Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Impozit apartament sediu social

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019
Buna ziua !

Daca pentru un PFA voi avea sediul social in locuinta mea voi plati impozit marit pentru el ?
Va multumesc !

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. Din cate stiu eu, iti declari sediul social intr-o camera a apartamentului.
2. Daca nu declari acolo si punct de lucru acolo, si nu deduci cheltuielile (intretinere, curent, gaze etc), atunci nu ti se schimba impozitul.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
Daca ai spatiu comercial acolo adica efectuezi activitati comerciale atunci platesti.
Daca este sediu nu platesti nimic in plus

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
Daca nu desfasori activitate economica in acea locatie si nu iti deduci cheltuielile cu utilitatile (curent electric, gaze) atunci platesti impozit pentru cladire rezidentiala.

Ce va trebui sa faci, din pacate, este sa depui declaratie in fiecare an la Directia Fiscala a Primariei de care apartine apartamentul unde sa declari chestiile de mai sus (nu desfasori activitate comerciala). Asta mi se pare o mare porcarie - ar trebui sa declari doar daca ai ceva de declarat; ei prefera sa te plimbe degeaba si sa completezi o gramada de pagini pentru a declara ca NU te incadrezi la impozit marit.

#5
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 ioney_p, on 11 decembrie 2019 - 23:45, said:

Buna ziua !

Daca pentru un PFA voi avea sediul social in locuinta mea voi plati impozit marit pentru el ?
Va multumesc !
Raspunsul e nu. Eu am sediu intr-o camera a locuintei si nu s-a modificat impozitul. Sunt PFA cu norma fixa

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
@pacapaca: ai depus vreo declaratie la Dir Fiscala sau "i-ai dat ignore" si ai platit impozitul ca inainte (adica rezidential)?

#7
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Bună!
Am o nelămurire și nu găsesc niciunde pe net răspuns la problema mea.
Vreau să înființez un PFA și aș dori ca sediul social să fie locul unde stau (adresa din buletin).
Închiriez acest apartament de la o firmă (Persoană Juridică) de câțiva ani, aici locuiesc și nu știm cum să procedăm cu contractul de comodare. Nici locatarul (PJ) nici eu nu știm ce se întâmplă cu impozitul pe clădire, în caz că pe adresa poștală a clădirii se înregistrează un domiciliu fiscal. Se schimbă ceva?
La închirierea de la persoană fizică e clară situația, trebuie depusă ITL-001 și bifată la punctul unde scrie "La adresa poștală a clădirii este înregistrat un domiciliu fiscal al unui operator economic, dar nu se desfășoară nici o activitate economică." și astfel impozitul se calculează ca pentru clădiri rezidențiale.
La închirierea de la persoană juridică care-i situația?
Menționez că nu voi desfășura activitate economică la sediul social.
Sper că am fost de înțeles.
Mulțumesc în avans pentru răspunsuri!

#8
Southishere

Southishere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2006

View PostXman_ghio, on 12 decembrie 2019 - 12:09, said:

Ce va trebui sa faci, din pacate, este sa depui declaratie in fiecare an la Directia Fiscala a Primariei de care apartine apartamentul unde sa declari chestiile de mai sus (nu desfasori activitate comerciala). Asta mi se pare o mare porcarie - ar trebui sa declari doar daca ai ceva de declarat; ei prefera sa te plimbe degeaba si sa completezi o gramada de pagini pentru a declara ca NU te incadrezi la impozit marit.
Nu am auzit asa ceva in acesti 4 ani care au trecut de cand a aparut legea, cum ca s-ar depune in fiecare an, daca puteti detalia. Se depune la inceput acel ITL-001 apoi cand apar modificari (incepi sa desfasori activitate economica la acea adresa, radiezi sediu social, etc).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate