medicale unde dezvoltarea de infecții este în proporție de 100% oriunde în lume. Spre exemplu sondarea urinară mai lungă de 20 zile.

#9
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Cred ca nu prea ai vazut spitale pe la noi.
Problema e veche,din pacate,si nu  s-a schimbat prea mult.
Norocul nostru e ca dupa operatie te indoapa cu antibiotice,stiu ei de ce...
Se mai fac controale,uneori de la Centru,putina agitatie dupa care totul reintra in normal.
Daca si la altii mai spalati ca noi sunt infectii nosocomiale,de ce sa fim noi mai breji?
Iar interesele sunt prea mari ca sa mai conteze "perisabilitatile".

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postpasilla, on 17 decembrie 2019 - 17:39, said:


Nici macar nu e obligatoriu nevoie de testare (ma refer la nivelul spitalului). Orice infirmiera/asistenta/medic isi poate da seama daca acel dezinfectant este diluat, sau nu.

S-au prins toti, dar nu au reactionat.

     Erau solutii pentru spălat pe jos. Probabil mop-ul si-a dat seama dar nu a reactionat la timp.


#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postpasilla, on 17 decembrie 2019 - 17:39, said:

Nici macar nu e obligatoriu nevoie de testare (ma refer la nivelul spitalului). Orice infirmiera/asistenta/medic isi poate da seama daca acel dezinfectant este diluat, sau nu.

S-au prins toti, dar nu au reactionat.
OK, sa zicem, omul cind cunoaste dezinfectantul numai il miroase si isi da seama ca ceva s-a schimbat, dar ceva mai stiintific? Chiar nimeni sa nu fi tras un semnal de alarma?

View PostFreeThinker, on 17 decembrie 2019 - 17:51, said:

Nu se poate sa fie diluat, ni l-a vandut șefu'.

Zic si eu. Cum sa verifici ceva care vine din sursa sigura?
Te plicti la munca si faci ceva nou. :) De ce nu?

View Postuserincognito, on 17 decembrie 2019 - 18:47, said:

Problema nu e neaparat calitatea produselor ci modul in care se ultilieaza acestea (sau mai bine zis nu se utilizeaza....) Degeaba ai una din cele mai aspre legilsatii din EU daca cei ce ar trebui sa faca dezinfectarea (dupa un program riguros nu dupa ureche, cand isi aduc aminte sau cand e un control) nu fac acest lucru cum trebuie. Sunt foarte rare cazurile in care dezinfectarea se face riguros conform procedurilor - apropo, de cate ori ai vazut medic/asistenta sa se dezinfecteze pe maini dupa sau inainte de fiecare consult? De cate ori ai fost la stomatolog si inainte sa te asezi pe scaun acesta a fost dezinfectat? Nepasarea si indolenta sunt cele mai mari probleme, nu neaparat calitatea produselor folosite.
E un punct de vedere, insa cel mai important e ca s-a masluit doza oficiala! Aia e problema principala. Cun un dezinfectant diluat poti sa speli dupa toate regulamentele, mai si antrenezi microbii sa devina rezistenti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate