Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebari/exercitii demarcare

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Vreau sa-l invat pe baiatul meu de 9 ani cum sa se demarce mai bine.

Cum demarcatul e in functie de adversar si coechipieri, adica e dinamic si se poate schimba la fiecare secunda, pe hartie e greu, si cat de mult as incerca eu sa-i explic tot e mai bine cu un exemplu.

Stiti cumva daca exista vre-un app, sau filmulet care sa-i explice.

Ma intereseaza in special sa pot sa ii prezint o situatie cu jucatori pe teren si apoi sa-l intreb pe el sa imi spuna unde ar trebui sa se pozitioneze unul din jucatori mai bine. Adica nu vreau exercitii complete de genul "doua echipe 4 cu patru, o echipa are mingea, celalta nu... " in care ti se explica un exercitiu complet din prisma antrenorului. Vreau un fel de simulare intr-un app, sau chiar si pe hartie dar in care sa pot sa-l intreb direct pe fim-iu uite acum in situatia asta tu unde te-ai demarca.

Ma gandeam sa mai iau oricare meci si sa pun pauza si apoi sa-l intreb pe el unde ar trebui sa se demarce un anumit jucator...
App-ul sau intrebarile sau filmulet-ul poate sa fie si in alta limba, nu doar in romaneste si pot sa platesc pentru el.

Sau daca aveti alte idei cum as putea sa-l invat demarcarea...

Mersi
Rog un admin daca nu am postat unde trebuie, sa mute thread-ul in aria orespunzatoare

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
iei un meci si explici cum s-a dat gol prin demarcare , adica se scapa de adversarul care il tine. sau arati cum cineva primeste o pasa pe un culoar liber pe care s-a demarcat. de revazut scena in slow motion ca sa priceapa pustiul bine cum se executa manevra.

#3
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Dacă nu sunt indiscret, despre ce sport vorbim?
Că una e demarcarea la fotbal, alta la handbal sau baschet, rugby etc.
În altă ordine de idei, asta este treaba antrenorului, nu a părintelui.
Omul ăla a practicat sportul respectiv şi/sau a făcut o şcoală pentru a-i învăţa şi pe alţii.
Nu este bine să se bage cineva peste munca antrenorului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate