Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Auto: Masa tractată/remorcată poate depăși legal masa maximă specificată de producător?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Emigrant

Emigrant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.05.2016
Vorbind despre autovehicule de tip camionetă pick-up ( sau "papuc" așa cum a fost denumită popular) , fiecare producător menționează pe site-ul propriu la fiecare model - masa maximă pentru tractare/remorcare (specificație despre care tind să cred că este doar o recomandare a producătorului pentru a nu avaria mașina, și că nu are nimic de-a face cu legislația).
De exemplu am văzut că în S.U.A. și Canada, anumiți indivizi cară fără probleme cu ale lor camionete, mase de peste 20t, deși producătorul specifică un maximum de 15t pentru respectivul model.
Dacă în România am o camionetă despre care producătorul specifică că poate tracta/remorca maximum 15t (Ford F-350) cu care car peste 15t (pentru că știu că o poate face lejer), este în regulă sau încalc cumva legislația?

Edited by Emigrant, 10 December 2019 - 02:27.


#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Pai incalci legislatia clar, insa daca nu ajungi la un cantar nu e nimic, si cum la noi mai greu cu cantarele...Mai mare problema e categoria de permis cu care tractezi, sigur nu te incadrezi la B...
Ce cari de ajunge la 20 t, ca atat intra intr-un tir...?

#3
Emigrant

Emigrant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.05.2016

View Postfqx, on 10 decembrie 2019 - 02:35, said:

Mai mare problema e categoria de permis cu care tractezi, sigur nu te incadrezi la B...
Ce cari de ajunge la 20 t, ca atat intra intr-un tir...?
Utilaje de demolare, dar nu contează asta.
Permisul are categoria CE.

#4
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Si asta o fi crezut ca-i lejer 20 de tone

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uXxcLMg0OW4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Talonul masinii ce zice?tare am impresia ca la 20 de tone trebuie trailer din acela special.daca ai un accidenr numai gandeste cum vor sari  TOATE autoritatile pe administratorul si patronul firmei.si la accident nu ma refer numai  la viteza ca vei zice ca mergi incer si atent

Remorca cat duce legal?

#6
Emigrant

Emigrant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.05.2016

View PostEMPP, on 10 decembrie 2019 - 06:33, said:

Talonul masinii ce zice?
Remorca cat duce legal?
Trailerul este special pentru asta. Are masa proprie de 5t și poate fi încărcat cu 12t (total: 17t).
Cât despre talon, nu știu pentru că nu sunt eu cel în cauză, ci șoferul firmei care obișnuiește să practice asta deseori. Dar m-a făcut curios.

Edited by Emigrant, 10 December 2019 - 09:39.


#7
Emigrant

Emigrant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.05.2016
Vorbind despre autovehicule de tip camionetă pick-up (sau "papuc" așa cum a fost denumită popular) , fiecare producător auto informează pe site-ul propriu la "specificații" - masa maximă pentru tractare/remorcare despre toate modelele sale (specificație despre care tind să cred că reprezintă doar o recomandare a producătorului cu scopul de a nu avaria mașina, și că nu are nimic de-a face cu legislația).
De exemplu am văzut că în S.U.A. și Canada, anumiți indivizi cară fără probleme cu ale lor camionete, mase de peste 20t, deși producătorul specifică un maximum de 15t pentru respectivul model.
Deci spre exemplu - dacă în România, o camionetă despre care producătorul specifică că poate tracta/remorca maximum 5t, și se cară peste 5t cu ea (pentru că o poate face lejer), este în regulă sau încalcă cumva legislația?

[Categoria permisului fiind CE, deci permițând asta (ca să nu fie întrebări)]

Attached File  20_FRD_FSD_45440_.jpg   1.11MB   23 downloads

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostEmigrant, on 10 decembrie 2019 - 09:39, said:

Trailerul este special pentru asta. Are masa proprie de 5t și poate fi încărcat cu 12t (total: 17t).
Cât despre talon, nu știu pentru că nu sunt eu cel în cauză, ci șoferul firmei care obișnuiește să practice asta deseori. Dar m-a făcut curios.
dacă  poate duce 12 tone mai pui 1-3 tone peste dar până la 20 de tone este cale lungă.

#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostEmigrant, on 10 decembrie 2019 - 09:47, said:

Deci spre exemplu - dacă în România, o camionetă despre care producătorul specifică că poate tracta/remorca maximum 5t, și se cară peste 5t cu ea (pentru că o poate face lejer), este în regulă sau încalcă cumva legislația?
O incalca.

Fiindca ai in CIV si in talon masa maxima remorcabila (cu / fara franare).
Daca o depasesti, esti bun de plata.
Teoretic.
Fiindca practic, trebe sa te puna pe cantar.

#10
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View PostEmigrant, on 10 decembrie 2019 - 09:47, said:

In fotografia asta , tu ai impresia ca se circula pe drum public???
Nimeni nu te opreste nici in Romania sa tractezi tancuri cu un tico. Doar ca treaba asta trebuie sa o faci in curtea ta.
Neuronul tau poate intelege ca pe drumurile publice trebuie sa fie in siguranta si alti participanti la trafic?
Copii mei respecta regulile atunci cand merg la scoala ( circula pe trotuar, traverseaza pe zebra, etc), Tu, de ce nu ai face asta??

Edited by tioopedi, 10 December 2019 - 10:12.


#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Daca-l pune pe cantar si depaseste masa maxima remorcabila trecuta in talon, isi ia amenda.
Destul de consistenta.

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Asa, nici ce cara tractoarele agricole cu remorcile, nu se cantareste.
Cantarele ARR la gasesti numai pe DN-uri, si aia cand si cand.

#13
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostEmigrant, on 10 decembrie 2019 - 09:55, said:

Nu iar dacă nu ai un răspuns la subiect, abține-te de la a posta inutil.
Ti s-a raspuns si acolo, incalci legea! Ai nevoie de desen?

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Posttioopedi, on 10 decembrie 2019 - 10:02, said:

In fotografia asta , tu ai impresia ca se circula pe drum public???
nimeni nu te opreste nici in Romania sa tractezi tancuri cu un tico. Doar ca treaba asta trebuie sa o faci in curtea ta
Da' sa stii ca balotii aia nu atarna atat de mult.
Fiindca ii iarba uscata.
Ca daca is umezi, se mucegaiesc.

View Postccf_cristi, on 10 decembrie 2019 - 10:05, said:

Ti s-a raspuns si acolo, incalci legea! Ai nevoie de desen?
Si am impresia ca se pot lua si de incarcarea maxima pe osie, care e prevazuta pe drumul respectiv.
Si aici is amenzi mari, de cca. 10.000 ron, parca...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie să fii complet pe dinafară în orice domeniu tehnic pentru a pune întrebarea din topic.
Asta n-are de-a face cu faptul că e pe drum public sau nu. Siguranţa trebuie să fie mai importantă decât legea. Iar sigură nu este decât limita producătorului.
Producătorul ştie cel mai bine ce se poate şi ce nu se poate cu maşina făcută de el. Legea habar n-are de asta, legea aplică doar sancţiunea.
Şi ne mai mirăm de ce întâlnim în trafic atâtea întâmplări "ciudate".

#16
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View PostPSC, on 10 decembrie 2019 - 10:12, said:

Asta n-are de-a face cu faptul că e pe drum public sau nu.
????????????
Intreaga legislatie rutiera, are la baza O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice – modificări (Legea nr. 130/2019).
Adica se aplica pe pdumurile publice, nu in batatura privata.
Parcarile supermagazinelor  ( precum si ale asemenea spatii ) se supun si ele legislatiei, sunt considerate publice.

Edited by tioopedi, 10 December 2019 - 10:25.


#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010

View PostHunor_66, on 10 decembrie 2019 - 10:08, said:

Da' sa stii ca balotii aia nu atarna atat de mult.

8 baloti de aprox 500Kg = aprox 4T.

#18
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Despre ancorarea incarcaturii nu ai nici un punct de vedere??
Sau "stii" ca nu-i necesara??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate