Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

”Sola Scriptura” contrazice Scriptura

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

#199
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Cuvantul lui Dumnezeu e Da si Amin, Mario. Posted Image

Fara alte imbarligaturi, si cu siguranta fara lepadari de satana facute de altii in numele tau. Posted Image

Edited by Silika, 30 December 2019 - 23:46.


#200
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 30 decembrie 2019 - 23:39, said:

Tot de o suta de ori am repetat ca marturia NU ESTE ca are cugetul curat. Nust' cum sa-ti mai explic ca sa intelegi odata si odata.

Marturia UNUI cuget curat este aceasta:

Si famenul a zis: "Uite apa; ce ma impiedica sa fiu botezat?"

37. Filip a zis: "Daca crezi din toata inima, se poate." Famenul a raspuns [aici vine marturia cugetului]: "Cred ca Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu." [asta e marturia unui cuget curat]

38. A poruncit sa stea carul, s-au coborat amandoi in apa, si Filip a botezat pe famen.


Aceea este marturia credintei. Dar si dracii cred. Au si ei cugetul curat?

View PostSilika, on 30 decembrie 2019 - 23:46, said:

Cuvantul lui Dumnezeu e Da si Amin, Mario. Posted Image

Fara alte imbarligaturi, si cu siguranta fara lepadari de satana facute de altii in numele tau. Posted Image

Lepadarea de Satana se face in nume propriu, nu in numele altuia.

#201
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 30 decembrie 2019 - 23:53, said:

Aceea este marturia credintei. Dar si dracii cred. Au si ei cugetul curat?

Dracii nu se pocaiesc.

View PostDorel666, on 30 decembrie 2019 - 23:53, said:

Lepadarea de Satana se face in nume propriu, nu in numele altuia.

Pei nasu' inca nu e lepadat de satana pan' la momentul acela?

Ma asteptam sa-ti cunosti mai bine doctrinele.

Dupa citirea celor trei rugaciuni de exorcizare urmeaza lepadarile de diavol. Aici, in numele celui care se boteaza, nasul rosteste lepadarile si confirmarea ca acesta s-a unit cu Hristos.


Daca botezul este facut la maturitate, atunci cel care se boteaza face el singur aceste lepadari, ca nu mai are nevoie de nasul "loctiitor".
După citirea celor trei rugăciuni de exorcizare urmează lepădările de diavol. Aici, în numele celui care se botează, naşul rosteşte lepădările şi confirmarea că acesta s-a unit cu Hristos.

Edited by Silika, 31 December 2019 - 00:22.


#202
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 31 decembrie 2019 - 00:21, said:

Dracii nu se pocaiesc.


Tocmai de aceea intrebarea ”Te lepezi de Satana” este o incercare peste care cel indracit nu poate sa treaca.

View PostSilika, on 31 decembrie 2019 - 00:21, said:

Pei nasu' inca nu e lepadat de satana pan' la momentul acela?

Ma asteptam sa-ti cunosti mai bine doctrinele.

Dupa citirea celor trei rugaciuni de exorcizare urmeaza lepadarile de diavol. Aici, in numele celui care se boteaza, nasul rosteste lepadarile si confirmarea ca acesta s-a unit cu Hristos.


Daca botezul este facut la maturitate, atunci cel care se boteaza face el singur aceste lepadari, ca nu mai are nevoie de nasul "loctiitor".
După citirea celor trei rugăciuni de exorcizare urmează lepădările de diavol. Aici, în numele celui care se botează, naşul rosteşte lepădările şi confirmarea că acesta s-a unit cu Hristos.

Nu neg ca lepadarea se face in numele finului, totusi nasul nu este intrebat ”Se leapada finul de Satana?”, ci este intrebat ”Te lepezi de Satana?” si el raspunde ”Ma lepad de Satana”.
Deci, s-o fi lepadand in numele finului, dar se leapada el personal!

Cum vine asta? Uite asa:

1 Corinteni 7:14 Căci bărbatul necredincios este sfinţit prin nevasta credincioasă şi nevasta necredincioasă este sfinţită prin fratele; altminteri, copiii voştri ar fi necuraţi, pe când acum sunt sfinţi.

Adica un pom curat face roade curate. Ca sa fie rodul curat, trebuie sa cureti pomul, nu fiecare rod in parte. De aceea, daca nasul, care este parinte spiritual, este curat, va fi curat si finul. Si de aceea lepadarea in nume propriu de Satana, a nasului, are efecte pentru fin. Si de aceea chiar daca lepadarea este personala, este si pentru fin in acelasi timp.

Dar ce sa stiti voi, protestantii, despre tainele lui Dumnezeu. Si de aceea Botezul ramane o taina pentru voi, de care va bateti joc, ca  nu sunteti in stare sa o patrundeti.

Edited by Dorel666, 31 December 2019 - 00:37.


#203
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 31 decembrie 2019 - 00:25, said:

Tocmai de aceea intrebarea ”Te lepezi de Satana” este o incercare peste care cel indracit nu poate sa treaca.

Ai fi surprins din gura cui am auzit eu "te lepezi de satana". Posted Image

Cel mai socant a fost sa vad acest ceremonial facut de o persoana cunoscuta ca un adulter notoriu, misogin din cale afara si cu inca cateva probleme comportamentale. Deci il cunosc personal, nu asa din vorbe. Dar cum pe el nu-l verifica nimeni si are si o gramada de bani, a fost candidatul perfect pentru a fi nas. Posted Image

Edited by Silika, 31 December 2019 - 00:35.


#204
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 31 decembrie 2019 - 00:33, said:

Ai fi surprins din gura cui am auzit eu "te lepezi de satana". Posted Image

Cel mai socant a fost sa vad acest ceremonial facut de o persoana cunoscuta ca un adulter notoriu, misogin din cale afara si cu inca cateva probleme comportamentale. Deci il cunosc personal, nu asa din vorbe. Dar cum pe el nu-l verifica nimeni si are si o gramada de bani, a fost candidatul perfect pentru a fi nas. Posted Image

Romani 9:11 Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă şi nu făcuseră nici bine, nici rău – ca să rămână în picioare hotărârea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă –,

Cine esti dumneata sa judeci pe cine alege Dumnezeu si pe cine nu alege? Ai vazut ”hainele” acelui om; dar inima i-ai vazut-o? Stii dumneata ca Dumnezeu da inima omului si o schimba cand vrea El si o face buna din rea? Deci, daca acel om s-a putut lepada de Satana, inseamna ca Satana nu era in el si vezi ca pana si Pavel facea ”raul pe care nu voia sa-l faca”. Iar daca Pavel facea raul si totusi a ramas al lui Dumnezeu, la fel va ramane si oricine este botezat ortodox, indiferent ce vad ceilalti, din exterior, despre el.

Voi credeti ca omul se mantuie dupa fapte si daca vedeti un adulter ziceti ”este al Diavolului”, iar daca vedeti unul imbracat in haine albe ziceti ”este al lui Dumnezeu”. Numai ca nu-i asa si degeaba va laudati cu faptele voastre ”bune” ca o sa mergeti in iad cu tot cu ele.

Edited by Dorel666, 31 December 2019 - 00:45.


#205
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Spune Scriptura ca pomul dupa roade se cunoaste.

Pomul bun nu poate face roade rele, si nici viceversa. Deci avem o metoda de control, biblica.

Nu ca judec, dar cand te stii cum te stii, nu te duci sa declari in gura mare ca "te lepezi de satana". Rad si curcile, nust' cum sa-ti spun.

#206
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSilika, on 30 decembrie 2019 - 11:54, said:

1. Un sugar nu-si poate declara credinta. Nici in Dumnezeu, nici in zeul soare. :)

2. Sa luam aminte... Posted Image

21. Icoana aceasta inchipuitoare va mantuieste acum pe voi, si anume botezul, care nu este o curatare de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu


3. Si daca stii ce inseamna a avea cugetul curat, atuncii stii si ca botezul este ceremonial, la fel ca si circumcizia.

Daca nu stii, atunci nu stii si gata. :)

1. Asta era valabil pentru cei care aflau pentru prima oară adevărul, însă pentru urmașii lor (a celor care veneau la adevăr) nu mai era valabil, ei puteau să fie botezați de mici!

2. Și vrei să spui că un bebeluș are cugetul murdar?! Nu, cugetul lui, așa cum este el, este curat ca lacrima! :)

3. Păi dacă este ceremonial, atunci de ce să nu poată fi aplicat unui bebeluș?! Circumcizia care este ceremonială, cum poate fi aplicată bebelușilor de 8 zile?! :)

Silika, iarăși o iei pe arătură?! :)


View PostSilika, on 31 decembrie 2019 - 00:33, said:

Ai fi surprins din gura cui am auzit eu "te lepezi de satana". Posted Image

Prima oară am citit, "te lepezi de sutana?" hahahahaha... :D

Edited by heart_of_ice, 31 December 2019 - 01:07.


#207
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 31 decembrie 2019 - 00:57, said:

Spune Scriptura ca pomul dupa roade se cunoaste.

Pomul bun nu poate face roade rele, si nici viceversa. Deci avem o metoda de control, biblica.

Nu ca judec, dar cand te stii cum te stii, nu te duci sa declari in gura mare ca "te lepezi de satana". Rad si curcile, nust' cum sa-ti spun.

Rad curcile ca omul se leapada de Satana?

Atunci rad si de Pavel, ca uite ce zice:

Romani 7:19 Căci binele, pe care vreau să-l fac, nu-l fac, ci răul, pe care nu vreau să-l fac, iată ce fac!

Romani 7:21 Găsesc dar în mine legea aceasta: când vreau să fac binele, răul este lipit de mine.

Deci, raul acesta care este lipit de Pavel, ce altceva este, decat Satana? Iar cand Pavel zice ca raul pe care nu vrea sa il faca, il face totusi, ce altceva face Pavel decat ca se leapada de faptele Satanei, facute de el, adica se leapada de Satana?

Deci, rad curcile si de Pavel, ca s-a lepadat de Satana...?

#208
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postheart_of_ice, on 31 decembrie 2019 - 01:05, said:

1. Asta era valabil pentru cei care aflau pentru prima oară adevărul, însă pentru urmașii lor (a celor care veneau la adevăr) nu mai era valabil, ei puteau să fie botezați de mici!

2. Și vrei să spui că un bebeluș are cugetul murdar?! Nu, cugetul lui, așa cum este el, este curat ca lacrima! Posted Image

3. Păi dacă este ceremonial, atunci de ce să nu poată fi aplicat unui bebeluș?! Circumcizia care este ceremonială, cum poate fi aplicată bebelușilor de 8 zile?! Posted Image

Silika, iarăși o iei pe arătură?! Posted Image

1. Daca asa stateau lucrurile, pei toti botezatii aia din Scriptura se duceau repede sa-si ia copii de acasa si sa-i aduca la botez, atunci, pe loc. Ar fi fost plina Scriptura de pedobaptism.

Dar nu e nici urma... Posted Image

2. Cugetul e curat. Lipseste marturia.

Gugu-gaga nu tine loc de marturie.

3. Legile ceremoniale nu se fac dupa ureche.

Circumcizia e poruncita in ziua a 8.

Botezul e poruncit in urma unei marturisi de credinta.

Cine va crede si se va boteza...


Cum stii daca un om crede?

37. Filip a zis: "Daca crezi din toata inima, se poate." Famenul a raspuns: "Cred ca Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu."


Simplu ca "buna ziua". :)

View Postheart_of_ice, on 31 decembrie 2019 - 01:05, said:

Prima oară am citit, "te lepezi de sutana?" hahahahaha... Posted Image

Posted Image

View PostDorel666, on 31 decembrie 2019 - 01:11, said:

Deci, rad curcile si de Pavel, ca s-a lepadat de Satana...?

Nu, nu rad.

Pavel n-a marturisit ca "s-a lepadat de satana". A stat in banca lui.

Pe omul nostru in schimb, l-a mancat limba. :D

Daca intelegi ce vreau sa zic. :D

#209
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 31 decembrie 2019 - 01:18, said:


Nu, nu rad.

Pavel n-a marturisit ca "s-a lepadat de satana". A stat in banca lui.

Pe omul nostru in schimb, l-a mancat limba. Posted Image

Daca intelegi ce vreau sa zic. Posted Image

Pai, de Pavel nu rad curcile, dar de dumneata s-ar putea sa rada. Ca a spune ca raul pe care il faci nu este facut de tine, ci de raul din tine, inseamna sa te lepezi de raul din tine. Dar dumneata pricepi cam greu. Si stii de ce? Pentru ca dumneata nu te-ai lepadat si nu vrei sa te lepezi de Satana din tine, ci il acoperi si zici ca faptele pe care le face el sunt ale dumitale. Pai, daca nu te lepezi de el, vei merge cu el  in iad. Chiar de ai deveni ”doctor” in Scripturi. Dar nu ai cum sa devii, ca lui nu-i place adevarul, pentru ca adevarul te-ar face liber. Asa ca te va pacali si te va tine in minciuna si intuneric pana te vei lepada de el. Deci...

Te lepezi de Satana?

#210
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Dorele, io ma bag la somn. Posted Image

#211
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 31 decembrie 2019 - 01:34, said:

Dorele, io ma bag la somn. Posted Image

Te-am intrebat daca te lepezi de Satana si te-a luat somnul?

#212
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSilika, on 31 decembrie 2019 - 01:34, said:

Dorele, io ma bag la somn. Posted Image

Somn ușor, vise plăcute, purecii să te sărute! :D

View PostDorel666, on 31 decembrie 2019 - 01:36, said:

Te-am intrebat daca te lepezi de Satana si te-a luat somnul?

:D

#213
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postmario_bril, on 28 decembrie 2019 - 22:07, said:

Același lucru te pot întreba eu pe dumneata: cum știm că Evanghelia lui Toma sau Păstorul lui Herma nu sunt canonice?
Scuze, dar ori nu ai pus tu intrebarea corect, ori nu inteleg eu. Necanonice nu sunt prin simplul fapt ca nu apartin canonului noului testament.
Ma intrebi cum stiu daca nu cumva trebuia sa faca parte si cele doua din canon?

#214
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
corectura:

View Post-Daniel, on 31 decembrie 2019 - 22:04, said:

Necanonice nu sunt prin simplul fapt ca nu apartin canonului noului testament.


#215
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 31 decembrie 2019 - 01:36, said:



Te-am intrebat daca te lepezi de Satana si te-a luat somnul?
Nici de-l picuri cu ceara...:lol:

#216
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 01 ianuarie 2020 - 09:41, said:

Nici de-l picuri cu ceara...Posted Image

Nici de-l picur cu ceara si-l afum cu tamaie nu se leapada de Satana, dar nici dumneata.
Te  lepezi de Satana, Dude?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate