Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Vin și cafea în Islam

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Văd scris în multe locuri că băutul vinului și al cafelei este interzis în Islam, la fel și consumul de ceai, ca să nu mai vorbesc de fumat.
Ce e și ce nu e adevărat aici?
Ce beau doi prieteni în epoca de aur a Islamului (sub abasizi) când se întâlneau pentru o discuție?

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Pune și tu niște surse care să-ti susțină afirmațiile, mie mi se par cam dubioase.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
"Coffee was primarily consumed in the Islamic world where it originated and was directly related to religious practices. " - wiki.

Deci looool. Eu am auzit ca doar la alcool sunt restrictii.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cafea si ceai interzise pe undeva... eu nu am auzit de asa ceva.
Alcool (vin) da, aia e altceva.

#5
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 trollerul_de_serviciu, on 08 decembrie 2019 - 14:19, said:

Cafea si ceai interzise pe undeva... eu nu am auzit de asa ceva.
Alcool (vin) da, aia e altceva.

Mormonii interzic consumul de cafea și ceai negru, asta o știu direct de la ei... :)

#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Nici ceaiul si nici cafeaua nu sunt interzise in Islam, dovada fiind colegii mei turci.
Alcoolul in schimb cred ca e interzis, ca n-am auzit pe nici unul sa spuna ca merge la o bere.

Edited by jeffy86able, 08 December 2019 - 14:21.


#7
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă mă iau după ce citeam în 1001 de nopți când eram copil, musulmanii erau cei mai mari bețivani, mai ales locuitorii din Bagdad-ul lui Harun al-Rashid. În poveștile românești parcă nu se vorbea atât despre alcool. :D

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 heart_of_ice, on 08 decembrie 2019 - 14:21, said:

Mormonii interzic consumul de cafea și ceai negru, asta o știu direct de la ei... Posted Image

Cool

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
In lumea araba se consuma mari cantitati de cafea si ceai negru.
Alcoolul e interzis de islam, dar depinde de zona, oameni etc.
unii nu veau, dar destul de multi beau fara probleme acasa. In public e interzis.

#10
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
e si o problema de interpretare a coranului, spre exemplu in isis au considerat ca si tigarile intra la categoria de 'intoxicanti' si ca trebuiesc interzise
https://img.thedaily...ng-tease_o8y38q

#11
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Candva , adica pe la 1500 erau siimpotrova cafelei..


Cu alcoolul ... tine si de zona . In Arabia .. e cah .. dar astoa au ceva cu alcoolul de dinainte sa se nasca Mahomed .
Insa in Persia ..on Persia e altceva ! Adica iniante sa teaca la islam erau obisnuiti de vreo 1500 de ani sa bea vin!!!

A da. Isnlamicii nu p;ra agreaza carnea de porc. Mai putin cei chinezi .. care adora carnea de porc!!!

#12
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
The most important controversy about coffee in the Islamic world, however, was the role it played in promoting political dissent. Religious leaders and autocratic rulers tried to prohibit coffee because in coffeehouses people were not just socializing, entering poetry competitions, and playing backgammon and chess—they were also criticizing the government. Several sultans issued edicts against drinking coffee and coffeehouses. (https://www.3quarksd...-democracy.html)

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Imi confirma Wiki ce citisem demult.  Acu 3500-3000 de ani inainte de H. deja populatiile din sudul Caucazului/vestul Orientului/Estul Marii Mediterana cultivau si faceau schimb de seminte(hic).  Ca dupa a venit religia cu tabuuri nu mai conteaza, Ceai se bea la greu in lumea araba/musulmana. Alcool in cele mai,,libertine,,dintre ele. Cateva. Si in locuri special,ferite de ochi indiscreti,nu in public. Daca nu ma insel nush ce tara araba in 2019 a dat drumul la comercializarea alcoolului.  Cred ca Arabia Saudita(aia duri si puri,haha)

E vorba de vita de vie in prima parte din ce am scris.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 heart_of_ice, on 08 decembrie 2019 - 14:21, said:

Mormonii interzic consumul de cafea și ceai negru, asta o știu direct de la ei... Posted Image
Numai ca nu sunt islamisti.

#15
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 andreic, on 08 decembrie 2019 - 17:59, said:

Numai ca nu sunt islamisti.

Da, numai că colegu zicea că el nu a auzit de vreo grupare care să interzică cafeaua...

#16
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Musulmanii din Dobrogea nu au nici o problemă cu cafeaua (o fac excelentă), nici cu alcoolul (beau dar nu fac exces), nici cu carnea de porc (cei foarte în vârstă o evitau dar tinerii nu au nici o reținere). Mie îmi place foarte mult de ei, am găsit oameni minunați. Dacă toți musulmanii erau la fel, multe probleme nu ar fi existat.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 neur0, on 08 decembrie 2019 - 14:23, said:

Dacă mă iau după ce citeam în 1001 de nopți când eram copil, musulmanii erau cei mai mari bețivani, mai ales locuitorii din Bagdad-ul lui Harun al-Rashid. În poveștile românești parcă nu se vorbea atât despre alcool. Posted Image
Păi pe la arabi pentru prima dată s-a rafinat alcool. Dar na, după aia au început cu religia și au schimbat placa..

 TLGTLC, on 08 decembrie 2019 - 20:12, said:

Musulmanii din Dobrogea nu au nici o problemă cu cafeaua (o fac excelentă), nici cu alcoolul (beau dar nu fac exces), nici cu carnea de porc (cei foarte în vârstă o evitau dar tinerii nu au nici o reținere). Mie îmi place foarte mult de ei, am găsit oameni minunați. Dacă toți musulmanii erau la fel, multe probleme nu ar fi existat.
Păi ăștia de la noi nu prea mai sunt musulmani, s-au cruci imami din orient dacă ar vedea ce infideli au ajuns. Asta înseamnă să conviețuiești de secole cu un popor. Dacă nu vorbești altă limbă, te faci băiat de treabă. Deci limba e oarecum mai rea ca religia.

 Ghita_Bizonu, on 08 decembrie 2019 - 15:03, said:

A da. Isnlamicii nu p;ra agreaza carnea de porc. Mai putin cei chinezi .. care adora carnea de porc!!!
Asta doar după un bocanc al partidului pe ceafă, evident pe ceafa lor mă refer, nu a porcului Posted Image

Edited by benis, 22 February 2020 - 16:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate