Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Boxa SONOS One

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
Salut, nu reusesc sa instalez Google asistent pe boxa, are cineva niste sugestii? Am citit ca trebuie schimbata tara pe USA sau UK.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce vrei sa faci ?
Nu poti sa instalezi Google Assistant pe boxa
Mai intai trebuie sa instalezi PE TELEFON Sonos app si sa-ti faci cont
Abia dupa aia - TOT PE TELEFON - instalezi Google Assistant app

Oricum - NU MERGE IN Romania

#3
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
Am instalat Sonos App evident, s-a conectat, dar nu imi apare optiunea in app de a alege intre Alexa sau Google, am citit ca trebuie schimbata tara pe web...mai aprofundez inca problema.
Daca gasesc solutie o s-o pun aici. Am crezut ca sunt mai multi cu Sonos sa ma ajute :}
Am si Google Home instalat si alte boxe care merg ok, dar la Sonos trebuie intai instalat GA in Sonos app.
Nu stiu de ce le complica aiurea, e prima mea boxa smart care are restrictii pe tari/zone.

#4
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
Pana la urma am reusit, dupa ce am citit pe alte forumuri din afara

1 mi-am schimbat tara aici https://www.sonos.com/login/ in USA
2 am force stop sonos app pe tel, delete cache
3 am pus un vpn/proxy din USA pe tel
4 am facut login in app si mi-a aparut din prima daca vreau sa 'control sonos with voice'
5 am ales Google asistant, s-a instalat
6 stop VPN si adaugat in Google home (tb sa fie pe acelasi wifi tel si boxa)

#5
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Mi-aș fi luat și eu Sonos dar am citit că n-are capabilitate Chromecast; nu pot să proiecteze YouTube Music de pe android. Ce păcat.. Practic ori trebuie sa am un telefon, ceva, de la Apple, ori să mă bazez pe asistentul vocal sau aplicația lor. Mă înșel?! Mulțumesc. Folosesc de peste doi ani asistenții vocali și de la Google și de la Amazon dar din ce in ce mai puțin. Mi-e mult mai facil sa folosesc telefonul pe post de telecomandă când vine vorba de muzică. Chiar și dacă aș fi fost vorbitor nativ de engleză la fel aș fi procedat.

#6
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
Nu are chromecast asa e, asta pt ca nu ii lasa Google, nu ca nu se poate. Are Applecast intr-adevar si merge daca ai Iphone sau Apple music chiar si pe android/pc poti da cast direct din aplicatie.
Si din Spotify se putea trimite direct intr-un timp dar se pare ca s-au razgandit. Nici eu nu inteleg de ce nu permit chromcast la Sonos. Fiecare provider are regulile lui.
Din propria aplicatie Sonos se poate controla muzica de pe telefon/pc, suporta toate serviciile majore de streaming Google, Apple, Spotify, Deezer, etc.
Sunetul este intr-adevar foarte bun, eu mi-am mai luat un One sa am sunet stereo, merita, eu sunt multumit, trebuie doar sa te obisnuiesti cu aplicatia lor Posted Image

Edited by jepetoz, 04 June 2020 - 19:09.


#7
Derix1

Derix1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2007

View Postjepetoz, on 05 decembrie 2019 - 23:52, said:

Pana la urma am reusit, dupa ce am citit pe alte forumuri din afara

1 mi-am schimbat tara aici https://www.sonos.com/login/ in USA
2 am force stop sonos app pe tel, delete cache
3 am pus un vpn/proxy din USA pe tel
4 am facut login in app si mi-a aparut din prima daca vreau sa 'control sonos with voice'
5 am ales Google asistant, s-a instalat
6 stop VPN si adaugat in Google home (tb sa fie pe acelasi wifi tel si boxa)
Cum ți-ai instalat Google Assistant? Dacă ai cont creat pe România nu se instalează. Ma refer ma conturile IOS, iar din App Store nu se poate instala.

#8
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
Pai asta am si scris mai sus ca trebuie schimbata tara cu USA, acum nu mai e nevoie nici de VPN, merge direct din aplicatie-android. Nu stiu cum e pe IOS.
Intra de pe pc in contul sonos si schimba tara.

#9
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022
Am înțeles că și-a lansat Sonos propriul asistent vocal?! In Ro poate fi făcut să funcționeze?!

#10
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

 echoshoworacle, on 05 iulie 2022 - 15:05, said:

Am înțeles că și-a lansat Sonos propriul asistent vocal?! In Ro poate fi făcut să funcționeze?!
Cred ca intre timp ai aflat deja, dar da, merge foarte bine asistentul vocal pe Romania (dar destul de limitat deocamdata, nu poti spune play x song sau y playlist).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate