Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Miros oribil uneori in baie (baia f calduroasa)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Uneori in baie miroase odios. Am o chiuveta si un dus direct pe podea (cu rigola jos). Inca nu imi dau seama de la ce e, dar instalatorul mi-a spus ca poate fi de la caldura mare din baie care evapora apa din sifon si astfel mirosul revine pe teava si apoi in baie. El mi-a spus sa mai pun apa ca sa umplu sifonul, dar nu pot sta asa mereu sa fac asta. Exista sifoane mai speciale care sa preintampine aceasta problema? Mentionez ca am luat chiuveta si bateria de la IKEA, deci ar trebui sa fie compatibil cu sistemul lor.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
apa aia se evapora in timp de mai multe zile, tu nu folosesti baia zilnic? Sifonu de pardoseala primeste apa si de la chiuveta si de la cada...teoretic

poate s-a colmatat totusi sifonul - incearca sa-l cureti

Edited by MembruAnonim, 05 December 2019 - 14:09.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
N-are legatura instalatia cu bucataria ?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici daca ai sauna nu se evapora asa rapid apa din sifon

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă e căldură uscată se evaporă repede. Pe de altă parte - e posibil ca scurgerea chiuvetei să meargă direct la coloană și dacă nu folosești dușul zilnic sifonul să piardă dopul de apă. La cîte zile e folosit dușul?

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
mareste sifonul " U " de la chiuveta ....
o sa stea mai multa apa in el insa scapi de problema

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
La sifonul meu de pardoseala se mai intampla o chestie. Acel capac al sifonului in mod normal culiseaza in sus si in jos functie de cata apa e in el. In timp pe acel capac se acumuleaza sapun, mazga, etc si el nu mai culiseaza usor si ramane blocat.suspendat in pozitia de sus si cand termini dusul el nu mai blocheaza complet. Trebuie verificat si acest aspect.
Nu stiu de ce in baile romanesti se insista cu aceste sifoane. Prin cam toate baile din vest nu am vazut sifoane de pardoseala, nu stiu ce tehnici folosesc dar nu miroase nimic fata de baile noastre.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am demontat țeava de la chiuvetă, nu vrei să știi ce era în ea, porțiunea care face cotul, aia tip armonică care face perna de apă, a zburat direct la gunoi.
De obicei nu realizăm că apa la chiuvetă trebuie lăsată să mai curgă o perioadă, după ce ne spălăm pe dinți, după bărbierit, etc.
Altfel, se face ,,o placă" de mizerie și bacterii care aderă la plastic și emană miros, în unele cazuri, țeava de canal/chiuvetă se și colmatează.
La mine era colmatată.
Acum las apa să curgă mai mult timp, după fiecare activitate, să aibă timp apa folosită să ajungă din coloana subțire a chiuvetei în coloana principală.

#9
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Sifonul de pardoseala, posibil nu este legat cu scurgerea de la chiuveta sau dusul si de accea nu tine apa. La sifoanele aste prin care trece scurgerea de la chiuveta, ai dezavantajul ca se face multa spuma si da pe dinafara in baie.
Pune in sifonul de pardoseala, balsam de rufe, iar apoi, la o luna spala-l si pune altul, altfel se usuca, iar sifonul nu mai are nicio utilitate.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 atupi, on 05 decembrie 2019 - 14:53, said:

Nu stiu de ce in baile romanesti se insista cu aceste sifoane. Prin cam toate baile din vest nu am vazut sifoane de pardoseala, nu stiu ce tehnici folosesc dar nu miroase nimic fata de baile noastre.

Soacrămea" s-a pomenit cu o inundatie de toată frumusețea, de la baia vecinului, ăla acoperise canalul ca să nu miroasă.
A bufnit o țeavă și aia a fost.

#11
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Puteti incerca sa dezinfectati cu chestii pe baza de clor.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 burkina, on 05 decembrie 2019 - 15:18, said:

Puteti incerca sa dezinfectati cu chestii pe baza de clor.

Dacă este deja colmatat, adios.
Trebuie să demonteze și să curețe.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este posibil si ca acel sifon de pardoseala sa fie montat invers.

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 brusli, on 05 decembrie 2019 - 13:46, said:

Salut,

Uneori in baie miroase odios. Am o chiuveta si un dus direct pe podea (cu rigola jos). Inca nu imi dau seama de la ce e, dar instalatorul mi-a spus ca poate fi de la caldura mare din baie care evapora apa din sifon si astfel mirosul revine pe teava si apoi in baie.

E miros de pe coloana de scurgere de la chiuveta.. sunt depuneri pe pereti, plus ca lumea arunca diverse - zeama de varza, apa imputzita de la gratar uitat nespalat, inclusiv ulei uzat .. e normal sa puta sa-ti mute nasu din loc.
Inainte vreme chiuveta de baie avea sifon.. acela fiind partial umplut cu apa nu permitea mirosului de pe coloana sa intre in casa (ca la vasul de toaleta).. In prezent racordurile flexibile sunt mai simple si mai usor de montat dar nu sunt bune de nimic.. in privinta mirosului.

Edited by Kres, 05 December 2019 - 15:41.


#15
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Poate ca sifonul este spart si apa se infiltreaza pe langa teava de scurgere si se duce dopul de apa si ai legatura directa cu canalizarea.
Printr-o examinare vizuala simpla iti poti da seama, nu este mare filozofie.

urmareste in cat dispare apa din sifon dupa utilizarea dusului sau a chivetei.

Edited by menaloty, 05 December 2019 - 15:45.


#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

 crisstonne, on 05 decembrie 2019 - 15:31, said:

Dacă este deja colmatat, adios.
Trebuie să demonteze și să curețe.
Putina soda caustica in instalatie si lasata jumate de ora, curata extrem de bine.

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 tehnics, on 05 decembrie 2019 - 15:48, said:


Putina soda caustica in instalatie si lasata jumate de ora, curata extrem de bine.

Si dupa o juma de ora o tragi inapoi, sau cum ?


#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Tine de sifonul de la dus, mai mult ca sigur nu ai garda de nivel, care sa actioneze ca un dop pt ce e pe teava.
2. la chiuveta daca ai racord flexibil pe canalizare, nu uita sa ii faci acel S, care tine dop de apa.
3. La sifoane, ca sa nu se evapore apa de la garda, se toarna ulei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate