Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Recomandare laptop pt Linux Mint 19.2 Tina

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
salut!

Actualmente, folosesc in dual boot, laptopul MSI GF63 8RC.
Windows 10 + Linux Mint 19.2 Tina

Desi e la zi, Linuxul mananca bateria mai repede decat windows!

Stiu ca linuxul nu e actualizat cu driverele precum windowsu...dar ce laptop imi recomandati pt linux?
vreau procesor/ ram/ mai putin pe grafica.

Sa ma duca barem 3 ore fara priza (dar conectat la modemul meu 4G portabil de la Telekom, acela micut)


gen bussiness, slim, finut, alde Asus/ lenovo etc


Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Gen buget ?

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut. Eu am Asus Vivobook S15, ma tine bateria 4-7 ore, in functie de ce anume fac. Asta, cu diferenta ca al meu e gri deschis. https://www.cel.ro/l...-pMCQ7MjItPg-l/

LE: vezi ca nu booteaza nici de-al dracului de pe stick usb, trebuie unitate optica externa, conectata prin usb..

Edited by shogun1, 12 December 2019 - 12:05.


#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
pui prost problema parerea mea

noile laptopuri vin din start cu baterie cu cateva celule, care tine putin.

deci ia-ti o baterie cu mai multe celule

apoi, se poate optimiza din setarile sistemului. O interfata pe KDE, incarcata, consuma mai mult.

poti face un compromis, poti alege XFCE. Un openbox consuma si mai putin, dar e uratel...

tine si de distributii. Eu de ani de zile sunt pe MX Linux, cu xfce. E una din distributiile care consuma cel mai putin bateria.

Orice laptop merge, gandeste-te ca puterea procesorului afecteaza direct proportional consumul.

orice ai face, rezolvarea este doar una, dupa mintea mea: ia-ti o baterie mai puternica, nu laptopul e de vina.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am mutat topicul de pe aria de generalitati pe aria de fata (chit ca dupa nume aria se refera doar la recomandari de distributii pentru un hardware specific).

Relatia dintre o anumita distributie si un anumit hardware din perspectiva functionalitatii optime este un fel de a da cu zarul. Poate functiona ok pe o versiune si prost pe versiunea urmatoare. Existenta driverelor (in primul rand a celor proprietar) pentru versiunea respectiva de Linux Mint este o variabila importanta, inclusiv din perspectiva autonomiei pe baterie.
Alta variabila importanta este DE-ul utilizat, cum ti s-a spus si mai sus. In rest, poti face anumite optimizari ca sa reduci consumul: gen reducere a luminozitatii ecranului, dezactivare adaptoare pe care nu le utilizezi (de exemplu, bluetooth-ul), eliminarea unitatitlor de stocare nenecesare (in primul rand a celor care au componente mecanice) etc. Instalarea OS-ului pe un SSD recomandat pentru Linux (in loc de HDD), de asemenea, te va ajuta.
Alt element important este TLP: https://linrunner.de...management.html

Eu mi-as face o lista cu modelele de laptop care ma intereseaza (evident, unele cu o baterie "serioasa") si apoi as "sapa pe net" dupa orice informatie privind functionalitatea lor (respectiv a componentelor principale, daca le pot afla) cu distributii bazate pe Ubuntu. Apoi as comanda online un laptop de la un magazin care nu face "magarii" in caz de retur si as face teste cu distributia care ma intereseaza.

(Off-topic: daca doresti cu adevarat autonomie foarte buna, atunci i-ati un MacBook, cum am facut eu. Evident, ca sa il utilizezi cu macOS, nu cu Linux. Linux vei putea rula intr-o masina virtuala sub macOS, daca mai simti nevoia).

Pentru TLP vezi si articolul: http://tipsonubuntu....u-18-04-higher/

Edited by _-_, 12 December 2019 - 13:46.


#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

Quote

mi-as face o lista cu modelele de laptop care ma intereseaza (evident, unele cu o baterie "serioasa")

majoritatea modelelor vin cu ecrane led, deci consum mic, si pentru a fi cat mai disponbibile pe piata, nici un producator nu pune baterie zdravana care sa ridice pretul aiurea, ca un standard.

eu spre exemplu, mai putin de jumatatea timpului l-am folosit pe baterie. Si-acuma sunt cu cablu. Deci pentru ce sa platesc 30 de euro in plus sa zicem pt o functionalitate care nu imi trebuie? Sunt si tipi care fac baterii personalizate pt cei „off grid".

Edited by odastramosilor, 12 December 2019 - 14:27.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce intelegi prin baterie "standard"?
De fapt exact in cazul laptopurilor la care se "ridica pretul aiurea" se pun bateriile cele mai slabe ca sa le reduca volumul si greutatea. Iar ca sa nu fie afectata autonomia pe baterie nu au placi video dedicate sau alte componente care sa ridice exagerat consumul, au SSD si RAM mai mult, dar procesoare slabe etc.
Pe un laptop dedicat pentru gaming, de exemplu, m-ar mira sa gasesti o baterie ieftina de genul celor intalnite in cazul modelelor de laptop care se vand ca painea calda si tin producatorii slabi in business.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postodastramosilor, on 12 decembrie 2019 - 12:14, said:

pui prost problema parerea mea

noile laptopuri vin din start cu baterie cu cateva celule, care tine putin.

deci ia-ti o baterie cu mai multe celule

apoi, se poate optimiza din setarile sistemului. O interfata pe KDE, incarcata, consuma mai mult.

poti face un compromis, poti alege XFCE. Un openbox consuma si mai putin, dar e uratel...

tine si de distributii. Eu de ani de zile sunt pe MX Linux, cu xfce. E una din distributiile care consuma cel mai putin bateria.

Orice laptop merge, gandeste-te ca puterea procesorului afecteaza direct proportional consumul.

orice ai face, rezolvarea este doar una, dupa mintea mea: ia-ti o baterie mai puternica, nu laptopul e de vina.
Pe linux defapt problema e mai adâncă puțin. ASPM e în continuare foarte shady pe linux, ceea ce afectează consumul ÎN SPECIAL pe sisteme multi-gpu. O altă problemă e guvernatorul CPU, aici s-ar putea jongla destul de bine.

#9
hidomuz

hidomuz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.08.2019
@pinguinul666
Încearcă să aplici soluția de aici:
https://www.reddit.c...anagement_aspm/
E o operațiune puțin mai laborioasă dar, din ceea ce am observat eu până acum în ceea ce te privește, nu ar fi asta o mare problemă pentru tine.

#10
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
Pune un buget să vorbim in clar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate