Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere 3D printer semi-industrial

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Se dă o firmă care a decis să-și printeze de acum încolo in-house decorațiunile 3D, în loc
să tot plătească firme specializate. Poate chiar să-și diversifice activitatea incluzând-o și pe aceasta.
Bugetul ar fi în jur de 6000 euro (teoretic s-ar mai putea suplimenta). Se dorește printarea atât a obiectelor de interior
cât și a celor de exterior, deci trebuie să poată folosi o varietate de filamente, inclusiv PLA și ABS.

Am văzut că MakerBot are imprimante diferite pentru PLA, respectiv ABS. Am vrea una care să poată lucra cu ambele.

Ne-am uitat la Modix 120 și la Tractus 3D T850P. Recomandări pentru un novice?
Precizie, dimensiuni mari, varietate de materiale, deschiderea software, ce să alegem?

Edited by Razvan_N, 07 December 2019 - 18:29.


#2
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
S3 sau S5, funcție de dimensiunile produselor finale.

https://ultimaker.com/3d-printers

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Pai la 6000 de euro cumperi 15 imprimante 3D bune.
Depinde acum cat de mari sa fie piesele...
Ca si indicatie ar fi sa cautati cele cu doua capete cel putin.

#4
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Doua capete inseamna mai multe probleme, nu avantaje mai ales cind esti nou in domeniu. In alegerea imprimantei/imprimantelor ei in calcul dimensiunea pieselor, cantitatea, calitatea si viteza, sunt piese care dureaza zile ca sa le printezi. Mai are rost sa spun ca sunt mai multe tipuri constructive? Delta, carteziene, corexy, SLA, polare, etc, fiecare cu avantajele si dezajantajele sale. Initiator tine cont ca imprimantele se pot construi conform nevoilor tale, s-ar putea sa fie mai avantajos pentru voi decat sa adaptati ceva gata facut nevoilor voastre.

Edited by pufarin, 07 December 2019 - 22:10.


#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Inițiator, în primul rând trebuie să știi că curba de învățare la imprimantele 3D e lungă și abruptă.

Trebuie să fii mai mult decât familiar cu un program de modelare 3D. Dacă nu, încă o chestie care trebuie învățată și care nu-i tocmai simplă.

După ce ai modelul 3D trebuie să-l treci prin programul de ”tăieturi” care iar e destul de complex, depinde de la imprimantă la imprimantă și mulți parametri depind de natura materialului folosit la print. Multe chestii de experimentat/ratat/învățat/repetat.

Ce vreau să spun e că pe lângă investiția de bani trebuie să iei în considerare investiția de timp, care nu-i deloc neglijabilă.

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Multumesc tuturor! Am cerut oferta de pret la Ultimaker, la modelele sugerate.
Cat despre curba de invatare, sunt convins ca asa e si ca vom strica unele
cantitati de material pana intelegem in mare cum se face :)

Astept sugestii in continuare, de ce anume sa ne ferim si ce sa preferam la alegerea imprimantei sau a consumabilelor!

#7
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Cand am vazut ce preturi afiseaza distribuitorul din Ro mai ca mi-a parut rau de recomandarea facuta :) Negociat la sange pana la max.70% sau cumparate din UE - cred ca puteti cere sa includa in pretul asta si un pachet de scolarizare rapida de cateva ore.

Dual head si dimensiunile de produs final cat mai mari sunt critice daca vreti sa oferiti servicii la terti. Cum au zis si colegii, un program CAD stapanit bine ar ajuta - daca nu gasiti usor colaboratori pt CAD pe forum. Informatii despre surse de materiale gasiti tot aici - Adm a facut in subsectiunea 3d printr un material informativ suficient.

Altfel pe partea de utilizare un Ultimaker nu se deosebeste prea mult de o imprimanta conventionala. Word-ul e mai complex decat Ultimaker Cura - softul de tiparire 3d probabil cel mai utilizat in lume si perfect integrat cu produsele lor. Restul operatiunilor sunt absolut triviale, chiar in lipsa scolarizarii un material video sau tiparit e suficient.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Razvan, nu ai mentionat cat de de mari sunt piesele care doresti sa le printezi.
Din exeprienta iti spun ca, asa cum a spus si Dacul, vei strica mult pana te inveti.
Incepand de la calibrare, la temperatura patului care este extrem de importanta, la setarile slicer-ului.

Eu iti recomand cu 2 capete din doua motive:
- poti avea un capat de rezerva cand pica unul.
- poti folosi filament dizolvabil in apa pentru a crea suportul unor parti din piesa.

#9
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Va salut.
Sunt si eu in cautarea unei imprimante 3d pt folosire cu abs.
Ce parere aveti de Zortrax M300? Este imperios necesar modelul cu 2 capete in printare? Aici ma refer strict la folosirea celui de-al doilea cap pt suport dizolvabil in apa.
Multumesc

#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Exact acest model a fost achizitionat, insa nu ma ocup eu direct de aceasta si in plus, in perioada asta de sfarsit de an nu se ocupa nimeni :)
Are un singur cap, ramane de vazut cum se va comporta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate