Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vecin - apartament murdar, gandaci...unde reclam ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Salut!

Prietena mea din sectorul 4 (capatul lui 381), are un vecin de scara nesimtit, genul imputit din al carui apartament pleaca gandaci in toate partile.
Problema e cunoscuta pe scara ei.

Intrebare: unde se face reclamatia, pentru a avea sorti de izbanda ?

Da da, inteleg, apartamentul meu - casa mea, dar deja e pericol public!

Multumesc

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Slabe sanse de izbanda.
Azi citeam de un tip care se spala la lighean ca sa nu-si inunde vecinul nesimtit de sub el care a taiat tevile de scurgere neplacandu-i designul.
Ghici ce? Legal vorbind autoritatile au o mare durere in coor de aceasta situatie.
https://m.digi24.ro/...lighean-1227073

Personal, eu as pune dopul la cada, apoi as face kk in cada... inmuiat bine cu apa calda si apoi as scoate dopul. Dupa ce fac chestia vreo 3 zile, cred ca ala ar pune tevile inapoi.

Referitor la dilema ta, cred ca Directia de sanatate se ocupa de chestii de genul asta.

Edited by dan1980_25, 07 December 2019 - 00:30.


#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Direcția de Sănătate Publică ar avea competențe. Fă și tu o plângere, vezi dacă se mișcă ceva.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Daca este asa mare curatenie la prietena in apartament de ce are si ea gandaci?deratizeaza bine in locurile prin care iti vin in casa si n-ai probleme.atentie la coloana de apa.

Si mai ales in subsol.de acolo incepi

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am avut un astfel de vecina și pe lângă faptul că trăia în mizerie mai arunca oala cu pipi în ușa altei vecine pe care o acuza că îi face farmece și mirosea pe toată scara.
Am făcut plângeri peste plângeri toți vecinii din scară. Singurul lucru a fost că i-au făcut un consult psihiatric și au concluzionat că este sănătoasă. Așa că a trebuit să consumăm multe bidoane cu clor și fiecare plecare de acasă o foloseam pentru a da cu Regent (singurul care ținea gândacii la un nivel acceptabil).
Problema s-a rezolvat pe cale naturală, nu s-a mai putut deplasa și statul a luat-o într-un centru pentru bătrâni.

#6
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Asigurarea casei este o variantă , iar  după , lași gazele deschise și pleci de acasă .
Te întorci după ce afli de la TV că totul s-a terminat .
Dă-l in mă-sa pe jegos , merită să se ducă într-o lume mai buna ;) !

Evident , totul e un pamflet .
Sau nu ;) ?

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Urmarit cand pleaca de acasa, gauri prin planseu de fi 6 mm sa nu rupa tare la iesire, 40 litri de K-othrine pro ec 250 turnat cate 10 l in fiecare camera si gata( vorbesc de solutie preparata nu concentrata) . Daca sta la parter se poate injecta de jos in sus cu aceeasi metoda , gauri date apropiat de colturi nu la candelabru sa intre pe instalatia electrica . Daca are usa de lemn acolo sunt rosturi mari care permite deversarea unor cantitati impresionante de solutie . Daca face scandal spuneti ca s-a inundat de deasupra si ii platiti vopseaua si un zugrav , dupa 4 ore de la aplicare nu mai are miros .

Edited by ldpe, 07 December 2019 - 11:17.


#8
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Nu corectez de obicei greselile pe forumuri si nu am ceva cu tine @EMPP, dar pentru ca tot am auzit si la TV in ultima vreme exprimarea asta gresita in care deratizare se foloseste pentru insecte:

deratizare = starpire a soarecilor si a sobolanilor (e usor de tinut minte deratizare, rat = sobolan in engleza)

dezinsectie = distrugere a insectelor parazite (dezinsectie, iar e usor de tinut minte, gandacii sunt insecte)

Bonus: dezinfectie, dezinfectare = operatie destinata distrugerii microorganismelor patogene vii (microbi) din medii biologice sau de pe diverse obiecte

Posted Image

Bonus 2: pentru gandaci am folosit insecticid Max Force IC gel, nu trebuie stropit / pulverizat, doar pui cate o picatura de gel pe podea pe dupa mobila, nu trebuie sa parasesti camera (blocul Posted Image) dupa ce l-ai aplicat, efectele tin luni de zile.

Edited by Master_Yoda, 07 December 2019 - 11:40.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sau direct cu aruncatorul de flacari... faci sterilizare totala dupa ce-i spargi usa

#10
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Asociatie, directia sanitara.

Si izoleaza tevile si tot ce ar putea trece pe la vecin.

#11
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Inca un vot pentru Max Force IC gel.
Profund recunoscator celui care mi l-a recomandat.
De un an de zile am scapat de ei ... si sper sa dureze cat mai mult chestia asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate