Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

probleme allview Viva i10G

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ionutz38

ionutz38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.08.2009
Salutare,

  am o tableta viva i10G care a inceput sa-mi faca unele probleme pe care nu am reusit sa le rezolv ( am cautat solutii dar fara succes )...prima aparuta si destul de stresanta este aceea cu "' Servicii Google Play s-a oprit ''...am resetat tableta , am rescris softul , problema nu dispare si chiar nu stiu ce sa ii mai fac ...O alta problema este touchscreen-ul care o ia razna ( deschide aplicatii singur ) sau pur si simplu ingheata si nu mai raspunde la nici o comanda ...apas pe butonul power si se deblocheaza pentru o perioada , dupa care iar o ia razna..nu stiu din ce poate sa fie problema ..stiti daca exista o versiune de ROM mai buna decat cea originala ?...ma gandesc ca daca instalez o alta versiune de ROM poate mai scap si de probleme ...Multumesc si sper sa primesc ajutor din partea voastra

#2
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Trebuie sa mergi la un service sa-ti schimbe touchscreen-ul fiindca are o problema, de aceea acceseaza singur aplicatii.Este ca si cand cineva "invizibil" ar da comenzi si nu glumesc!
In alta ordine de idei, trebuie resoftata de la 0 tot in service ca sa scapi de mesajele "Cutare aplicatie s-a oprit".
Resoftarea se face repet de la zero cupland tableta la un laptop si stergand cu totul softul existent si scriind altul.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Io recomand sa schimbi tableta.
Un Lenovo, un Samsung, un..., dar nu Mirya sau Allview.
Parerea mea.

#4
ionutz38

ionutz38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.08.2009

View PostTehnicianul090370, on 08 decembrie 2019 - 20:28, said:

Trebuie sa mergi la un service sa-ti schimbe touchscreen-ul fiindca are o problema, de aceea acceseaza singur aplicatii.Este ca si cand cineva "invizibil" ar da comenzi si nu glumesc!
In alta ordine de idei, trebuie resoftata de la 0 tot in service ca sa scapi de mesajele "Cutare aplicatie s-a oprit".
Resoftarea se face repet de la zero cupland tableta la un laptop si stergand cu totul softul existent si scriind altul.

Am uitat sa specific.. Touch-screenul este nou ca cel vechi a fost spart de băiețelul meu.. A mers doua zile perfect după care a început sa facă figuri.. Ce este ciudat ca are momente în care merge foarte bine și brusc o ia razna.. În ceea ce privește softul l-am rescris de la zero cuplat la laptop, dar fără efect....

View Postviceroy56, on 08 decembrie 2019 - 20:58, said:

Io recomand sa schimbi tableta.
Un Lenovo, un Samsung, un..., dar nu Mirya sau Allview.
Parerea mea.

Momentan as vrea sa o mai țin.. A fost totuși destul de buna și are încă o imagine foarte clară . Fără aceste probleme apărute a fost foarte bună.. . La momentul apariției prețul ei a fost unul destul de mare pentru acea perioada.. Undeva la 1200 ron, dacă nu chiar mai mult..

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Probleme soft - dupa cum ai vazut, nu prea dispar.
Eu am model ceva 8 LTE.... apar (rar) erori "cutare s-a oprit" (play, exchange...), le inchid de 2-3 ori si scap de ele.
I-am facut doar root si pus card + APPS2SD, nu a stat sa-i schimb softul (nici nu situ daca exista)

Touchscreen - mergi la cei care l-au inlocuit, este clar ca nu au facut treaba buna.

Edited by trollerul_de_serviciu, 09 December 2019 - 12:20.


#6
ionutz38

ionutz38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.08.2009

View Posttrollerul_de_serviciu, on 09 decembrie 2019 - 12:19, said:

Probleme soft - dupa cum ai vazut, nu prea dispar.
Eu am model ceva 8 LTE.... apar (rar) erori "cutare s-a oprit" (play, exchange...), le inchid de 2-3 ori si scap de ele.
I-am facut doar root si pus card + APPS2SD, nu a stat sa-i schimb softul (nici nu situ daca exista)

Touchscreen - mergi la cei care l-au inlocuit, este clar ca nu au facut treaba buna.

  Touchscreen-ul l-am cumparat si schimbat eu ..pana la urma nu ai ce greseala sa faci ca este o simpla panglica care intra intr-un conector ...cred ca el in sine este defect si nu greseala de montaj...I-am facut si eu root si nu am mai facut cont pe google play ...am descarcat separat aplicatiile si am scapat de eroare ..si touch-ul se blocheaza mult mai rar acum..as fi incercat si un ROM custom , dar nu am gasit nimic pentru ea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate