Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

”Sola Scriptura” contrazice Scriptura

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

#217
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 13:15, said:

Nici de-l picur cu ceara si-l afum cu tamaie nu se leapada de Satana, dar nici dumneata.
Te  lepezi de Satana, Dude?
Ce insinuezi? :nonobad:

#218
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 01 ianuarie 2020 - 13:39, said:

Ce insinuezi? Posted Image

Nimic! Te lepezi de Satana?

#219
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 15:34, said:

Nimic! Te lepezi de Satana?
Ce presupune, concret?

#220
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 01 ianuarie 2020 - 15:35, said:

Ce presupune, concret?

Presupune un raspuns simplu: ”Da, ma lepad de Satana”!

#221
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Post-Daniel, on 31 decembrie 2019 - 22:04, said:

Scuze, dar ori nu ai pus tu intrebarea corect, ori nu inteleg eu. Necanonice nu sunt prin simplul fapt ca nu apartin canonului noului testament.
Ma intrebi cum stiu daca nu cumva trebuia sa faca parte si cele doua din canon?
A doua variantă, respectiv cea în care nu înțelegi dumneata.
Era vorba despre cine, de ce și mai ales cum a hotărât ca cele două lucrări (sunt de altfel mult mai multe, eu am ales două la întâmplare, doar) să nu facă parte din canonul Noului Testament.

#222
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postmario_bril, on 02 ianuarie 2020 - 13:18, said:

A doua variantă, respectiv cea ĂŽn care nu ĂŽnțelegi dumneata.
Era vorba despre cine, de ce și mai ales cum a hotărât ca cele două lucrări (sunt de altfel mult mai multe, eu am ales două la ĂŽntâmplare, doar) să nu facă parte din canonul Noului Testament.

N-am studiat istoria formarii canonului Noului Testament. Poate, daca voi considera ca e nevoie, ma voi documenta.

La timpul in care am aflat ca exista destule apocrife deja eram familiarizat cu Noul Testament in forma actuala. De aceea, pot fi luat de subiectiv cand spun ca, dupa ce m-am uitat putin peste cateva apocrife, ori mi-au parut puerile, ori ciudate, ori ambele. Faptul ca pareau a avea fiecare o viziune proprie, in comparatie cu cartile canonice, intre care exista o coeziune (cu ceva semne de intrebare in ce priveste cartea Apocalipsei), a fost un alt motiv pentru care le-am respins si nu m-au mai interesat. Deci da, aici a contat (si) cantitatea.

Oricum, chiar daca, per ansamblu, cartile noului testament par a proveni din aceeasi sursa - Duhul Sfant - eu iau in calcul si ipoteza ca unele carti sa fie neautentice, si ipoteza ca toate sa fie autentice dar nu in cuprinsul integral al lor.

Cat despre votul majoritatii, ca metoda de stabilire a unei dogme in Biserica lui Hristos, poate as avea incredere in el daca majoritatea ar fi covarsitoare, formata macar din 9 din 10 sau din 90 din 100. Nu stiu cu ce procent din totalul "autoritatilor" s-a impus botezul pruncilor dar, daca, sa zicem, majoritatea a fost de doar 55 din 100 (sa nu zic 51 din 100), eu, unul, m-as gandi serios daca vreunul din cei 100 a fost inspirat de Duhul Sfant sau, de fapt, fiecare si-a format convingerea la fel ca... non-"autoritatile". Ma gandesc la scenariul in care, daca peste cativa ani s-ar supune la vot alta problema, si majoritatea ar fi formata din 35 din acei 45 a caror vot a fost minoritar data trecuta (implicit au avut o incredintare gresita) la care se adauga 20 din cei 55 a caror vot s-a impus data trecuta, rezultatul votului ar fi decis de "pierzatorii" de la votarea anterioara sau de catre cei care in chestiunea botezului nu au avut o credinta de la Duhul. Tu ai mai avea incredere in deciziile luate in aceasta Biserica?

Edited by -Daniel, 02 January 2020 - 19:21.


#223
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 15:36, said:



Presupune un raspuns simplu: ”Da, ma lepad de Satana”!
N-ai inteles: ce presupune lepadarea?  Concret.

#224
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 02 ianuarie 2020 - 19:20, said:

N-ai inteles: ce presupune lepadarea?  Concret.

Ca sa-l accepti pe Hristos ca Domn trebuie doar sa spui ”Hristos este Domnul”. Pentru ca este scris:

1 Corinteni 12:3 De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!” Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” decât prin Duhul Sfânt.

Tot la fel, ca sa te lepezi de Satana, trebuie doar sa rostesti cuvintele ”Ma lepad de Satana”. De trei ori, ca sa fie in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh.

Deci, te lepezi de Satana?

#225
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2020 - 20:06, said:



Ca sa-l accepti pe Hristos ca Domn trebuie doar sa spui ”Hristos este Domnul”. Pentru ca este scris:

1 Corinteni 12:3 De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!” Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” decât prin Duhul Sfânt.

Tot la fel, ca sa te lepezi de Satana, trebuie doar sa rostesti cuvintele ”Ma lepad de Satana”. De trei ori, ca sa fie in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh.

Deci, te lepezi de Satana?
Nu oricine-mi zice doamne, doamne...sauma leapad de....

Astea-s vorbe goale. In spatele lor insa trebe sa fie niste actiuni concrete.
Care-s alea in cazu lepadarii? :)

#226
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 02 ianuarie 2020 - 20:15, said:

Nu oricine-mi zice doamne, doamne...sauma leapad de....

Astea-s vorbe goale. In spatele lor insa trebe sa fie niste actiuni concrete.
Care-s alea in cazu lepadarii? Posted Image

Actiunea concreta este sa rostesti aceste cuvinte. Dar vad ca dumitale iti place cu Satana, nu vrei sa te lepezi de el.

#227
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postmario_bril, on 02 ianuarie 2020 - 13:18, said:


A doua variantă, respectiv cea ĂŽn care nu ĂŽnțelegi dumneata.
Era vorba despre cine, de ce și mai ales cum a hotărât ca cele două lucrări (sunt de altfel mult mai multe, eu am ales două la ĂŽntâmplare, doar) să nu facă parte din canonul Noului Testament.
Vezi ca ai amestecat mere cu purcei, ai ajuns la propriile-ti vorbe. Sigur ca pe fond sunt de acord cu ce spui, doar ca in timp ce Pastorul lui Herma era un text prezent "fizic" in timpul parintilor bisericii, atunci la sfarsitul sec I, fiind cunoscut, Evanghelia dupa Toma nu era. A fost descoperita abia in 1945 e.n., deci nu putea face obiectul unei dezbateri a parintilor bisericii primare.

Si ca fapt divers, nu poate fi canonic, deoarece evidentele arata destul de clar ca este un text din secolul II tarziu, nu secolul I, nicidecum din timpul vietii sau imediat dupa viata pamanteasca a lui Hristos, este compus mai mult ca sigur in comunitatea creștină siriana a secolului II, are multe influente evidente din traditia siriana a vremii reflectata in alte scrieri din zona. Citeaza si se inspira din alte scrieri siriene si chiar din Diatessaron-ul lui Tatian care este compilat abia in 150 e.n. Cu alte cuvinte, nu poate fi nici inspirat, nici sursa primara din sec I, asa cum sunt cele 4 Evanghelii. Ca fapt divers...



#228
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostXlander, on 02 ianuarie 2020 - 22:22, said:

Vezi ca ai amestecat mere cu purcei, ai ajuns la propriile-ti vorbe. Sigur ca pe fond sunt de acord cu ce spui, doar ca in timp ce Pastorul lui Herma era un text prezent "fizic" in timpul parintilor bisericii, atunci la sfarsitul sec I, fiind cunoscut, Evanghelia dupa Toma nu era. A fost descoperita abia in 1945 e.n., deci nu putea face obiectul unei dezbateri a parintilor bisericii primare.
Evanghelia după Toma a fost cunoscută de Origen și de Hipolit din Roma, cu siguranță. Și probabil și de alții, însă nu are nicio importanță.

View PostXlander, on 02 ianuarie 2020 - 22:22, said:

Si ca fapt divers, nu poate fi canonic, deoarece evidentele arata destul de clar ca este un text din secolul II tarziu, nu secolul I, nicidecum din timpul vietii sau imediat dupa viata pamanteasca a lui Hristos, este compus mai mult ca sigur in comunitatea creștină siriana a secolului II, are multe influente evidente din traditia siriana a vremii reflectata in alte scrieri din zona. Citeaza si se inspira din alte scrieri siriene si chiar din Diatessaron-ul lui Tatian care este compilat abia in 150 e.n. Cu alte cuvinte, nu poate fi nici inspirat, nici sursa primara din sec I, asa cum sunt cele 4 Evanghelii. Ca fapt divers...
Nu discutam despre criteriile de separare a lucrărilor canonice de cele considerate a fi necanonice. Ci de cu totul altceva, anume de cine a făcut asta și prin ce modalitate.

#229
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postmario_bril, on 02 ianuarie 2020 - 22:32, said:


Evanghelia după Toma a fost cunoscută de Origen și de Hipolit din Roma, cu siguranță. Și probabil și de alții, Ă®nsă nu are nicio importanță.


Nu discutam despre criteriile de separare a lucrărilor canonice de cele considerate a fi necanonice. Ci de cu totul altceva, anume de cine a făcut asta și prin ce modalitate.
Ti-am spus ca pe fond sunt de acord. Cu restul nu. Evanghelia dupa Toma este o colectie de 114 ziceri atrbuite lui Hristos care in mod clar provin pe filiera siriaca, fiind inspirate distorsionat din traditia lor. Sa o numesti Evanghelie e prea mult. Nu am intalnit pana acum citari ale parintilor asupra ei si nici nu cred sincer ca la modul cum arata si se prezinta, ar fi facut vreodata subiectul vreunei dezbateri, fiind un text obscur, local, practic necunoscut. Sigur ca nu exclud ca unii dintre parinti sa o fi citat pasager, eu nu am cunostinta despre așa ceva.

Edited by Xlander, 02 January 2020 - 22:44.


#230
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2020 - 21:18, said:



Actiunea concreta este sa rostesti aceste cuvinte. Dar vad ca dumitale iti place cu Satana, nu vrei sa te lepezi de el.
..si faptele concrete ale lepadarii de satana, sunt cunoscute ca find acestea:
- neparticiparea la uciderile din razboaiele cezarilor satanici
- neparticiparea la legitimarea scaunelor de domnie a cezarilor satanici
- neslujirea la idoli satanici  muti, orbi si surzi cum sunt icoanele ortodoxe
- neatingerea de resturile murdare satanice ale unor resturi de cadavre satanice, numite moaste
Si alte fapte de felu acesta care odata facute, declanseaza mania lu Dumnezeu.
Asta inseamna CONCRET lepadarea de satana. Cat dezpre mine, eu din frageda pruncie m-am lepafat de astfel de fapte satanice.
Tu? :)

Edited by Dude_2nd, 02 January 2020 - 22:44.


#231
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 02 ianuarie 2020 - 22:42, said:

..si faptele concrete ale lepadarii de satana, sunt cunoscute ca find acestea:
- neparticiparea la uciderile din razboaiele cezarilor satanici
- neparticiparea la legitimarea scaunelor de domnie a cezarilor satanici
- neslujirea la idoli satanici  muti, orbi si surzi cum sunt icoanele ortodoxe
- neatingerea de resturile murdare satanice ale unor resturi de cadavre satanice, numite moaste
Si alte fapte de felu acesta care odata facute, declanseaza mania lu Dumnezeu.
Asta inseamna CONCRET lepadarea de satana. Cat dezpre mine, eu din frageda pruncie m-am lepafat de astfel de fapte satanice.
Tu? Posted Image

Daca te-ai fi lepadat, puteai sa rostesti ”Ma lepad de Satana”. Dar se pare ca nu poti. De ce? Pentru ca iti place cu Satana in tine.

#232
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostXlander, on 02 ianuarie 2020 - 22:40, said:

Ti-am spus ca pe fond sunt de acord. Cu restul nu. Evanghelia dupa Toma este o colectie de 114 ziceri atrbuite lui Hristos care in mod clar provin pe filiera siriaca, fiind inspirate distorsionat din traditia lor. Sa o numesti Evanghelia e prea mult Nu am intalnit pana acum citari ale parintilor asupra ei si nici nu cred sincer ca la modul cum arata si se prezinta, ar fi facut vreodata subiectul vreunei dezbateri, fiind un text obscur, local, practic necunoscut. Sigur ca nu exclud ca unii dintre parinti sa o fi citat pasager, eu nu am cunostinta despre așa ceva.
De fapt, părerile sunt împărțite, să știi. Nici măcar originea siriacă nu ar fi deloc clară, precum pretinzi dumneata. Uite ce spune Hipolit din Roma în cartea sa, Refutarea Tuturor Ereziilor, despre ea:

[The Naassenes] speak...of a nature which is both hidden and revealed at the same time and which they call the thought-for kingdom of heaven which is in a human being. They transmit a tradition concerning this in the Gospel entitled "According to Thomas," which states expressly, "The one who seeks me will find me in children of seven years and older, for there, hidden in the fourteenth aeon, I am revealed."

Origene în Omiliile sale afirmă că aceasta se află printre evangheliile apocrife heterodoxe.
Chiril al Ierusalimului o citează astfel:

The Manichæans also wrote a Gospel according to Thomas, which being tinctured with the fragrance of the evangelic title corrupts the souls of the simple sort.
...
Let none read the Gospel according to Thomas: for it is the work not of one of the twelve Apostles, but of one of the three wicked disciples of Manes.

Decretum Gelasianum, în secolul al V-lea, o consideră eretică: A Gospel attributed to Thomas which the Manichaean use

Edited by mario_bril, 02 January 2020 - 22:54.


#233
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Singurul citat pe care il oferi nu se afla in Gospel of Thomas. "According to Thomas" nu-i totuna cu "according to the Gospel of Thomas". Intre timp m-am documentat putin, recunosc ca nu m-a preocupat subiectul, e mai mult pentru fanii Dan Brown, intr-adevar este citata si mentionata de cativa dintre parinti, dar doar...titlul.

"The one who seeks me will find me in children of seven years and older, for there, hidden in the fourteenth aeon, I am revealed."

Daca maine ar disparea sutele de mii de copii de manuscrise ale Noului Testament, 99% ar putea fi reconstituit doar din citatele parintilor bisericii primare aflate in corespondenta lor. Deci aici ne situam cu importanta acestui text, necunoscut pana in 1945.



#234
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2020 - 22:51, said:



Daca te-ai fi lepadat, puteai sa rostesti ”Ma lepad de Satana”. Dar se pare ca nu poti. De ce? Pentru ca iti place cu Satana in tine.
De satana nu scapi tu asa prin formule magice.
Acest tip de draci nu iese decat prin studiu, post si rugaciune...:lol:
Ti-am scris mai sus pasii cu care tre sa incepi. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate