Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Dureri dupa ligaturare hemoroizi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Buna ziua,

Am avut cel putin 5-6 ligaturari pana acum, cu mici dureri si cel mult intr-o saptamana eram ok. Acum

11 zile mi s-a ligaturat un singur hemoroid destul de mic dar totul a fost diferit. In seara cu interventia am avut dureri mult mai mari decat alta data

. De a 2 -a zi s-au mai diminuat dar si acum ma doare continuu, simt o presiune si usturime indiferent ce pozitie am, zi si noapte.
M-am intors la 1 saptamana la control si mi s-a zis ca totul e ok, inelul a cazut, sa ma dau local cu crema si atat. Problema e ca nu cedeaza nici la calmante nici la tratament local, la nimic...si nu simt nici o imbunatatire..
A mai trecut cineva prin asa ceva?

#2
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Nu, atata timp sa doara parca nu suna normal.
Am trecut si eu prin ceva asemanator, dar durerea a persistat cateva ore, maxim o zi dupa. Intr-adevar a fost ceva de nedescris, imi curgeau lacrimile pe obraz. Nu stiu daca e indicat, si nu vreau sa fiu ridicol (desi poate voi fi), dar ai incercat cu un cub de gheata aplicat local...?!
In orice caz, nu pe forum se rezolva, cred...

Multa sanatate!

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Daca e totul ok din punct de vedere al cicatrizarii si inflamatiei locale  si totusi durerea persista  se numeste ghinion pt tine.
Se poate ca odata cu hemoroidul clipsat sa fie si ceva terminatii nervoase care iti pun aceasta problema de durere intensa.
Probabil ca in timp se atenueaza dar numai daca e indeplinita prima conditie

#4
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Am trecut si eu prin proceduri asemanatoare... vreo 5-6 ligaturi, daca nu mai multe. Durerea era diferita de fiecare data, depinde de cat tesut "lega".  Pana la urma tot la operatie am ajuns.
La doi ani de la operatie, am avut iarasi 2 ligaturi. Durere normala, vreo 2-3 ore dupa. Deci nici cu operatie n-am scapat chiar de tot. Din pacate. Dar e mult ma bine ca inainte de operatie (Gradul 3). Nu se putea curata tot, pentru ca era prea mult deodata.
Mai merg la control de vreo 3 ori pe an. Daca "vede" ceva medicul meu, le leaga automat. Situatie de..rahat, la propriu. Dar asta e.
Insa nu mi se pare normal sa doara atat. Cea mai dureroasa "legatura" nu a durat mai mult de o seara. La durere ma refer. A doua zi era iarasi totul ok. Mergi la medic. Sanatate!

Edited by chris_dvb, 17 December 2019 - 14:56.


#5
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Stai sa vezi peste un an cand iese altul dureri. Zona aia e puternic vascularizata si daca strangi intr-o parte (ligatura) in timp o sa iasa in alta parte. Ca si cum strangi un balon umflat cu aer.
Daca esti predispus la hemoroizi ligaturarea nu rezolva problema. Mai degraba atentie sporita la alimentatie si temperatura exterioara.
Durerea e perceputa diferit de la individ la individ. Pe mine ma durea de la 3 la 7 zile dupa ligatura.

Edited by budulan, 17 December 2019 - 15:00.


#6
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 budulan, on 17 decembrie 2019 - 14:55, said:

Stai sa vezi peste un an cand iese altul dureri. Zona aia e puternic vascularizata si daca strangi intr-o parte (ligatura) in timp o sa iasa in alta parte. Ca si cum strangi un balon umflat cu aer.
Daca esti predispus la hemoroizi ligaturarea nu rezolva problema. Mai degraba atentie sporita la alimentatie si temperatura exterioara.
Durerea e perceputa diferit de la individ la individ. Pe mine ma durea de la 3 la 7 zile dupa ligatura.


Da, asa e. Inca ceva.. multe lichide, foarte multe lichide. Imi zice de fiecare data medicul proctolog. Degeaba, nu pot sa beau daca nu mi-e sete. Insa trebe baut fortat.

Edited by chris_dvb, 17 December 2019 - 15:02.


#7
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
In ceea ce priveste interventia chirurgicala asupra hemoroizilor  prin ligatura elastica, aceasta este o metoda care se efectueaza fara internare.Hemoroidul este apucat cu o pensa sau este aspirat cu un pistol aspirator dupa care se aplica un inel de cauciuc la baza hemoroidului. Acesta intrerupe aportul de sange catre hemoroid, care se necrozeaza si cade in cateva zile. Aceasta este o metoda larg raspandita  dar are mai multe incoveniente  si urmari destul de neplacute. Numerosi pacienti supusi acestei tehnici dezvolta la scurt timp dupa ligatura tromboza hemoroidala. La anumiti pacienti pot aparea complicatii urinare, infectii sau ulcer la nivelul ligaturii, hemoragie prin erodarea unei artere ce vascularizeaza respectivul hemoroid. Daca inelul elastic este plasat accidental prea jos apare o durere importanta ce reclama indepartarea lui. In general ligatura cu benzi elastice este  eficienta , cu conditia unor aplicari repetate (deci mai multe cicatrici) iar rata de recidiva este semnificativa.

Edited by zut1, 17 December 2019 - 15:30.


#8
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Multumesc pt raspunsuri.
Si mie mi-e teama ca poate au fost lezate niste terminatii nervoase..
M-am dus o data inapoi, probabil ma voi mai duce inca o data, macar sa primesc niste explicatii mai clare...
Si vin si sarbatorile..

#9
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Mesajul meu este pentru toti cei care vor sa se vindece.....voua va place durerea???mie nu , in consecinta am cautat ,si am gasit.ILIE ABRAMIUC--Suceava-0745 629 551.Sunati, o sa va asculte cu multa rabdare, o sa va trimita cutiuta cu crema vindecatoare (costa 100 ron  acum 2 ani), transport inclus, si o sa uitati de dureri ,ligaturari si alte prostii medicale care doar va iau banii si va lasa durerea.Eu m-am vindecat  de trei boabe de fasole.....Ce bine este sa te poti da cu bicicleta din nou!!

#10
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Tot atat costa si acuma. Dar trebuie folosire indelungata, nu vindeca definitiv, insa este o metoda naturala si nepericuloasa.

#11
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
eu am scapat de doua boabe in 28 de zile, a treia a durat mai mult , dar a disparut....de doi ani am si uitat, piper,ardei iuti ,tot ce vreau.....fara probleme, comparativ cu ce vad scris pe aici , brrrrrrr, treaba fiecaruia.

#12
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Aiurea. Ani de zile am tras-o cu tot felul de creme si alifii. Una mai buna ca cealalta. Ani de zile!!! Hemoroizi de gradul III. La un moment dat am ajuns de luam si cartofi cruzi intre buci, sau zeama de la cartofi (cica fac minuni). Fugi de-aici... Ca sa nu mai zic ca dupa fiecare mers la WC, trebuia sa sed undeva pe canapea o ora, ca sa se traga inapoi cat de cat. Ca atat erau de umflati de nu puteam umbla. De ma apuca dimineata, intarziam la lucru, din cauza aia. Ma apuca la lucru, plecam acas. Noroc ca am avut sef intelegator de faceam cam ce vroiam. In alte parti zburai ... Nu mai povestiti  tot felul de miracole. Bullshit!

Crezi ca daca era asa usor, mergeam la legat, operat? Ajungi la un momentdat de nu mai ai chef de nimic. Fereasca sa te apuce c*carile undeva prin oras, ca ala erai. Nu mai mergea. Numa viata nu e. Faci orice sa te scapi odata. Cred ca am tras-o cel putin 4 ani cu chestia aia. De aia zic, daca e in faza incipienta, mai merge. O mai pacalesti cu o crema ceva, mai scapi un pic, pan la urmatoarea constipatie. Care vine oricum, ca n-ai ce face Posted Image  Vorba ceea e rau sa te doara in c*r. Numai cine a trecut prin asa ceva stie la ce ma refer.

Cand ai ditamai umflatura ca o pruna...si aia in fiecare zi....sa vezi cum te duci la doctor. Sanatate!

Edited by chris_dvb, 18 December 2019 - 13:49.


#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
se pare că-s singurul norocos: acum peste 20 de ani, electrocauterizare (miroseam a porc de ignat :) )
-o noapte feroce (dureri extreme)
-la fo 3 zile m-a ajuns nevoia de WC - altă zi cu dureri la care am aplicat cele 3 pastile cu morfină date din spital pt momentul ăsta!
-după 30 de zile aproape „ședeam„ normal

apoi:
-fără stat la WC mai mult de 3...5 minute
-fără iuțeli în mâncare
-fără hârtie igienică... numai spălat
-cu cât mai multe măsline în alimentație

nici azi recidive!

#14
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Sunt oameni care scapa, altii la care se formeaza din nou. Asta asa e. Ai avut noroc.

#15
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Am fost la medic, la altul, la mine in oras, pt ca ligaturarea am facut-o in alt oras.
S-a uitat cu anuscopul, mi-a aratat si mie pe ecran, e o inflamatie, ca o vanataie, in locul unde s-a facut ligatura. Mi-a spus sa am rabdare ca va trece, e in remisie.
Tratament: supozitoare Procto-glivenol si pastile tador. Ma doare dar m-am mai linistit oarecum..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate