Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

”Sola Scriptura” contrazice Scriptura

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Matei 5:17 Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

Luca 16:16 Legea şi prorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte: şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală.

Romani 3:21 Dar acum s-a arătat o neprihănire pe care o dă Dumnezeu, fără lege – despre ea mărturisesc Legea şi Prorocii –

In Matei, 5.17 Hristos zice foarte clar ca n-a venit sa schimbe Legea si prorocii. Mai departe, in Luca 16.16 si Romani 3.21 se vorbeste ca Legea si Prorocii au tinut pana la Ioan si ca neprihanirea data de Dumnezeu, adica a Imparatiei Lui, este una fara de lege. Cu toate acestea, protestantii s-au blocat pe principiul ”Sola Scriptura”. Dar ce inseamna acest principiu? Inseamna ca fie schimbi Legea Veche cu una noua adusa de Iisus Hristos, fie modifici Legea veche si o transformi intr-una  noua adaugand, la Vechiul Testament, Noul Testament. Oricare varianta ai lua-o, practic schimbi si Legea, schimbi si prorocii. Adica te contrazici cu Scriptura si chiar cu Hristos insusi, zicand ca El a venit sa aduca o noua Lege. Total gresit!

  Si este total gresit pentru ca Hristos nu ne-a adus o noua Lege, ci ne-a adus un nou om si o noua Imparatie. Hristos ne-a adus Biserica, in care i-a pus ca temelie pe apostoli, apostolii au pus episcopi si episcopii au pus preoti. Si a dat libertate acestui nou om, prin Harul Duhului Sfant, de ”a lega si dezlega in ceruri”, de ”a ierta sau nu ierta pacatele”. De atunci Biserica lui Hristos duce Imparatia lui Dumnezeu in toata lumea si conduce pe oile avute in grija si nu numai pe ele, fara o lege anume, ci  prin constiinta preotilor si a celor pastoriti de ei.

  Deci, cine crede ca se mantuieste prin ”Sola Scriptura” se inseala amarnic, mantuirea se afla doar prin Ortodoxie si prin ascultare de preotii ei, care au puterea de a lega si dezlega in cer si pe pamant si de a ierta pacatele sau a le tine. Amin

Edited by Dorel666, 17 December 2019 - 15:07.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce mai zic frații tăi musulmanii? La ei cum e?Posted Image

View PostDorel666, on 17 decembrie 2019 - 15:04, said:

         Deci, cine crede ca se mantuieste prin ”Sola Scriptura” se inseala amarnic, mantuirea se afla doar prin Ortodoxie si prin ascultare de preotii ei, care au puterea de a lega si dezlega in cer si pe pamant si de a ierta pacatele sau a le tine. Amin
Greșit 100%.
Mântuirea se face prin Unicul Mântuitor, prin Iisus Hristos!

#3
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostDorel666, on 17 decembrie 2019 - 15:04, said:

  mantuirea se afla doar ............ prin ascultare de preotii ei, care au puterea de a lega si dezlega in cer si pe pamant si de a ierta pacatele sau a le tine. Amin
Pe bune? Ia te uita ce chestie. Ma gandesc ca is o gramada de preoti da ce se fac preotii astia daca nici ei nu pun in practica invataturile pe care le propovaduiesc? Deci ei nu se asculta pe ei. Se leaga si se dezleaga ei pe ei in acelasi timp? Complicata chestia asta cu mantuirea prin ascultare.

Edited by arsmundis, 17 December 2019 - 15:25.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Ce ne-am face fara tine, sa vii sa ne zici de sus ce si cum, cine are dreptate si cine nu, esti Judecatorul Suprem, iti mai lipseste sabia lui Mihail ca sa impui ordinea.

#5
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Si fariseii spuneau despre ei ca au puterea de la Dumnezeu sa lege si sa dezlege si uite ce au ajuns...

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postarsmundis, on 17 decembrie 2019 - 15:33, said:

Si fariseii spuneau despre ei ca au puterea de la Dumnezeu sa lege si sa dezlege si uite ce au ajuns...

Nu ei spuneau, ci Hristos confirma!

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 15:21, said:

Greșit 100%.
Mântuirea se face prin Unicul Mântuitor, prin Iisus Hristos!

Si Hristos nu este un trup fara cap! Adica Hristos cel vizibil, aici pe pamant, este Biserica de pe pamant, Ortodoxia.

View Postarsmundis, on 17 decembrie 2019 - 15:25, said:

Pe bune? Ia te uita ce chestie. Ma gandesc ca is o gramada de preoti da ce se fac preotii astia daca nici ei nu pun in practica invataturile pe care le propovaduiesc? Deci ei nu se asculta pe ei. Se leaga si se dezleaga ei pe ei in acelasi timp? Complicata chestia asta cu mantuirea prin ascultare.

Nici un preot nu se poate lega si dezlega pe sine insusi, ci fiecare duhovnic are el insusi nevoie de alt duhovnic.

View PostMizu, on 17 decembrie 2019 - 15:28, said:

Ce ne-am face fara tine, sa vii sa ne zici de sus ce si cum, cine are dreptate si cine nu, esti Judecatorul Suprem, iti mai lipseste sabia lui Mihail ca sa impui ordinea.

De sus sau de jos, dator sunt sa spun ca poate-poate se mai smulge vreun suflet din foc. Foc in care este deja, nu vorbesc de cel de dupa moarte, adica de iad.

Edited by Dorel666, 17 December 2019 - 15:45.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 17 decembrie 2019 - 15:04, said:

mantuirea se afla doar prin Ortodoxie si prin ascultare de preotii ei, care au puterea de a lega si dezlega in cer si pe pamant si de a ierta pacatele sau a le tine. Amin
Tocmai l-ai făcut mic de tot pe Dumnezeu, blasfemiatorule!
Preoții iartă păcatele?

Cred că tu nu realizezi ce enormități debitezi.

View PostDorel666, on 17 decembrie 2019 - 15:39, said:

Si Hristos nu este un trup fara cap! Adica Hristos cel vizibil, aici pe pamant, este Biserica de pe pamant, Ortodoxia.

Isus s-a născut evreu, a trăit doar printre evrei, a murit evreu și a înviat tot evreu.
Iisus nu a fost nici o secundă ortodox, sau catolic.
Chiar, cum e cu biserica soră? Posted Image

#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 15:39, said:

Tocmai l-ai făcut mic de tot pe Dumnezeu, blasfemiatorule!
Preoții iartă păcatele?

Cred că tu nu realizezi ce enormități debitezi.

Pe Hristos nu-l deranjeaza sa fie mic, dar pe dumitale da, ca-ti place sa te inchini ”la ce-i mai mare”. Cat despre puterea preotilor de a ierta sau nu pacatele si de a lega inclusiv pe cele din ceruri, asa spune Hristos, acela de care zici dumneata ca-i mare, dar te cam doare-n pusca de ce zice El. Eventual, daca nu-ti convine si nu-ti convine, fie ai sa zici ca s-a gresit traducerea, cu intentie sau fara, fie ca insusi Satana scrie la Scriptura.

Matei 18:18 Adevărat vă spun că orice veţi lega pe pământ va fi legat în cer şi orice veţi dezlega pe pământ va fi dezlegat în cer.

Ioan 20:23 Celor ce le veţi ierta păcatele vor fi iertate şi celor ce le veţi ţine vor fi ţinute.”

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bine Dorele, rămâi în lumea ta, unde păcatele le iartă preoții musai ortodocși.
Și mântuirea o vei primii tot de la ei, după cum sugerezi.

După spusele tale, Iisus s-a sacrificat degeaba, varianta mai lesne era acolo, la îndemână, blasfemiatorule!

Edited by ericmario, 17 December 2019 - 16:00.


#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Tot Iisus le face. Prin preoți. Așa e scris.

#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 15:44, said:



Isus s-a născut evreu, a trăit doar printre evrei, a murit evreu și a înviat tot evreu.
Iisus nu a fost nici o secundă ortodox, sau catolic.
Chiar, cum e cu biserica soră? Posted Image

Cum sa fie Iisus evreu, daca El s-a nascut ”mai inainte de toti vecii”?

Biserica sora, daca se intoarce la Ortodoxie, va fi bine de ea. Si se va intoarce, ca ea insasi zice ca mai intai trebuie sa treaca prin Purgatoriu inainte sa ajunga in Rai. Iar acum se afla in Purgatoriu, revenind la Ortodoxie va reveni in Rai. Dar va reveni PE BUCATI. Adica credincios cu credincios.

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 15:58, said:

Bine Dorele, rămâi în lumea ta, unde păcatele le iartă preoții musai ortodocși.
Și mântuirea o vei primii tot de la ei, după cum sugerezi.

După spusele tale, Iisus s-a sacrificat degeaba, varianta mai lesne era acolo, la îndemână, blasfemiatorule!

Pai ce inseamna mantuirea, eric draga, daca nu iertare de pacate?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 17 decembrie 2019 - 16:08, said:

Pai ce inseamna mantuirea, eric draga, daca nu iertare de pacate?
Corect, aia înseamnă.
Dar Unicul Mântuitor ce înseamnă, Dorele dragă, dacă nu exact un singur mântuitor?
Dacă tu te amăgești că toți preoții ortodocși alcoolici, pedofili, afaceriști pot mântuii pe cineva, te înșeli amarnic și cel mai grav e că tu îi înșeli pe enoriașii acelei parohii.

Eu cred tot mai tare că tu nu prea ai treabă cu Dumnezeu, ci cu Samyaza.

View PostDorel666, on 17 decembrie 2019 - 16:08, said:

Biserica sora, daca se intoarce la Ortodoxie, va fi bine de ea. Si se va intoarce, ca ea insasi zice ca mai intai trebuie sa treaca prin Purgatoriu inainte sa ajunga in Rai. Iar acum se afla in Purgatoriu, revenind la Ortodoxie va reveni in Rai. Dar va reveni PE BUCATI. Adica credincios cu credincios.

Din câte știu eu, apostolul Petru a murit la Roma, nu la Constantinopol, deci biserica Ortodoxă e cea care s-a rupt din biserica mamă, sau?

View PostDorel666, on 17 decembrie 2019 - 16:08, said:

Cum sa fie Iisus evreu, daca El s-a nascut ”mai inainte de toti vecii”?

Dar pe 25 decembrie. Posted Image
Și la fel ca Horus, Mithra, Krishna și el a fost născut de o fecioară pe 25 decembrie, a murit și a înviat după 3 zile.

Aham.

Edited by ericmario, 17 December 2019 - 16:27.


#13
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 15:44, said:

Tocmai l-ai făcut mic de tot pe Dumnezeu, blasfemiatorule!
Preoții iartă păcatele?

Cred că tu nu realizezi ce enormități debitezi.


Isus s-a născut evreu, a trăit doar printre evrei, a murit evreu și a înviat tot evreu.
Iisus nu a fost nici o secundă ortodox, sau catolic.
Chiar, cum e cu biserica soră? Posted Image

Pai, eu am incercat sa ii explic asta de o mie de ani, si Dorica tot asa o tine ! Nu-ti mai bate capul cu fanteziile religioase pe care le debiteaza ultrasii religiosi. Ei nu au nicio treaba cu credinta !

#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 16:19, said:

Corect, aia înseamnă.
Dar Unicul Mântuitor ce înseamnă, Dorele dragă, dacă nu exact un singur mântuitor?
Dacă tu te amăgești că toți preoții ortodocși alcoolici, pedofili, afaceriști pot mântuii pe cineva, te înșeli amarnic și cel mai grav e că tu îi înșeli pe enoriașii acelei parohii.

Eu cred tot mai tare că tu nu prea ai treabă cu Dumnezeu, ci cu Samyaza.

Exact, un singur Mantuitor. Pentru ca nici un preot nu iarta pacatele prin puterea lui proprie, ci numai si numai in numele si cu puterea lui Iisus Hristos. Deci exista un singur Mantuitor, chiar de ar fi miliarde de preoti ai Lui. Dupa cum si Legea lui Moise era una  si exista un singur Moise, dar existau o gramada de judecatori care judecau un numele lui Moise si doar pricinile cele mai grele le aduceau direct in fata lui Moise. Exact cum se intampla si azi cu preotii ortodocsi: daca unul nu stie sa judece ”pricina” unui credincios, il trimite la alt preot, cu mai mult har, iar cand nici acesta cu mai mult har nu poate judeca, credinciosul este adus si trimis direct in fata lui Hristos. Ca, pacatele de moarte, de exemplu, nu pot fi iertate de preot, ci doar prin rugaciune si pocainta nemijlocita in fata lui Iisus Hristos, la icoana.

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 16:19, said:



Din câte știu eu, apostolul Petru a murit la Roma, nu la Constantinopol, deci biserica Ortodoxă e cea care s-a rupt din biserica mamă, sau?



Cetatenia este data de locul unde te nasti, nu de locul unde mori.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Stai că acum caută să vadă cine e Samyaza.
E bulversat de ce nu am zis Lucifer. Posted Image

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 16:19, said:


Dar pe 25 decembrie. Posted Image
Și la fel ca Horus, Mithra, Krishna și el a fost născut de o fecioară pe 25 decembrie, a murit și a înviat după 3 zile.

Aham.

Hristos nu a negat si ne-a avertizat ca au fost si altii, inainte de El, care au incercat sa o faca pe pastorii si pe Mesia. Dar toti au dat gres!

Ioan 10:8 Toţi cei ce au venit înainte de Mine sunt hoţi şi tâlhari, dar oile n-au ascultat de ei.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 17 decembrie 2019 - 16:40, said:

1. Exact, un singur Mantuitor. Pentru ca nici un preot nu iarta pacatele prin puterea lui proprie, ci numai si numai in numele si cu puterea lui Iisus Hristos. Deci exista un singur Mantuitor, chiar de ar fi miliarde de preoti ai Lui. Dupa cum si Legea lui Moise era una  si exista un singur Moise, dar existau o gramada de judecatori care judecau un numele lui Moise si doar pricinile cele mai grele le aduceau direct in fata lui Moise. Exact cum se intampla si azi cu preotii ortodocsi: daca unul nu stie sa judece ”pricina” unui credincios, il trimite la alt preot, cu mai mult har, iar cand nici acesta cu mai mult har nu poate judeca, credinciosul este adus si trimis direct in fata lui Hristos. Ca, pacatele de moarte, de exemplu, nu pot fi iertate de preot, ci doar prin rugaciune si pocainta nemijlocita in fata lui Iisus Hristos, la icoana.



2. Cetatenia este data de locul unde te nasti, nu de locul unde mori.
1. Dorele, greșeala ta e că te agăți de Vechiul Testament și o faci doar când îți convine.
De exemplu acum.
La faza cu ”să nu-ți faci chip cioplit”, neah, nu mai e de actualitate.
La ziua a 7-ea pe care Dumnezeu a numit-o Sabat=Sâmbătă, neah, nici asta nu ne mai place.
Acum eu te întreb, ce-i mai rămâne de judecat lui Dumnezeu la judecata de apoi, dacă preoții au hotărât deja ce și cum?
Care mai e rolul lui Dumnezeu? Sau mai e nevoie de Dumnezeu? Că tot zici că preoții au preluat problema și știu ei mai bine, se descurcă ei.

2. Ai dreptate, Petru s-a născut evreu, dar a murit la Roma.
Nu cred că la vremea aia existau pașapoarte.
Ideea e că Iisus i-a promis ceva lui Petru, nu? Și Constantinopolul nu a fost în vederea apostolului.
Deci...

View PostDorel666, on 17 decembrie 2019 - 16:42, said:

Hristos nu a negat si ne-a avertizat ca au fost si altii, inainte de El, care au incercat sa o faca pe pastorii si pe Mesia. Dar toti au dat gres!

Ioan 10:8 Toţi cei ce au venit înainte de Mine sunt hoţi şi tâlhari, dar oile n-au ascultat de ei.
Mergând pe considerentul ăsta, cum explici ascensiunea islamismului?

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 16:52, said:

1. Dorele, greșeala ta e că te agăți de Vechiul Testament și o faci doar când îți convine.
De exemplu acum.
La faza cu ”să nu-ți faci chip cioplit”, neah, nu mai e de actualitate.
La ziua a 7-ea pe care Dumnezeu a numit-o Sabat=Sâmbătă, neah, nici asta nu ne mai place.
Acum eu te întreb, ce-i mai rămâne de judecat lui Dumnezeu la judecata de apoi, dacă preoții au hotărât deja ce și cum?
Care mai e rolul lui Dumnezeu? Sau mai e nevoie de Dumnezeu? Că tot zici că preoții au preluat problema și știu ei mai bine, se descurcă ei.


Problema ta este ca crezi ca unele porunci au ramas de actualitate, altele nu. Cu alte cuvinte, zici ca Legea a fost modificata, adica schimbata. Si astfel il contrazici pe Hristos!
Aceasta este si ideea topicului, sa acceptati ca, daca spuneti Sola Scriptura, inseamna ca spuneti ca Legea a ramas, dar modificata. Si il faceti mincinos pe Hristos.

Cum va judeca Dumnezeu lumea? Pe cei ”fara lege”, ii va judeca fara lege, iar pe cei de sub Lege, ii va judeca dupa Lege. Iar noi, ortodocsii, suntem din cei ”fara de lege”. Neprihaniti fara de lege, pentru ca este scris:

Romani 3:21 Dar acum s-a arătat o neprihănire pe care o dă Dumnezeu, fără lege – despre ea mărturisesc Legea şi Prorocii –

Deci, noi, ortodocsii, neprihanitii fara lege, nici nu mai intram la judecata, ca suntem deja judecati periodic de preotii nostri. Dar voi, care vreti sa urmati Legea, trunchiata sau nu, veti fi judecati DUPA TOATA LEGEA. Adica si dupa legile morale si dupa cele ceremoniale si dupa toate celelalte, oricate vor fi.

Asa ca, la intrebarea ta ”care este rolul lui Dumnezeu?”, raspunsul este ”sa va judece pe voi, cei care respingeti Ortodoxia”. Sa va judece dupa Lege, ca asa ati ales. Si cum ”nimeni nu a devenit neprihanit prin Lege”, va asteapta IADUL.

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 16:55, said:

2. Ai dreptate, Petru s-a născut evreu, dar a murit la Roma.
Nu cred că la vremea aia existau pașapoarte.
Ideea e că Iisus i-a promis ceva lui Petru, nu? Și Constantinopolul nu a fost în vederea apostolului.
Deci...


Da, Hristos i-a promis lui Petru intreaga lume. Nu doar Roma si Constantinopolul.

View Postericmario, on 17 decembrie 2019 - 16:55, said:

Mergând pe considerentul ăsta, cum explici ascensiunea islamismului?

Prin asta:

Ioan 10:16 Mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta; şi pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, şi va fi o turmă şi un Păstor.

Edited by Dorel666, 17 December 2019 - 17:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate