Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Relatie de 10 ani jumate incheiata brusc de el

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#145
Sandra123456

Sandra123456

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.07.2019

View Postambr0zie, on 10 decembrie 2019 - 18:39, said:



Eu ma refeream la faptul ca dupa 10 ani de relatie, era "normal" (desi normalitatea e un termen abstract) sa locuiti impreuna.
Daca la 20 de ani esti poate prea mic, esti inca student etc, la 26 cat aveti, presupun ca ati terminat studiile si aveti cate un loc de munca, ce v-ar fi putut permite traiul in doi.
Iar nu are relevanta, mie imi suna treaba asta cu "un pic mai incolo, sa strangem bani" ca un soi de amanare a responsabilitatii, e foarte posibil sa ma insel, dar noi aici citim ceea ce ne scrii tu.


Asta cu pauza si discursul aferent ... e o metoda diplomatica sau mai degraba ipocrita de a incheia o relatie dar a lasa o portita in caz ca s-ar razgandi.
iti spun sincer, eu m-as fi mutat oricand pentru ca ma gandeam ca putem sa ne descurcam amandoi impreuna, dar el fiind mai rational...ma duceam dupa el. Si probabil...oricum e tortura

#146
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postblack_dizzy, on 09 decembrie 2019 - 16:15, said:


Si sa ma lamureasca si pe mine cineva de ce nu se poate incheia relatia decat daca are pe altcineva. Ce, faptul ca e prost si momaie nu e suficient ca fata sa nu vrea sa mai aiba de a face cu el?


De unde ai dedus ca e prost si momaie?

#147
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
@Initiatoare: nu ai ce lamuriri sa mai astepti de la el. E clar ca s-a plictisit, nu te mai vrea/are pe alta etc. Degeaba astepti explicatie, nu cred ca te va face sa te simti mai bine, din moment ce lucrurile sunt cam incheiate.
Nu stiu de ce s-au luat unii de tine pe aici, din ce scrii pari o femeie ok, asa ca lasa-l in plata domnului, pierderea va fi al lui. La halul in care se comporta si gandesc majoritatea femeilor din ziua de azi, pierderea va fi a lui. :)

#148
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Cel mai probabil te-a inselat si acum se simte vinovat si nu are curajul sa ti-o spuna pentru ca probabil se gandeste ca-ti va face si mai mult rau.


#149
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
In 10 ani daca nu a-ti locuit impreuna nu stiu cat de bine il cunosti; dupa proverbul cea mai buna meserie e cea de musafir, asa si relatia a fost doar pe partea frumoasa si nu la greu, intalniri si cam atat; dar oamenii se cunosc cu adevarat in momentele grele sau de stres; altfel ai surprize, ca "jumatatea" sa nu fie acolo cand ai nevoie de ea, cand esti tu la greu.
Apoi, daca nu ati locuit impreuna datorita si etapelor de varsta, de la adolescenta la adult, posibil sa fi evoluat/maturizat si diferit, fiecare cu idealurile sale; unii evolueaza diferit chiar si impreuna, fiind tot singuri, rezumanduse la strictul necesar fara o conexiune interioara.

Oricum ar fi, la varsta asta viata abia incepe, trebuie doar sa fii optimista sa nu ramai cu frica la viitoarele relatii, ci doar precauta, putina tatonare inainte pana simti ca increderea e reciproca; pt ca frica paralizeaza de cele mai multe ori si inchide oportunitati.

Iar daca doresti relatii de lunga durata, incearca sa locuiti impreuna, astfel cunosti mai bine pe cel de langa tine si vezi cat de responsabil si serios este intr-un timp relativ scurt, fara prea multe intalniri peste ani; altfel e doar distractie, iar timpul se duce.
Eu cred ca este si o buna perioada sa te gandesti ce iti doresti de fapt de la tine pe viitor, de la viata in general ca sa stii in ce directie mergi, nu la voia intamplarii.

De obicei barbatii isi dau seama dupa 30 cam ce vor...de asta sunt si multe divorturi.
Pt barbati e comoda o relatie in care fiecare locuieste separat; fara batai de cap de dimineata, doar putin seara, friends with benefits. Posted Image

Edited by Zyx, 17 February 2020 - 16:07.


#150
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View PostSandra123456, on 08 decembrie 2019 - 19:24, said:

eu ma concentram pe lucru (asta e o alta latura complicata a vietii mele cu el si cum ne-a....diferentiat sa spun asa, amandoi am facut aceeasi facultate, eu lucrez in domeniu de aproape 4 ani, el lucreaza in cu totul si cu totul altceva, sub nivelul lui)

Ti-ai primit raspunsul. Nimeni nu vrea o workaholica. Viata e facuta s-o traiesti nu s-o muncesti. Iar el nu era sub nivelul lui. Ci el era fix la acel nivel la care viata se traieste. El era fericit. Si niciun om fericit nu accepta sa ii fie stricata fericirea de catre oameni neimpacati cu ei insisi. A facut bine ca a plecat. El isi va trai in continuare viata, tu ti-o vei munci. Mult succes!

#151
popescuadi

popescuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 21.07.2019

View Postelevpopa, on 29 februarie 2020 - 15:29, said:

Ti-ai primit raspunsul. Nimeni nu vrea o workaholica. Viata e facuta s-o traiesti nu s-o muncesti.

Pai viata reprezinta si munca si distractie. Nu munca->nu bani-> nu distractie.
Si gandeste-te ca poate unora munca le aduce si satisfactii, si s-ar plictisi groaznic tinand-o doar intr-o distractie. Ca nu se potrivesc cu cei care vor doar sa stea ...e altceva, nu inseamna ca trebuie sa le pui etichete aiurea

Edited by popescuadi, 29 February 2020 - 15:34.


#152
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019
Nu zice nimeni sa nu muncesti. La urma urmei e necesar. Dar din descriere, initiatoarea pare sa fie tipul care pleaca dimineata la 7 si se intoarce noaptea la 10. Pai ce viata e aia? De ce ai sta intr-o relatie cu o persoana care e 90% din timp absenta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate