Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Turism - situatia actuala in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Nu prea merge de la farmacie.
Testul trebuie sa fie facut intr-un centru autorizat, care emite certificatul doveditor in romana si engleza, parafat de medic si cu un cod QR.
Asa ar fi fara grija, daca ti cont strict de ce scrie pe MAE.

Cost 50 lei, bat in nas si gat - se raporteaza la DSP.
Cost 75, din saliva, fara raportare la DSP - asa am facut noi. Franta accepta aceasta varianta, Italia nu.

#56
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
La farmacia respectiva am intrebat daca se raporteaza rezultatul in Coronaforms si au spus ca da. Eu tind sa-i cred pentru ca este un program derulat cu ministerul sanatatii.
Practic este un centru autorizat de minister. Mai departe certificatul verde se upgradeaza automat cand trec ei rezultatul in sistem si la orice scanare oriunde in lume vei fi in regula 48h fara sa mai aduci vreo hartie aditionala.

Edited by ValentinVali, 13 May 2022 - 20:46.


#57
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Interesant, o sa sun sa ma informez. Ar fi o formula mai ieftina. Singura chestie "ciudata" este asta: în limita stocului disponibil.
As vrea totusi sa am ceva "la mana" (hartie sau telefon) pentru cineva mai "constipat" de la "broscari".
Thx!

Edited by metalactual, 13 May 2022 - 20:58.


#58
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Pai in mod normal ar trebui sa se poata descarca certificatul verde cu cod QR din acelasi loc in care a fost descarcat si anul trecut, chiar imediat dupa introducerea in sistem. Cu ocazia asta se verifica si daca cei de la farmacie au avut dreptate cu trecutul in coronaforms.

#59
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
@metalactual in citatul pus de tine scrie clar ca se accepta si test antigen (asta e cel rapid) nu mai vechi de 48 ore. Dupa ce ai primit rezultatul testului poti sa intri pe certificat-covid.gov.ro si sa-ti generezi si certificatul verde, european, care are cod QR si il verifica oricine.

In particular in Italia am fost de 1 decembrie 2021 si acum de Paste, nu ne-au verificat certificatele la aterizare si nici la check-in. (Am zburat cu Ryanair).

(Inteleg ca nu esti vaccinat, de-asta tot zic de test)

#60
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Aseara mi-a confirmati cineva care a fost la Bologna cu Wizz in aceasta saptamana si nu i-au cerut absolut nimic nici la imbarcare in RO nici la sosire in Italia.
Bate cu ce mi-a spus angajata Wizz de la OTP si cu ce au mai spus si alti colegi de forum. Cu alte cuvinte pot sa risc sa merg fara niciun fel de test.
Ma mai gandesc...exista un risc teoretic.

Legat de generarea codului QR (oficial Italia cere asa ceva, alte tari nu - ex Franta) treaba sta asa: dupa ce faci testul, rezultatul se raporteaza in platforma DSP. Abia apoi, de la o ora in sus, poti intra in siteul https://certificat-covid.gov.ro/login si de acolo se genereaza "certificatul". Asa mi-au spus toti, pe oriunde am intrebat. Codul acela QR il pot verifica in alte tari, raportat fiind in platforma comuna UE.

In Franta nu au cerut "cerificat verde" UE si am facut testul doar din sputa (saliva adunată de la nivelul oro-faringian) la un laborator care mi-a dat rezultatul printat si pe e-mail, cu un cod QR in doua variante, romana si engleza. Acel tip de test nu este raportat la DSP.
Italia solicita "certificat verde" UE care sa poata fi verificat oriunde in UE. Acest tip de test antigen se face doar din exudatul nasofaringian (bete si in nas).

Pana acum nu am facut teste antigen cu bete in nas, nici RT-PCR pt Egipt (2021), nici antigen pentru Turcia (2021, in 2020 nu au cerut nimic), nici pt Franta 2022. Elvetia nu am mai cerut nimic. Si nici cand am reintrat in Franta, cu trenul din Elvetia, nu ne-au intrebat de sanatate.

Deja cazarile, transportul, punctele turistice, restaurantele, etc au trecut in plan secundar.
Grija principala este unde iti baga betele si daca treci testul ca sa poti pleca Posted Image
Aceasta este "noua normalitatea" din Utopia.

Edited by metalactual, 14 May 2022 - 12:40.


#61
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Salutare!

Suntem o familie de 4 persoane, toti adulti, cu doza a treia anti Covid facuta. Problema e ca doi membri ai familiei au facut doza 3 pe 29 septembrie si ceilalti doi pe 16 octombrie, iar perioada vacantei este 5-10 iulie 2022. Din cate am citit privind conditiile de intrare in Franta, daca au trecut mai mult de 9 luni de la ultima doza, trebuie test sau doza 4. Zburam cu Air France la Paris.
Trebuie sa facem test antigen sau doza 4 (nici nu stiu unde se face si daca mai  cazul...)? Se mai completează Passenger Locator Form? Ce noutati mai aveti despre aceste aspecte privind intrarea in Franta?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Edited by nickro, 30 June 2022 - 18:26.


#62
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
https://www.mae.ro/node/3698

Daca au trecut peste 9 luni de la doza 2 trebuie doza 3, doza 3 nu “expira”. Oricum doza 4 se face doar in unele tari la batrani peste 75/80 de ani, persoane imunosuprimate, aflate in camine de batrani, samd. Nu apare in cerinte in nicio tara pt ca nicaieri nu se face pe scara larga. (Sau ma rog, in nicio tara cunoscuta de mine

)

Informatii si mai actuaizate, de la sursa:
https://www.interieu...national-travel

“Since 1 February 2022, in order for their vaccination schedule to continue to be recognised as complete, persons aged 18 years or older wishing to enter French territory must have received a booster dose of messenger RNA vaccine no later than nine months after receiving the last mandatory dose.”

Edited by mdt, 30 June 2022 - 18:30.


#63
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Mi-am scanat certificatul si imi da ca semnatura a expirat. A 3a doza facuta in noiembrie anul trecut. Chiar daca selectez "mai multe detalii" si imi arata tot cu verde, pagina principala la scanare e rosie. Nu o sa ma tiganesc si nici sa risc sa pierd tot, asa ca eu o sa fac un test rapid cu 50 de lei si aia e.

Da si pentru PLF

Edited by DarkEnemy, 01 July 2022 - 23:50.


#64
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Poti incerca sa generezi din nou certificatul verde de pe site, poate a expirat semnatura digitala.

#65
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Buna seara. Eu am aceeasi problema doar ca intru cu masina dinspre Italia. Ideea ar fi sa fac testele antigen pe undeva pe drum (plec din Venezia spre Ventimiglia/Menton). Sper sa gasesc, poate chiar in Venezia, tinand cont de valabilitatea de 48 ore.

#66
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Am regenerat pe site-ul oficial zilele trecute certificate de vaccinare ale familiei (dupa doza 3) si acum expira pe 31 dec 2022.

#67
edinsorin

edinsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 27.06.2008
Incepand de astazi nu mai este necesara prezentarea dovezii vaccinarii/testarii Covid la intrarea in Franta.

#68
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
De ieri Franta a introdus un discount de 30eurocenti la benzina/motorina pentru 3 luni parca. Azi am alimentat la Total cu 1.41 Euro benzina 95

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate