Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Familie aflata in mare dificultate

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Annamariap123

Annamariap123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2019
Buna ziua tuturor,

Aduc in atentia dumneavoastra un caz, care pot zice eu ca doar prin intermediul oamenilor poate fi salvat.
Este vorba de o familie, o mama si patru copii, care pana de curand aveau un tata. Si nu oricare tata, ci unul muncitor, cu mainile pline de noroi si bataturi care 20 de ore din 24 muncea si transpira pentru familia lui si pentru comunitatea pe care o veghea. Am avut onoarea de a il cunoaste personal si facea parte din acea categorie de oameni care oricat de dura este viata cu ei, tot stiu la finalul zilei sa multumeasca lui Dumnezeu si sa ofere oricui are nevoie un zambet si un sfat bun. El avea o mica comunitate ortodoxa in judetul Harghita. Stiti sau probabil ati auzit ca este dificil sa slujesti printre maghiari catolici, atunci cand sunt cateva familii ortodoxe care abia isi duc traiul de azi pe maine.
Acum trei ani am reusit cu ajutorul a cativa tineri si multi bătrânei sa ducem in biserica dumnealui obiecte de cult bisericesc cu care sa poate sluji. El detinea inainte obiecte coclite, vechi de sute de ani, ii lipseau carti necesare unei slujbe, iar prin vanzarea unor prajituri facute in casa de catre tineri s-a reusit strangerea unor banuti pentru cele necesare.

Tatal s-a stins in mod tragic acum cateva luni si de atunci cei patru copilasi, impreuna cu mama lor au ramas singuri neavand niciun sprijin si din primavara nu vor avea nici macar un acoperis deasupra capului. Locuiesc in casa parohiala, insa vor trebui sa se mute, intrucat va veni un nou preot cu familia acestuia. El era stalpul familiei si cel care aducea pe masa hrana, iar acum nu doar ca nu vor mai avea casa, dar nici nu are cine sa le procure cele necesare cresterii si educatiei copiilor.
Tot ce imi doresc eu este ca mesajul trist pe care eu l-am primit sa fie dat mai departe si cumva sa fie salvata o familie, dar mai ales acei copii sa aiba dreptul la o copilarie frumoasa si o educatie adecvata.

Las mai jos mesajul si datele de contact necesare.
Am creat si o platforma unde oamenii pot dona cat considera ei necesar:
https://www.gofundme...en-build-a-home

"Luni seara - 16.09.2019, cand se intorcea de la munca, de la padure, aducand lemne pentru cei patru copii (de) acasa, Parintele Horia Petru Racea, de la Parohia Vidacut, judetul Harghita, a trecut, subit si napraznic, la cele vesnice, in urma unui tragic si cumplit accident cu tractorul!
Avea varsta de doar 45 de ani si, cum spuneam, patru copii - trei fete si un baietel, cel mai mic, are varsta de numai doi anisori!
Doamna preoteasa Nadia Rodica Racea - telefon: 0723/210693, usor, incet dar sigur, trebuie sa se activeze si se mobilizeze ca, pe langa ingrijirea celor patru copii, sa le procure si un acoperis deasupra lor adica sa construiasca o casa, cel mai probabil, in localitatea sa natala - Toplita (tot) in judetul Harghita!
Asadar, in acest context, haideti, pana nu vine iarna si frigul, sa ne mobilizam si sa-i dam o mana de ajutor, concret, fie cu bani fie cu materiale de constructii, pe care, dupa ce le vom procura, strange si aduna, sa le (si) ducem la destinatie, numai ca pentru aceasta ne va trebui si un mijloc, adecvat, de transport!
Prin urmare, orice gest si ajutor, in acest sens, va fi binevenit pentru aceste cinci suflete si, bineinteles, va fi rasplatit si binecuvantat de Dumnezeu, asa cum stie El cel mai bine!”

Elemente/date de contact:
· Racea Nadia Rodica - Vidacut - Harghita. Telefon: 0723.210.693 - sotia parintelui
· Cont bancar: Banca Transilvania - Agentia Cristuru Secuiesc
· Cod IBAN: RO 03 BTRL RON CRT 0303409201

Pentru orice informații si detalii va stau cu drag la dispoziție si trag nadejdea unui raspuns pozitiv.

Cu tot respectul pentru ajutorul dumneavoastra,
Ana Maria

#2
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
daca a fost preot cu acte, biserica ortodoxa nu are un fond de sprijin pentru astfel de cazuri?

#3
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Din pacate acesti preoti aflati in comunitatile de etnie maghiara nu mai sunt sprijiniti de BOR, ei fac aceasta munca pe baza de voluntariat, nu au venituri si nu sunt platiti de BOR,  totul se reduce la ajutorul dat de mica comunitate si aceea redusa la cateva familii foarte sarace.

Am aflat toate astea in urma unei vizite in jud. Harghita la familia unui  preot in urma cu doi ani si am ramas marcat de cele povestite si de conditiile in care traiau atat el cat si mica comunitate.

Edited by Maverick27, 17 December 2019 - 17:01.


#4
Annamariap123

Annamariap123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2019

View Postpersona695, on 17 decembrie 2019 - 16:55, said:

daca a fost preot cu acte, biserica ortodoxa nu are un fond de sprijin pentru astfel de cazuri?
Asta am intrebat si eu peste tot, intrucat mi se pare normal sa ajuti familia celui in cauza, insa se pare ca nu exista. Fiecare e pe cont propriu.

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View PostAnnamariap123, on 17 decembrie 2019 - 15:59, said:

Buna ziua tuturor,

Aduc in atentia dumneavoastra un caz, care pot zice eu ca doar prin intermediul oamenilor poate fi salvat.
Este vorba de o familie, o mama si patru copii, care pana de curand aveau un tata. Si nu oricare tata, ci unul muncitor, cu mainile pline de noroi si bataturi care 20 de ore din 24 muncea si transpira pentru familia lui si pentru comunitatea pe care o veghea. Am avut onoarea de a il cunoaste personal si facea parte din acea categorie de oameni care oricat de dura este viata cu ei, tot stiu la finalul zilei sa multumeasca lui Dumnezeu si sa ofere oricui are nevoie un zambet si un sfat bun. El avea o mica comunitate ortodoxa in judetul Harghita. Stiti sau probabil ati auzit ca este dificil sa slujesti printre maghiari catolici, atunci cand sunt cateva familii ortodoxe care abia isi duc traiul de azi pe maine.
Acum trei ani am reusit cu ajutorul a cativa tineri si multi bătrânei sa ducem in biserica dumnealui obiecte de cult bisericesc cu care sa poate sluji. El detinea inainte obiecte coclite, vechi de sute de ani, ii lipseau carti necesare unei slujbe, iar prin vanzarea unor prajituri facute in casa de catre tineri s-a reusit strangerea unor banuti pentru cele necesare.

Tatal s-a stins in mod tragic acum cateva luni si de atunci cei patru copilasi, impreuna cu mama lor au ramas singuri neavand niciun sprijin si din primavara nu vor avea nici macar un acoperis deasupra capului. Locuiesc in casa parohiala, insa vor trebui sa se mute, intrucat va veni un nou preot cu familia acestuia. El era stalpul familiei si cel care aducea pe masa hrana, iar acum nu doar ca nu vor mai avea casa, dar nici nu are cine sa le procure cele necesare cresterii si educatiei copiilor.
Tot ce imi doresc eu este ca mesajul trist pe care eu l-am primit sa fie dat mai departe si cumva sa fie salvata o familie, dar mai ales acei copii sa aiba dreptul la o copilarie frumoasa si o educatie adecvata.

Las mai jos mesajul si datele de contact necesare.
Am creat si o platforma unde oamenii pot dona cat considera ei necesar:
https://www.gofundme...en-build-a-home

"Luni seara - 16.09.2019, cand se intorcea de la munca, de la padure, aducand lemne pentru cei patru copii (de) acasa, Parintele Horia Petru Racea, de la Parohia Vidacut, judetul Harghita, a trecut, subit si napraznic, la cele vesnice, in urma unui tragic si cumplit accident cu tractorul!
Avea varsta de doar 45 de ani si, cum spuneam, patru copii - trei fete si un baietel, cel mai mic, are varsta de numai doi anisori!
Doamna preoteasa Nadia Rodica Racea - telefon: 0723/210693, usor, incet dar sigur, trebuie sa se activeze si se mobilizeze ca, pe langa ingrijirea celor patru copii, sa le procure si un acoperis deasupra lor adica sa construiasca o casa, cel mai probabil, in localitatea sa natala - Toplita (tot) in judetul Harghita!
Asadar, in acest context, haideti, pana nu vine iarna si frigul, sa ne mobilizam si sa-i dam o mana de ajutor, concret, fie cu bani fie cu materiale de constructii, pe care, dupa ce le vom procura, strange si aduna, sa le (si) ducem la destinatie, numai ca pentru aceasta ne va trebui si un mijloc, adecvat, de transport!
Prin urmare, orice gest si ajutor, in acest sens, va fi binevenit pentru aceste cinci suflete si, bineinteles, va fi rasplatit si binecuvantat de Dumnezeu, asa cum stie El cel mai bine!”

Elemente/date de contact:
· Racea Nadia Rodica - Vidacut - Harghita. Telefon: 0723.210.693 - sotia parintelui
· Cont bancar: Banca Transilvania - Agentia Cristuru Secuiesc
· Cod IBAN: RO 03 BTRL RON CRT 0303409201

Pentru orice informații si detalii va stau cu drag la dispoziție si trag nadejdea unui raspuns pozitiv.

Cu tot respectul pentru ajutorul dumneavoastra,
Ana Maria

Contul IBAN e corect ? Nu prea arata ca cele de BT pe care le stiam, are cam multe litere si mai putine cifre.
Se poate o confirmare, inainte sa facem ceva ?

#6
Annamariap123

Annamariap123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2019

View PostMaverick27, on 17 decembrie 2019 - 17:00, said:

Din pacate acesti preoti aflati in comunitatile de etnie maghiara nu mai sunt sprijiniti de BOR, ei fac aceasta munca pe baza de voluntariat, nu au venituri si nu sunt platiti de BOR,  totul se reduce la ajutorul dat de mica comunitate si aceea redusa la cateva familii foarte sarace.

Am aflat toate astea in urma unei vizite in jud. Harghita la familia unui  preot in urma cu doi ani si am ramas marcat de cele povestite si de conditiile in care traiau atat el cat si mica comunitate.

Din pacate, aceeasi situatie este si in cazul acesta.

View PostMagicwisewolf, on 17 decembrie 2019 - 17:03, said:

Contul IBAN e corect ? Nu prea arata ca cele de BT pe care le stiam, are cam multe litere si mai putine cifre.
Se poate o confirmare, inainte sa facem ceva ?

Este corect. In ultimele luni toti cei din tara au trimis direct in contul mentionat si a functionat. Contul este luat de mine din lista oficiala de conturi deschisa pe numele doamnei Racea Nadia-Rodica si este unicul cont pe numele doamnei.

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Done.
Multumesc de confirmare. Ma gandeam sa nu fie ceva gresit sau incomplet fata de formatul pe care il stiam eu.

Edited by Magicwisewolf, 17 December 2019 - 17:12.


#8
Annamariap123

Annamariap123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2019
Atasat este extrasul in vederea autenticitatii contului.

#9
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Am lasat si eu mica donatie iar tranzactia s-a incheiat cu succes !

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMaverick27, on 17 decembrie 2019 - 17:23, said:

Am lasat si eu mica donatie iar tranzactia s-a incheiat cu succes !

"Mi tu" ! Confirm ca e ok contul. A mers totul bine.

#11
Annamariap123

Annamariap123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2019

View PostAnnamariap123, on 17 decembrie 2019 - 17:18, said:

Atasat este extrasul in vederea autenticitatii contului.

View PostMagicwisewolf, on 17 decembrie 2019 - 17:26, said:

"Mi tu" ! Confirm ca e ok contul. A mers totul bine.

Multumim din inima. Transmit si eu mai departe doamnei Racea. Sarbatori minunate.

View PostMaverick27, on 17 decembrie 2019 - 17:23, said:

Am lasat si eu mica donatie iar tranzactia s-a incheiat cu succes !

Multumim din inima. Transmit si eu mai departe doamnei Racea. Sarbatori minunate.

Edited by radumiki, 17 December 2019 - 17:53.
SCOS POZA CU DATE PERSONALE


#12
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Am donat si eu.
Bunul Dumnezeu sa le aduca mangaiere!

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View PostAnnamariap123, on 17 decembrie 2019 - 17:31, said:


Multumim din inima. Transmit si eu mai departe doamnei Racea. Sarbatori minunate.
Nu ai pentru ce multumi. Noi ar trebui sa iti multumim pentru ceea ce faci. Eu apreciez foarte mult gestul si implicarea ta in aceasta situatie.
Sper sa se stranga suficienti bani si materiale de constructii pentru a duce la bun sfarsit tot ce este necesar pentru aceasta familie incercata din greu.
Cred ca ar fi fost o idee sa le scrii si celor de la Visuri la Cheie. Poate, poate...
Sarbatori fericite si tie si celor apropiati !

Edited by Magicwisewolf, 17 December 2019 - 21:09.


#14
Annamariap123

Annamariap123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2019

View PostMKdens24kw, on 17 decembrie 2019 - 20:23, said:

Am donat si eu.
Bunul Dumnezeu sa le aduca mangaiere!

Multumim din inima si sarbatori fericite!

View PostMagicwisewolf, on 17 decembrie 2019 - 21:08, said:

Nu ai pentru ce multumi. Noi ar trebui sa iti multumim pentru ceea ce faci. Eu apreciez foarte mult gestul si implicarea ta in aceasta situatie.
Sper sa se stranga suficienti bani si materiale de constructii pentru a duce la bun sfarsit tot ce este necesar pentru aceasta familie incercata din greu.
Cred ca ar fi fost o idee sa le scrii si celor de la Visuri la Cheie. Poate, poate...
Sarbatori fericite si tie si celor apropiati !

Am scris multor asociatii si companii care se ocupa de tot felul de cauze, inclusiv celor de la visuri la cheie. Eu stiu ca oameni sarmani sunt multi si e foarte greu sa prioritizezi care are nevoie mai mare si mai repede de ajutor. Noi mergem inainte.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa il contactezi pe george becali, fie pe pagina lui oficiala de FB, fie prin intermediul fundatiei pe care o are.
ar mai fi varianta contactarii celor de la magic camp, au un nou proiect - magic roof.
https://stirileprotv...magic-roof.html

#16
Annamariap123

Annamariap123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2019

View Postcorinadaniela, on 18 decembrie 2019 - 13:51, said:

incearca sa il contactezi pe george becali, fie pe pagina lui oficiala de FB, fie prin intermediul fundatiei pe care o are.
ar mai fi varianta contactarii celor de la magic camp, au un nou proiect - magic roof.
https://stirileprotv...magic-roof.html

Multumesc mult pentru recomandare. La ei recunosc ca nu m-am gandit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate