Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Șpaga în spitale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsergr, on 12 decembrie 2019 - 15:32, said:

O sa ajungi in extrema cealalta, sa stimulezi crearea pacienti din oameni sanatosi doar ca sa raportezi mai mult si sa incasezi mai mult. Gen sa te duci ca te doare putin in stanga si sa te trezesti cu colonul operat degeaba ca sa incaseze bani mai multi doctorul desi stia ca nu ai decat o colita banala ce ar fi trecut a doua zi. Au fost cazuri in care doctorii se prefaceau ca operau de apendic sau altele si in realitate doar ii seda, ii taia si apoi ii inchidea la loc fara sa faca nimic, ca apoi dupa ani de zile sa se trezeasca aia ca iar au apendic sau le-a crapat apendicul in ei.
Vezi in invatamant, unde au bagat regula asta si a avut efectul invers, promovarea prostilor si fraudarea prin elevi fictivi, luna trecuta au escoperit o retea care aveau clase fictive cu elevi fictivi care erau inscrisi fara voia lor la scoala desi ei abandonasera scoala... totul pentru a incasa mai multi bani profesorii de la buget, ca platesc pe cap de vita raportata ca fiind inscrisa.
Nu merge asa,faci un corp de control care face in fiecare saptamana control,si suna pacientii la telefon pentru lamuriri suplimentare,ca sa nu se ajunga cum a fost cazul recent de la ilfov cu operatiile fictive
Bagi la puscarie100-200 de medici la nivel national totul mediatizat puternic si partial mai bagi frica in ei,ca total nu poti eradica,dar si daca reusesti 50%,eu zic ca e un progres enorm fata de halu in care suntem acum

Edited by I2O, 12 December 2019 - 15:56.


#38
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postpasilla, on 12 decembrie 2019 - 15:06, said:

In spitale functioneaza sisteme piramidale. Toti cei de la baza trebuie sa contribuie cu bani catre cei de pe treptele superioare.
Daca iti torni colegul, sistemul te trage pe linie moarta.
Sunt si medici care nu iau spaga, dar sunt obligati sa dirijeze pacientul cu spaga, catre alti membrii ai sistemului.
E pe bune? Daca da, asta intra cel putin la DIICOT, in cazuri mai grave chiar la tribunalul de la Haga.

#39
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDihorul Razboinic, on 12 decembrie 2019 - 15:54, said:

Scheme de genul asta au probleme imense. Cine mai trateaza atunci boli grele?
Medicii competenti....care nu au loc de spagari si de medicii incompetenti care au intrat pe pile

View PostDihorul Razboinic, on 12 decembrie 2019 - 15:49, said:

Nu neaparat sa ia atitudine, dar sa-i dea in git...

Constat cu placuta surprindere ca DNA se ocupa si de alte profesii corupte, nu doar de politicieni. Cel putin in ultima vreme.


Problema e una importanta, hai sa nu facem misto. Multi ani medicina era schioapa si ca vai de ea, dar de la medici nu prea se auzea ceva. Altii erau in strada.
Hai sa iti spun ceva un foarte cunoscut medic de la mine din oras a avut flagrant facut cu bani marcati si cu autoritatile peste el...ce crezi ca sa intamplat?
Dupa cativa ani a fost achitat,bai frate,deci prins in flagrant cu bani marcati si omu a fost gasit nevinovat
Iti vine sa crezi asa ceva?

View PostDihorul Razboinic, on 12 decembrie 2019 - 15:55, said:

E pe bune? Daca da, asta intra cel putin la DIICOT, in cazuri mai grave chiar la tribunalul de la Haga.

In Romania justitia e doar pentru gainari,suntem la fel ca aia din tarile de mana a 3 a

#40
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostI2O, on 12 decembrie 2019 - 15:55, said:


Bagi la puscarie100-200 de medici la nivel national totul mediatizat puternic si partial mai bagi frica in ei
Nu mai sperie pe nimeni puscaria, dorinta de cascaval e mai puternica decat teama de lege, dar exista o alta metoda aplicata cu succes in alte tari: ti se ia dreptul de a mai practica medicina...asta pe langa puscarie....

#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsergr, on 12 decembrie 2019 - 15:53, said:

sau si mai grav si frecvente sunt cazurile in care te amana si sicaneaza pana intelegi ca trebuie sa dai ca sa beneficiezi.
Astea sunt cele mai frecvente si greu de probat.

Chiar zilele astea, un cunoscut a mers la spital pentru o operatie. Aranjase cu chirurgul ziua operatiei. Avea pregtita si spaga, dar vroia sa o dea dupa operatie.
S-a internat si a stat, o zi, doua, trei. Tot "interveneau" diverse probleme si nu intra in operatie. A dat spaga si gata, s-a rezolvat !

#42
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostValmont43, on 12 decembrie 2019 - 16:04, said:

Nu mai sperie pe nimeni puscaria, dorinta de cascaval e mai puternica decat teama de lege, dar exista o alta metoda aplicata cu succes in alte tari: ti se ia dreptul de a mai practica medicina...asta pe langa puscarie....
Evident ca-i iei dreptu daca intra la parnaie din cauze ce tin de meseria lui

#43
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,049
  • Înscris: 31.08.2006

View Postpasilla, on 12 decembrie 2019 - 16:05, said:



Chiar zilele astea, un cunoscut a mers la spital pentru o operatie. Aranjase cu chirurgul ziua operatiei. Avea pregtita si spaga, dar vroia sa o dea dupa operatie.
S-a internat si a stat, o zi, doua, trei. Tot "interveneau" diverse probleme si nu intra in operatie. A dat spaga si gata, s-a rezolvat !

                                     Iti dai seama cam cata empatie avea medicul ala in el ? Deborda de empatie....Pentru el nu era important ca operatia reuseste sau nu, deci, implicit, nu era importanta soarta pacientului, ci, important era ca el sa-si ia spaga, indiferent de  rezultatul operatiei. Si cand te gandesti ca astfel de indivizi au depus juramantul lui Hipocrate....

#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postfansat, on 12 decembrie 2019 - 16:17, said:

Iti dai seama cam cata empatie avea medicul ala in el ? Deborda de empatie....Pentru el nu era important ca operatia reuseste sau nu, deci, implicit, nu era importanta soarta pacientului, ci, important era ca el sa-si ia spaga, indiferent de  rezultatul operatiei. Si cand te gandesti ca astfel de indivizi au depus juramantul lui Hipocrate....

Am deschis eu un topic nu mai stiu cand si am intrebat daca se mai depune juramantu....si multi colegi spuneau ca nu se mai depune

"Jur pe Apollo medicul, pe Esculap, pe Higea și Panacea și pe toți zeii și zeițele, pe care îi iau ca martori, că voi îndeplini acest jurământ și poruncile lui, pe cât mă ajută forțele și rațiunea:
Să respect pe cel care m-a învățat această artă la fel ca pe propriii mei părinți, să împart cu el cele ce-mi aparțin și să am grijă de el la nevoie; să-i consider pe descendenții lui ca frați și să-i învăț această artă, dacă ei o doresc, fără obligații și fără a fi plătit.
Să transmit mai departe învățăturile acestei arte fiilor mei, fiilor maestrului meu și numai acelor discipoli care au jurat după obiceiul medicilor, și nimănui altuia.
Atât cât mă ajută forțele și rațiunea, prescripțiunile mele să fie făcute numai spre folosul și buna stare a bolnavilor, să-i feresc de orice daună sau violență.
Nu voi prescrie niciodată o substanță cu efecte mortale, chiar dacă mi se cere, și nici nu voi da vreun sfat în această privință. Tot așa nu voi da unei femei un remediu abortiv.
Sacră și curată îmi voi păstra arta și îmi voi conduce viața.
Nu voi opera piatra din bășică, ci voi lăsa această operație celor care fac această meserie.
În orice casă voi intra, o voi face numai spre folosul și bunăstarea bolnavilor, mă voi ține departe de orice acțiune dăunătoare și de contacte intime cu femei sau bărbați, cu oameni liberi sau sclavi.
Orice voi vedea sau voi auzi în timpul unui tratament voi păstra în secret, pentru că aici tăcerea este o datorie.
Dacă voi respecta acest jurământ și nu îl voi călca, viața și arta mea să se bucure de renume și respect din partea tuturor oamenilor; dacă îl voi trăda devenind sperjur, atunci contrariul."

Din pacate multi medicii care chiar si-au dedicat viata medicinii aproape ca s-au dus dinte noi,pesamosca e unu dintre ei,in curand o sa se duca si profesoru danaila...etc
Astia sunt oameni care merita sa le faca statui,oameni care isi sacrifica viata lor pentru a oferi altor oameni zile
Medicina nu ar trebui sa fie vazuta ca o meserie si o afacere,trebuie sa ai bunatate si chemarea aia in tine care sa te faca sa doresti sa ajuti oamenii care sunt in pragu mortii

Edited by I2O, 12 December 2019 - 16:31.


#45
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Inițiatorul e genul care deschide topicuri pentru a face lumea să se contrazică, insă el nu intervine cu propria părere [pe care nici măcar nu o are].

#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postunbrutus, on 12 decembrie 2019 - 14:25, said:

bataie cu scalpelul, arme ar avea destule!
cica la spitalul judetean din craiova, la urologie, este o asemenea traditie!

#47
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Postsergr, on 12 decembrie 2019 - 15:53, said:

Nu vad nimic in neregula sa ia o recompensa.
Eu daca vreau sa il recompensez e dreptul meu sa il recompensez si dreptul lui sa accepte recompensa.

Problema intervine in cazurile in care cere (cazuri foarte rare) sau si mai grav si frecvente sunt cazurile in care te amana si sicaneaza pana intelegi ca trebuie sa dai ca sa beneficiezi.

Adica conditionarea intr-un cuvant.

As fii de acord cu tine ,dar in tarile unde medicii nu ia spaga,daca un cetatean incearca sa-i dea ceva la un medic ,este arestat.Cunosc un caz in Spania.A venit Guardia Civil si i-a pus bratari pana sa apuce sa iasa din spital.Pana la urma a scapat doar cu amenda,dar spaima.....Baiatul se intepase intr-un spin,i se facuse palma cat o manusa umflata,s-a lasat cu infectie puternica,puroi,spinii din copacii aia de acolo sunt tare pacatosi.Obisnuit ca in Romania i-a dat la chirurg ceva bani ,bani pe care bineinteles nu i-a primit...

Edited by PiticVerde, 12 December 2019 - 17:40.


#48
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Atitudine in urma ace?
A unei banuieli, a faptului ca si-a luat colegul masina noua?
Asta e treaba aparatului medical sa faca pe detectivii?
Nu avem destule institutii, nu avem destule  mijloace antocoruptie.....


Daca trebuiecineva sa ia o atitudin civica, astia sunt pacientii.
Dar tac ca mormolocii de frica ca nu primesc nici ce-au primit ca ingrijire.
Si de grija sa nu ii ia pe faras domnu'doctor
Pacientii trebuie sa reclame la politie si sa ajute la flagrant delict

Edited by vio69a, 12 December 2019 - 17:48.


#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvio69a, on 12 decembrie 2019 - 17:36, said:

Atitudine in urma ace?
A ceea ce au luat la cunoștință prin propriile simțuri.

View Postvio69a, on 12 decembrie 2019 - 17:36, said:

Asta e treaba aparatului medical sa faca pe detectivii?
Se numeste spirit civic.

#50
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postpasilla, on 12 decembrie 2019 - 17:43, said:

A ceea ce au luat la cunoștință prin propriile simțuri.



Glumesti ?
Tu ti-ai reclama colegul si i-ai distruge numele daca e nevinovat numai pe baza de "simturi"?

View Postpasilla, on 12 decembrie 2019 - 17:43, said:

Se numeste spirit civic.

Nu, se numeste denunt si trebuiesc probe
Spirit civic este atitudinea colectivului ca unii doctori sa nu vina neglijent imbracati la serviciu

Edited by vio69a, 12 December 2019 - 18:01.


#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvio69a, on 12 decembrie 2019 - 17:59, said:

Glumesti ?
Tu ti-ai reclama colegul si i-ai distruge numele daca e nevinovat numai pe baza de "simturi"?
Cum adica nevinovat ? Cum ai putea sa il distrugi, daca este nevinovat ?

Edited by pasilla, 12 December 2019 - 18:02.


#52
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

View Postpasilla, on 12 decembrie 2019 - 18:01, said:

Cum adica nevinovat ? Cum ai putea sa il distrugi, daca este nevinovat ?
Altul din categoria celor pentru care nu conteaza ca din cauza unei acuzatii false iti pierzi locul de munca, gramezi de bani, ani din viata, sanatatea si reputatia pana apuci sa iti dovedesti nevinovatia, asta daca mai apuci si nu mori inainte sa apuci de la tot stresul cauzat de nedreptatea prin care treci.

Edited by sergr, 12 December 2019 - 18:08.


#53
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsergr, on 12 decembrie 2019 - 18:07, said:

Altul din categoria celor pentru care nu conteaza ca din cauza unei acuzatii false iti pierzi locul de munca, gramezi de bani, ani din viata, sanatatea si reputatia pana apuci sa iti dovedesti nevinovatia, asta daca mai apuci si nu mori inainte sa apuci de la tot stresul cauzat de nedreptatea prin care treci.

Medicul de la mine din oras nu a fost afectat de flagrantul politie,pe toata durata procesului a continuat activitatea de medic si la final au spus ca-i nevinovat cu toate ca omu a primit bani marcati de ipj sibiu

#54
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
A fost unul din cazurile fericite si o exceptie.
Majoritatea din momentul in care devin parte intr-un dosar penal viata lor e distrusa ireversibil, si nu ii ajuta cu nimic ca dupa ani de zile primesc verdict de achitare ca reusesc sa isi dovedeasca nevinovatia... viata lor a fost distrusa deja ireversibil si nimeni nu plateste pentru asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate