Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Garanție iPhone internațională

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014
Salutare!

Sunt in Tokyo și aș vrea să cumpar un iPhone XR de Apple Store-ul de aici. Am întrebat în magazin un reprezentat și mi-a spus că garanția va fi valabilă și în România. Un prieten mi-a spus la fel, ca nu voi avea probleme cu garanția.
Însă pe net multă lume zice că garanția este limitată în țara de unde telefonul a fost cumpărat. Pe site-ul Apple zice următorul lucru:

Quote

IMPORTANT RESTRICTION FOR iPHONE, iPAD, APPLE TV AND HOMEPOD SERVICE.
Apple may restrict warranty service for iPhone, iPad, Apple TV and HomePod to the country where Apple or its Authorized Distributors originally sold the device.

"may"-ul acela mă face să nu fiu sigur dacă or să-mi repare telefonul și in România în caz că se întamplă ceva.

în afara de iStyle (cărora le-am trimis mail dar înca nu mi-au raspuns), ce authorized serivce providers mai sunt în București?

Nu am stiuț unde să încadrez subiectul, sper că e ok aici.

Mulțumesc!

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
garantia e globala dar vezi ca parca la cele din japonia nu poate fi oprit sunetul de la camera ci e mereu la volum maxim, din cauza ca fac poze pe sub fuste.

#3
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014
Da, ai perfecta dreptate, din pacate :))
Insa sunetul nu se aude cand faci poze live.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
In mod normal ai garantie un an de la data primei activari.

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Depinde foarte tare de caracteristicile si standardele telefonului.

In Japonia dispozitivele wireless trebuie sa fie certificate giteki, in China sunt certificate CCC, in Europa CE si in America FCC.

Daca te duci cu un telefon certificat giteki in europa sunt aproape sigur ca nu ti-l vor primi la garantie. Din doua motive:

1. Ar fi ilegal, ar incalca legile statului respectiv acordand suport pentru un telefon ne-acceptat in acea tara.
2. Nu ar avea un aparat identic sa il inlocuiasca.

Cel mai probabil va trebui sa apelezi la garantie in Japonia.



Acum ma uit si eu pe iphonul meu X cumparat din Europa: are doar marcaj CE. Deci aproape sigur ca nu ar fi acceptat la garantie in America/Japonia/China si cine stie mai pe unde.

Edited by abac, 05 December 2019 - 08:22.


#6
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014
Deci ar trebui trimis in Japonia si reparat aici. Costurille astea sunt oare acoperite in baza garantiei?

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Eu zic asa. Te duci in Apple store in Japonia si intrebi cum e treaba cu garantia.

Edited by abac, 05 December 2019 - 08:49.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postabac, on 05 decembrie 2019 - 08:20, said:

Acum ma uit si eu pe iphonul meu X cumparat din Europa: are doar marcaj CE. Deci aproape sigur ca nu ar fi acceptat la garantie in America/Japonia/China si cine stie mai pe unde.
Ai intrebat asta direct la Apple, si de asemenea la iStyle, ca sa afirmi cu certitudine?
Cel putin in centrele Apple beneficiezi de garantie internationala, de la data primei activari.

Edited by Hider141, 05 December 2019 - 08:55.


#9
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014

View Postabac, on 05 decembrie 2019 - 08:48, said:

Eu zic asa. Te duci in Apple store in Japonia si intrebi cum e treaba cu garantia.
Mi-au spus ca e valabila si in "rest of Europe", dar sunt sceptic deoarece am citit partea aceea din contract.

O sa mai trec o data si o sa cer mai multe pareri.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View PostHider141, on 05 decembrie 2019 - 08:54, said:

Ai intrebat asta direct la Apple, si de asemenea la iStyle, ca sa afirmi cu certitudine?

Apple mentioneaza in clar:


Quote

IMPORTANT RESTRICTION FOR iPHONE, iPAD, APPLE TV and HOMEPOD SERVICE.
Apple may restrict warranty service for iPhone, iPad, Apple TV and HomePod to the country where Apple or its Authorized Distributors originally sold the device.


Treaba asta este strict legata de standardele de certificare radio din tarile respective. Nu poti importa produse intr-o tara daca nu au acele certificari.

Deci, daca in Europa se vand telefoane certificate CE, nu ai voie sa importi telefoane fara acea certificare. Deci Apple store din orice tara europeana nu au cum sa servicese/inlocuiasca telefoane cu alta certificare decat CE pentru ca pur si simplu nu au piese/aparate destinate reparatiei/inlocuirii pentru acele standarde.

Apple a facut o miscare foarte inteligenta separand complet certificarile pe piete. Adica nu mai scrie pe telefon un carnat lung de certificari care sa fie valabile pe toata planeta. Acum fiecare telefon din fiecare zona cu certificarile lui. Salveaza o groaza de bani cu garantiile in modul asta.

Edited by abac, 05 December 2019 - 09:18.


#11
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Eu zic ca trebuie sa sunati la service. Aparatele luate din America au garantie la noi. Nu vad de ce cele din Japonia n-ar fi la fel. Insa degeaba discutam aici, ne trebuie o confirmare oficiala pe care numai cei de la iStyle pot sa ne-o dea...

Edited by December, 05 December 2019 - 09:38.
scos Noumax, nu mai e de multa vreme in lista Apple


#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Iata ce se regaseste in meniul iphonului meu X.

Attached File  Iphone regulatory.PNG   246.92K   53 downloads

Eu zic ca ce nu se regaseste in aceasta lista nu este acoperit de garantie intr-o zona cu alta certificare.

Deci daca iphonul din Japonia arata in meniu certificare CE eu zic ca poti sa il cumperi. Daca nu, stai in banca ta.

De exemplu telefonul meu nu are ce cauta la garantie in China sau in Japonia.

Edited by abac, 05 December 2019 - 09:57.


#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
uite ce spune aici, pentru telefoanele luate in SEE

Pentru dispozitivele iPad cu acoperire celulară și pentru dispozitivele iPhone, garanția asigură acoperire de service în țările Spațiului Economic European (SEE) și în Elveția. În afara acestei regiuni, opțiunile de service ar putea fi limitate din cauza unor probleme tehnice aflate în afara controlului Apple.

https://www.apple.co...y-romanian.html


banuiesc ca si viceversa e valabila, in cazul telefoanelor luate din afara SEE

practic, esti la cheful lor

Edited by jericho, 05 December 2019 - 10:03.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Iti garantez eu ca ai garantie in orice loc din lume atat timp cat exista dealeri autorizati. Am luat in trecut si din SUA si din Taiwan iPhone si pot fi duse la service fara nici o grija.
PROBLEMA este ca Apple Austria spre exemplu nu iti poate inlocui telefonul din Taiwan cu unul din Austria. Adica trebuie sa comande unul din Taiwan si asa mai departe, tot jocul este treaba lor si gratis pentru tine. O sa ai in schimb mai mult de asteptat decat normal.

Spre exemplu depozitul Apple din Europa este in Cehia si daca duci telefonul la service in garantie este trimis in Cehia si de acolo iti revine tie telefonul. In Japonia trebuie trimis in Japonia sau unde au ei depozitul si asa mai departe.

#15
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

#16
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Post_-livio-_, on 05 decembrie 2019 - 03:38, said:

garantia e globala dar vezi ca parca la cele din japonia nu poate fi oprit sunetul de la camera ci e mereu la volum maxim, din cauza ca fac poze pe sub fuste.
WTF???! Cat de extins sa fie acest ''fenomen'' pentru ca producatorul sa fie obligat la implementarea solutiei de mai sus?

Edited by Disstrack, 05 December 2019 - 16:57.


#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
In UAE, Pakistan si Arabia Saudita nu ai facetime ca sa nu vezi chipul femeilor.

Edited by December, 05 December 2019 - 18:41.


#18
Bodala

Bodala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 06.01.2004
Uite ce apare la mine, luat din State si primit in service la iStyle luna trecuta.

Attached Files


Edited by Bodala, 05 December 2019 - 23:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate