Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Problema excel data

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

Am si eu o problema in excel si anume

Intr-o coloana am data text de formatul ZZ/LL/AAAA si excelul sub nici o forma nu vrea sa il transforme in data.

Ca sa il schimb in formatul LL/ZZ/AAAA ca excelul sa mi-o recunoasca ca data folosesc Concatenate(MID,LEFT,RIGHT) si imi creez o coloana asa cum am nevoie.
Dupa ce imi creeaza noua coloana nu mi-o transforma automat in data si trebuie obligatoriu sa dau ENTER dupa fiecare data sa o transforme in data.

Problema e ca tabelul are ~ 4000 linii si sa fac manual asta imi ia cel putin o ora.

Se poate face altfel?

Edited by mirel3003, 12 December 2019 - 15:01.


#2
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
DATE( year, month, day ).
[ https://exceljet.net/sites/default/files/styles/original_with_watermark/public/images/functions/main/excel_date_function.png?itok=1QDSgyn3 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gif2D, 12 December 2019 - 15:08.


#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

View PostGif2D, on 12 decembrie 2019 - 15:05, said:

DATE( year, month, day ).

Nu imi vine sa cred ce simplu era... Acum data respectiva o sparg in 3 coloane imi compun o coloana cu data...
Formula pt mine arata asa si se pare ca functioneaza =DATE(RIGHT(G2,4),MID(G2,4,2),LEFT(G2,2))
Multumesc, caz rezolvat

Edited by mirel3003, 12 December 2019 - 15:15.


#4
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Nu neapărat, se pot prelua ZZ, LL, AAAA la fel cu MID, LEFT, RIGHT… ;)

Doar dacă ziua, respectiv luna, au în permanență două caractere alocate. ;)

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmirel3003, on 12 decembrie 2019 - 14:51, said:

Salutare,

Am si eu o problema in excel si anume

Intr-o coloana am data text de formatul ZZ/LL/AAAA si excelul sub nici o forma nu vrea sa il transforme in data.

Ca sa il schimb in formatul LL/ZZ/AAAA ca excelul sa mi-o recunoasca ca data folosesc Concatenate(MID,LEFT,RIGHT) si imi creez o coloana asa cum am nevoie.
Dupa ce imi creeaza noua coloana nu mi-o transforma automat in data si trebuie obligatoriu sa dau ENTER dupa fiecare data sa o transforme in data.

Problema e ca tabelul are ~ 4000 linii si sa fac manual asta imi ia cel putin o ora.

Se poate face altfel?
Ca sa schimbi formatul ai "Format Cell"
https://support.offi...95-db95123d273e

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate